Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Ε υετό θα βρούμε, θερμοκρασίες στα 850 hpa θα βρούμε.... θα συνδυαστούν κιόλας, αλλά πάλι τίποτα. Η ατυχία δεν περιγράφεται πλέον...

Θαναση προσωπικα θεωρώ ότι χάσαμε μεγαλύτερη ευκαιρία εκει με τον αυλωνα τελη νοεμβρη παρα αυτη που ερχεται ...οπότε σιγα τι χάσαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όσο καταλάβουμε και εμπεδώσουμε την νέα πραγματικότητα όσο γίνεται πιο νωρίς τόσο θα ησυχάσει η ψυχούλα μας....εγώ σχεδόν τα κατάφερα ..το λέω για όλους όσους τυρρανιούνται ακόμα με τη προσμονή.... δεν υπάρχει φυσιολογικότητα πλέον.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.png.53a87aa859947dd327666acc59501ee8.png

Σάπισαν τελείως τα ενσεμπλες για μετά πάντως...

Κλεαρχιζουν σιγά σιγά τα ανσαμπλ του ευρωπαικου. Ελπίζουμε να αλλάξουν πάλι αύριο. Διότι ακόμα υπάρχουν κάποια περιθώρια στα υποσεναρια του. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Κλεαρχιζουν σιγά σιγά τα ανσαμπλ του ευρωπαικου. Ελπίζουμε να αλλάξουν πάλι αύριο. Διότι ακόμα υπάρχουν κάποια περιθώρια στα υποσεναρια του. 

Το πιο πιθανό είναι ότι θα αλλάξουν.

Βέβαια και έτσι να μείνουν, λίγο πάνω από τα φυσιολογικά είναι και με βροχές απ' ότι φαίνεται, καμία σχέση με αυτά που έλεγε ο Κλέαρχος.

Και επαναλαμβάνω, έχουμε αρκετές μέρες μέχρι τότε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όσο καταλάβουμε και εμπεδώσουμε την νέα πραγματικότητα όσο γίνεται πιο νωρίς τόσο θα ησυχάσει η ψυχούλα μας....εγώ σχεδόν τα κατάφερα ..το λέω για όλους όσους τυρρανιούνται ακόμα με τη προσμονή.... δεν υπάρχει φυσιολογικότητα πλέον.... 

Ε τότε δεν υπάρχει λόγος ασχολίας...διαφωνώ Σωτήρη ότι η κανονικότητα επηρεάζει μόνο την βόρεια Ελλάδα και μόνο στα χιόνια...το παίρνω χαλαρά όλο αυτό το καιρικό και με πλάκα αλλά κάποια στιγμή η αηδία φτάνει στο στόμα και γίνεται Εμετος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι αν αλλαξαν τα πραγματα,αυτο τι σημαινει;Οτι δεν θα ξαναχιονισει σοβαρα στα κ.β?Αληθεια τωρα?Εγω θα συμφωνησω με τον Βαγγελη.Κυνηγηστε το απολυτο.Θα ερθει.Και απο οτι μας εδειξε ο Σεπτεμβρης μπορει να ερθει στον υπερθετικο βαθμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Για τον χριστουγεννιάτικο καιρό έχουμε καιρό. Στον μετ' εκπλήξεων καιρό του ερχόμενου ΠΣΚ συγκεντρωθείτε!"

Απάντηση του Ζιακοπουλου στο blog του

Καλησπερα παιδια και καλο χειμώνα ❄❄☃️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλάει ο τζιφος σε όλα.. α καλά, βελτιώνονται οι δείκτες χαλάνε τα μοντέλα, χαλάνε οι δείκτες φτιάχνουν τα μοντέλα. Δεν ασχολούμαι άλλο με αυτή την μπούρδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρός για τα κεντροβορεια εχει αλλάξει απο το 2006 και μετα απλά ο περσινός ήταν μάπα χειμωνας και θέλουμε να δούμε χιονι φετος ετσι θα νιώθαμε και το Δεκέμβρη του 2007 και το Δεκέμβρη του 2013 αλλα τι να κανουμε εδω και χρόνια έχει αλλάξει η κανονικότητα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην τρελαινόμαστε. Είναι απλώς μια κακή περίοδος για την πεδινή κεντροβόρεια Ελλάδα. Και η Αθήνα δεν έγινε ξαφνικά χιονομάνα. Απλώς τα τελευταία τρία χρόνια έτυχε και έκατσαν κάποια πράγματα ευνοϊκά. Μην ξεχνάμε ότι το κέντρο είχε να στρωθεί 13 χρόνια πριν το 2021. Ε αυτό κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσει με περισσότερη εύνοια στα βόρεια πεδινά από ότι Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε αν με την προϋπάρχουσα αποκοπή κάνει κάτι, αλλά δε αξίζει και πολύ. Ήδη 2 μεταβλητές πήγανε στραφι έτσι και αλλιως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Evisnow είπε:

"Για τον χριστουγεννιάτικο καιρό έχουμε καιρό. Στον μετ' εκπλήξεων καιρό του ερχόμενου ΠΣΚ συγκεντρωθείτε!"

Απάντηση του Ζιακοπουλου στο blog του

Καλησπερα παιδια και καλο χειμώνα ❄❄☃️

Πάντως, έχει βγει ήδη πρόγνωση από κάποιους και φυσικά έχουν κλειδώσει τα πάντα όσον αφορά τον καιρό των Χριστουγέννων.

Εδώ και μέρες, όχι σήμερα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Πάντως, έχει βγει ήδη πρόγνωση από κάποιους και φυσικά έχουν κλειδώσει τα πάντα όσον αφορά τον καιρό των Χριστουγέννων.

Εδώ και μέρες, όχι σήμερα.

 

Ε ναι η γκρινιαβειναι ίδιον αυτου του forum... Χαχα... Τους εχω συνηθισει😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι αν αλλαξαν τα πραγματα,αυτο τι σημαινει;Οτι δεν θα ξαναχιονισει σοβαρα στα κ.β?Αληθεια τωρα?Εγω θα συμφωνησω με τον Βαγγελη.Κυνηγηστε το απολυτο.Θα ερθει.Και απο οτι μας εδειξε ο Σεπτεμβρης μπορει να ερθει στον υπερθετικο βαθμο.

Αν ένας Ντάνιελ βγαίνει ανά 1600 χρόνια που είπε ο τυπάς, (λένε τώρα) φαντάσου ανά πόσο βγαίνει το μέγιστο του χιονουετου σε διάταξη.. το ερώτημα είναι αν θα βγει πριν η μετά το τέλος του σύμπαντος😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για να δούμε αν με την προϋπάρχουσα αποκοπή κάνει κάτι, αλλά δε αξίζει και πολύ. Ήδη 2 μεταβλητές πήγανε στραφι έτσι και αλλιως

Το προσπαθεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Evisnow είπε:

Ε ναι η γκρινιαβειναι ίδιον αυτου του forum... Χαχα... Τους εχω συνηθισει😄

Εν τω μεταξύ, αν παρατηρήσεις από τα παλαιότερα ποσταρίσματα κάθε Τρίτη έχουμε τα ίδια.

Γκρίνια, απογοήτευση και πλερέζες.

Από Τετάρτη βράδυ με Πέμπτη που αρχίζουν οι τούμπες στα σενάρια αλλάζει η διάθεση.

Παρεμπιπτόντως, κανένας άλλος μετεωρολόγος ή προγνώστης, πλην του γνωστού, δεν βλέπω να υιοθετεί τις απόψεις περί ''κλειδωμένου καιρού'' των Χριστουγέννων.

Όπως και ο Ζιακόπουλος έτσι και οι υπόλοιποι μιλούν για ρευστά σενάρια και πιθανότητες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι αν αλλαξαν τα πραγματα,αυτο τι σημαινει;Οτι δεν θα ξαναχιονισει σοβαρα στα κ.β?Αληθεια τωρα?Εγω θα συμφωνησω με τον Βαγγελη.Κυνηγηστε το απολυτο.Θα ερθει.Και απο οτι μας εδειξε ο Σεπτεμβρης μπορει να ερθει στον υπερθετικο βαθμο.

Καλά δεν είπα ότι δεν θα ξαναχιονίσει στα κεντροβόρεια αλλά ότι αυτό που ήταν το φυσιολογικό πλέον έχει γίνει το σπάνιο και γενικά αλλάξαν όλα στον καιρό στη χώρα μας....

κι επίσης κι εγώ πιστεύω ότι άνετα μπορεί να κάνει ακραία πράγματα από εδώ και πέρα αφού όλα όσα γίνονται τα τελυταία χρόνια τείνουν να είναι ακραία στον καιρό(καταιγίδες-πλημμύρες-καύσωνες κτλ)... έτσι λογικά όπως το πάει κάποια στιγμή θα έρθουν  και οι ακραίες χιονοπτώσεις και τα ακραία κρύα και ας είναι όλος ο υπόλοιπος χειμώνας πριν και μετά καλοκαίρι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Το πολικό χαμηλό στα 500hpa μετακομίζει ευρώπη; 

GFSOPNH18_234_1.png

Ακριβώς μονο αν δείς αυτον τον χ.αρτη το καταλαβαίνεις...και εμείς ψαχνουμε σε ποιο σημείο θα διαρηχθεί....που θα "σταξει" δλδ στον νότο......σημερα αν ρωτήσεις το χαμηλό δεν ξέρει να σου πεί...πάντως ο κανόνας είναι ότι οσο πιο ψυχρό είναι τοσο παραμένει βορειότερα.....τελος πάντων πολύ νωρίς για να τα βαψουμε μαυρα

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι αν αλλαξαν τα πραγματα,αυτο τι σημαινει;Οτι δεν θα ξαναχιονισει σοβαρα στα κ.β?Αληθεια τωρα?Εγω θα συμφωνησω με τον Βαγγελη.Κυνηγηστε το απολυτο.Θα ερθει.Και απο οτι μας εδειξε ο Σεπτεμβρης μπορει να ερθει στον υπερθετικο βαθμο.

Μην τους ακούτε παιδες....κάτι ετοιμάζουν αυτοι.απαπαπαπαπ..αλητες🤣... αφου μέχρι εγω συγκινήθηκα τι να λέμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο δελτίο του ο Σάκης είπε κάτι Πάει να αλλάξει στο τέλος τις άλλης ευδόμαδας δηλαδή μετά τις 19 τώρα τι βλέπει δεν ξέρω ! Τουλάχιστον αυτός δεν βιάζεται ποτέ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..η γκρίνια των ΚΒ είναι απόλυτος νορμάλ και είμαστε και απόλυτος ευγενικοί πολιτισμένοι και δεν προκαλούμε κι όλας και η αίσθηση του συτισαρκασμου χτυπάει ταβάνι...αλλά μην τα θέλετε και όλα τι να κάνουμε ?είναι ,πως να το πω κομψά δεν ξέρω,σαν να έχεις να συνευρεθείς 3 χρόνια σα να έχεις να φας 3 μήνες σα να έχεις να πιεις νερό 3 μέρες και κάποιος ανά περίπτωση σου έχει απέναντι μια σούπερ σέξυ ύπαρξη μια πιατέλα με παντσετες τηγανητές πατάτες σαλάταρα και είναι και παραδίπλα μια πηγή με νερό γάργαρο....και κάθεσε και τα βλέπεις και να σου λένε κι όλας αυτή είναι η νέα σου ζωή...Ε Μπάστα😋😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο Ζιακόπουλος κάτι τέτοιο υπονοεί.

Κάποιοι στα σχόλια κάτω από τις δημοσιεύσεις του στο μπλογκ τα εκλαμβάνουν αυτά ως πιθανότητα ακόμα και μεγάλων εκπλήξεων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...