Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Η ΕΜΥ πάντως δίνει πτώση θερμοκρασίας από Δευτέρα 04/12, μετά την 2ημερη άνοδο, η οποία από Αγίου Νικολάου και μετά φαίνεται σταδιακά να φτάνει και σε  μονοψήφια νούμερα εδώ στην Αττική.

Προφανώς κάτι παραπάνω βλέπουν.

Αν παραμείνουν αυτά τα δεδομένα έτσι, μια χαρά μπαίνει ο Δεκέμβριος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, agnostos said:

Καλημέρα.

Η ΕΜΥ πάντως δίνει πτώση θερμοκρασίας από Δευτέρα 04/12, μετά την 2ημερη άνοδο, η οποία από Αγίου Νικολάου και μετά φαίνεται σταδιακά να φτάνει και σε  μονοψήφια νούμερα εδώ στην Αττική.

Προφανώς κάτι παραπάνω βλέπουν.

Αν παραμείνουν αυτά τα δεδομένα έτσι, μια χαρά μπαίνει ο Δεκέμβριος.

Η ταση που εχουμε μεχρι στογμης ειναι για βροχη μεσοβδομαδα και μετα πτώση Τ χωρις κατι ιδιαιτερο.

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.2c39d37960908292dd71c3f7e040cc44.png

To καλό είναι ότι εδώ και μέρες δεν έχουν χαλάσει τα βροχοσενάρια από 4/12 και μετά, και μάλιστα ενισχύονται. Βέβαια οι Τ είναι σάπιες, αυτό θα είναι βροχή και στα Χάνια που είναι λίγο εκνευριστικό αλλά οκ είναι πααααααααρα πολύ νωρίς ακόμη, τώρα αρχίζει ο Χειμώνας. Βροχή και συννεφιά για μέρες θα είναι φυσικά πολύ καλύτερο από το αίσχος που έρχεται το ΠΣΚ. Και για κάτι καλύτερο βλέπουμε στο δεύτερο μισό του μήνα, εκτός αν αλλάξει κάτι δραματικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες μου...Καλως η κακως..Πεδινο χιονι δεν υφισταται για κανεναν...Εαν και εφοσον βγουν διαταραχες θα ειναι καθαρα νοτιαδοχαμηλα με χιονια αυστηρα σε πολυ μεγαλα υψομετρα...Γι αυτο γραφω και ξαναγραφω καθε πραγμα στην ωρα του...Εαν ερχοντουσαν οι νοτιαδες,τα χαμηλα και οι βροχες οταν επρεπε ισως τωρα να ειμασταν στον ψυχρο τομεα..

Θα μου πειτε τωρα..Μετα Χριστον προφητες,τζαμπα μαγκες..Δεκτο...Τα γραπτα του καθενος ομως μενουν...Απο κει και περα...Και το εννοω..Εδω μεσα ειμαστε μια παρεα..Ουτε μεντορες ειμαστε ουτε Ζιακοπουλοι...Με συγχωρειτε αλλα την κ...λα μας ακολουθαμε..Ετσι μεγαλωσαμε και ετσι πορευομαστε...Παμε παρακατω..Ο καθενας μπορει να γραφει και να υποστηριζει οτι θελει..

Ομως μη χαλασουμε αυτο που με τοσο κοπο χτισαμε ολοι μαζι...Αλλα θελουμε να γινουν...Και εαν δεν ερθουν??Θα βρουμε εξιλαστηρια θυματα...??ΠΟΤΕ!!!Η φιλια και οι σχεσεις εδω μεσα που εχουμε φτιαξει ειναι πολυ πιο πανω απο το καθε χιονοχαμηλο....Γνωμη μου....

Καιροφιλος γεννιεσαι δε γινεσαι...!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Που είναι τα παιδιά του ευρωπαϊκού να μας πούνε για την ψυχρη εισβολη 4-10 Δεκέμβρη? Κρυφτηκαν στα λαγούμια? Τεράστια νίκη του Τζίφου... Τεράστια... Που επέμενε σε Ατλαντική κυκλοφορία εδώ και μέρες... Και τράβηξε όλα τα άλλα προς το μέρος του. 

 

Λοιπον ακου λιγο  το να κανεις μακροπροθεσμη προβλεψη θελει κακαλα που χεν εχεις οπως βλεπω..δευτερον ο μηνας εχει 29 και εσυ μιλας απο τωρα λες και ξερεςις τι θα γινει...τριτον μαθε να εκτιμας προσπαθειες ανθρωπων εστω και αν πεφτουν εξω τουλαχιστον γινονται με επιστημονικη μεθοδο και θελουν και χρονο...τεταρτον για να δεις ποσο εκτος εισαι οι μακρο που  βγαινουν δεν στηριζονται μονο στο ευρωπαικο...πεμπτον αφηνω την δουλεια μας να την κρινουν τα παιδια καθως τα τελευταια χρονια εχουμε πιασει  ολες σχεδον τις ψυχρες εισβολες απο 20 μερες πριν το ξερουν αλλωστε εδω οσοι μας παρακολουθουν φυσικα τοτε δεν ειπες ενα μπραβο τωρα βγηκες να κανεις ενα πικροχολο σχολιο χωρις λογο...επισης οταν γραφω κατι μην το μεταφραζεις οπως θες ειπα πιθανο διαστημα ψυχης εισβολης και οταν στις 19 νοεμβρη μιλαμε για ενα τετοιο μακρινο διαστημα και 15 να βγει η ψυχρη εισβολη μια χαρα θα ειναι..αυτα 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Λοιπον ακου λιγο  το να κανεις μακροπροθεσμη προβλεψη θελει κακαλα που χεν εχεις οπως βλεπω..δευτερον ο μηνας εχει 29 και εσυ μιλας απο τωρα λες και ξερεςις τι θα γινει...τριτον μαθε να εκτιμας προσπαθειες ανθρωπων εστω και αν πεφτουν εξω τουλαχιστον γινονται με επιστημονικη μεθοδο και θελουν και χρονο...τεταρτον για να δεις ποσο εκτος εισαι οι μακρο που δεν βγαινουν δεν στηριζονται μονο στο ευρωπαικο...πεμπτον αφηνω την δουλεια μας να την κρινουν τα παιδια καθως τα τελευταια χρονια εχουμε πιασει  ολες σχεδον τις ψυχρες εισβολες απο 20 μερες πριν το ξερουν αλλωστε εδω οσοι μας παρακολουθουν φυσικα τοτε δεν ειπες ενα μπραβο τωρα βγηκες να κανεις ενα πικροχολο σχολιο χωρις λογο...επισης οταν γραφω κατι μην το μεταφραζεις οπως θες ειπα πιθανο διαστημα ψυχης εισβολης και οταν στις 19 νοεμβρη μιλαμε για ενα τετοιο μακρινο διαστημα και 15 να βγει η ψυχρη εισβολη μια χαρα θα ειναι..αυτα 

Εγώ δεν ονοματισα...γιατι τσιμπάς? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πεδινό χιόνι, πόσο μάλλον με μια τυπική, ολική χιονόστρωση τουλάχιστον 5cm είναι η εξαίρεση. Αν το δείξουν 50 φορές τα μοντέλα όλο το Χειμώνα ζήτημα είναι αν βγει 1, το πολύ 2 φορές αν είμαστε πάρα πολύ τυχεροί. Αυτό ψάχνουμε. Μην περιμένουμε να το πετύχουμε με την πρώτη. Το πρόβλημα πάντως δεν είναι το πεδινό χιόνι, δεν βλέπω να έχει αλλάξει η συχνότητα του τα τελευταία χρόνια (με εξαίρεση ίσως τα βόρεια, κεντρική Μακεδονία κυρίως που έχουν μια ατυχία πράγματι). Αυτό που είναι ξεκάθαρο ότι έχει μειωθεί είναι το χιόνι κάτω των 1000μ. Κακοκαιρίες δηλαδή με καλό χιόνι στα 400-500μ και πάνω και πιο κάτω βροχή. Με χαμηλό όμως, όχι μέτωπα και σαχλαμάρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ δεν ονοματισα...γιατι τσιμπάς? 

Δεν θα συνεχισω αυτο το παιχνιδι φιλε μου για το διαστημα 4-11 μονο εγω μιλησα ουτε καν ο βασιλης προφανεστατα αναφερεσε σε μενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Εγώ δεν ονοματισα...γιατι τσιμπάς? 

Τώρα αλήθεια...???λοιπόν αυτό είναι ακόμη χειρότερο που κανείς...δεν χρειάζεται κανέναν δικηγόρο ο Κώστας αλλά προσβάλεις εμένα και την νοημοσύνη μου τώρα...οπότε πες κάτι άλλο έστω και αν μην το πιστεύεις και μη το συβεχιζεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν θα συνεχισω αυτο το παιχνιδι φιλε μου για το διαστημα 4-11 μονο εγω μιλησα ουτε καν ο βασιλης προφανεστατα αναφερεσε σε μενα

Εντάξει... Δε θα, το συνεχίσουμε.. Εννοείται... Καλημέρα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, south coast είπε:

Η ταση που εχουμε μεχρι στογμης ειναι για βροχη μεσοβδομαδα και μετα πτώση Τ χωρις κατι ιδιαιτερο.

Πτώση θερμοκρασίας σε τέτοια επίπεδα και πιθανές βροχές για Αττική σημαίνει πολύ καλό ξεκίνημα χειμώνα και Δεκεμβρίου αν πραγματοποιηθούν.

Εγώ ποσταρα τα στοιχεία που ανεβάζει η ΕΜΥ και έχουν αναφερθεί και από τον Αρναούτογλου γιατί διαβάζω εδώ και 2-3 μέρες για "χαμένο Δεκέμβριο" "κάψιμο του Δεκεμβρίου" "πάμε για Ιανουάριο τώρα" και άλλα τέτοια ωραία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν θα συνεχισω αυτο το παιχνιδι φιλε μου για το διαστημα 4-11 μονο εγω μιλησα ουτε καν ο βασιλης προφανεστατα αναφερεσε σε μενα

Κώστα...Υπάρχει καμιά περίπτωση αυτα τα σεναρια για 8 με 11 τους ευρωαπιου να επαληθευτούν δε ξερω αν τα ειδες τα ανέβασα καποια και πριν ,,η παμε για αλλα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κώστα...Υπάρχει καμιά περίπτωση αυτα τα σεναρια για 8 με 11 τους ευρωαπιου να επαληθευτούν δε ξερω αν τα ειδες τα ανέβασα καποια και πριν ,,η παμε για αλλα 

Η δικα μου αποψη ειναι αμετακινητη προς το παρον και συμφωνω και με τον γιωργο χθες που ειπε οτι δεν πιστευει οτι θα βγει ζωνικη και η ατλαντικη ροη με δυτικη ροη 100 τις εκατο...τωρα δεν θα πω γιατι παζουν τα ενς κλπ δεν υπαρχει λογος. υπαρχει αποψη παντως...η περιοδος συνεχιζει να ειναι ενδιαφερον αλλωστε το βλεπεις και στα ενς υετικα δεν χαλασαν ποτε αρα ροη χαμηλων θα υπαρχει εγω συνιστω υπομονη οπως παντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και βροχές με κοντά στα φυσιολογικά θερμοκρασίες να έχουμε, θα είναι κέρδος στην εποχή της καιρικης αποδιοργάνωσης που βιώνουμε . 

Οι βροχές δεν αποκλείονται προφανώς οπότε κομπλέ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα συνεχίζει να με προβληματίζει όχι το καιρικό μοτίβο αλλά η ανεπάρκεια των μοντέλων για μεσοπροθεσμη ( και προφανώς μακροπρόθεσμη) εκτίμηση. 

2023 έχουμε φτάσει . Η τεχνολογία έχει κάνει πραγματικά θαύματα τα τελευταία 3 χρόνια. 

Τι συμβαίνει;...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο βλέπω στα ensembles πως θα έχουμε υετικό ενδιαφέρον τότε δεν έχω κάποιο μεγάλο πρόβλημα με τις Τ. Τα πιο χειμερινά σενάρια μειώθηκαν κάπως, αλλά ας ρίξει τουλάχιστον νεράκι ... έστω και με νοτιαδες.

1486429946_ens_image(2).png.09e1e3dee326445e0403f929a80d2dba.png

Η ψυχολογία έπεσε για πάμε λίγο... όλα θα έρθουν και πιστέψτε με θα αξίζουν την υπομονή... Εξάλλου ήδη από την Παρασκευή οι μέρες είχαν μεγάλο καιρικό ενδιαφέρον. Πάμε τώρα για το θερμό διάστημα και μετά όλα είναι πιθανά. Ας ξεχάσουμε για το εγγύς μέλλον τα χιόνια σε πεδινά ωστόσο...

 

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Εμένα συνεχίζει να με προβληματίζει όχι το καιρικό μοτίβο αλλά η ανεπάρκεια των μοντέλων για μεσοπροθεσμη ( και προφανώς μακροπρόθεσμη) εκτίμηση. 

2023 έχουμε φτάσει . Η τεχνολογία έχει κάνει πραγματικά θαύματα τα τελευταία 3 χρόνια. 

Τι συμβαίνει;...

Υπαρχει μεγαλη αβεβαιοτητα στα μεσοπροθεσμα στοιχεια τους και μεγαλες αλλαγες πριν χρονια ηταν πιο σταθερα...δεν ξερω αν φταιει η εξελιξη των μοντελων η η εξελιξη των φαινομενω των περιεργω ξ εντονων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προφανώς τα καιρικά φαινόμενα έχουν γίνει τελείως απρόβλεπτα την τελευταία 5ετια με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται ακόμα και τα σύγχρονα μέσα πρόγνωσης.

Προσωπική γνώμη είναι πως το θέμα δεν είναι στην ποιότητα των μοντέλων αλλά στον εντελώς αλλοπροσαλλο καιρό.

Όχι μόνο στην Ελλάδα βέβαια αλλά παντού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχές και χιονια στα βουνά. Μια χαρά 

Νοτιαδες μεν, αλλά για τα χιονια έχουμε καιρό ακόμα 

Ετσι και έτσι τα καλά  τα κρύα μετά τις 20 Δεκεμβρίου ερχόντουσαν πάντα. Με κάποιες κακές καιρικές εξαιρέσεις (πέρυσι) 

Για εμάς εδώ κάτω όμως ο Δεκεμβρίος ήταν αδιαφορος για χιόνια στα πεδινά 

Την σκυτάλη πάντα θα την έχουν ο γεναρης και ο Φλεβάρης

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς διάβαζα πριν λίγο μακροπρόθεσμες προβλέψεις για δεύτερο 15ημερο Δεκεμβρίου από τον Μαρουσακη και κάποιους άλλους που λένε για ζωνικες πάλι με αύξηση θερμοκρασίας μέσα στις γιορτές και αγιοβασιληδες στη θάλασσα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξενέρα τα πρωινά... στα κύρια ούτε υποψία δεν υπάρχει πλέον, ενώ έχουν χειροτερέψει και τα ensemble, που έτσι κι αλλιώς δε διαφαινόταν κάτι το αξιόλογο (πεδινό χιόνι), ούτε καν ως τάση.

Υποψίες είχαμε στην ουσία, τίποτα το ουσιώδες μοντελικά... κι ας προβλέπεται μια πτώση των ζωνικων ανέμων.. δε σημαίνει πως ντε και καλά η χώρα μας θα ευνοούταν... δυστυχώς... τουλάχιστον να μην έχουμε τα χάλια του περσινού Δεκέμβρη.. αυτό προς το παρόν!

@[weathermaniac] Μιχαήλ χιλιόχρονος!!!!

Y.Γ. Το σίγουρο είναι πως το ζήσαμε για λίγο.....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...