Jump to content
g_ar

Αναφορές Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ από εμένα κ χρόνια πολλά με υγεία να έχουμε.

 

Όσο η Σκανδιναβία θα έχει τόσο κρύο εμείς εδώ θα τρώμε τη ζεστουλα του αντικυκλωνα...

Πχ δείτε Κουοπιο κεντρική Φινλανδία όπου έχω βρεθεί στο παρελθόν την προσεχή Τετάρτη με τον καινούργιο χρόνο να φτάνει -25 . καιρό έχω να δω τόσο χαμηλή θερμοκρασία για εκεί.

Αυτά... καλή χρονιά να έχουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, snow_evia είπε:

Καλά σίγουρα δεν είχε 1 μέτρο χιόνι στα 1000μ κάνα πενταποντο είχε και αν, εγώ για πιο ψηλά μιλάω που όντως δεν θα μάθουμε ποτέ αλλά από δική μου εκτίμηση κάπου τόσο θα είχε, και το λέω βάση του υετού του σταθμού της σεττας που είχε αν θυμάμαι καλά 170μμ

195,8 mm για την ακρίβεια. 

Οταν χιονίσει στον τόπο σας και βαλεί 1 μετρο να δούμε πόσο καιρό θα κρατήσει το χιόνι σε προσήλιες πλαγιές ,με συνεχόμενο νοτιά και φυσικά χωρίς ίχνος αναστροφής ...Αν κρατήσει 10 μέρες να κάνει μια μελέτη το αστεροσκοπείο.

20 βαθμούς ειχε τα Χριστούγεννα στα 1000μ του σταθμού και 10,4 ελάχιστη.

 

SmartSelect_20231229_170239_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Μην μου ταράζεσαι, θα ξανακάνει κανα 30ποντο στον άξονα Αλίαρτος-Θήβα-Αυλώνας και σώθηκε η παρτίδα. 🤡🤡🤡 

30ποντο το χαρίζουμε οπου θέλετε παιδιά,να χαρεί ο κόσμος .Δεν ασχολούμαστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/24/2023 at 12:43 AM, South καυσωνάκιας said:

Είμαι ο μόνος που έχω σκάσει?

Σκέφτομαι θα βάλω AC στο κρύο. Νιώθω δυσφορία και ζέστη. 16+ βαθμούς αυτή την ώρα ξημερώματα στα νπ

Ο νέος σταθμός του ΕΑΑ στον Άγιο Κοσμά δίνει σχεδόν 17 βαθμούς τώρα...με Β φοένιασμα από Υμηττό.

@alkis91_2.0  τσέκαρε τον! Φαίνεται να πιάνει πολύ δυνατά τα φοενιάσματα του Υμηττού...

Επίσης προσέχω είναι τοποθετημένος στο έδαφος που σημαίνει θα πιάνει πιο καλά τις αναστροφές αλλά ταυτόχρονα στις μέγιστες θα πρέπει να τα σπάει όταν σκάει δυνατό φόεν από Υμηττό.

Επίσημα ο πιο κοντινός σταθμός του ΕΑΑ στο σπίτι μου!

https://penteli.meteo.gr/stations/agioskosmas/

Χαχαχα μου θυμιζει το soon to be πρωιν αφεντικο στη δουλεια που αραζει μονος του στο μιτινγκ ρουμ με αιρκο στο κρυο και τσιγαρακι αφου εχει χωσει ολους τους αλλους 😂

Οσο για τον σταθμο ειναι αυτο που ολοι οι νοτιοι θελαμε νομιζω, ευπροσδεκτος αν και αργησε πολυ!!! Τωρα που εριξα μια ματια ηδη φαινεται οτι ειναι πιο κατω απο Φαληρα και Πειραιαδες οπως και το αδελφακι του λιγο πιο πανω της εμυ, αν και τα ηλιολουστα μεσημερια τσιμπαει αρκετα αυτο... 

Θα μας λυσει πολλες αποριες γενικα σε σχεση με αυτα που συζηταγαμε. Κατα τα αλλα αναμενουμε να ερθει επιτελους λιγο καιρικο ενδιαφερον.. λογικα απο 5 Γεναρη κ μετα.. μεχρι τοτε ολα τα ενσαμπλς ειναι ψοφια!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Πλάκα πλάκα αν είχε φυτευτεί κανένας κοκοφοίνικας στο νότια Δωδεκάνησα τον Απρίλιο σήμερα σίγουρα θα επιβίωνε...

Ελπίζω κάποιος να το σκέφτηκε. Το ιδανικό εξάμηνο για να επιβιώσει κοκοφοίνικας επί Ελληνικού εδάφους...

Πιστεύω σε μερικές δεκαετίες οι θερμοκρασίες στη νότια Κρήτη θα είναι αρκετά υψηλές ώστε να επιβιώνουν οι κοκοφοίνικες τον χειμώνα. Είδα κοκοφοίνικες στη Μαδέρα της Πορτογαλίας με το παρακάτω κλίμα:

image.png.1135065189a4699859731d262b6fa0b2.png

Επεξεργάστηκε από Troizinios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πουμε ομως οτι το στιγμα του φαινεται να ειναι πανω στη θαλασσα.. οποτε σιγουρα δεν θα πιανει τις αναστροφες τοσο καλα οσο το Ελληνικο εμυ,. απ την αλλη τα μεσημερια δεν θα τσιμπαειι.. δεν μπορεις να τα χεις ολα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια 7,5-15,2οC....Χόχλια -1....10οC.....Αγρίνιο 5,1-15,9οC....

ΥΓ1. Στα βουνά της Εύβοιας στις 3 τελευταίες χιονοκαιρίες έριξε 350mm περίπου εκ των οποίων κάπου στα 250mm ήταν χιονουετός....Φυσικά η συνέχεια είχε άνοδο θερμοκρασίας κι έλιωσαν τα περισσότερα, ως ήταν λογικό, όμως σε στιγμιαίους χρόνους, είχαν πολύ χιόνι και η Δίρφυς και το Ξεροβούνι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ναι κυριοι εγινε το εξης απιστευτο, στην ισοβαρικη των 850hpa ο φετινος Δεκεμβριος στην Αθηνα ξεπερναει τον Απριλιο!! κατα 0,9 βαθμους κελσιου (Απριλιος 5,6 και Δεκεμβριος 6,5) , η τελευταια φορα που εγινε αυτο και μοναδικη τα τελευταια 50 ετη ηταν το 1997 κυριως λογω του οτι ο τοτε Απριλιος ηταν στους τοπ 2-3 κρυους της 100ετιας (Απριλιος 2,5 και Δεκεμβριος 2,9)

Ο φετινος Απριλιος στα 850 ηταν 1,2 κατω απ τα κλιματικα 1973-2022 ενω ο Δεκεμβριος 3,6 πανω, δινοντας την δυνατοτητα σε ενα απ τα πιο περιεργα ρεκορ να δημιουργηθουν!

image.png.4d6daae20d8bd5ce1f63b6684c0b776d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΛΕΟΝ.....ΤΑ ΑΣΧΕΤΑ, ΤΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΥΡΑ ΘΑ ΑΠΟΚΡΥΒΟΝΤΑΙ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΣΤ ΓΚΡΙΝΙΑΣ ΚΛΠ....ΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Φιλε καπελε....Ο γεναρης θα βγει παραπανω και απ τον μαιο ετσι οπως παει.....

Δεν ειναι αυτος ο σκοπος, παντα βαζω αξιοπεριεργα που κινουν το ενδιαφερον και εκφραζω την δυσαρεσκεια μου αν πανε στο ακραια θερμο ενω τρελαινομαι απο χαρα με το ακραια ψυχρο (μαρτιος 2022) που ομως ερχεται δυστυχως με πολυ μικροτερη συχνοτητα απ το πρωτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..μπορει να φαινετε αστειο αλλα μ αυτον τον καιρο και αυτην την εποχη στον Πανουργια εχει αρκετο κρυο ελεω και αναστροφης και μικρης ημερας..15-16 ωρες τη μερα σε αρνητικες θερμοκρασιες καθημερινα...

Ομορφιες Ορεινης δυτικης φθιωτιδας για τον φιλο @Snowparty

FB_IMG_1703849578505.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, alkis91_2.0 said:

Να πουμε ομως οτι το στιγμα του φαινεται να ειναι πανω στη θαλασσα.. οποτε σιγουρα δεν θα πιανει τις αναστροφες τοσο καλα οσο το Ελληνικο εμυ,. απ την αλλη τα μεσημερια δεν θα τσιμπαειι.. δεν μπορεις να τα χεις ολα!

To φοένιασμα το πιάνει πολύ δυνατά ο σταθμός του Άγ. Κοσμά. Το πρόσεξα πολύ καλά την ώρα που έκανα το αρχικό μου πόστ. Όταν παίζει δυνατό φόεν από Υμηττό βάζω στοίχημα θα διαλύει όλους τους σταθμούς της Αττικής. Ελληνικού ΕΜΥ συμπεριλαμβανομένου. Έκανε μπαμ την ώρα του πρώτου πόστ μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Οταν χιονίσει στον τόπο σας και βαλεί 1 μετρο να δούμε πόσο καιρό θα κρατήσει το χιόνι σε προσήλιες πλαγιές ,με συνεχόμενο νοτιά και φυσικά χωρίς ίχνος αναστροφής ...Αν κρατήσει 10 μέρες να κάνει μια μελέτη το αστεροσκοπείο.

Νομίζω ότι και η κουτσή Μαρία έχει εμπεδώσει ότι σαν την Δίρφυ, τα Λευκά Όρη και τον Ψηλορείτη, δεν έχει. Και οτι οποιαδήποτε διαφορετική άποψη εκφέρει κανείς, θα πέσει όλο το Ευβοιώτικο fanclub πάνω του.

Συγγνώμη που εκτιμήσαμε πως δεν έβαλε 1 μέτρο στα 1000μ αλλά πιθανώς στα 1500μ (λέω πιθανώς γτ ακριβή ποσότητα δεν θα μάθουμε ποτέ). Ελπίζω να μην την εκλάβατε ως ύβρις/προσβολή για το βουνό, την άποψη αυτή. Καλή χρονιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα ... Παντού ομίχλες σήμερα στον νομό Θεσσαλονίκης ακόμα και στην πόλη με μεταφορά από τον Θερμαϊκό

IMG-7e4938872d7c7e2467d70b74a52db634-V.jpg.87aa341008a71ddcf18393b17c0c7101.jpg

Μέγιστες 15-16 C κατά μέσο όρο γενικά και ήλιος αργότερα αν και έμεινε ομίχλη σε περιοχές των λιμνών του νόμου 

Και μια απο το σπίτι το πρωι

Tagarades_cam.jpg.cc50dc379158116f2f1605f48464ace2.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Νομίζω ότι και η κουτσή Μαρία έχει εμπεδώσει ότι σαν την Δίρφυ, τα Λευκά Όρη και τον Ψηλορείτη, δεν έχει. Και οτι οποιαδήποτε διαφορετική άποψη εκφέρει κανείς, θα πέσει όλο το Ευβοιώτικο fanclub πάνω του.

Συγγνώμη που εκτιμήσαμε πως δεν έβαλε 1 μέτρο στα 1000μ αλλά πιθανώς στα 1500μ (λέω πιθανώς γτ ακριβή ποσότητα δεν θα μάθουμε ποτέ). Ελπίζω να μην την εκλάβατε ως ύβρις/προσβολή για το βουνό, την άποψη αυτή. Καλή χρονιά.

Αν εκτιμήσετε μια φορά με θετική απόκλιση την χιονόστρωση σε Αν. Βοιωτία και Εύβοια θα αθωωθείτε απο το Evia Fan Club . Μέχρι τότε ελεύθεροι αλλά με αναστολή και περιοριστικούς όρους. Καλή χρονιά ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, oldboy332 είπε:

Αν εκτιμήσετε μια φορά με θετική απόκλιση την χιονόστρωση σε Αν. Βοιωτία και Εύβοια θα αθωωθείτε απο το Evia Fan Club.

Το έχουμε κάνει πολλές φορές. Πχ για τα 200μ της Θήβας, δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητήσει κανείς ότι είναι σε πιο ευνοικό σημείο για σημαντικές ποσότητες χιονιού σε σχέση με τα 200μ των πιο δυτικών (πχ δήμος Λεβαδέων) αλλά και των πιο ανατολικών (δήμος Τανάγρας) αλλά και των 200μ της βόρειας Αττικής. Είναι μια κατηγορία από μόνη της.

Την συνεχή ανάγκη επιβεβαίωσης αδυνατώ να κατανοήσω παρ όλα αυτά. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Το έχουμε κάνει πολλές φορές. Πχ για τα 200μ της Θήβας, δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητήσει κανείς ότι είναι σε πιο ευνοικό σημείο για σημαντικές ποσότητες χιονιού σε σχέση με τα 200μ των πιο δυτικών (πχ δήμος Λεβαδέων) αλλά και των πιο ανατολικών (δήμος Τανάγρας) αλλά και των 200μ της βόρειας Αττικής. Είναι μια κατηγορία από μόνη της.

Την συνεχή ανάγκη επιβεβαίωσης αδυνατώ να κατανοήσω παρ όλα αυτά. 

 

Δεν χρειάζεται κάποιος επιβεβαίωση ρε Σπύρο. Απλη ανταλλαγή απόψεων ειναι για το υψος χιονόστρωσης στην Δίρφυ μιάς και υπάρχουν δεδομένα υετού και θερμοκρασιάς απο την περιοχή οπως επίσης και μια σχετική εμπειρία λογω ενασχόλησης με το αντικείμενο.

Ετσι κι αλλιώς τα περισσότερα που γράφουμε ειναι για τον χαβαλέ και για την συζήτηση επι ενός αντικειμένου που μας αρέσει.Η "πραγματικότητα" ειναι οτι βιώνει ο καθένας μας.

Εδω συζητήσεις για αυτοκίνητα κάναμε μικροί, χρονομετρημένες δοκιμές διαβάζαμε και κάποιος μπορούσε να αμφισβητεί τα πάντα.Στον καιρό θα συμφωνήσουμε όλοι; Καλά να είμαστε!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Απ την θεση (αρεντα) στην ορεινη δυτικη φθιωτιδα.......

Βελουχι-ολυμπος-οιτη-βαρδουσια-σαρανταινα....

FB_IMG_1703887458850.jpg

FB_IMG_1703887468262.jpg

FB_IMG_1703887476363.jpg

FB_IMG_1703887485442.jpg

FB_IMG_1703887493668.jpg

FB_IMG_1703887499961.jpg

FB_IMG_1703887505813.jpg

FB_IMG_1703887512735.jpg

FB_IMG_1703887519156.jpg

FB_IMG_1703887526323.jpg

Μαγεια τα βουνα.Χανουμε τη ζωη μας μεσα στη σκ@τιλ@

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μαγεια τα βουνα.Χανουμε τη ζωη μας μεσα στη σκ@τιλ@

Οντως φιλε μου..ειμαι πολυ τυχερος που μπορω και ειμαι 4 φορες την βδομαδα ολη μερα μεσα στα βουνα και στα δαση....απλα μαγεια ηρεμια και γαληνη....

Στο μονο που ειμαι ατυχος ειναι οτι ειμαι χιονοφιλος...θα το αποβαλλουμε ομως🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, τρομερή υγρασία στον Βόλο σήμερα. Μπορεί να μην έχει ακραίο κρύο, η Τ στους 7,6 βαθμούς βρίσκεται τώρα στο λιμάνι, αλλά η υγρασία στο 90% σχεδόν και τρυπάει κοκκαλα…

IMG_6530.jpeg.6176a89d4801d1b9282032f6b28aebdf.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους μια χειμερινή μέρα στην Πρέβεζα, πλήρης νεφοκάλυψη και 13.3 βαθμοί στο χωριό και θυμίζει Δεκέμβριο 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...