Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Berdon είπε:

Μπορεί να μου πει ίσως κάποιος τι σημαίνει αυτό; Είναι στον χαρτη με τα μέτωπα..

lignes_de_grans.GIF

squall line / γραμμή λαίλαπας μέτωπο καταιγίδων, ή πολύ απλά αυτό το πράγμα που θα δεις στην δορυφορική και στο blitzortung την Παρασκευή το βράδυ στο Ιόνιο.. χεχεχε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

squall line / μέτωπο καταιγίδων, ή πολύ απλά αυτό το πράγμα που θα δεις στην δορυφορική και στο blitzortung την Παρασκευή το βράδυ στο Ιόνιο.. χεχεχε

Ευχαριστω... Και να ξερες ποσες τετοιες εικονες απο το blitzortung εχω αποθηκευσει στο κινητο μου χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Berdon είπε:

Ευχαριστω... Και να ξερες ποσες τετοιες εικονες απο το blitzortung εχω αποθηκευσει στο κινητο μου χαχαχα

και πολύ καλά κάνεις! Και εγώ έχω αποθηκεύσει στον υπολογιστή σχεδόν τα πάντα που μας έχουν επηρεάσει τα τελευταία 7 χρόνια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πιο παρόμοια διάταξη με αυτό που έγινε στην Αθήνα το 2020, με τον νυχτερινό ανεμοστρόβιλο είναι αυτή που έρχεται. Βέβαια δεν έχουν καθοριστεί οι λεπτομέρειες ακόμα.

 

Αθήνα 2020, 13 Οκτωβρίου:

archives-2020-10-13-0-0.png9-505GR.GIF?Modele GFS - Carte prévisions

 

Τώρα:

gfs-0-120.png?12

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Και το βίντεο από το καιταιγιδομετωπο.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την ιδια ωρα που εμεις παρακαλαμε για μια σταγονα βροχης στην Αμερικη ειναι προ των πυλων για μια ιδιαιτερα πρωιμη εντονη ψυχρη εισβολη...Βεβαια συγκρισεις δε χωρουν για πολλους και διαφορους λογους...Αλλα κακα τα ψεμματα ενας καιροφιλος εαν ζουσε στην Αμερικη θα ενοιωθε πληρως την πεμπουσια του χομπι του...Δειτε απλα χαρτη..Και μιλαμε για τελη Οκτωβρη...Ειναι σχεδον απιστευτο να βλεπεις τις ψυχρες αεριες μαζες να φτανουν σχεδον μεχρι τον κολπο του Μεξικο...

396213210_3649902141911391_9105748303740390493_n.jpg

Παμε και στα δικα μας τωρα..Ο τζιφος στα ανσαμπλ του εχει αρκετα ενδιαφεροντα σεναρια. Ορισμενα εξ αυτων..

gens-29-1-252.png

gens-1-1-276.png

gens-11-1-276.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα είναι πολύ δυνατό πέρασμα απο την Ελλάδα... μακάρι να αντέξει και κάτι για εδώ. Για μένα είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δούμε κεραυνούς στην Αττική... Θα βγει και ωραία γραμμή λαίλαπας. Πάμε βήμα βήμα είμαστε σε καλό δρόμο...

Ο Νοέμβριος θα μπει δυναμικά!

 

 

 

animdhe5.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σορυ για την απαισιοδοξία αλλά εκτός από κάτι βροχουλες δεν φαίνεται κάτι συνταρακτικό ούτε από φαινόμενα ούτε από άποψη θερμοκρασίας.μακαρι μην να πάει τρένο μέχρι Χριστούγεννα με μύγες καί κουνούπια φοβάμαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Σορυ για την απαισιοδοξία αλλά εκτός από κάτι βροχουλες δεν φαίνεται κάτι συνταρακτικό ούτε από φαινόμενα ούτε από άποψη θερμοκρασίας.μακαρι μην να πάει τρένο μέχρι Χριστούγεννα με μύγες καί κουνούπια φοβάμαι 

Fran Healy Shut Up GIF by Travis

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικά ισχυρό θα είναι μέτωπο. Πολύ υψηλό το supercell composite Για τα δυτικά!!!!

scp.eu_sc.pngscp.eu_sc.pngscp.eu_sc.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνύχτα παιδιά από εμένα... Κρατάμε την αλλαγη του καιρού για 4 του μηνός και για τα μακρινά βλέπουμε. Ας κοιτάξουμε να το ευχαριστηθούμε αυτό που έρχεται. Και τώρα που θα πλησιάζουμε δεν θα με χάλαγε να δω στο estofex level 2... Θα περιμένω και την αντιδραση του Μιχαήλ όταν το μέτωπο μπει ανέπαφο στη θεσσαλικη πεδιαδα και μας στελνει φωτο βριζοντας που περασε πάλι από τα νότια χαχαχα... Το καλο ειναι πως θα ειναι το σκ μπας και παρω λιγο ματι αφου δεν θα εχω σχολειο. Αμα γινοταν καμια εκπληξουλα στο μαθημα θα επαιρνα ωριαία για να βγω εξω και να απολαυσω το θεαμα 😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τέτοιες εικόνες πιστεύω οτι σημαντική ψυχρή εισβολή πριν μπει Δεκέμβρης δεν θα ερθει.Πάμε για βροχούλες και Νοτιαδόκαιρο οσο πάει το μάτι.Ελπίζω να εχει συννεφιές γενικά , να περνάει και καμιά καταιγίδα κι από εμας, να περάσει ευχάριστα ο μήνας. 

ecmwfnh-13-240.png

ps2png-worker-commands-76898cbbf-7p528-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-4Od9o7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παμε αισιοδοξα  να πουμε οτι το πρωτο δεκαημερο θα βγει λιγο καλυτερο απ οτι φαινεται στα μοντελα ....και πως για το δευτερο μπορουμε να περιμενουμε τα παντα , ετσι ξαφνικα μεσα σ ενα ραν !! 

επομενη επιλογη , αυτομπαναρισμα για κανενα μηνα τουλαχιστον....και μαλλον δεν θα τα καταφερω !!

καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα στα παιδια...!!Σιγα σιγα κλειδωνει το περασμα του Σαββατου..Τα φαινομενα θα ειναι ιδιαιτερα εντονα κυριως στα δυτικα και στα βορεια...Η Αττικη ακομα κι αν δεν φαινεται στην κατανομη του υετου,πιστευω θα επηρεαστει προσκαιρα αλλα απο ιδιαιτερα ισχυρη καταιγιδα..Η εμπειρια και το cape με κανουν να αισιοδοξω..Πεφτει και Σαββατο...Ακυρωσα ηδη τα παντα...Δεν παω πουθενα πουθενα πουθενα....Τα ματια στον ουρανο και στα δυτικα...

gfs-2-108.png

gfs-2-114.png

gem-2-108.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για το πέρασμα του Σαββάτου για την πόλη μου.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-10-31&model=gfs&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-10-31&model=gem&member=ENS&bw=1

image.png.50dd7b46a311da1c020a612b70be716e.png

Μακάρι να βρέξει αξιοπρεπώς τουλάχιστον γιατί δεν βλέπω να μας επηρεάζει σύντομα κάποια άλλη διαταραχή (πριν τις 10/11 δεν έχει τίποτα και η 10/11 είναι πολύ μακριά...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειδα πολλους καιροφιλους να γινονται ψαραδες,βαρεθηκαν να περιμενουν αιωνια τους χιονιαδες....

Χαθηκανε απο την χωρα μας τα μπλε τα χρωματακια μοναχα που...ες μπλε βλεπουμε στα στρουμφακια...

Πολλες οι ριμες βγαινουν απο τον κυριο Αρνιακο,μα θελουμε Τασουλη μου χειμωνα παλιακο..

Ακομα και η φειδωλη παντα Χριστινα Σουζη βαρυ χειμωνα ευχεται μα ο κ....λος μας μας τσουζει.. 

Θελω να δω απο νωρις να στρωνει στη Λαμια,πανλευκα να ναι τα βουνα και η Μακεδονια...

Που ναι τα χρονια τα παλια που χιονιζε Νοεμβρη τωρα γρανιτες πινουμε με καλοκαιρινα δεκεμβρη...

Θυμαμαι που λεγαν συχνα χωρια αποκλεισμενα απ τα Αγραφα μεχρι τον Εβρο τα παντα ασπρισμενα...

Ισως να ηρθε και σε μας και η κλιματικη η κριση μ αυτα που βλεπω να ρχονται θα κοψω το γ...σι..

Διπλο μες στο εξοχικο  μετα απο τοσα  χρονια μετα απ αυτο αισιοδοξω πως ερχονται και χιονια...

Το ξερω λετε διαφοροι τι γραφει ο π@παρας αφου δεν εχουμε καιρο θα γινομαι Φανφαρας...

 

φανφαρας.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως θερμοκρασιακα δεν θα είμαστε καλά... Παρολες τις βροχές... Και πάλι πάνω από τα κλιματικα θα είμαστε... Μεγάλη εμμονή τα πρασινακια στην Ιβηρική... Και δεν μπορούν να κινηθούν ανατολικά τα άτιμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξερει κανεις απο εσας που μαζευει δεδομενα αν και βλεπω πως η θερμοκρασια του νερου σε συγκριση με αλλες χρονια ειναι μικροτερη επιστημονες λενε πως απο εδω και περα το ελ νινο θα παρει μπρος και ισως φτασει σε συγκριση με το 2015..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Πάντως θερμοκρασιακα δεν θα είμαστε καλά... Παρολες τις βροχές... Και πάλι πάνω από τα κλιματικα θα είμαστε... Μεγάλη εμμονή τα πρασινακια στην Ιβηρική... Και δεν μπορούν να κινηθούν ανατολικά τα άτιμα. 

Να πέσουν όταν πρέπει πολύ,.. με χιονουετό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται τελικά καλό πέρασμα από βροχές και καλό squall line που θα σαρώσει όλη την Ελλάδα από το Σάββατο.  Το μόνο κακό είναι ότι φαίνεται πως κινείται πολύ γρήγορα δυστυχώς.  Εάν πάντως κάτι μου έδωσε μια κρυφή χαρά είναι πως όλα τα μοντέλα συνηγορούν για εδώ στη Ρόδο ότι θα υπάρξει πέρασμα ισχυρών καταιγίδων τη νύχτα του Σαββάτου προς την Κυριακή, και όχι την ημέρα.  Και αυτό γιατί λατερύω τις νυχτερινές αστραπές που σκίζουν το σκοτεινό ουρανό.  Μακάρι να διατηρηθεί αυτή η τάση....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Θέλω να φορέσω μακρυμάνικο και να, ανάψω καλοριφέρ... Δεν πάει άλλο.... 

Για την Ηπειρο ο φετινος Οκτωβριος εχει σαρωσει ολα τα ρεκορ ζεστης με τρομερη ανεση, εχει διαφορα 0,5-1 βαθμο απ τον Οκτωβριο 2012! Μονο ισως το τερας του 1932 συγκρινεται με τον φετινο Οκτωβριο θερμοκρασιακα, το Ακτιο εχει 26,8 μεση μεγιστη Οκτωβριου!

Και ο σταθμος μου στον Μυτικα δεν απεχει πολυ απο αυτο 26,1

image.png.fb34c39d66e55264662a7d78559122b2.png

Χαμηλοτερη μεγιστη μηνα στο χωριο 23,1!!!!! οταν η κλιματικη τιμη Οκτωβριου ειναι εκει γυρω, αθλιο

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Πάντως θερμοκρασιακα δεν θα είμαστε καλά... Παρολες τις βροχές... Και πάλι πάνω από τα κλιματικα θα είμαστε... Μεγάλη εμμονή τα πρασινακια στην Ιβηρική... Και δεν μπορούν να κινηθούν ανατολικά τα άτιμα. 

Αν  δεν πατησει ο σκυλος πορτογαλια-δυτικη ισπανια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...