Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα βόρεια της Ισπανίας έχουν παρόμοια τιμή τ850 με την Κωνσταντινούπολη, οπότε αυτό μου φτάνει. Λογικά θα υπάρχει σημαντική διασπορά σεναρίων και πάλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πάρω του βασιλιά τα ενς  για σήμερα ... Του σκουπιδαιου δεν μου αρέσουν....άσε που γενικά το έχουμε ξανά δει το έργο με καλούς μέσους όρους στα μακρινά ... Άντε επειδή είμαι θετικός θα κρατήσω μια συγκρατημένη αισιοδοξία για μετά τις 8 του μήνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Τα βόρεια της Ισπανίας έχουν παρόμοια τιμή τ850 με την Κωνσταντινούπολη, οπότε αυτό μου φτάνει. Λογικά θα υπάρχει σημαντική διασπορά σεναρίων και πάλι.

διασπορά σεναρίων όχι μόνο για τον πιθανό αυλώνα ανατολικα΄δυτικά αλλά και για το τίποτα..................

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

διασπορά σεναρίων όχι μόνο για τον πιθανό αυλώνα ανατολικα΄δυτικά αλλά και για το τίποτα..................

Ελάχιστα σενάρια δεν κατεβάζουν Αυλώνα Σωτήρη, τα ίδια ένα ένα. Ωστόσο ο Αυλώνας έχει στην κυριολεξία διασπορά ατλαντικο-τουρκια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tα διαγράμματα των μοντέλων ειναι καθε μερα copy paste εδω και 20 μερες με μια μικρη πτώση θερμοκρασιακα απο τις 240 ωρες και πανω.Καλα παμε θα φαμε και τον Γεναρη οπως παει.Εντωμεταξυ κυκλοφορείς ευκολα με κοντομανικο εξω στον ηλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, south coast είπε:

Tα διαγράμματα των μοντέλων ειναι καθε μερα copy paste εδω και 20 μερες με μια μικρη πτώση θερμοκρασιακα απο τις 240 ωρες και πανω.Καλα παμε θα φαμε και τον Γεναρη οπως παει.Εντωμεταξυ κυκλοφορείς ευκολα με κοντομανικο εξω στον ηλιο

Εγώ είμαι με φανελάκι έξω στο μπαλκόνι και ιδρώνω. Το ξέρω ούτε νιφαδα φέτος πάλι. Μας προειδοποιούν εδώ και δεκαετίες ότι από το 2020 θα ανέβει η θερμοκρασία από τα κανονικά και θα έχουμε ζεστούς χειμώνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Gary είπε:

Κάτι διάβασα για 7 του μήνα. Με χιονίζει η τσάμπα περιμένω? Έχω απογοητευτεί για τα τελευταία 4 χρόνια αχιονιας 

Γκάρυ να πούμε την αλήθεια θα ήσουν θαμένος στις 6-7 του μήνα αφού πολλοί κεντροβόρειοι περίμεναν υπερχιονιάδες αλλά συνέβει κάτι το πρωτόγνωρο και πρωτότυπο απο τα μοντέλα ....το εξαφάνισαν(και πως το κάνανε αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω αφού το έδειχναν μόνο στις 350 ώρες μακριά ήταν πολύ λογικές ώρες και πάρα πολύ αναπάντεχο που το εξαφάνισαν........) ....το πήγαν τώρα 9-11 ή και 12-13 για άλλους..... φυσικά είσαι ακόμα περισσότερο άτυχος γιατί θα έσκαβες τώρα να βγεις από τα χιόνια αλλά αυτά που έδειχναν(πάλι στις 300+ ώρες) για τις 25-26 δεν βγήκαν ποτέ ούτε και για τις 30-31..ούτε και για τις 1-2 ούτε για μετά τις 3.........ούτε φυσικά και για τις 6-7... ε τι να κάνουμε δεν μπορούμε να είμαστε μια ζωή τυχεροί να χιονιζόμαστε και να θαβόμαστε..... θα έχουμε και ατυχίες....

και άλλωστε τι περιμένεις χιόνια...ακόμα ο χειμώνας δεν μπήκε...εκεί κατά τις 10 Μαρτίου θα μπει..........🤣

και τι περιμένεις χιόνια αρχές Γενάρη ρε φίλε δεν μπορώ να το καταλάβω....στο Ροβανιέμι νομιζεις ότι μένεις;.........χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασική χειμωνιάτικη κακοκαιρία που έχει περιοριστεί ο αριθμός τους μέσα στον χειμώνα.

gfs-0-240.png?0

Αποκομμένο χαμηλό κεντρική μεσόγειο σε συνδυασμό με αντικυκλωνικές συνθήκες στην Ευρωπαϊκή ήπειρο.

gfs-1-240.png?0

Αν υπήρχε και σοβαρή χιονοκάλυψη στα Βαλκάνια τα χιόνια θα έφταναν πολύ χαμηλά λόγω ενίσχυση του ψύχους. Τώρα βέβαια περιορίζονται στα ορεινά της ΒΔ Ελλάδας (δυτική και βόρεια Θεσσαλία, Δυτική Μακεδονία, δυτική Κεντρική Μακεδονία). Μακάρι να το κρατήσει και γιατί όχι και να το βελτιώσει.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Γκάρυ να πούμε την αλήθεια θα ήσουν θαμένος στις 6-7 του μήνα αφού πολλοί κεντροβόρειοι περίμεναν υπερχιονιάδες αλλά συνέβει κάτι το πρωτόγνωρο και πρωτότυπο απο τα μοντέλα ....το εξαφάνισαν(και πως το κάνανε αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω αφού το έδειχναν μόνο στις 350 ώρες μακριά ήταν πολύ λογικές ώρες και πάρα πολύ αναπάντεχο που το εξαφάνισαν........) ....το πήγαν τώρα 9-11 ή και 12-13 για άλλους..... φυσικά είσαι ακόμα περισσότερο άτυχος γιατί θα έσκαβες τώρα να βγεις από τα χιόνια αλλά αυτά που έδειχναν(πάλι στις 300+ ώρες) για τις 25-26 δεν βγήκαν ποτέ ούτε και για τις 30-31..ούτε και για τις 1-2 ούτε για μετά τις 3.........ούτε φυσικά και για τις 6-7... ε τι να κάνουμε δεν μπορούμε να είμαστε μια ζωή τυχεροί να χιονιζόμαστε και να θαβόμαστε..... θα έχουμε και ατυχίες....

και άλλωστε τι περιμένεις χιόνια...ακόμα ο χειμώνας δεν μπήκε...εκεί κατά τις 10 Μαρτίου θα μπει..........🤣

και τι περιμένεις χιόνια αρχές Γενάρη ρε φίλε δεν μπορώ να το καταλάβω....στο Ροβανιέμι νομιζεις ότι μένεις;.........χαχαχα

Αγαπητέ Σωτήρη δε μου κάνει εντύπωση. Το ξέρω ότι δεθα δω ούτε νιφαδα φέτος αλλά τι μπορώ να κάνω. Το έχω συνηθίσει 4 χρόνια τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεαλιστικός στόχος ήταν/είναι στις 7/1 να εχουμε το πρωτο χαμηλό και στην συνέχεια να ακολουθήσει σημαντική ψυχρή εισβολή με χιόνια σε πεδινές περιοχές.  Στα παραπάνω δεν έχουμε αποτύχει ( ακόμη, αλλα κοντά είμαστε) .

Κανένα καιρικό μοντέλο δεν εχει τάξει τίποτα μεχρι σήμερα για την χωρα μας . Ολα ειναι στο μυαλο μας. Θα μπορούσε ειδικά  κάποιος που μένει σε πεδινή περιοχή και θελει χιόνι μονο στην πόρτα του να βλέπει διαγράμματα ensembles μια φορά το 10ημερο και θα έβγαζε άνετα "πρόγνωση".

Μας εχει πάει γμντς και συνεχίζει ακάθεκτο. Αν πάρει παλι αναβολή η αλλαγη του καιρού θα ειναι πραγματικά απίστευτο αλλα ήδη ειναι απίστευτο αυτό που ζούμε άρα...ολα ειναι πιθανά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Συμφωνω με τον Μητσο,τιποτα δεν ειχε δειξει καποιο μοντελο σε νορμαλ προγνωστικες ωρες.Καμια σοβαρη χειμερινη κακοκαιρια.Οσες κακοκαιριες εδειξαν(ημιορεινων) βγηκαν.Οταν φτασουμε κατω απο τις 144h θα το συζητησουμε πιο σοβαρα αν ειδικα το δειχνουν ολα τα μοντελα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους...Μετα απο μια εβδομαδα αποχης για να βρω την ηρεμια μου,μπηκα να δω μοντελα μπας και δινουν καμια ελπιδα...Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι μεχρι 8 Γεναρη δεν ειμαστε για τιποτα και για το μετα δεν διαφαινεται κατι σοβαρο με τα τωρινα δεδομενα..Ψευτοαυλωνες που ισως σκασουν Μαδριτη, ισως σκασουν Καζακσταν, ψυχρες εισβολες που τις βαφτιζουμε χειμερινες και κυνηγι μαγισσων..Μολις κατεβηκα απο Τζουμερκα και ισα που ειδα ενα πασπαλο στα πολυ ψηλα.Παμε να γραψουμε ιστορια παλι φετος δυστυχως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ρεαλιστικός στόχος ήταν/είναι στις 7/1 να εχουμε το πρωτο χαμηλό και στην συνέχεια να ακολουθήσει σημαντική ψυχρή εισβολή με χιόνια σε πεδινές περιοχές.  Στα παραπάνω δεν έχουμε αποτύχει ( ακόμη, αλλα κοντά είμαστε) .

Κανένα καιρικό μοντέλο δεν εχει τάξει τίποτα μεχρι σήμερα για την χωρα μας . Ολα ειναι στο μυαλο μας. Θα μπορούσε ειδικά  κάποιος που μένει σε πεδινή περιοχή και θελει χιόνι μονο στην πόρτα του να βλέπει διαγράμματα ensembles μια φορά το 10ημερο και θα έβγαζε άνετα "πρόγνωση".

Μας εχει πάει γμντς και συνεχίζει ακάθεκτο. Αν πάρει παλι αναβολή η αλλαγη του καιρού θα ειναι πραγματικά απίστευτο αλλα ήδη ειναι απίστευτο αυτό που ζούμε άρα...ολα ειναι πιθανά. 

Εννοείται ότι δεν μας έχει τάξει τίποτα κανένα μοντέλο για τη χώρα μας μέχρι σήμερα. Ελπίζω να μην ασχολείται σοβαρά κανείς με 1-2 υποσενάρια που μας θάβουν στις άπειρες ώρες. Υποτίθετσι ότι τέτοια υποσενάρια που μετά εξαφανίζονται τα παρακολουθούμε απλά για να περνάει η ώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Γκάρυ να πούμε την αλήθεια θα ήσουν θαμένος στις 6-7 του μήνα αφού πολλοί κεντροβόρειοι περίμεναν υπερχιονιάδες αλλά συνέβει κάτι το πρωτόγνωρο και πρωτότυπο απο τα μοντέλα ....το εξαφάνισαν(και πως το κάνανε αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω αφού το έδειχναν μόνο στις 350 ώρες μακριά ήταν πολύ λογικές ώρες και πάρα πολύ αναπάντεχο που το εξαφάνισαν........) ....το πήγαν τώρα 9-11 ή και 12-13 για άλλους..... φυσικά είσαι ακόμα περισσότερο άτυχος γιατί θα έσκαβες τώρα να βγεις από τα χιόνια αλλά αυτά που έδειχναν(πάλι στις 300+ ώρες) για τις 25-26 δεν βγήκαν ποτέ ούτε και για τις 30-31..ούτε και για τις 1-2 ούτε για μετά τις 3.........ούτε φυσικά και για τις 6-7... ε τι να κάνουμε δεν μπορούμε να είμαστε μια ζωή τυχεροί να χιονιζόμαστε και να θαβόμαστε..... θα έχουμε και ατυχίες....

και άλλωστε τι περιμένεις χιόνια...ακόμα ο χειμώνας δεν μπήκε...εκεί κατά τις 10 Μαρτίου θα μπει..........🤣

και τι περιμένεις χιόνια αρχές Γενάρη ρε φίλε δεν μπορώ να το καταλάβω....στο Ροβανιέμι νομιζεις ότι μένεις;.........χαχαχα

Συμφωνώ σε κάθε γραμ α και λέξη που υπάρχει...βέβαια όταν εγώ έλεγα για το 30 31 δεν εδειχναν τιοοτα τα μοντελα ενα σεναριο ειχα στο μυαλό μου αλλα δεν έκατσε..συγνωμη αν δημιούργησα ελπίδες ψεύτικες αλλα αν πέρναγε το χαμηλο ολα θα τα ν διαφορετικά τωρα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπηκα CFS ετσι για να δω κανεναν ψευτικο ψηφιακο εστω,να παρω τα πανω μου και με επιασε καταθλιψη..στην κιτρινιλα μας εχει μεχρι Μαρτιο..ουτε ψηφιακος πλεον..χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Επεξεργάστηκε από athper
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σχεδόν ολοκληρωτική η τούμπα τζιφου στο ειρηνικό. Ξεφτυλιστηκε.

Καλησπέρα!

Αυτό επηρεάζει κάπως τα πιο μακρινά ή δεν ξέρουμε ακόμα; 

 

Και εν τω μεταξύ η θέση του χαμηλού στο προηγούμενο ραν επηρεάζει πάλι την ευρύτερη περιοχή του Πηλίου με 180+ χιλιοστά... Βρε μοναχοφάηδες χαχαχαχα

 

318-777GR.gif

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά πάω στοίχημα ....πια...την διαγραφή μου από εδώ δείτε τους χάρτες στα 10hpa αλλά και στο άρθρο που σας παραμπέμπω....ο βόρειος πόλος στην στρατόσφαιρα κατεβαίνει στην Ευρώπη,αποτέλεσμα εμποδισμός στον αντλαντικό και ψύχος αρχικά στην κεντρική Ευρώπη και μετά σε εμάς....χιόνια πρωτα ΒΔ και κατεβαίνουν....παραμπομπή εδώ.https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/.Ξεχαστε τις συμβατικές αναλύσεις...πρώτη φπρά είμαι τόσο αισιόδοξης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Καλησπέρα!

Αυτό επηρεάζει κάπως τα πιο μακρινά ή δεν ξέρουμε ακόμα; 

Γεια σου Χρήστο! Είναι απαραίτητη, αλλά όχι ικανή συνθήκη για να βγει ένα σενάριο που έχω στο μυαλό μου, προς το παρόν τίποτε άλλο! Επηρεάζει πολύ καθώς η ενίσχυση του ειρηνικού χαμηλού δημιουργεί αντικυκλωνα δυτικά του Καναδά και των ΗΠΑ, οπότε βοηθάει στο να κατέβει ο πολικός στρόβιλος εκεί, και άρα να φτιάξει σοβαρό εμποδισμος στον Ατλαντικό.

Αυτά που χοντρικά, αφού και το σχήμα του πολικού λοβού της Αμερικής παίζει τεράστιο ρόλο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γεια σου Χρήστο! Είναι απαραίτητη, αλλά όχι ικανή συνθήκη για να βγει ένα σενάριο που έχω στο μυαλό μου, προς το παρόν τίποτε άλλο! Επηρεάζει πολύ καθώς η ενίσχυση του ειρηνικού χαμηλού δημιουργεί αντικυκλωνα δυτικά του Καναδά και των ΗΠΑ, οπότε βοηθάει στο να κατέβει ο πολικός στρόβιλος εκεί, και άρα να φτιάξει σοβαρό εμποδισμος στον Ατλαντικό.

Αυτά που χοντρικά, αφού και το σχήμα του πολικού λοβού της Αμερικής παίζει τεράστιο ρόλο!

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...