Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Γοργοπόδαρος είπε:

Αν εννοεις με το παλιο ημερολογιο τοτε εχει ειδη μπει απο τις 14 

Ισως να εννοουσες απο τις 13/12 φιλε. 13 μερες διαφορα εχει το παλιο με το νεο οπου μεταβηκαμε την 16/2/1923 🙂 

Σωστα τα λες δικο μου το λαθος. Οταν εχουμε 14 με το νεο,με το παλιο εχουν 1.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Απλά το ανέφερα για λόγους σύγκρισης, όχι ότι τον εμπιστεύομαι

Δεν χρειάζεται να διακιολούμαστε που ανεβάαζουμε και βλέπουμε τα σενάρια τρίτων μοντέλων ειδικά του συγκεκριμενου Κορεάτικου που παίρνει αρχικά δεδομένα από το Ούκμο και τρέχει σε καλή ανάλυση..... κι εννοείται ότι άνετα μπορεί να είναι καλύτερο αρκετές φορές και από υποτίθεται μεγάαλα μοντέλα όπως το γφσ.... το έχω ξαναπεί ..ότι όλα μα όλα τα μοντέλα πέραν των 120-144 ωρών έχουν την αξία τους είναι σαν να βλέπεις ένα υποσενάριο από τα ανσάμπλ του ευρωπαίου του τζίφου ή του ούκμο....που άνετα μπορεί να βγει στο τέλος....όλα τα μοντέλα μετά από αυτές τι ώρες πρέπει να τα παίνρουμε υπόψιν.... άπειρες φορές πήγαν αντίθετα στα μεγάλα μποντέλα και στο τέλος επιβεβαιώθηκαν .....

στη συγκεκριμένη περίπτωση  για σήμερα στα 12αρια όλη την ιστορία για τον καιρό μετά τις 25 του μηνα θα το κρίνει μαλλον εκείνο το χαμηλό στον βορειοανατολικό Καναδά που τα περισσότερα μοντέλα όπως και ο Ευρωπαίος το έχουν να μπαίνει στην κυκλοφορία και να χαλάει αρκετά έως πολύ την κυκλοφορία(πιθανό ριτζάρισμα του αζορικού βορειότερα ή δημιουργία αντικυκλώνα μεταξύ Ισλανδίας - Αγγλίας) ενώ το ούκμο και το Κορεάτικο αφου έχουν και τις ίδιες αρχικές δεν το βάζουν και δημιουργούν προυποθέσεις κατεβασιάς σε εμάς στη συνέχεια.....και το πρωινό το Κορεάτικο είχε παρόμοιο σενάριο με το 12αρι του..... για να δούμε ...ας ευχηθούμε όλοι να επιβεβαιωθεί το Ούκμο......και να βγει και καλύτερο γιατί στην προκειμένη περίπτωση  είναι το μόνο που συμβαδίζει περισσότερο με τους δείκτες στον ΝΑΟ συγκεκριμένα που πλησιάζει το μηδέν προς και μετά τα Χριστούγεννα....ίσως δηλαδή έχει και ένα κλικ περισσότερη βάση....θα φανεί στα αυριανά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, agnostos said:

Σενάρια που ως συνήθως τις τελευταίες εβδομάδες τουμπαρουν μετά από 1-2 24ωρα.

Οι περισσότεροι μετεωρολόγοι και πρωγνωστες χθες και σήμερα δίνουν γύρω στους 15 βαθμούς για Χριστούγεννα με πιθανές βροχές.

Σημειωτέον, το να πετύχεις τα πασχουγεννα στην Ελλάδα είναι εξίσου πιθανό με το να πετύχεις χιονιά. Εξίσου σπάνια και τα δύο.

Φέτος δεν θα έχει πασχουγεννα, πιθανόν φθινοπωρινό καιρό.

Ξεραιλα και 17αρια με 18ρια τα χριστουγεννα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες, πέρα από κάτι βροχουλες στις 20-22 του μήνα εγώ δεν βλέπω κάτι άλλο για εδώ...τουλάχιστον δεν κάνει ζέστη..γιατί του δώσε και κατάλαβε όλο το φθινόπωρο φέτος. Αλλά εντάξει λογικό είναι μπήκε ο Δεκέμβριος δεν γίνεται να έχουμε 20ρια...πάντως καιρικό ενδιαφέρον πολύ μικρό. Τυπικός Δεκέμβρης έως τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε εμάς πιο νότια η τραγωδία συνεχίζεται για 4η? χρονιά και πλέον δε μιλάμε για χιόνι στα ημιορεινά - πεδινά (σενάρια επιστημονικής φαντασίας δηλαδή) αλλά να χιονιστούν αξιοπρεπώς οι κορυφές άνω των 2000 μ. και όχι να ρίχνει μια πασπάλα και να τη μαζεύει σε 2 ώρες λες και είναι Μάρτης. Φτάσαμε να θεωρούμε τύχη και εύνοια να είναι λευκές οι κορυφές 25 Δεκέμβρη τότε που κάποτε έριχνε το χιόνι στο καμπαναριό κλπ. Δηλαδή πάμε για Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά και έχει καθιερωθεί να έχουν τα βουνά εικόνα Απρίλη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Έτσι όπως το βλέπω παίζει να βγει η μακροπροθεσμη του ukmo

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζωνικοι, ναό κτλ είναι σκουπίδια αποδεδειγμένα άπειρες φορές 

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Έτσι όπως το βλέπω παίζει να βγει η μακροπροθεσμη του ukmo

Η μακρο του ουκμο εχει αλλαξει απο αυτη που θυμασαι μονο φλεβαρη δινει τωρα χιονια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Ζωνικοι, ναό κτλ είναι σκουπίδια αποδεδειγμένα άπειρες φορές 

Δεν γινετε να ειναι σκουπιδι κατι που ειναι αλληλοεξαρτομενο μετα τρεξιματα το ενα φερνει το αλλο ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Αν το δεις στατιστικά πιο πιθανό είναι να συμβεί ένα από όλα αυτά παρά να χιονίσει στα πεδινά, πόσο μάλλον σε παραθαλάσσιο μέρος. Και δεν το λέω για τη Θεσσαλονίκη, αλλά γενικά. Γι' αυτό ανέφερα για τα μοντέλα πριν, γιατί δημιουργούν προσδοκίες. Αν για παράδειγμα αρχίσει να βρέχει με 4 βαθμούς στα πεδινά και δεν είχαμε τα μοντέλα θα λέγαμε, "α ναι φυσιολογικό για Χειμώνα" και οι περισσότεροι άνθρωποι θα έλεγαν ότι έχει κρύο κιόλας. Ενώ τώρα με τα μοντέλα μπορεί 2 μέρες πριν να έδειχναν χιόνι, αλλά τελικά οι Τ στα 850 να ανέβηκαν και να έγινε βροχή και να λέμε χάσαμε ευκαιρία. Πιο κοντά στο μέσο όρο είναι αυτό παρά το χιόνι.

Σε αυτα έχεις δίκιο φυσικά με τα.μοντελα απλώς εγώ ανέφερα περιπτώσεις κυρίως που συνέβη φουλ περιοχικοτητα όπως με το Βαλκανικό μέτωπο να χιονίζει μεχρι Σινδο..αλλα έτσι ειναι οι προσδοκίες όντως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα σεναρια μου παίρνουν σάρκα και οστά....28με 30 είμαστε μες στο πρόγραμμα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η μακρο του ουκμο εχει αλλαξει απο αυτη που θυμασαι μονο φλεβαρη δινει τωρα χιονια 

Απόλυτη αναξιοπιστία των μοντέλων.

Μέχρι χθες είχαμε πανηγύρια για τις 23/12 και μετά και σήμερα πλερέζες.

Με όλο αυτό το χάλι αναρωτιέμαι πως έχετε κλειδώσει τον καιρό 8 ημερών αργότερα;

Ποιός εγγυάται δηλαδή πως την Τρίτη πχ δεν θα έχουμε τούμπα και νέα σενάρια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δε πςτυχατε κανενας τιποτα φετος ...ηρθε η χρονια μου και η σεζον μου 

τα πήγα σχετικά καλά τον Νοέμβριο😝 με εκείνη την αποκοπή που με έπρηξε πολύ άσχημα, αλλά κάτι έγινε, για λίγο το χάσαμε! Η πιο καλή ευκαιρία για πεδινό χιίονι ήταν αυτή προς το παρόν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

τα πήγα σχετικά καλά τον Νοέμβριο😝 με εκείνη την αποκοπή που με έπρηξε πολύ άσχημα, αλλά κάτι έγινε, για λίγο το χάσαμε! Η πιο καλή ευκαιρία για πεδινό χιίονι ήταν αυτή προς το παρόν

Τι να μας πεις εσύ βρε καταιφγιδαξια βροχες μας έφερες εδω μιλαμε για σκληρά πραγματα ουκμο Κορέα και κοντρολ τζιφου οδηγούν θα σας το φέρω,λέμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Απόλυτη αναξιοπιστία των μοντέλων.

Μέχρι χθες είχαμε πανηγύρια για τις 23/12 και μετά και σήμερα πλερέζες.

Με όλο αυτό το χάλι αναρωτιέμαι πως έχετε κλειδώσει τον καιρό 8 ημερών αργότερα;

Ποιός εγγυάται δηλαδή πως την Τρίτη πχ δεν θα έχουμε τούμπα και νέα σενάρια;

Εγω δεν εχω κλειωσει τιποτα αλλα κοιταμε να δουμε πιο διατημα μπορει μας δωσει σοβαρη ψυχρη εισβολη ε αυτο δειχνει να μετατιθεται για μετα τις 28

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τι να μας πεις εσύ βρε καταιφγιδαξια βροχες μας έφερες εδω μιλαμε για σκληρά πραγματα ουκμο Κορέα και κοντρολ τζιφου οδηγούν θα σας το φέρω,λέμε 

Ο κορεατης να ξερεις μαζι με τζεμ ειναι τα μοναδικα προς το παρον που εχουν καλου δεικτες εκει για το 28-2 που λες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα σεναρια μου παίρνουν σάρκα και οστά....28με 30 είμαστε μες στο πρόγραμμα 

Γραμμή νεκρού ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...