Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πληροφοριακά, το 2021-2022 με την έκρηξη του ηφαιστείου της Τόνγκα είχαμε έναν πολύ δυνατό χειμώνα με δύο χιονιαδες στο κέντρο της Αθήνας.

Δεν ξέρω αν αυτά συνδέονται αλλά είχε ειπωθεί ότι η έκρηξη δημιούργησε κάτι σαν προστασία από την ηλιακή ακτινοβολία. Σαν να προσπαθούσε η γη να καλύψει την τρύπα του όζοντος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 6αρι στοιχειώνει γνωστό μετεωρολόγο !  Τρέχει το ICON !Τέρμα τα tonga & tanga . Βουρ για το ξερόκρυο τον Χριστουγέννων!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

και ένα τελευταίο και μετά αναμένουμε τα 12αρια να μας υπενθυμίζουν την πραγματικότητα...

gens-19-0-114.png

gens-19-2-114.png

 

 

Φέτος πρέπει να φέρουμε τον ορθόδοξο τον παλιακο χιονιά που ξεκινούσε Χαλκίδα από Παρασκευή απόγευμα και έκανα μια βελτίωση Κυριακή πρωί και μετά Κυριακή βράδυ έβαζε το τελειωτικό μέχρι Δευτέρα ξημερώματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, oldboy332 είπε:

Το 6αρι στοιχειώνει γνωστό μετεωρολόγο !  Τρέχει το ICON !Τέρμα τα tonga & tanga . Βουρ για το ξερόκρυο τον Χριστουγέννων!

να ξερες ποσο θέλω να βγεί ένα από τα πολύ κρυα σενάρια για παραμονή και μέρα των Χριστουγέννων και ας είναι τελείως ξερό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Φέτος πρέπει να φέρουμε τον ορθόδοξο τον παλιακο χιονιά που ξεκινούσε Χαλκίδα από Παρασκευή απόγευμα και έκανα μια βελτίωση Κυριακή πρωί και μετά Κυριακή βράδυ έβαζε το τελειωτικό μέχρι Δευτέρα ξημερώματα. 

κάποτε αυτά Νικόλα, δυστυχώς στη νέα καιρική πραγματικότητα μου φαίνεται ουτοπικό σενάριο αυτό που περιγράφεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

κάποτε αυτά Νικόλα, δυστυχώς στη νέα καιρική πραγματικότητα μου φαίνεται ουτοπικό σενάριο αυτό που περιγράφεις...

Οι χιονιάδες των τελευταίων ετών δεν ήταν έτσι; (Μπάρμπαρα, Μήδεια, κτλ;) Ή δεν είχαν πιάσει Χαλκίδα καλά;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποσό θέλω να γίνει ανατροπή και ας έρθει ξεκορκρυο μόνο να δω την φάτσα Κλέαρχου που κάθε μέρα με τα ποστ που υπενθυμίζει ότι έρχονται πασχαστουγενα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Οι χιονιάδες των τελευταίων ετών δεν ήταν έτσι; (Μπάρμπαρα, Μήδεια, κτλ;) Ή δεν είχαν πιάσει Χαλκίδα καλά;

Η Μπάρμπαρα έμοιαζε κάπως με αυτό που περιγράφει ο Νικόλας, χιόνιζε από Κυριακή μεσημέρι μέχρι τεταρτη, βέβαια λόγω θετικών θερμοκρασιών ενώ είχε 100χιλιοστα στην Αυλίδα που θυμάμαι (λίγα λιγότερα στην Χαλκίδα) χάσαμε ιστορικό χιονιά και μείναμε με δύο χιονστρωσεις(η ναι Δευτέρα πρωί που είχε κακές θερμοκρασίες και έτσι έστρωνε καλύτερα όσο πιο ψηλά βρισκόσουν και η άλλη το πρωί της Τετάρτης που το έστρωσε σχεδόν παντού ισάξια.

Η Μήδεια μια 12ωρη χιονόπτωση έκανε(εδώ ένα 20ποντο) και μετά μόνο συννεφιά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, DIMITRIS said:

με μια ματια στο πανελ του 6αριου του παιου βλέπω αρκετά κρυα σεναρια για παραμονή Χριστουγεννων που δεν υπήρχαν τοσα στο πρωινό τρεξιμο. Λογικά ξερα ειναι σχεδον όλα αλλά αν βγει καποιο απο αυτά τα Χριστουγεννα δεν θα ειναι και τοσο ζεστα...

gens-0-0-126.png

gens-1-0-126.png

gens-2-0-126.png

gens-9-0-126.png

gens-11-0-126.png

gens-16-0-126.png

gens-17-0-126.png

gens-19-0-126.png

gens-20-0-126.png

gens-24-0-126.png

gens-25-0-126.png

gens-31-0-126.png

gens-32-0-126.png

gens-35-0-126.png

gens-38-0-126.png

gens-42-0-126.png

gens-44-0-126.png

gens-46-0-126.png

 

Κρίνοντας από τις Τ στα 850hpa βλέπω πολύ πιθανή ψυχρή εισβολή για τα ΒΑ χώρα. Χωρίς να δω άλλους χάρτες, από εμπειρία να αναφέρω πως ίσως έχουμε βαλκανικό μέτωπο με ολιγοωρα φαινόμενα. Η συνέχεια συνήθως είναι ξερόκρυο για αρκετές μέρες με αντικυκλωνικές συνθήκες στα ΒΑ μας.

Επεξεργάστηκε από dubnsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκανε ενα μικρό βημα και το Icon . Να δουμε μεχρι το βράδυ αν ειναι απλώς το γνωστό παλαντζάρισμα ή τάση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ήθελα από εδώ να δηλώσω ότι σήμερα είναι μια από τις χειρότερες μέρες της ζωής μου.Πολλοι από εσάς δεν τον ξέρετε οι πιο παλιοί και σίγουρα οι προσήνεμοι θα το ξέρουν.Εφυγε ένας από τους καλύτερους φίλους μου που έχω κάνει από το καιρικό κομμάτι της ζωής μου.Ο Ερμής ο πασιπουλαριδης ενας φίλος με όλη την σημασία της λέξης ένα καταπληκτικό παιδί που εύχομαι ο καλός Θεός να τον πάρει δίπλα του και η ψυχή του να γίνει άγγελος.Ενας τρομερός γνώστης των καιρικών και ειδικά της αττικης ένα απίστευτο άτομο .Τιμής ένεκεν η επόμενη μεγάλη προσηνεμη χιονοκαιρια θέλω να πάρει το όνομα του και μόνο αυτό χωρίς το οποιοδήποτε άλλο όνομα δίπλα.Προφανος και η ζωή συνεχίζεται αλλά η απώλεια ενός τρομερά καλού σου φίλου και σε νέα ηλικία είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα  και μη διαχειρησιμο εύκολα...αλλά ξέρω ότι δεν θα ήθελε να είμαι έτσι οπότε του στέλνω όλη μου την αγάπη εκεί ψηλά και τέλος η θλίψη και το κλάμα...καλό παράδεισο φιλαράκι μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμαθα σημερα για τον χαμο του Ερμη κ ειμαι συγκλονισμενος...μιλουσαμε απειρα στο messenger κ τηλεφωνικα παλιοτερα τον εκτιμουσα κ με εκτιμουσε βαθεια κ μου ειχε ανοιξει την καρδια του...πολυ νεος ανθρωπος με απειρες γνωσεις στα καιρικα...καλο ταξιδι Ερμη.. .ελπιζω να χιονιζει σαν το 2002 συνεχεια εκει που θα βρισκεσαι...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geornik είπε:

Εμαθα σημερα για τον χαμο του Ερμη κ ειμαι συγκλονισμενος...μιλουσαμε απειρα στο messenger κ τηλεφωνικα παλιοτερα τον εκτιμουσα κ με εκτιμουσε βαθεια κ μου ειχε ανοιξει την καρδια του...πολυ νεος ανθρωπος με απειρες γνωσεις στα καιρικα...καλο ταξιδι Ερμη.. .ελπιζω να χιονιζει σαν το 2002 συνεχεια εκει που θα βρισκεσαι...

Ψυχούλα είναι...το ήταν δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο σ αυτη την περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Θα ήθελα από εδώ να δηλώσω ότι σήμερα είναι μια από τις χειρότερες μέρες της ζωής μου.Πολλοι από εσάς δεν τον ξέρετε οι πιο παλιοί και σίγουρα οι προσήνεμοι θα το ξέρουν.Εφυγε ένας από τους καλύτερους φίλους μου που έχω κάνει από το καιρικό κομμάτι της ζωής μου.Ο Ερμής ο πασιπουλαριδης ενας φίλος με όλη την σημασία της λέξης ένα καταπληκτικό παιδί που εύχομαι ο καλός Θεός να τον πάρει δίπλα του και η ψυχή του να γίνει άγγελος.Ενας τρομερός γνώστης των καιρικών και ειδικά της αττικης ένα απίστευτο άτομο .Τιμής ένεκεν η επόμενη μεγάλη προσηνεμη χιονοκαιρια θέλω να πάρει το όνομα του και μόνο αυτό χωρίς το οποιοδήποτε άλλο όνομα δίπλα.Προφανος και η ζωή συνεχίζεται αλλά η απώλεια ενός τρομερά καλού σου φίλου και σε νέα ηλικία είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα  και μη διαχειρησιμο εύκολα...αλλά ξέρω ότι δεν θα ήθελε να είμαι έτσι οπότε του στέλνω όλη μου την αγάπη εκεί ψηλά και τέλος η θλίψη και το κλάμα...καλό παράδεισο φιλαράκι μου...

Συλλυπητήρια για τον άνθρωπο και κουράγιο στους δικούς του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Βγήκε καλύτερο το ουμκο η μου φενεται ;

Καλύτερο ναι ...Χαοτικές οι διαφορές με τον βασιλιά πάντως 

gfs-1-120.png.e72fa94ef028c12d03081354808d1b4b.pngUW120-7.gif.5adca2a2140a41e34f4ec61f67d8dc76.gif

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μήπως βιαστήκαμε να δοξάσουμε τον Μαρουσάκη;

 

*Συλλυπητηρια στην οικογενεια, στους φιλους, στους γνωστους και ολους όσους γνωριζαν το παιδι...Εγω δυστυχως δεν τον γνωρίζω. Να αναπαυσει ο θεός την ψυχη του

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...