Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραψα και το πρωί, η ΕΜΥ δίνει μεγάλη πτώση θερμοκρασίας πανελλαδικά από Δευτέρα 04/12 και έπειτα.

Τα παραπάνω σενάρια μάλλον φαίνεται να επιβεβαιώνονται.

Τώρα, τα χιόνια στα πεδινά που ονειρεύονται πολλοί δεν ξέρω αν είναι εφικτά σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

Το 22 γιατι δεν το βαζεις;;Φοβασαι μην σε λιντσάρουν… ;😂😂

@DIMITRIS

Δεν το είδα, δεν είδα όλα τα σενάρια απλά από τα ανσάμπλ αυτό μου "έκατσε" στο μάτι και το είδα. Από τα υπόλοιπα καλά σενάρια είδα αυτά που ανέβασε ο Αντώνης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, south coast είπε:

Το 22 γιατι δεν το βαζεις;;Φοβασαι μην σε λιντσάρουν… ;😂😂

@DIMITRIS

Φοβερό σενάριο για όλους για δω αφήνει 5ο ποντους και μετα προσηνεμο τελειο σχεδόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

.. να μην μπει στην κυκλοφορια της ευρωπης  το ατλαντικο χαμηλο, το πρωι ,  εμοιαζε απιθανο ακομη και σε μενα 😂....τωρα θελει μονο λιγη τυχη και παμε σε ιδανικες καταστασεις  !!!!

στο 12αρι ισως μιλαμε για εμποδισμο απλα "υπο πιεση"  , η ακομη και για καθαρο εμποδισμο !!!! και τα 2 καλα ειναι

 καλησπερα !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα ενσμπλς του τζιφου εχουν πεταξει "λευκη πετσετα"  !!! δηλαδη χιονοενσεμπλς  😂

Diagramme GEFS

τετοια θελω να βλεπω,  με το σκεπτικο οτι αν ειχαμε αντικυκλωνες και ζωνικουρες θα το ηξερε !!!!!!!👍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, INUIT said:

τα ενσμπλς του τζιφου εχουν πεταξει "λευκη πετσετα"  !!! δηλαδη χιονοενσεμπλς  😂

Diagramme GEFS

τετοια θελω να βλεπω,  με το σκεπτικο οτι αν ειχαμε αντικυκλωνες και ζωνικουρες θα το ηξερε !!!!!!!👍

Εινσι τα ens του τζίφου ομως και Μαλιστα του 6αριου.Με λιγα λογια ens απο τα lidl

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, 

Παρόλο που δεν γνωρίζω πολλά και ασχολούμαι με τον καιρό ως χόμπι και ουτε είμαι φαν κάποιου μοντέλου, θα ήθελα να τοποθετηθώ ως εξωτερικός παρατηρητής. 

1-2 "αποτυχιες" του ευρωπαϊκού δεν το καθιστούν αναξιόπιστο μοντέλο. Πιθανόν τον τελευταίο καιρό ο τζίφος κάποιες φορες να έχει πιάσει καλύτερα το γενικό στήσιμο στα μακρινά αλλά θεωρώ δεν τον καθιστά πιο αξιόπιστο από το ευρωπαϊκό. Μην ξεχνάμε ότι τα ένα του ευρωπαϊκού είναι από τα πιο αξιόπιστα μέσα που διαθέτουμε.

Πότε κανένα μοντέλο δεν μπορεί να κάνει ακριβής πρόβλεψη, ειδικά στα τόσο μακρινά. Αν υπήρχε τετοιο μοντελο άλλωστε, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης όλων των υπολοίπων. Προφανώς το καθενα λαμβάνει υπόψιν του και επεξεργαζεται διαφορετικές μεταβλητές οπότε λογικό κάποιες φορές να πέφτει μέσα το ένα και πότε το άλλο. Ο καθένας μας εμπιστεύεται για τους δικούς του λόγους (είτε αντικειμενικους είτε υποκειμενους) κάποια μοντέλα και προσπαθεί να βγάλει πρόβλεψη με αυτά.

Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν διαμάχες μεταξύ μας και να θάβουμε κάποιον που εμπιστεύθηκε τα τάδε μοντέλα. Είναι εντελώς ανούσιο όλο αυτο από τη στιγμη που εδώ μέσα οι περισσότεροι είμαστε για να περνάμε για να περνάμε την ώρα μας και να ανταλλάσουμε απόψεις και 1-2 κουβέντες με άτομα που έχουν κοινά ενδιαφέροντα με εμάς.

Κανείς δεν είναι εδώ με το ζόρι.

Στα του καιρού, δεν νομίζω ότι πάμε τόσο χάλια, έχει σχεδόν κλειδώσει η πτώση της θερμοκρασίας μετά τις 4-6 του μήνα κοντά στα κλιματικα και από εκει και πέρα όλα ειναι ρευστά. 

Θεωρώ ότι το πιο πιθανό σενάριο είναι να κινηθούμε σε θερμοκρασίες στα 850 κοντά στα κλιματικα, ίσως και λίγο πιο πανω με αρκετές βροχές (για την Αθήνα που κοιτάω κυριως), όπως δηλαδή δείχνουν τα ens του ευρωπαϊκού.

Στον τζιφο απο την αλλη, η πλειοψηφία των σεναριων βρίσκεται πάνω από τα κλιματικά  όμως η ύπαρξη λίγων ακραίων σεναριων με Τ -10 στα 850, κρατάνε ακόμη τον μέσο όρο κάτω από τα κλιματικά για μεγάλο διάστημα.

Πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι να τα μαζέψει σιγά σιγά και να ακολουθήσει το ευρωπαϊκό.  Εύχομαι ωστόσο να βγω λάθος και να έρθουν αυτά τα τέρατα πάνω από το κεφάλι μας και να γίνει χαμός.

Καλό χειμώνα!🌨

 

Επεξεργάστηκε από Sotiris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Όχι βρε έχει λυσσαξει για ΚΒ...

το ξερω , το χω καταλαβει ( το εννοω)  ....πλακιτσα κανω με την παραθσεη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, INUIT είπε:

ωχ.....3 νομους βλεπει παλι  !!!!😂

Εχω πει οτι κυνηγαω κ.β.Αν αυτος δωσει στη συνεχεια και προσηνεμο,ακομα καλυτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχω πει οτι κυνηγαω κ.β.Αν αυτος δωσει στη συνεχεια και προσηνεμο,ακομα καλυτερα.

Κανόνισε αν δώσει μονο προσηνεμο θα ερθω να ξεχειμωνιασουμε μαζι στη Δροσοπηγή 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχω πει οτι κυνηγαω κ.β.Αν αυτος δωσει στη συνεχεια και προσηνεμο,ακομα καλυτερα.

Φοβερή τακτική αρχηγέ. Ώστε μετά να βαφτιστεί σκέτος προσηνεμος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Galanto said:

Γέννησε το αικον στον ατλαντικο ευτυχως ειναι το αικον 

Γέννησε αλλα τα μωρα θα ακολουθήσουν την μητερα τους.Αυτη την λογικη θελουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, south coast είπε:

Γέννησε αλλα τα μωρα θα ακολουθήσουν την μητερα τους.Αυτη την λογικη θελουμε

Α ρε ποιητη μου εσύ χααχα..μακαρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...