Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Εγώ απλά βλέπω ότι σε κάθε ραν λιγοστεύουν τα υετο φορά σενάρια στο διάγραμμα του τζίφου, καθώς αυτό είναι το μόνο που βλέπω από τον τζιφο πάνω από τις 120 ώρες για το καλό της ψυχικής μου υγείας πλέον. Όποτε η εξέλιξη των τελευταίων 2 ημερών είναι αρκετά αρνητική όσον αφορά το διάστημα 10-11. Βέβαια υπάρχει χρόνος για αλλαγές αλλά δεν ξέρω κατά ποσό μπορεί να βγει κάτι μεγάλο…

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες φίλε και είναι πολύ λογικό να βγουν αρνητικές εξελίξεις αφού ότι καλό έδειχναν ήταν πέραν των 240 ωρών τόσες μέρες και ανήκαν  στην φαντασία των μοντέλων..... 

γι αυτό έλεγα συνεχώς να προσγειωθούμε και να μην δίνουμε βάση σε αυτές τις ώρες...ούτε σούπερ μέσοι όροι υπάρχουν (μέσοι όροι έπος όπως έλεγαν ορισμένοι χαχακτηριστικά..) ούτε ενθουσιασμοί από τόσο νωρίς χρειάζονται ..... ειδικά όταν σου δείχνουν καλά σενάρια σε αυτές τις ώρες λογικό είναι ότι θα χαλάσουν.... σε αυτές τις ώρες μόνο κάποια πιθανή τάση κοιτάμε και τιποτα άλλο........ούτε 42 σενάρια του ευρωπαίου στις 200+ ώρες και να μας χιονίζουν θα παίξουν κάποιο ρόλο....εδώ στις 100 και αλλάζουν τραγικά.....και ίσα ίσα αυτό δείχνει ότι δεν θελουμε να μας χρονίζουν τόσα πολλά σενάρια σε αυτές τις ώρες αφού θα χαλάσουν 100%…..

τέλος πάντων πάρα πολλά θέλω να γράψω αλλά κάνω υπομονή μήπως έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις και δεν πάμε για 1000στη φορά παρακάτω για 15-17 του μήνα για παράδειγμα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά καλησπέρα, καλή χρονια, χρονια πολλά με υγεία!! Και πολλά χιονια ή ότι επιθυμεί ο καθένας από φαινόμενα! Ας βρέξει πρώτα τουλάχιστον αρκετά 😋.

Ηθελα ν ρωτήσω γενικά εγκυκλοπαιδικά αν ξέρει κανένας βόρεια Πελοπόννησο Χελμος Καλαβρυτα όλο αυτό το τόξο, με τι καιρό χιονιζεται αν ξέρει κανεις να μου πει. Γιατί δεν τις βλέπω και για τόσο προσηνεμες περιοχές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Στις 15:00 ξύπνησα, ας πούμε ένα από τα αρνητικά του κορονοϊού 😁

Τεσπά το τι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες δεν περιγράφεται χαχαχα 

Τουλάχιστον μας το αναγνωρίζω έχουμε πολύ χιούμορ...

Πάντως όντως στην περιοχή μου δίνει ένα κουλούρι από θέμα υετού. Αυτό τα λέει όλα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Μήπως εξελίχτηκες από χιονόφιλος σε καιρόφιλος λόγω φολών;;;;

ηρεμα ρωτάω;;;😂

Όχι βρε εδώ εσείς αντεξατε 13 χρόνια φολας  κι εμείς 11...ο Μιχαήλ είναι μόλις στα 3...😎😎😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και δεν τα λέω για κάποιο παιδί εδώ μέσα αλλά για τα μοντέλα και την τύχη που μας δέρνει ….και περισσότερο για να καταλάβουν όσοι με παρεξηγούν και με θεωρούν ότι είμαι απαισιόδοξος επειδή γράφω έτσι γιατί πλέον δεν πιστεύω τίποτα πέραν των 120 ωρών 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Όχι βρε εδώ εσείς αντεξατε 13 χρόνια φολας  κι εμείς 11...ο Μιχαήλ είναι μόλις στα 3...😎😎😋😋

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Δεν φτάνει η δική μου η φαντασία σε τέτοια επίπεδα Μιχαήλ. Γέρασα...

Κατά τα λοιπά ,όταν λέω κάτι καλύτερο για την χώρα εννοώ μια διάταξη καλύτερη ,για την Ήπειρο, για τα ΚΒ και για όλους κατά περίπτωση. Δεν θεωρώ τίποτα το ιδιαίτερο τον χάρτη που ανέβασες για την Ήπειρο.  Ίσως βάζω λάθος κριτήρια στο τι είναι επικό . Μακάρι να έρθει κάτι τέτοιο και να δώσει χαρά στους καιρόφιλους κατοίκους της περιοχής.

Είναι καθαρά θέμα εμπειρίας. Προφανώς και εγώ δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι δίνει περισσότερο μια διάταξη σε προσήνεμα, και ειδικά σε τόξα (αν και αρχίζω να έχω μια καλή ιδέα)

Αλλά σίγουρα επικό για την Ήπειρο είναι πολύ λιγότερο επικό για την Αττική. Δεν μπορούν να υπάρξουν διατάξεις που να δώσουν μισό μετρο παραθαλάσσια Ήπειρο, απλά δεν υπάρχει ο τρόπος για κάτι τέτοιο. Οπότε για εμένα πχ 10-15 πόντοι παραθαλάσσια και αυξανούμενοι με το υψόμετρο σημαντικά είναι το επικό στην προκειμένη. Θα είχε και χιονοκαταιγίδες τελευταία φορά ήταν η Σοφία, και η διάταξη του πιο πριν 2012

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ο παιος έχει στο 06 στις 90 ωρες μια πολύ μεγάλη αλλαγή στην Σκανδιναβία ...

Όντως.. Ίσως χρησιμεύσει σημαντικά η ψυχρόμπαλα εκείνη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κάποιο παιδί μπορεί να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Ωραία παιδιά και για να πάω για ύπνο μια ή μάλλον περισσότερες ερωτησεις😁 Έτσι για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας βραδιάτικα χεχεχε

Τι ακριβώς δείχνουν αυτοί οι χάρτες; 

Όποιος έχει όρεξη ας μου εξηγήσει και σας αφήνω ήσυχους. Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

 

 

 

gfs-4-192.png.6bedc9b6e62ca40724f65be828f7ea20.png

gfs-8-192.png.be9db25172c975adf2b207a17727d926.png

gfs-6-192.png.6c7be39033560db6264e2ca373c21d04.png

240-173GR.gif.42db264ccaeca2aa6b4186ba81543641.gif

240-454GR.gif.1dc1b0b2565eab02724272a62ce9b756.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω στηθεί από τώρα για τα 12αρια...κάποια στιγμή θα πρέπει να βγουν και κύρια μπόμπα...περιθώρια υπάρχουν μέχρι αύριο για μένα...πρέπει και τα κύρια να ουρλιάζουν όπως τα ανσμπλ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι καθαρά θέμα εμπειρίας. Προφανώς και εγώ δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι δίνει περισσότερο μια διάταξη σε προσήνεμα, και ειδικά σε τόξα (αν και αρχίζω να έχω μια καλή ιδέα)

Αλλά σίγουρα επικό για την Ήπειρο είναι πολύ λιγότερο επικό για την Αττική. Δεν μπορούν να υπάρξουν διατάξεις που να δώσουν μισό μετρο παραθαλάσσια Ήπειρο, απλά δεν υπάρχει ο τρόπος για κάτι τέτοιο. Οπότε για εμένα πχ 10-15 πόντοι παραθαλάσσια και αυξανούμενοι με το υψόμετρο σημαντικά είναι το επικό στην προκειμένη. Θα είχε και χιονοκαταιγίδες τελευταία φορά ήταν η Σοφία, και η διάταξη του πιο πριν 2012

Ε, εγω κατω απο 40 πόντους θεωρώ οτι δεν χιόνισε οποτε ειναι "αξιακό" το πρόβλημα μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ώπα!!!Μιχαήλ πέρασε και στο κοντρόλ και στον μέσο όρο αυτή η σημαντική αλλαγή στην ψυχρή μπαλλα στην Σκανδιναβία...μπορεί να φανεί πάρα πολύ χρήσιμη στο να κατέβει πιο γρήγορα και πιο εύκολα Αυλώνας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Δεν χρειάζεται να απαιδιοδοξουμε επειδή δεν θα χιονίσει στην πόρτα μας... Στόχος μας είναι να χιονίσει η Ελλάδα όπου και να είναι! Γνώμη μου βέβαια...

Αν ειναι αυτος ο στοχος ποιο το νοημα να ειναι καποιος απο τα κβ εδω τον χειμωνα??? μιας και μιλαμε για χιονια μονο και οχι για βροχες ανεμους κλπ.

Καπου στην ελλαδα εννοειται πως θα χιονισει καποια στιγμη οποτε και παλι για μενα δεν χρειαζεται να χανει καποιος τον χρονο του  με τον καιρο αν ειναι ετσι.

Αν ειναι να ειμαστε εδω τον χειμωνα χωρις να περιμενουμε χιονι στην πορτα μας και γενικα σε πιο χαμηλα υψομετρα και σε πεδινες περιοχες της βορειας ελλαδας και εννοειται για τα πιο χαμηλα υψομετρα στα προσηνεμα πιστευω θα ειχε φυγει απο τον σχολιασμο χαρτων μεχρι και η κουτση Μαρια.

Ειπαμε χομπι ναι αλλα οχι και να το ξεφτιλησουμε τερμα τον χειμωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Έχω στηθεί από τώρα για τα 12αρια...κάποια στιγμή θα πρέπει να βγουν και κύρια μπόμπα...περιθώρια υπάρχουν μέχρι αύριο για μένα...πρέπει και τα κύρια να ουρλιάζουν όπως τα ανσμπλ...

Δες το cfs  που μόλις έτρεξε,,, η ψυχρομπαλα εκει που λες στον ευρωαπιο την εχει και αυτο και βοηθάει κομμάτι του αυλωνα να ενωθεί πριν μπει ο αντικυκλωνας αργότερα αι ετσι κατεβαζει αυλωνα δυτικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ε, εγω κατω απο 40 πόντους θεωρώ οτι δεν χιόνισε οποτε ειναι "αξιακό" το πρόβλημα μου. 

Άλλοιμονο!!! 🤣🤣🤣 ..το σαπορο είναι 🤣🤣🤣

16_01_13_500px-Hokkaido_Sapporo_Odori_Park.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι σαν να εχεις υπογλυκαιμια, με ενα βαζο γεματο φρεσκο μελι μπροστα σου και να μην μπορεις να βαλεις ουτε το δαχτυλο μεσα να το γευτεις! Με τα -20 να σουλατσαρουν ΒΑ μας, με αζορικο ιδανικο σχεδον, αλλα να μην μπορει να κατεβασει εναν αυλωνα πουθενα με μυτη στη μεσογειο…απο τη στιγμη που γυρναει η κυκλοφορια σε μεσημβρινη κι εμεις δεν καταφερουμε να παρουμε ουτε το ελαχιστο, καλη ζωνικη ξανα μεχρι να σβησει ο ηλιος. 

Ελπιζουμε σε αλλαγες αρχης γενομενης απο τα 12ρια σημερα…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δες το cfs  που μόλις έτρεξε,,, η ψυχρομπαλα εκει που λες στον ευρωαπιο την εχει και αυτο και βοηθάει κομμάτι του αυλωνα να ενωθεί πριν μπει ο αντικυκλωνας αργότερα αι ετσι κατεβαζει αυλωνα δυτικα 

Δες μια αλλαγή πόσο διάφορα μπορεί να κάνει..λίγο πιο έντονος ο Αυλώνας βγαίνει στον μέσο όρο και μετατοπίζεται όλο λίγο πιο ν.ανστολικα...ισως βγει καλό ραν και πιο γρήγορα στο 12αρι και εκμεταλλευτούμε στο έπακρο την ιταλική λίμνη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο αλλά μέχρι τα 12αρια να ρωτησω. Αλάτι βάζετε στο φαγητό;🤣

Ας απαντήσει κάποιος άμα θελει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Μεγαλη αλλαγη στα ανσαμπλ του ευρωαπιου στις 144 ωρες προς  το καλύτερο ..μακάρι  να μην ειναι αναλαμπη

Αντουάν το είδες κι εσύ έτσι?...όλο μετακινήθηκε πιο ν.ανσυολικα και έτσι το πιθανό βροχοχαμηλο δυτικά μας μόλις πάρει καλά 500 άρια μετατρέπεται σε χιονοχαμηλο...αναθάρρησα φουλ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...