Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ή σαν το παρακάτω σενάριο...

gens-37-1-318.png

gens-37-0-318.pngΝα ξέρετε προσωπικά έχω στοχεύσει από τώρα το διάστημα 8-11/12 για κάτι δυνατό για τη χώρα μας και αυτό από τα ανσάμπλ του ευρωπαίου που τα παρατηρώ ένα ένα τις τελευταίες 2 μέρες ως προς την κυκλοφορία που δείχνουν πιο πιθανή για εκείνο το διάστημα (και ας μην αποτυπώνεται ακόμη στα διαγράμματά του).

Για αυτό πιθανολογώ ότι σενάρια παρόμοια σαν τα παραπάνω 2 έχουν πιθανότητες να βγουν για εκέινο το διάστημα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ο μ.ο. αποτυπώνει αυτές τις πιθανότητες για εκείνο το διάστημα, θα δείξει, όπως έγραψα παραπάνω, μέσα στα επόμενα τρεξίματα αν υπάρχουν βάσιμες  ελπίδες για τότε.

gens-51-1-318.png

gens-51-0-318.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως μιλάμε για τα πιο υετικά φορτομένα ενς όλου του φθινοπώρου για εδώ… τόσο στον τζίφο όσο και στον παιο…

IMG_4419.png.012e93a30f9fd242165cc0854a4e0ccb.png

IMG_4418.png.6ef79ebbd09975e4cb20689fbc37d7cb.png

Πράγμα που δείχνει έντονη κινητικότητα εκείνη την περίοδο. Επίσης, προσωπικά οι χάρτες μου θυμίζουν λιγάκι την περίοδο πριν την Μήδεια(;) Υπάρχουν τα ίδια «συστατικά υλικά», ατλαντική ροή περνάει νότια και διασχίζει όλη την Μεσόγειο, υψηλές πιέσεις κατακλύζουν ολόκληρο τον βόρειο ατλαντικό, πολύ ψύχος συσσωρευμένο στα ΒΑ της ηπείρου, υποτροπικός στα δυτικά της Ιβηρικής έτοιμος να σκαρφαλώσει προς τον βορρά…

IMG_4421.gif.05a99787022133f3040e032d96497ef6.gif

IMG_4422.png.e46902f21f4423ca633daf968332a246.png

Βέβαια, τώρα μιλάω αποκλειστικά βάση του ευρωπαϊκού και ενός χάρτης του στις 240 ώρες ο οποίος θα ξαναλλάξει 30 φορές μέχρι τότε. Ωστόσο, θεωρώ ότι η φετινή κυκλοφορία στην Ευρώπη είναι γενικά «πιο προχωρημένη» χρονικά, τέτοια συσσώρευση ψύχους βλέπουμε συνηθως τέλη Γενάρη, είναι σπάνια τόσο νωρίς, ποσό μάλλον τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέποντας τους μέσους όρους για τα μακρινά, δυστυχώς είναι αυτό που φοβόμουν, μυρίζουν ξεροκρυο... Το οποιο το έχουμε και σήμερα δηλαδη... Θέλει τρομερή τύχη για να γίνει έστω και κάτι μέτριο θεωρώ για κβ..

Βελτίωση τζιφου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν τις ημερομηνίες που αναφέρετε έρθει ξεροκρυο και χαμηλές θερμοκρασίες, πολύ πιθανό, θα είναι τέλεια και ταιριάζει με την εποχή.

Εκτός αν προτιμάτε να συνεχιστούν οι νοτιαδες και όλο αυτό το χάλι που ζούμε σχεδόν δύο μήνες τώρα. Κάτι σαν τον περσινό Δεκέμβριο δηλαδή που όλοι αγαπήσαμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτο απο που το συμπαιρενεις?

Από το γεγονός ότι δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι εμποδισμόι με αντικυκλωνικες σφήνες που θα σκάψουν πολύ ψηλά για να κατέβει ο πολικός αεριχειμσρτος ως τη Μεσόγειο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε νομίζω πως τα απαισιόδοξα σχόλια βασίζονται κάπου.

Απλά ορισμένοι δέχονται με πολλή μεγάλη ευκολία τα αρνητικά σενάρια ακόμα και αν είναι ακραία και πάντα αμφισβητούν τα θετικά.

Άλλοι σχολιαστές έχουν την τάση να διαγραφούν ολόκληρους μήνες επειδή ένα 4ημερο δείχνει ήπιο καιρό πχ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos είπε:

Δε νομίζω πως τα απαισιόδοξα σχόλια βασίζονται κάπου.

Απλά ορισμένοι δέχονται με πολλή μεγάλη ευκολία τα αρνητικά σενάρια ακόμα και αν είναι ακραία και πάντα αμφισβητούν τα θετικά.

Άλλοι σχολιαστές έχουν την τάση να διαγραφούν ολόκληρους μήνες επειδή ένα 4ημερο δείχνει ήπιο καιρό πχ.

Οταν καείς από το χυλό... Φυσας και το γιαούρτι... Λίγες απογοητεύσεις έχουμε φάει τόσα χρόνια? Λογικό να είμαστε επιφυλακτικοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μακρινά έβγαλε ο τζίφος αζοροσκανδιναβικο και κάθοδο πιο ψυχρών μαζών στη νότια Ευρώπη. Εάν δεν υπήρχαν οι υψηλές πιέσεις στην ΝΑ Μεσόγειο και νότια της Τουρκίας θα ερχόταν το ψύχος και πιο ανατολικά επηρεάζοντας την Ελλάδα για πολλές ημέρες... Αλλά όπως είπα πολύ μακρυά, σε απαγορευτικες ώρες...

 

gfs-0-336.png

gfs-1-330.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Οταν καείς από το χυλό... Φυσας και το γιαούρτι... Λίγες απογοητεύσεις έχουμε φάει τόσα χρόνια? Λογικό να είμαστε επιφυλακτικοι

Ισχύει αυτό που λες αλλά όπως έχει πει και κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ, δίνουμε πολύ βάρος σε μια αστοχία και ξεχνάμε γρήγορα τα σενάρια που βγαίνουν.

Οπότε καλύτερα είναι ούτε να θεωρούμε δεδομένο κάτι αλλά ούτε και να αποκλείουμε ή να διαγράφουμε.

Για μετεωρολογία και προγνώσεις καιρού πρόκειται άλλωστε, δεν υπάρχει ούτε σταθερότητα ούτε στατιστική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν χοντρικά ξεκινήσει μια τέτοιου είδους κυκλοφορία από 8 - 10 Δεκεμβρίου είναι ικανή να κρατήσει και μετά τις γιορτές? Το πιστεύω και το εύχομαι βέβαια.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ουσία είναι ότι μύρισε χειμώνας μετά από 9 μήνες. Αυτήν την υπέροχη αίσθηση που περιμέναμε τόσο καιρό..

Καλή σεζόν να έχουμε με χιόνια πολλά σε όλους!!

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Gary είπε:

Παιδιά έχω να δω χιονισμένα τοπία Νοέμβρη μήνα από το 2001. Και πάλι τότε δεν ήταν σε πεδινά αλλά στα βουνά. Μετά ακολούθησε ένας άκρως βαρύς χειμώνας με χιόνι ένα μέτρο σε εμένα. Λέτε να έχουμε ένα 2001 και φέτος???

καλησπερα φιλε...με συγχωρεις για τις ελπιδες που σου δημιουργησα, (πιστευα οτι 1..2 βαθμους θα τους εβρισκε ο τοπος σου απ το βιαιο μπουκαρισμα του καιρου ) , αλλη μια φορα αποδειχτηκε δυσκολη η γουμενισσα για μενα  ..... στεναχωρηθηκα ισως παρισσοτερο κι απο σενα ....

οπως και να χει ηταν απολασυστικα και σιγουρα χειμωνιασαμε....ελπιζω  σε καλυτερη συνεχεια !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Στα μακρινά έβγαλε ο τζίφος αζοροσκανδιναβικο και κάθοδο πιο ψυχρών μαζών στη νότια Ευρώπη. Εάν δεν υπήρχαν οι υψηλές πιέσεις στην ΝΑ Μεσόγειο και νότια της Τουρκίας θα ερχόταν το ψύχος και πιο ανατολικά επηρεάζοντας την Ελλάδα για πολλές ημέρες... Αλλά όπως είπα πολύ μακρυά, σε απαγορευτικες ώρες...

 

gfs-0-336.png

gfs-1-330.png

Και όμως. Αυτό στην Τουρκία το θέλουν στα κεντροβόρεια ώστε ο αυλώνας να κρατηθεί Ιόνιο. Με λίγη τύχη αυτό το ραν θα έβγαζε μεγάλο κεντροβόρειο χιονιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

είπαμε, ύποπτο διάστημα 8-10/12...

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-11-26&model=gfs&member=ENS&bw=1

Μυρίζει χιόνι κεντροβόρειο και ημιορεινά και ημιπεδινά προσηνεμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Και όμως. Αυτό στην Τουρκία το θέλουν στα κεντροβόρεια ώστε ο αυλώνας να κρατηθεί Ιόνιο. Με λίγη τύχη αυτό το ραν θα έβγαζε μεγάλο κεντροβόρειο χιονιά. 

Nαι οντως, απλως εγω μιλαω για την εναπόθεση του κρύου πάνω μας χωρίς απαραίτητα φαινόμενα... Και ποιος σου ειπε οτι θελουμε κεντροβορειο χιονια;🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Παρόλα, αυτά το ψύχος δεν έχει διάθεση να κατέβει Μεσογειο

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να έχει από τώρα μέσο όρο στο -5 για το διάστημα μεττά τις 5 του μήνα...για να είμαι αισιόδοξος ... οι χάρτες και στα 500 και στα 850 είναι αρκετά καλοί για να έχουμε ελπίδες .... και φυσικά επειδή γνωρίζω πολύ καλά τι χάρτες έβλεπα και βλέπαμε επί τόσα χρόνια τέτοια εποχή και πως καίγαμε πραγματικά ολόκληρα 15ήμερα μέσα στον Δεκέμβρη από τώρα δεν μπορώ παρά να είμαι αρκετά αισιόδοξος αλλά συγκρατημένα παντα γιατί πάντα κινδυνεύουμε ούτως ή άλλως.....πάντως η τάση είναι πολύ καλή προς το παρόν....προσωπικα΄θα χαρώ πολύ αν κάνει κακοκαιρίες με βροχές στα πεδινά με 4-6 βαθμούς και θάψιμο ορεινών και ημιορεινών και δυτικής Μακεδονίας......αυτά που είναι άκρος φυσιολογικά για τέτοια εποχή...

ανσάμπλ ευρωπαίου για εδώ δυτικοκεντρική Μακεδονία με μέσο όρο μετά τι 5 του μήνα στο μηδέν ενώ έχει και δύο σενάρια μετά τις 10 του μήνα με κάτω από το -10...και με αρκετά υετοφόρα σενάρια.....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=0&date=2023-11-26&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να έχει από τώρα μέσο όρο στο -5 για το διάστημα μεττά τις 5 του μήνα...για να είμαι αισιόδοξος ... οι χάρτες και στα 500 και στα 850 είναι αρκετά καλοί για να έχουμε ελπίδες .... και φυσικά επειδή γνωρίζω πολύ καλά τι χάρτες έβλεπα και βλέπαμε επί τόσα χρόνια τέτοια εποχή και πως καίγαμε πραγματικά ολόκληρα 15ήμερα μέσα στον Δεκέμβρη από τώρα δεν μπορώ παρά να είμαι αρκετά αισιόδοξος αλλά συγκρατημένα παντα γιατί πάντα κινδυνεύουμε ούτως ή άλλως.....πάντως η τάση είναι πολύ καλή προς το παρόν....προσωπικα΄θα χαρώ πολύ αν κάνει κακοκαιρίες με βροχές στα πεδινά με 4-6 βαθμούς και θάψιμο ορεινών και ημιορεινών και δυτικής Μακεδονίας......αυτά που είναι άκρος φυσιολογικά για τέτοια εποχή...

ανσάμπλ ευρωπαίου για εδώ δυτικοκεντρική Μακεδονία με μέσο όρο μετά τι 5 του μήνα στο μηδέν ενώ έχει και δύο σενάρια μετά τις 10 του μήνα με κάτω από το -10...και με αρκετά υετοφόρα σενάρια.....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=0&date=2023-11-26&model=ecm&member=ENS&bw=1

Σωτο αυτά τα δύο σενάρια με τα -10 έχουν υετό δηλαδή?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Και όμως. Αυτό στην Τουρκία το θέλουν στα κεντροβόρεια ώστε ο αυλώνας να κρατηθεί Ιόνιο. Με λίγη τύχη αυτό το ραν θα έβγαζε μεγάλο κεντροβόρειο χιονιά. 

Δεν θα έβγαζε χιόνια γιατί η λίμνη και το ψύχος θα έμεναν στασιμα δυτικά, για Ιταλία και δυτικά Βαλκάνια καλό είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...