Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Να κάνω μία ψιλοάσχετη ερώτηση;

Στο estofex αυτές οι προγνώσεις βγαίνουν με βάση κάποιο μοντέλο ή τις βγάζουν μετά από επεξεργασία συγκεκριμένα άτομα;

¨Εχουν μοντέλα υψλής ανάλυσης και βλέπουν δεδομένα από σταθμούς επίσης, και φυσικά με βάση αυτά και τις τεράστιες γνώσεις των ατόμων στις καταιγίδες, βγάζουν πρόγνωση ( εγώ εμαι σε βρεφικό στάδιο μπροστά τους)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Ο μέσος όρος του τζίφου που είναι -3.3 δεν αρκεί για χιόνι στα ημιορεινά γι'αυτό το λέω ούτε αυτό είναι κλειδωμένο, δηλαδή αν έβγαινε αυτούσιος ο μέσος όρος χιόνι θα βλέπαμε από τα 750μ και πάνω 

Όταν υπάρχουν κάποια λίγα θερμά κατά πάσα πιθανότητα άκυρα σου βγάζουν -3,3. Στην πραγματικότητα έχεις γύρω στο -4 με -5. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ρε συ Βάγγο, πλάκα κάνουμε ρε συ με το Μιχάλη. Μην τα σβήνετε, γνωριζόμαστε με το παιδί., δεν υπάρχει θέμα τώρα. Άντε πες την "αιχμηρή πλάκα". Ε και? Έκλεισε κανένας φούρνος δηλαδή? 

Φιλικά

Το ξέρω ρε Κώστα...αλλά μου κάτσε κάπως...εμένα δεν θα μου άρεσε να μου το γράψουν πχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν αποκοπτει τα πρασινα γεωδυναμικα στην ιταλια που δημιουργει αυτονομη λιμνη στην ισπανια παιζει ρολο για ολη την περιοδο

Ναι παίζει και αυτό. βέβαια εγώ κοιτάω κατά βάση το ρίτζ στην Γροιλανδία, και το πόσο γρήγορα ξεφεύγει το το χαμηλό νότια της γροιλανδίας προς τα βόρεια (βασικός παράγοντας ταχύτητας αναδίπλωσης)

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Για να γίνουν αυτά καυσωνάκια πρέπει να κάνεις μια θυσία...να σε στείλουμε Ιούνιο - Αύγουστο διακοπές στο Σβάλμπαρντ (ευγενική χορηγία του φόρουμ) να μετράς χιονούρες τη στιγμή που το Θριάσιο θα γράφει ιστορία σπάζοντας το φράγμα των 50 😂

Για τους 50 χαλάλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Όταν υπάρχουν κάποια λίγα θερμά κατά πάσα πιθανότητα άκυρα σου βγάζουν -3,3. Στην πραγματικότητα έχεις γύρω στο -4 με -5. 

Το λέω πάλι την λογική ότι πάντα κάτι μπορεί να στραβωσει άσχημα, το έχουμε δει πολλές φορές, μακρια ΠΑΟ εμάς τέτοια σενάρια ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ρε δεν υπάρχει θέμα λέμεεεεεεε!!!!! πλακίτσα κάνουμε, χαβαλέ! έλεος κανένα πρόβλημα ρε παλιόσαυρα 😍 

 

Εσυ μπορει να μην εχεις προβλημα Κωστα,εχω εγω ομως που εζησα οτι εζησα και χαθηκαν τα παντα εδω,φυση,ανθρωποι-γειτονες,ζωα και περιουσίες.Ας με δοκιμασει ξανα ο συγκεκριμενος ή ο οποιοσδηποτε στο συγκεκριμενο θέμα. 

Και ΤΕΛΟΣ εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά η Τύμφη παει για πάνω απο 1,5μ το επόμενο 2ημερο,κανένα μέτρο τα Τζουμέρκα, θα ακολουθήσει ο Σμόλικας και πάει λέγοντας . Ωραία πράγματα εστω και σε μεγάλα υψόμετρα.Δεν κερδίζουμε το Τζοκερ ρε ****** να πάω απο βουνό σε βουνό ολο το χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Εσυ μπορει να μην εχεις προβλημα Κωστα,εχω εγω ομως που εζησα οτι εζησα και χαθηκαν τα παντα εδω,φυση,ανθρωποι-γειτονες,ζωα και περιουσίες.Ας με δοκιμασει ξανα ο συγκεκριμενος ή ο οποιοσδηποτε στο συγκεκριμενο θέμα. 

Και ΤΕΛΟΣ εδω

οκ guys. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μιχαλιό, ήταν καλό αστείο, δεν έπρεπε να σβηστεί κατ' εμε. Την πλάκα μας κάνουμε και καλώς την κάνουμε. Πέρα από την πλάκα, εγώ θα σου ευχηθώ απο καρδιάς να ζήσεις τους χιονάδες που πρόλαβα-στάθηκα τυχερός να ζήσω εγώ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Παραθέτω μόνο τους πολύ σημαντικούς (25cm και πλέον)

Μάρτης 87, 1992, 2002, 2004, 2006, 2008, 2021, 2022, 2023

 

Και Λαρισα λογικα τοσους πρεπει να εχει απο το 87 

Αν βγαλουμε τα 20αρια 10αρια τοσους και εναν παραπανω λογικα ειχα την τυχη να  ζησω και εγω στα Γιαννενα απο το 87 (μονο απο 25 εκατοστα χιονοσρωσης και πανω)

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

To κατσικάκι και το αρνάκι ετοιμάζονται!!

Στείλε και σε εμάς λίγο αρνάκι δυτική Πελοπόννησο σοφέ γέροντα😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, oldboy332 said:

Βγήκαν τα μαχαίρια και ακονίζονται βλέπω... των εκχιονιστικών μηχανημάτων φυσικά. Δεν θα μπορούσα να σκεφτω κάτι άλλο φυσικά διαβάζοντας τις τελευταίες σελιδες του τρυφερού μας Forum.

κουτσουμπασ Koutsoumpas GIF - Κουτσουμπασ Koutsoumpas ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, snow_evia said:

Λες και αν κάνει 50 βαθμούς θα βγεις έξω να τους χαρείς😂

Θα βγω με φλογοβόλο κιόλας 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βλέπω σβήσηκε το αστείο μου! Κρίμα!

Πλάκες πάνω σε πτώματα και χαμένες περιουσιες καλό είναι να μη γίνονται Μιχάλη ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Στείλε και σε εμάς λίγο αρνάκι δυτική Πελοπόννησο σοφέ γέροντα😛

Εσυ να συνταχθείς με τα κεντροβορεια ,,,δεν έχουμε ποτε αρνί αλλα δε μένουμε νηστικοί,  πάντα εχουμε φασόλια 🤣🤣🤣

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πλάκες πάνω σε πτώματα και χαμένες περιουσιες καλό είναι να μη γίνονται Μιχάλη ....

Δεν ήταν ο σκοπός αυτός, και εννοείται δεν κάνω εκεί. Μου φάνηκε καλό σαν απάντηση και τίποτε άλλο, για τα διάφορα στρωμένα πράγματα στον δρόμο. Εντάξει ξεχάστε το, και πάμε παρακάτω! Λάθος μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Και Λαρισα λογικα τοσους πρεπει να εχει απο το 87 

Αν βγαλουμε τα 20αρια 10αρια τοσους και εναν παραπανω λογικα ειχα την τυχη να  ζησω και εγω στα Γιαννενα απο το 87 (μονο απο 25 εκατοστα χιονοσρωσης και πανω)

Εμεις ειχαμε πολλους και την δεκαετια του 90 και του 80 το 74 εως 79 ειναι η μεγαλυτερη περιοδο χωρις σοβαρο χιονι ενω το μεγαλυτερο σερι ειναι απο 59 εως 73 που ειχαμε καθε χρονο απο ενα εως δυο χιονια ανω των 10 εκατοστων..εμας η ζημια εδω εγινε την δεκαετια του 2000 ουσιαστικα μονο γιατι μετα το 2010 παλι ειδαμε καλα χιονια και 10 και 12 και 17 και 19 και 21 οκ το 21 ειναι σε αλλη δεκαετια🤣🤣🤣.βεβαια την δεκαετια του 2000 ειχαμε το 05 με δυο σερι 20ποντα φλεβαρη μαρτη και το 2003 οκ που ηταν εντυπωσιακο

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εσυ να συνταχθείς με τα κεντροβορεια ,,,δεν έχουμε ποτε αρνί αλλα δε μένουμε νηστικοί,  πάντα εχουμε φασόλια 🤣🤣🤣

Εγώ πάντα το έλεγα η δυτική Πελλοπονήσου η δυτική στερεά μόνο με τιτανιτεραστιο ΚΒ μπορεί να δουν ιστορικά πράγματα...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Έχει κανείς χάρτη με το εστοφεξ (για σήμερα το βράδυ)? Για εμένα δεν δουλεύει 

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Έχει κανείς χάρτη με το εστοφεξ (για σήμερα το βράδυ)? Για εμένα δεν δουλεύει 

Δεν έχει εκδοθεί κάτι ακόμα για την Ελλάδα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Εγώ πάντα το έλεγα η δυτική Πελλοπονήσου η δυτική στερεά μόνο με τιτανιτεραστιο ΚΒ μπορεί να δουν ιστορικά πράγματα...😋

Μάλλον έτσι πρέπει να είναι Βαγγέλη (δεν έχω μελετήσει χιονιάδες κβ) σε εμάς κάτω παίζει τεράστιο ρόλο η θέση του αυλώνα που πρέπει να έρχεται από πιο δυτικά (ή να κάνει αποκοπή) δίνοντας Δ-ΝΔ στριμ και το Χ επιφάνεια να φύγει ΒΑ Αιγαίο δίνοντας Δ-ΒΔ επιφάνεια. Και με ΒΑ ρεύμα επιφάνεια παίζουμε καλά αρκεί ο αυλώνας να τηρεί πάλι τις παραπάνω προϋποθέσεις, εκεί κάνει σύγκλιση στα μεσαία - ανώτερα στρώματα με το Δ-ΝΔ. Τέλος με Σιβηρικό μια κατηγορία μόνος του πάντα παίζαμε πολύ καλά με ένα απλό Χ που έσκαγε Ιόνιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μάλλον έτσι πρέπει να είναι Βαγγέλη (δεν έχω μελετήσει χιονιάδες κβ) σε εμάς κάτω παίζει τεράστιο ρόλο η θέση του αυλώνα που πρέπει να έρχεται από πιο δυτικά (ή να κάνει αποκοπή) δίνοντας Δ-ΝΔ στριμ και το Χ επιφάνεια να φύγει ΒΑ Αιγαίο δίνοντας Δ-ΒΔ επιφάνεια. Και με ΒΑ ρεύμα επιφάνεια παίζουμε καλά αρκεί ο αυλώνας να τηρεί πάλι τις παραπάνω προϋποθέσεις, εκεί κάνει σύγκλιση στα μεσαία - ανώτερα στρώματα με το Δ-ΝΔ. Τέλος με Σιβηρικό μια κατηγορία μόνος του πάντα παίζαμε πολύ καλά με ένα απλό Χ που έσκαγε Ιόνιο.

Τώρα είσαι Καλαμάτα η Χαϊδάρι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δεν άλλαξε κάτι σε σχέση με χθες, βλέπουμε ότι επίκειται κατακόρυφη πτώση πιέσεων στην αγγλία, λογικό αφού θα περάσει ένας τεράστιος αυλώνας από εκεί. Η κυκλοφορία ωστόσο δεν γίνεται ζωνική  αφού φαίνεται ότι ο υποτροπικός θα κάνει κι αυτός μια προσπάθεια να σηκωθεί προς την ελλάδα και την τουρκία, όχι πολύ πετυχημένα, αλλά σε τέτοιο βαθμό που δεν αφήνει την παραμικρή ελπίδα για κάτι στην ελλάδα. βάζω ανσάμπλ κάπου στην κεντρική ελλάδα για να φανεί η σταδιακή άνοδος στα 500αρια και ότι θα πιάσει καλά τη χώρα και όχι απλά ξυστά στα ανατολικά μας όπου εκεί κουτσά στραβά με κάποια λίμνη από την ιταλία θα έφτανε κάτι και στην ελλάδα μην επιτρέποντας στα 500αρια να ανέβουν, το αντίθετο. πάμε από το -27 σχεδόν στο -20 με την πλειοψηφία των σεναρίων για ακόμα παραπάνω.

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

 

 

 

Και να φανταστεί κανείς ότι αυτό είναι το ευνοϊκό σενάριο του τζίφου, ο σκουπιδαίος είναι χειρότερος

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...