Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

και το ικον εμφάνισε υετικά σενάρια ενω εχθες δεν ειχε σχεδον τιποτα

image.png.9d525a1734253c66410caca1b814f1c5.png

Καλημέρα!

Τί ώρες περίπου φαίνεται να βρέχει το Σάββατο στα Ψαχνά;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Snow Junky said:

Βασικά μια ανάσα είναι.ακριβως από κάτω μας.μια πορδή να ρίξει ο υποτροπικος καηκαμε πάλι χαχαχα 

Πάντως με τον τζίφο τώρα άνετα έχουμε 25άρια Κρήτη μέχρι τέλος του μήνα με εξαίρεση Κυριακή-Δευτέρα. Υπενθυμίζω οτι η Κρήτη δίνει συνεχώς μέγιστες Ελλάδας 25+ αυτές τις μέρες. 

Την Κρήτη δε την λέω τυχαία με την έννοια ότι έχουμε ζωντανό ένα καυσωνικό διακύβευμα που πολλοί ξεχνάτε: To ρεκόρ μέσης μέγιστης Νοεμβρίου όλων των εποχών. Ήδη μέχρι χθές το κέντρο των Χανίων έδινε την εξωπραγματική μέση μέγιστη Νοεμβρίου των 25.9!Το ρεκόρ που πρέπει να σπάσουμε είναι 24.0 βαθμοί. Για να δούμε το έχουμε?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Μόλις τώρα, theodors3 είπε:

παλι θα παλεψουμε με μια μυξα κ τον ψοφιο αζορ την κρισιμη στιγμη! μαλλον παμε παρακατω ξανα.

Βασικά δεν υπάρχει αζορ από ένα σημείο και μετά.η καλύτερα να το πω έτσι εκεί που βρίσκεται δεν βοηθάει.στη θέση του είναι αυτή η παλιό μυξα εκεί στις Αζόρες που όσο την βλέπω θέλω να σπάσω το κινητό.ο σκανδιναβικος μένει αλλά και αυτός δεν φαίνεται να μπορεί να φέρει πάνω μας την ψυχρομπαλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, θωμας said:

Τύπε αν έρθει το κρύο που φαίνεται στη βόρεια Ελλάδα , η θερμοκρασια δεν πρόκειται να ξανανέβει πάνω από 15 βαθμούς μέχρι τον Φλεβάρη...

Η μέρα είναι μικρή και ο ήλιος αδύναμος, ακόμα και αν το γυρίσει σε +10 στα 850hpa, το μόνο που θα καταφέρει είναι ομίχλες με μονοψήφιες μέγιστες. 

Στη Κρήτη αναφέρομαι κάνε δουλειά σου. Έχω καυσωνικούς νταλκάδες 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eiδατε ότι τα μοντέλα δεν μπορούν να διαβάσουν τον πολικό αεροχείμαρο?...χθες τα βαλκάνια από βδομάδα..ήταν μία σούπα σήμερα πανε να γίνουν οι πρωταγωνιστές....πάλι,το κυρίαρχο moto έιναι...η κίνιση του χαμηλού του Σκ που έιναι ίδια με αυτήν του προηγούμενου Σκ.Μείνετε αισιόδοξοι.....,ελπίζω να ξαναγράψω από την στήλη των αναφορών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα. 2η φαση γιοκ. Παμε για ενα ρεσταρτ και παλι απο την αρχη. Ειναι απιστευτο το πως απο μια μακακια μεσα στον αντικυκλωνα αντεχει και γινεται αυτο το μπαχαλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο αντικυκλωνας που θα ερθει θα μας συντροφευει μεχρι τις γιορτες....

Δεν υπαρχει σωτηρια παιδες...

Καλημερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Snowparty said:

Ο αντικυκλωνας που θα ερθει θα μας συντροφευει μεχρι τις γιορτες....

Δεν υπαρχει σωτηρια παιδες...

Καλημερα...

Καλού κακού ας έχουμε και ενα αρνί έτοιμο για σούβλα μην μείνουμε νηστικοι τα Χριστούγεννα😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, κάπως πιο βελτιωμένα θα έλεγα τα πρωινά προσωπικά. Με την έννοια ότι η ψυχρόμπαλα νομίζω σε όλα τα μοντέλα δεν φεύγει ποτέ δυτικά προς Ατλαντικό και μένει εγκλωβισμένη στην κεντροανατολική Ευρώπη… Το θέμα φαίνεται να είναι το ατλαντικό χαμηλό που σχηματίζεται λίγο αργότερα και μπουκάρει στην Ευρώπη αλλά ταυτόχρονα και η ανασύνταξη του αντικυκλώνα στα βόρεια της ηπείρου (ενώνεται ο γροιλανδικός με τον σκανδιναβικό)… Μια λύση στο πρόβλημα μας ίσως να ήταν η νέα κατάβαση στη Γροιλανδία να ενωθεί με το ατλαντικό χαμηλό και να οδηγήσει στον καλύτερο διαχωρισμό των δυο αντικυκλώνων… Πραγματικά μεγάλο μοντελικό ενδιαφέρον το επόμενο διάστημα, μεγάλη απορία να δω εν τέλη τι θα γίνει…

IMG_4332.jpeg.fd9ffcbe7150d813df67035d1f6dc921.jpeg

IMG_4333.jpeg.7287af079ca9eaf0045f7031b20b27ac.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα τζίφος μου δίνει μπόλικη βροχή με 2,7 °c , μακάρι λίγο, ακόμα να προσπαθήσουν να διορθώσουν τα μοντέλα έστω 5 νιφάδες να δούμε. 

Screenshot_20231123_093405_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν βλέπω πως να μην τουμπθαζουν τα ενσεμπλς στην δεύτερη φάση. Όλα τα μοντέλα συνεχίζουν να δείχνουν την χαζομάρα να ενώνεται με τον Αυλώνα. Όσο αφορά το χαμηλό, ο τζιφος το έχει κάνει....

Τι έγινε ρε Μιχαήλ με εμάς ξαφνικά? Μέχρι χτες ο τζίφος μας χιόνιζε... Που πήγε ο υετός? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Καλημέρα σε όλους. Τουλάχιστον ο Αρναούτογλου και οι χάρτες που βλέπω εδώ μέσα με χιονιζουν στα 600 μέτρα 

Γκάρυ δύσκολα και εγώ το ψάχνω μήπως τελικά κάτι καταφέρει.  Το μοντέλο με το καλύτερο σενάριο είναι ο τζίφος αλλά και αυτός μας έχει και τους δύο σε βροχή με 2.5 βαθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν επειδή το σκ ότι είναι να γίνει θα γίνει και είτε βρέξει είτε χιονίσει θα είναι μια σύντομη αλλά εντυπωσιακή κακοκαιρία που πέρυσι εμείς εδώ πάνω ούτε αυτή είχαμε ,πάμε παρακάτω στην ψυχρομπαλλα όπου μιλάμε για 144+ ώρες οπότε ούτε καν σαν τάση υπάρχει κάτι πολύ περισσότερο δε όταν μιλάμε για λίμνη και μάλιστα τέτοιου μεγέθους.Εγω απ' αυτά που βλέπω καταλαβαίνω ότι η τάση της ψυχρομπαλλας είναι να κατηφορίσει προς τα εμάς αλλά υπάρχει μια υφεσουλα στις Αζόρες που στην πορεία με διάφορες τριπλές πάει βόρεια και τραβάει μέρος της μπάλας πίσω.Εγω αζορικο δεν βλέπω με την κλασική έννοια που να μπορέσει να ανακόψει την πορεία της υφεσουλας αλλά βλέπω όμως έναν υποτροπικό ανεβασμένο στην ιβηρική όπου εκεί πιστεύω είναι το κλειδί για να σκάσει η ψυχρομπαλλα στην περιστροφή της δυτικά μας να σχηματίσει το χιονοχαμηλο και να μας χιονίσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυτική Μακεδονία θα χιονιστεί. Ήπειρος θα χιονιστεί. Ανατολική Μακεδονία θα χιονιστεί. Κεντρική Μακεδονία θα ζοριστει με τα υψόμετρα αλλά όσο πηγαίνουμε από το απόγευμα προς βράδυ πιστεύω σε εξάρσεις θα ρίχνει και μέσα στη Θεσσαλονίκη και έτσι θα δούμε ωραίες εικόνες. Για μένα είναι ύποπτο το διάστημα εκεί για τα Νικολοβάρβαρα. Και ύποπτο για σαλίγκαρο όχι για μυξες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Γκάρυ δύσκολα και εγώ το ψάχνω μήπως τελικά κάτι καταφέρει.  Το μοντέλο με το καλύτερο σενάριο είναι ο τζίφος αλλά και αυτός μας έχει και τους δύο σε βροχή με 2.5 βαθμούς. 

Καλημέρα Θάνο. Με 2.5 η Τ χιονίζει μέχρι και λίγο πιο πάνω από το σπίτι μου κάτω από τη Γρίβα αν την έχεις ακουστα.. παρυφές Πάικο κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Τι έγινε ρε Μιχαήλ με εμάς ξαφνικά? Μέχρι χτες ο τζίφος μας χιόνιζε... Που πήγε ο υετός? 

Η κλασσική γκαντεμια των ΒΔ.. άργησε να ενισχυθεί το χαμηλό και έτσι το ψύχος έρχεται από βόρεια και όχι από ΒΔ, με ταυτόχρονα αλλαγών ρεύματος σε πολύ λιγότερο δυτικές διευθύνσεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως παίδες όλο λέμε ότι θα χειμωνιάσει αλλά ουσιαστικά μας βασανίζει ακόμη το καλοκαίρι. Τι και αν έβρεξε χτες εδώ.. Σήμερα με το που βγήκε ο ήλιος οδεύουμε προς 20αρι...καιει ο ήλιος... Μπουφάν αχρείαστο.. Καλά για θέρμανση Ηγουμενίτσα δεν το συζητώ.. Ούτε καν... Το σπίτι μου έχει 19βαθμους εσωτερική.. Δεν ξέρω τι θα γίνει.. Όλο μέλι και τηγανητά τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει καταφέρει ο βρωμοκαιρος να μας κάνει να πανηγυρίζουμε για τα αυτονόητα της εποχής, μια κακοκαιρία 400+ μέτρων βόρειας Ελλάδας τέλη Νοεμβρίου και βροχές, αλλά πώς να μην γίνει αυτό όταν στην αρχή του μήνα παίζαμε με 30αρια. Για την κεντρική και νότια Ελλάδα πάντως δυστυχώς δεν διαφαίνεται κάτι, ευτυχώς θα μαστε στα κλιματικά εποχής τουλάχιστον γιατί το χαμε ξεχάσει και αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...