Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που είναι τα παιδιά του ευρωπαϊκού να μας πούνε για την ψυχρη εισβολη 4-10 Δεκέμβρη? Κρυφτηκαν στα λαγούμια? Τεράστια νίκη του Τζίφου... Τεράστια... Που επέμενε σε Ατλαντική κυκλοφορία εδώ και μέρες... Και τράβηξε όλα τα άλλα προς το μέρος του. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στο ίδιο σημείο με χθες είμαστε στους χάρτες θα έλεγα, σήμερα μάλιστα λιγάκι καλύτερα… Αυτή η εικόνα του ψυχρού αντικυκλώνα που πάει να στηθεί στην περιοχή της Σκανδιναβίας και κυρίως της Ρωσίας μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον…

Τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη αλλά ταυτόχρονα μην ελπίζουμε και σε κάτι, γιατί για την ώρα δεν φαίνεται τίποτα απολύτως. Ελπίζω για αρχή να βγει το χαμηλό εκεί στου Αγίου Νικολαου 4-7/12 που εμφανίζεται εδώ και μέρες στους χάρτες.

Για ψυχρές εισβολές και χιόνια ούτως ή άλλως όλα τα μοντέλα για μετά τις 8-10/12 έδειχναν… Ακόμη και το ευρωπαϊκό που όλες αυτές τις μέρες έχει τα καλά σενάρια πάντα στο τέλος του τρεξίματος πήγαινε να δείξει κάτι, δηλαδή στις 240+ ώρες. Όποτε δεν μπορούμε να μιλάμε για καμία νίκη τζίφου, παρά μόνο για τα πολύ κοντινά στις 72-96 ώρες που όντως επέμενε ότι το χαμηλό στον Καναδά θα ενωθεί με αυτή την σκ@τούλα στις Αζόρες και θα περάσουν στην ευρωπαϊκή κυκλοφορία, ενώ το ευρωπαϊκό επέμενε να τα διαχωρίζει τέλεια και ως αποτέλεσμα να σηκώνεται ο αζορικός. Για την συνέχεια έχουμε ακόμη χρόνο να ανακηρύξουμε νικητή(που και πάλι «νικητής» δεν μπορεί να είναι κανένας με τόσα σενάρια που αλλάζουν τα μοντέλα κάθε μέρα…), μέχρι τα 12αρια εγώ προσωπικά περιμένω πάλι σοβαρές αλλαγές στους χάρτες. Η κυκλοφορία είναι πολύ περίπλοκη και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα!

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, thesprotos said:

Που είναι τα παιδιά του ευρωπαϊκού να μας πούνε για την ψυχρη εισβολη 4-10 Δεκέμβρη? Κρυφτηκαν στα λαγούμια? Τεράστια νίκη του Τζίφου... Τεράστια... Που επέμενε σε Ατλαντική κυκλοφορία εδώ και μέρες... Και τράβηξε όλα τα άλλα προς το μέρος του. 

 

Τα ens του Ευρωπαίου δεν έδειχναν τιποτα.Επίσης πριν απο τις 8/12 δεν περιμεναμε κατι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, south coast είπε:

Τα ens του Ευρωπαίου δεν έδειχναν τιποτα.Επίσης πριν απο τις 8/12 δεν περιμεναμε κατι.

Και όμως ακούστηκαν φωνές για πτώση ζωνικων ανέμων.. Και αλλαγή μετά τις 4 Δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως όσο ο Αζορικός είναι ανύπαρκτος μην περιμένουμε κάτι ουσίας. Το πολύ πολύ κάτι σαν τις προάλλες με -2 -3 και κάνα ξέπαργκο χαμηλό/μέτωπο των 6 ωρών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με συγχωρειτε για το ασχετο...Αλλα νομιζω οτι αξιζει...

Μιχαηλ Καλοχρονος αγορι μου...Να εχεις υγεια..Και να συνεχισεις να εχεις παντα το ιδιο μερακι για τον καιρο...Αλλα να δινεις σημασια και σε αλλα πραγματα που εχουν εξισου αξια...Τα χρονια περνουν σφαιρα...Πιστεψε με...!!

Και μια συμβουλη...Εαν θελεις σοβαρα χιονια..Ξερεις που θα με βρεις...🤣Εγω δε λεω ποτε χρονια πολλα η να τα εκατοστησεις...Απλα χρονια καλα!!!

20230205_112948.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Που είναι τα παιδιά του ευρωπαϊκού να μας πούνε για την ψυχρη εισβολη 4-10 Δεκέμβρη? Κρυφτηκαν στα λαγούμια? Τεράστια νίκη του Τζίφου... Τεράστια... Που επέμενε σε Ατλαντική κυκλοφορία εδώ και μέρες... Και τράβηξε όλα τα άλλα προς το μέρος του. 

 

Κοίτα δεν κάνουμε διαγωνισμό με βραβεία...επίσης είπαν μέχρι 12 Δεκεμβρίου ...επίσης αν το μύνημα έχει έστω και μια δόση χιούμορ καλό είναι να βάλεις ένα χαμόγελο ιμοτικον...και επίσης την δουλειά που κάνουν με τις αμέτρητες επιτυχίες θα της ζήλευαν πολλοί...και επίσης επειδή δεν μπορώ να μην λησω για κάποιον που δεν έχω τρίφτη μαζί του αλλά μπορώ να μιλήσω για τον Κώστα προφανος και δεν κρύβεται ποτέ και προφανος οι γνώσεις που έχει και αυτό που προσφέρει σ εμάς είναι πολύτιμο ...οπότε επίσης ας προσέχουμε τι λέμε σε ανθρώπους που μας βοηθάνε με πληροφορία και δεν έχουν δώσει και κανένα δικαίωμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Ευωπαικό έχει το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά τα στοιχεία διαχρονικά. Δεν είναι όμως 100% το ποσοστό φυσικά. Κάποιες φορές θα βγαίνει λάθος, λογικό είναι. Εγώ πάντως μόνο τα ενσέμπλες του Ευρωπαικού κοιτάω για μια τάση στα μακρινά και όσο πέφτουμε κάτω από τις 120 ώρες κοιτάω και UKMO, και μετά περιοχικά (στις 48 ώρες και κάτω).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, thesprotos said:

Και όμως ακούστηκαν φωνές για πτώση ζωνικων ανέμων.. Και αλλαγή μετά τις 4 Δεκεμβρη

Το οτι θα εχουμε πτώση των ανέμων στην ανωτερη ατμοσφαιρα δεν σημαίνει οτι αυτόματα θα εχουμε χιονια στην πορτα μας μετα απο μια ωρα .Αυξάνονται πι πιθανοτητες για να δημιουργηθούν πι συνθηκες να κατέβει το κρυο βαση της κυκλοφοριας αλλα δεν εχουμε κανει και συμβόλαιο.Περιμενε λίγες μερες και θα δειξει που το παει…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, yiannis_volos said:

Το Ευωπαικό έχει το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά τα στοιχεία διαχρονικά. Δεν είναι όμως 100% το ποσοστό φυσικά. Κάποιες φορές θα βγαίνει λάθος, λογικό είναι. Εγώ πάντως μόνο τα ενσέμπλες του Ευρωπαικού κοιτάω για μια τάση στα μακρινά και όσο πέφτουμε κάτω από τις 120 ώρες κοιτάω και UKMO, και μετά περιοχικά (στις 48 ώρες και κάτω).

Ετσι ακριβως…κανενα μοντελο δεν ειναι ευαγγέλιο αλλα το ukmo και ο ευρωπαιος ειναι πιο αξιόπιστα  και πιο σταθερα απο τα υπολοιπα πως να το κανουμε δλδ.Πανω απο τος 140 ωρες βεβαια και αυτα τα 2 δεν εχουν καμια αξία και εμεις βλεπουμε σεναρια και κανουμε την Πυθία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κοίτα δεν κάνουμε διαγωνισμό με βραβεία...επίσης είπαν μέχρι 12 Δεκεμβρίου ...επίσης αν το μύνημα έχει έστω και μια δόση χιούμορ καλό είναι να βάλεις ένα χαμόγελο ιμοτικον...και επίσης την δουλειά που κάνουν με τις αμέτρητες επιτυχίες θα της ζήλευαν πολλοί...και επίσης επειδή δεν μπορώ να μην λησω για κάποιον που δεν έχω τρίφτη μαζί του αλλά μπορώ να μιλήσω για τον Κώστα προφανος και δεν κρύβεται ποτέ και προφανος οι γνώσεις που έχει και αυτό που προσφέρει σ εμάς είναι πολύτιμο ...οπότε επίσης ας προσέχουμε τι λέμε σε ανθρώπους που μας βοηθάνε με πληροφορία και δεν έχουν δώσει και κανένα δικαίωμα...

Εγώ θεωρώ πως δεν χρειάζονται βιασύνες γιατί ο κίνδυνος έκθεσης καραδοκεί.. Και έτσι έγινε δυστυχως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ θεωρώ πως δεν χρειάζονται βιασύνες γιατί ο κίνδυνος έκθεσης καραδοκεί.. Και έτσι έγινε δυστυχως

Δεν κρινομαστε εδω φιλε σαν να είμαστε μετεωρολόγοι επαγγελματίες. Τα τοξικά και οπαδικα τύπου κρυφτειτε χαλούν την παρέα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, larissa_mare είπε:

Δεν κρινομαστε εδω φιλε σαν να είμαστε μετεωρολόγοι επαγγελματίες. Τα τοξικά και οπαδικα τύπου κρυφτειτε χαλούν την παρέα. 

Ε εντάξει.. Θεώρησε το υπερβολή δικιά μου... Η και λίγο χιούμοριστικο

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ θεωρώ πως δεν χρειάζονται βιασύνες γιατί ο κίνδυνος έκθεσης καραδοκεί.. Και έτσι έγινε δυστυχως

Κοίτα να δεις...από την απάντηση και μόνο κατάλαβα ότι δεν υπήρχε κάποια δόση χιούμορ και πειραγματος αλλά την είχες στημένη στη γωνία...ο Κώστας γιατί για αυτόν θα μιλήσω κάνει μεσοπροθεσμο σε τακτική βάση και δεν είπε ότι είπε για να το παίξει ήρωας αν αυτό εννοείς.Εκανε αυτό που κάνει πάντα...αν υπάρχει ένα πράγμα που με κάνει Τούρκο είναι οι μετά Χριστόν προφήτες...οπότε είσαι πέρα για πέρα και άδικος και θεωρώ ότι έκανες επίθεση σε μέλος που αποδεδειγμένα προσφέρει...οπότε θα σε παρακαλέσω να μην το συνεχίσεις και γενικά αυτό ισχύει για όλους και είναι τρομερά ανήθικο να περιμένουμε έναν ερασιτέχνη στη γωνία σε μια πιθανή αποτυχία να προβάλουμε τον κόπο του και την οποία γνώση δίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σίγουρα πήγαμε ένα βήμα πίσω αλλά πιστεύω ότι θα κάνει σοβαρή ψυχρή εισβολή, όχι στις 8 αλλά λίγο πιο μετά.

Δείτε για παράδειγμα το μέσο όρο των ενσεμπλες του ευρωπαϊκού στις 250+, όπου στην Ρωσία οι πιέσεις είναι 1030+ με ύπαρξη μπλέ γεωδυναμικων, δηλαδή είναι σιβηρικος αντικυκλωνας που φτάνει μέχρι και την ευρωπαϊκή ρωσια

 

gensnh-51-1-246.png

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντος φαίνεται πρώιμος σιβηρικος... Το σενάριο του σωρού με βουτιά του Ατλαντικού στη Μεσόγειο ίσως σε πρώτη φάση να μην μας ευνοήσει αλλά εφ όσον ο διαφαινόμενου σιβηρικος έχει βοήθεια και από τον αζορ μπορεί κάπου παρακάτω να έχουμε κανονικό χειμώνα και εδώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Δυσκολεψαν τα πραγματα αλλα θα συνεχισω μια-δυο μερες με μικρες δοσεις hopecasting και μετα θα επιστρεψω στο γνωστο ψυχρο "διαβασμα" των μοντελων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν καπιια ανσαμπλ ευρωαπιου γυρω στα 10 που δεν έχουν τελειώσει τη φάση για 8 με 12 ένα αποκούμπι τελοσπαντων και ει αι και ωραια τα άτιμα αλλα λιγα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά με μια οσο το δυνατόν αντικειμενική μάτια βρισκόμαστε στην αρχή του Δεκέμβρη στην κακή πλευρά της ιστορίας, καλώς η κακώς όταν όλη η γηραιά Ήπειρος βιώνει ένα καλό ξεκίνημα χειμώνα υπάρχουν προσδοκίες και για την ΝΑ Ευρώπη, που δυστυχώς όμως δεν θα μας κάνει το χατίρι τουλάχιστον για αρχή. Τυπική είσοδος Δεκεμβρίου στην μετά 2010 εποχή με θερμοκρασίες πάνω απ' τα κλιματικά και ευχή τουλάχιστον να μας πιάσει το βροχοχαμηλο στις 5-7/12 ώστε να μην έχουμε ήλιο. Κατά τ αλλά τώρα ξεκινάει ο χειμώνας και δεν έχει χαθεί τίποτα αλλά πρέπει κάποια στιγμή να γίνει και κάτι ουσιαστικό εδώ κάτω, που προς το παρόν δεν φαίνεται. Πραγματικά εύχομαι το καλύτερο ειδικά για τα παιδιά στα βόρεια που ξέρω πόσο το χουν ανάγκη. Σήμερα θα προσπαθήσω να αναλύσω όπως έχω κάνει και για Αθήνα παλιότερα τι ατμοσφαιρικές συνθήκες απαιτεί μια μέρα χιονόπτωσης στην Θεσσαλονίκη έτσι για να μπούμε στο κλίμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κοίτα να δεις...από την απάντηση και μόνο κατάλαβα ότι δεν υπήρχε κάποια δόση χιούμορ και πειραγματος αλλά την είχες στημένη στη γωνία...ο Κώστας γιατί για αυτόν θα μιλήσω κάνει μεσοπροθεσμο σε τακτική βάση και δεν είπε ότι είπε για να το παίξει ήρωας αν αυτό εννοείς.Εκανε αυτό που κάνει πάντα...αν υπάρχει ένα πράγμα που με κάνει Τούρκο είναι οι μετά Χριστόν προφήτες...οπότε είσαι πέρα για πέρα και άδικος και θεωρώ ότι έκανες επίθεση σε μέλος που αποδεδειγμένα προσφέρει...οπότε θα σε παρακαλέσω να μην το συνεχίσεις και γενικά αυτό ισχύει για όλους και είναι τρομερά ανήθικο να περιμένουμε έναν ερασιτέχνη στη γωνία σε μια πιθανή αποτυχία να προβάλουμε τον κόπο του και την οποία γνώση δίνει.

Εγώ δεν το συνεχίζω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σας. Μήπως είναι εύκολο να μας βάλει κάποιος την τελευταία αναρτηθείσα επαληθευσιμότητα των μοντέλων κατά σειρά; (πχ 1ο ECMWF ..%, 2ο UKMO ..%, κλπ.)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν λετε παλι καλα που δεν φαινεται καποιος μπαστακας... Θα χαθει οπως φαινεται το 1ο δεκαημερο του μηνα αλλα με λιγη τυχη πιστευω ο καρπαζοεισπρακτορας ( αζορ ) θα μπορεσει να κανει καποια εμφανιση προς τα ψηλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...