Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Ρωτάω ειλικρινά. Τι εγινε? Είχε πάνω από 15 μέρες μέγιστη κάτω των 10 βαθμών? Ολικό παγετό στην Αθήνα κανει 1-2 φορές την 15ετια. Ακόμα και στους μεγάλους χιοναδες χλαπάτσα,έχει αν δε χιονίζει το μεσημέρι 

Αν είχα και εγώ χειμώνες στην Λάρισα έστω και 1 φορά στα 7 χρόνια ανάλογα με τον χειμώνα 21-22 της Αθήνας (όσο αφορά ημέρες και ύψος χιονόστρωσης) θα ήμουν ευτυχισμένος, και δεν υπήρχε περίπτωση να έχω την υπογραφή που έχω τώρα!

Και πως να μην ήμουν, αφού εδώ οι τελευταίοι 4 χειμώνες μαζεμένοι έχουν 20-25 πόντους χιόνι, οι οποίοι βέβαια έπεσαν μόνο το 20-21, αφού 19-20, 21-22, 22-23 ήταν χρονιές χωρίς ούτε πέτσα.... Πολλοί, πάρα πολλοί μαζεμένοι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Χειμώνα θεωρώ να έχει 30 μέρες από τις 90 μέγιστη ξατω των 10βαθμων στην Αθήνα. Και ας μη χιονίσει καθόλου. Για πείτε. Πότε έγινε αυτό θυμάστε?

Από τα στατιστικά του καιρού δεν ξέρω πολλά, αλλά πόσες φορές νομίζεις παλιά είχε χειμώνα που να πληρεί τις προϋποθέσεις σου, διότι θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 0 στα 850 και συννεφιά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Και του 2018-2019 ήταν δυνατός.

Τον φετινό δεν μπορούμε να τον κρίνουμε, τώρα αρχίζει.

Ο περσινός ήταν χάλια αλλά δεν πρόκειται για κάτι πρωτοφανές. Τα ξαναείδαμε αυτά και το 2010 και το 1995 και μάλιστα με αρνητικά ρεκόρ τότε.

Τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο οποίος και αν το λέει.

Βασικά τελευταίος κανονικός χειμώνας ήταν του 18-19 τέλος πάντων κλάιν μάιν... έρχονται και ξανά έρχονται αυτοί οι χειμώνες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμία συγκεκριμένη εικόνα προς το παρόν από 12αρια, ένα απόλυτο χάος στην Αμερική με τον πολικό λοβό, τον πάνε όπου θέλουν, και απλά περιμένω να δω αποτέλεσμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ παιδιά ότι νομίζει ο καθένας. Για μένα χειμώνας δεν υπάρχει στην Αθήνα. Αυτά. Πάω έξω για χιονοβολτα. Μια χαρά το πάει το 12αρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καμία συγκεκριμένη εικόνα προς το παρόν από 12αρια, ένα απόλυτο χάος στην Αμερική με τον πολικό λοβό, τον πάνε όπου θέλουν, και απλά περιμένω να δω αποτέλεσμα...

Ναι τώρα είμαστε στην φάση ότι να νε...αλλά στο τέλος πάντα ο αζορικος σηκώνεται και εδώ και μέρες οι μέσοι όροι είναι ακλόνητα σταθεροί στο γενικό μοτίβο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν είχα και εγώ χειμώνες στην Λάρισα έστω και 1 φορά στα 7 χρόνια ανάλογα με τον χειμώνα 21-22 της Αθήνας (όσο αφορά ημέρες και ύψος χιονόστρωσης) θα ήμουν ευτυχισμένος, και δεν υπήρχε περίπτωση να έχω την υπογραφή που έχω τώρα!

Και πως να μην ήμουν, αφού εδώ οι τελευταίοι 4 χειμώνες μαζεμένοι έχουν 20-25 πόντους χιόνι, οι οποίοι βέβαια έπεσαν μόνο το 20-21, αφού 19-20, 21-22, 22-23 ήταν χρονιές χωρίς ούτε πέτσα.... Πολλοί, πάρα πολλοί μαζεμένοι

Πάντως Μιχαήλ, την προηγούμενη δεκαετία που έζησα στη Λάρισα θυμάμαι χαμηλές θερμοκρασίες, παγωνιά και ξεροκρυα διαρκείας.

Επίσης αξέχαστη η Αριάδνη στη Λάρισα με επικό χιόνι και απίστευτες θερμοκρασίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Από τα στατιστικά του καιρού δεν ξέρω πολλά, αλλά πόσες φορές νομίζεις παλιά είχε χειμώνα που να πληρεί τις προϋποθέσεις σου, διότι θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον 0 στα 850 και συννεφιά 

Αυτα ειναι κλιματικα δεδομενα απο την εμυ για νεα φιλαδελφεια περιοδο 1955-2010 για να ξερουμε και τι ζηταμε μεριξες φορες..δεν το λεω για σενα απλα το αναφερω στο δικο σου ποστ

IMG_20231226_182329.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Πάντως Μιχαήλ, την προηγούμενη δεκαετία που έζησα στη Λάρισα θυμάμαι χαμηλές θερμοκρασίες, παγωνιά και ξεροκρυα διαρκείας.

Επίσης αξέχαστη η Αριάδνη στη Λάρισα με επικό χιόνι και απίστευτες θερμοκρασίες.

Η Λάρισα τα πάει τίμια σε σχέση με αλλα κβ.. απλά έχουμε διετία και μην γίνει αχιονη τριετία φέτος.. ακόμη και τωρα με 17β μεσημέρι,.το πρωι πέφτει στς  2-3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι το ίδιο μοτίβο...μέσα σ ένα χάος από χαμηλά ο αζορ σηκώνεται με κάθε σενάριο...νομίζω ότι πάμε ολοταχώς για τάση στον πρώτο και βασικό παράγοντα....αλλά ας κάνουμε υπομονή μέχρι τα πρωινά της Παρασκευής...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγα το ανέβασμα που κανει ο αζορ…υποτροπικός Άγιος ο θεος και 25ρια στην Κρήτη τα Θεοφάνεια το 12 αρι του άχρηστου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Σιγα το ανέβασμα που κανει ο αζορ…υποτροπικός Άγιος ο θεος και 25ρια στην Κρήτη τα Θεοφάνεια το 12 αρι του άχρηστου 

Ναι η κακή του θεση που ανεβάζει εδώ τον υποτροπικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο συγκεκριμενο τρεξιμο και  να σηκωθει ο αζορ ,.δεν υπαρχει τιποτα να κατεβασει 🤪 

ισως να  ειναι και το πρωτο ραν μετα απο καιρο , χωρις χιονιά 300 ωρων !!!🙂  ελπιζω να τρεχει μονο του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επανάληψη του δεκέμβρη για το μόναχο, την ελβετία και την αυστρία σύμφωνα με το 12αρι. Ίσως και καλύτερο. Καλό γενικά μόνο εκεί τριγύρω από τις άλπεις, κατά τα άλλα αδιάφορο για όλους και δεν αφήνει και περιθώρια για κάτι στη συνέχεια για πουθενά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οτι ναναι το μονδελο…κατάφερε στο τελος της δεύτερης σελίδας να βγαλει κρυο ταυτόχρονα ΒΔ κ ΝΑ ευρωπη 😂😂😂Μέγας εισαι τζίφο και θαυμαστα τα έργα σου

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από τα 12αρια, μέχρι στιγμής, κρατάω τις 168 ώρες του Άγγλου γιατί θεωρώ ότι είναι ¨στησιμο¨ με προοπτικές για αμέσως μετά και ελπίζω να κρατήσει την ίδια φιλοσοφία και στα επόμενα τρεξίματα.

ukmoeu-0-168.png?12

ukmoeu-1-168.png?12

Το κύριο του τζίφου δεν το σχολιάζω γιατί δεν αξίζει σχολιασμού και, όπως έχω αναφέρει ήδη, τις τελευταίες 2-3 μέρες είναι ασταθέστατο οπότε δεν το λαμβάνω υπόψη. Αναμονή για ευρωπαίο (κυρίως τα ανσάμπλ του).

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτοι χάρτες,, μου θυμίζουν κάποιες εποχές παλιά στα κεντροβορεια που μας χιονιζαν ξεμπαρκα χαμηλά με πράσινα γκάζια γεωδυναμικα ...μακάρι ευκαιρία έρχεται....ουκμο δε σχολιάζω αφού σύμφωνα με αρκετα ανσαμπλ είναι άκυρο αυτό που δείχνει μακάρι βέβαια να μην ήταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν παρακολουθώ τρεξίματα γιατι δεν βλεπω να εχει νοημα αλλά με μια γενική ματιά αγνοφαίνεται φως μετά τις 7/1. Νομίζω είναι σχεδον βέβαιο. 

Καλά, λογικό ειναι . Δεν θα εχουμε καλοκαίρι 60 ημέρες μεσα στον χειμώνα αλλά βλέπω διάθεση για το πρώτο ( πλην Έβρου)  πεδινό χιόνι .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Απίστευτοι χάρτες,, μου θυμίζουν κάποιες εποχές παλιά στα κεντροβορεια που μας χιονιζαν ξεμπαρκα χαμηλά με πράσινα γκάζια γεωδυναμικα ...μακάρι ευκαιρία έρχεται....ουκμο δε σχολιάζω αφού σύμφωνα με αρκετα ανσαμπλ είναι άκυρο αυτό που δείχνει μακάρι βέβαια να μην ήταν 

Οι αλλαγές όμως από το πρωινό του τρέξιμο είναι πολύ μικρές και βασικά κράτησε την ίδια φιλοσοφία με το πρωινό του τρέξιμο. Εάν και αύριο το πρωι επιμένει σε παρόμοιο τρέξιμο ο Άγγλος τότε σημαίνει ότι έχει πολλές πιθανότητες επιβεβαίωσης.

Οπότε εγώ του δίνω σημασία και δεν θεωρώ απίθανο να έπιασε κάτι πρώτος αυτός, όπως στην κακοκαιρία στα τέλη Νοεμβρίου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Οι αλλαγές όμως από το πρωινό του τρέξιμο είναι πολύ μικρές και βασικά κράτησε την ίδια φιλοσοφία με το πρωινό του τρέξιμο. Εάν και αύριο το πρωι επιμένει σε παρόμοιο τρέξιμο ο Άγγλος τότε σημαίνει ότι έχει πολλές πιθανότητες επιβεβαίωσης.

Οπότε εγώ του δίνω σημασία και δεν θεωρώ απίθανο να έπιασε κάτι πρώτος αυτός, όπως στην κακοκαιρία στα τέλη Νοεμβρίου...

Δε νομίζω Δημήτρη αν είχε κάποια βάση ανσαμπλ ευρωαπιου τζιφου κατι θα δειχναν του τζιφου το δειχνουν περίπου κανενα 2 αλλά και παλι πιο εύκολα να χαλαει μπορει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...