Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι Δαφνί εκεί; 

Θέλω ένα δωμάτιο για τις επόμενες ημέρες / δεκαετίες.... Το έχω ανάγκη...

gfs-1-216.png

gfs-1-222.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψάχνωντας το νόημα πισω από την κωδική λέξη σαγιονάρες του Αντώνη................ Το καλοκαίρι φοράμε σαγιονάρες, ιδίως στην παραλία. Κανονικά, οι σαγιονάρες είναι τα πατούμενα όπως στην εικόνα, δηλαδή, όπως λέει το ΛΚΝ, «είδος πλαστικής παντόφλας που συγκρατείται από δύο λουριά σε σχήμα V, που η γωνία τους περνά από το μεγάλο δάχτυλο». Και εν τέλη..... Λοιπόν, η σαγιονάρα μπήκε στη γλώσσα μας από την ταινία «Σαγιονάρα» του 1957.

Πρόκειται για αμερικάνικη ταινία στην οποία ο Μάρλον Μπράντο υποδύεται έναν πιλότο της πολεμικής αεροπορίας που υπηρετεί σε μια βάση στην Ιαπωνία και πλέκει ειδύλλιο με μια γιαπωνέζα ηθοποιό.

Στα ιαπωνικά, «σαγιονάρα» σημαίνει « ΑΝΤΊΟ » -στα ντόπια πρέπει να γράφεται さようなら.

Λοιπόν για να μην τρελέστε ο φίλτατος Αντουάν μας λέει αντίο στον χειμώνα που δεν θα ρθει ποτέ 😁😅😅😅😅😅

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, yiannis_volos said:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12&date=2023-12-20&model=gfs&member=ENS&bw=1ens_image.php?geoid=41837&var=201&run=12&date=2023-12-20&model=gfs&member=ENS&bw=1

Όπου και να πάω τα Πασχούγεννα με κυνηγάνε, έλεος...

😂 Πάντως τα της γαλλίας δεν ειναι Πασχούγεννα μια χαρά χειμερινές θερμοκρασίες είναι... εμείς το εχουμε το θεμα😆

Κανόνισε οταν γυρίσεις να φέρεις και εναν πανελλαδικο μαζί σου😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12&date=2023-12-20&model=gfs&member=ENS&bw=1ens_image.php?geoid=41837&var=201&run=12&date=2023-12-20&model=gfs&member=ENS&bw=1

Όπου και να πάω τα Πασχούγεννα με κυνηγάνε, έλεος...

Νομίζω πως στην πλειοψηφία των ευρωπαϊκών χωρών η κατάσταση είναι ίδια πάνω κάτω.

Από γνωστούς που μένουν Γερμανία ακούω πως οι φθινοπωρινές/ανοιξιάτικες συνθήκες επικράτησαν αμέσως μετά την χιονοεισβολη της πρώτης εβδομάδας του Δεκεμβρίου.

Εξαιρούνται οι γνωστοί ύποπτοι, Σκανδιναβία, Ρωσία και Βαλτική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, agnostos είπε:

Νομίζω πως στην πλειοψηφία των ευρωπαϊκών χωρών η κατάσταση είναι ίδια πάνω κάτω.

Από γνωστούς που μένουν Γερμανία ακούω πως οι φθινοπωρινές/ανοιξιάτικες συνθήκες επικράτησαν αμέσως μετά την χιονοεισβολη της πρώτης εβδομάδας του Δεκεμβρίου.

Εξαιρούνται οι γνωστοί ύποπτοι, Σκανδιναβία, Ρωσία και Βαλτική.

Ναι τίποτα δεν έχει. Μόνο στο Μόναχο που έριξε ένα μεγάλο χιόνι. Στο Βερολίνο που έχω γνωστούς ένα ψέμα έριξε, εφημερίδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο βλέπω αυτόν τον χαρτη και ξερω πως δεν θα εχουμε καν ψυχρη εισβολη με πιάνει καταθλιψη😅

 

gfs-0-42.png.08181a0fa0c2d226dc44099cdfe6d6c7.png

Γιαυτό σας λέω διάλειμμα τωρα που έρχονται τα Χριστούγεννα😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως έχω ξαναγράψει, μέσα στον Δεκέμβριο, τμήματα της Ισπανίας, της Πορτογαλίας, της νότιας Γαλλίας και της Ιταλίας παραλίγο να πιάσουν 30αρια.

Σε σχέση με αυτούς, το κέντρο της Αθήνας μια χαρά χειμώνα κάνει. Μην μιλήσω για β. Ελλάδα.

Επίσης, κοιτάζοντας τον χάρτη χιονόπτωσης στην Ευρώπη η Ελλάδα έχει χιονιστει σε αξιόλογο βαθμό. Πολλές άλλες χώρες δεν είδαν ούτε νιφαδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεφτίλα ρε, ξεφτίλα... Αεί σιχτιρ πια. Έχουν θαφτεί μέχρι κ τα υψίπεδα του κουρδικού Ιράκ κ εμείς εδώ κυνηγάμε πασπαλες στα αλπικά ακόμα.. αεί σιχτιρ ανωμαλαρα του κερατά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε Ακη δεν ειδες 12αρια???Ποιες λευκες γιορτες μωρε???Αι σιχτιρ..Κανε μονος εκπομπη....

takis-tsoukalas.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπίοσυμε η βελτίωση των 12αριών να μην ξαναγκρεμιστεί από άσχημα 00αρια. ¨Εχω αρχίσει και βλέπω τις νέες μεταβλητές που θέλουμε, μιας και οι προηγούμενες πήγαν όλες πλην μιας λάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Ανάλογα με το αποτέλεσμα  🤣🤣🤣🤣🤣...Ακόμα πιστεύω ακράδαντα σε χιόνια και περίοδο πολύ μεγάλης κακοκαιρίας και συνεχόμενους χιονιού και ας μη φαίνεται ακόμα στα μοντελα

Εγω χαλαρωνω μερικες μερες αφηνω εσενα να το φερεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Πόσο κ..λα όμως που χάσαμε το ρεκορ υψηλοτερης Τ στην Ευρώπη.

@South καυσωνάκιας πονάς????🤣

To ρεκόρ όμως Ηπειρωτικής Ευρώπης το έχει ακόμα η Αθήνα για να μην ξεχνιόμαστε 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

To ρεκόρ όμως Ηπειρωτικής Ευρώπης το έχει ακόμα η Αθήνα για να μην ξεχνιόμαστε 😂

Βέβαια, το υποτιθέμενο ρεκόρ ζέστης στην Αθήνα είναι πλασματικό.

Αν σκεφτείς τη δόμηση της πόλης, τσιμέντα, έλλειψη πρασίνου, έλλειψη νερού κλπ καταλαβαίνουμε όλο αυτό σου δίνει κάποιους βαθμούς παραπάνω από την κανονική θερμοκρασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Βέβαια, το υποτιθέμενο ρεκόρ ζέστης στην Αθήνα είναι πλασματικό.

Αν σκεφτείς τη δόμηση της πόλης, τσιμέντα, έλλειψη πρασίνου, έλλειψη νερού κλπ καταλαβαίνουμε όλο αυτό σου δίνει κάποιους βαθμούς παραπάνω από την κανονική θερμοκρασία.

Eτσι ακριβώς..!! Μεσογειακε φέτος έχει κ ηφαίστειο 🌋 στην Ισλανδία!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαγιονάρες να.. νομίζω θα φορεθούν πολύ αυτά τα Χριστούγεννα..

Όχι θα κάτσω να σκάσω.. και για χαλιά φέτος ούτε λόγος... θα τα στρώσω από Μάρτη🤣

20231220_200440.jpg.3490cf1ad32cd079cb41025896702e89.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημαντική κίνηση ευρωπαικού προς ούκμο στο Αμερικα. Δεν είναι ίδια, αλλά είναι βελτιωτική κίνηση. Σε αναμονή για την συνέχεια.

Ούκμο και τζεμ είναι παρόμοια εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...