Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, fear777 said:

Μα είναι ξεκάθαρο φίλε. Γράφει για αυξημένες πιθανότητες κρύου και χιονιού. Επίσης σου γράφει για συστήματα από νοτιοδυτικά, δηλαδή δεν βλέπουν Αζορικο στο ΗΒ σε εκείνο το διάστημα ώστε να ευνοηθεί η νοτιοανατολική Ευρώπη με κατεβασιά ψύχους. 

Δεν σημαίνει βέβαια ότι αυτή η εκτίμηση θα βγει αλλά προς το παρόν δεν την παίρνουν πίσω αλλά την κάνουν upgrade τις τελευταίες ημέρες. 

Άρα καίει το διάστημα 23/01 με 06/02 για Ελλάδα ,το αναφέρω γιατί πριν ειπώθηκε για κάτεβασια στην χώρα μας τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Ρε Χορχε εισαι σε 400+ υψόμετρο στη Βόρεια Αττική. Κλαινε οι χείρες κλαινε κ οι παντρεμένες δλδ😀

Αφού είναι αλεπουδιάρης και τον κλέβει τον χιονιά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεσσαλοί λαμιωτες λοιποιο ημιορεινόι άντε και ημιπεδινοι είπα θα σας το σερβίρω οικοιοθελως αυτή την φορά και ας μη μου μιλάει όλο το ΔΚΒ στρατόπεδο...😋...δείτε την αλλαγή στην κλίση του Αυλώνα...Υγ για την κορούλα σου ρε γ@@@το αγριανθρωπο...αρχίζει η αλλαγή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ρεεεεεεεεεεεεεεε...Επιασε μπορα στον Ασπροπυργο...Σημερα τα μοντελα ολα δεν εδιναν τιποτα....Αι σιχτιρ...Γ...ω τις αναβαθμισεις και τα λεφτα που ριξανε....Ποταμια στη γεφυρα Ασπροπυργου..Εδω ρε δε μπορουν να πιασουν τη βροχουλα στο nowcast...Μια ειναι λυση...Αποχη απο τα μοντελα και απλα να βλεπουμε ουρανο..Οπως την ομορφη 10ετια του 90.. Περναμε τηλ.στο 140 αν θυμαμαι για μαθουμε τα καιρικα νεα...Ομορφα χρονια..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να τουμπανιασουν και τα ανσμπλ....και αν θέλει ο καλός θεουλης χωρίς να είναι προαπαιτούμενο ας μου δώσει μια ισχυρή νιφαδοπτωση😋 για την καλή μου πράξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Θεσσαλοί λαμιωτες λοιποιο ημιορεινόι άντε και ημιπεδινοι είπα θα σας το σερβίρω οικοιοθελως αυτή την φορά και ας μη μου μιλάει όλο το ΔΚΒ στρατόπεδο...😋...δείτε την αλλαγή στην κλίση του Αυλώνα...Υγ για την κορούλα σου ρε γ@@@το αγριανθρωπο...αρχίζει η αλλαγή...

Βαγγελη δεν υπαρχει τιποτα για κανεναν πανω και κατω δυστυχως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Άντε να τουμπανιασουν και τα ανσμπλ....και αν θέλει ο καλός θεουλης χωρίς να είναι προαπαιτούμενο ας μου δώσει μια ισχυρή νιφαδοπτωση😋 για την καλή μου πράξη...

Επειδη το παλευεις με την καρδια σου

Μακαρι να πανε ολα κατευχην και για πανω

Εγω προσωπικα δεν βαζω μαυρες πλερεζες αν δεν σφυριξει ο διατητης την ληξη του αγωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Άντε να τουμπανιασουν και τα ανσμπλ....και αν θέλει ο καλός θεουλης χωρίς να είναι προαπαιτούμενο ας μου δώσει μια ισχυρή νιφαδοπτωση😋 για την καλή μου πράξη...

Άμα μας το φέρεις σου κάνω δώρο και ένα 10ποντο αν θέλεις 🤣🤣. Αν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελαφρώς καλύτερο φαίνεται το 6αρι του ευρωπαϊκου...

0z

ecmwf-0-93.png.3b464f5b31937a7b68e600e4e40276e4.png

6z

ecmwf-0-87.png.c6142138380eb487bd81536e069ddc50.png

Ελαφρώς καλύτερη η κλίση του αυλώνα... στη περίπτωσή μας θα βοηθούσε να απλωθεί ο αντικυκλων λίγο πιο ΒΑ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Ρε Χορχε εισαι σε 400+ υψόμετρο στη Βόρεια Αττική. Κλαινε οι χείρες κλαινε κ οι παντρεμένες δλδ😀

500+ παρακαλω.Ευχαριστω.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ποπο τρομακτικη ψυχρη εισβολη πλησιαζει την ελλαδα ...παρασκευη μεσημερι συν στα 850 και κυριακη μεσημερι παλι στα συν κλαμα 🤣🤣🤣🤣🤣....αλλη μια καοκαιρια της μισης μέρας κι ότι αρπάξει κάποια περιοχή στην ελλαδα χαχαχα....Ε ρε τι τραβάμε ..Και φυσικά αυτη τη μια μερα κατω απο τα κλιματικά θα τη πληρώσουμε με 15 μέρες πανω απο τα κλιματικά αυτο θα συμβαίνει απο δω και πέρα 

Στο τέλος θα παρακαλάμε να μην έρθει ψυχός μια μερα για να μην σπάμε  ρεκόρ ζέστης τις επόμενες μέρες 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ στο Τουκαιρού.gr που παίρνει δεδομένα από τζίφο και που μου το είχε προτείνει ο heavy snow στα 120μ δείχνει σε εμένα χιονόπτωση ενώ εγώ ειμαι στα 160... Α καλά χαχαχαχα τι να πω μακάρι.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Θεσσαλοί λαμιωτες λοιποιο ημιορεινόι άντε και ημιπεδινοι είπα θα σας το σερβίρω οικοιοθελως αυτή την φορά και ας μη μου μιλάει όλο το ΔΚΒ στρατόπεδο...😋...δείτε την αλλαγή στην κλίση του Αυλώνα...Υγ για την κορούλα σου ρε γ@@@το αγριανθρωπο...αρχίζει η αλλαγή...

Αγαπη μονο και χιονια στην πορτα σου αγορι μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ποπο τρομακτικη ψυχρη εισβολη πλησιαζει την ελλαδα ...παρασκευη μεσημερι συν στα 850 και κυριακη μεσημερι παλι στα συν κλαμα 🤣🤣🤣🤣🤣....αλλη μια καοκαιρια της μισης μέρας κι ότι αρπάξει κάποια περιοχή στην ελλαδα χαχαχα....Ε ρε τι τραβάμε ..Και φυσικά αυτη τη μια μερα κατω απο τα κλιματικά θα τη πληρώσουμε με 15 μέρες πανω απο τα κλιματικά αυτο θα συμβαίνει απο δω και πέρα 

Στο τέλος θα παρακαλάμε να μην έρθει ψυχός μια μερα για να μην σπάμε  ρεκόρ ζέστης τις επόμενες μέρες 

Για καθε 5-6 μερες κατω απο τα κλιματικα γιατι τοσες θα ειμαστε ανοδος μετα ειναι φυσιολογικη...τωρα για το μετα μην το δενεις και κομπο για θερμη εισβολη κατσε να περασουν οι μερες...εδω στις 96 ωρες ο αλλος λαλαξε και δεν δινει καν ψυχρη εισβολη ουκμο πχ και εμεις συζηταμε για το μετα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Εν τω μεταξύ στο Τουκαιρού.gr που παίρνει δεδομένα από τζίφο και που μου το είχε προτείνει ο heavy snow στα 120μ δείχνει σε εμένα χιονόπτωση ενώ εγώ ειμαι στα 160... Α καλά χαχαχαχα τι να πω μακάρι.. 

Για 2 - 3 μερες πριν πανω κατω ναι εννοειται ειναι πολυ καλο και πεφτει πολλες φορες μεσα και τα δειχνει και αναλυτικα χωρις τις χοντροκομενες χιονοστρωσεις των χαρτων τζιφου κλπ.

Στα πιο μακρινα ομως δυστυχως ειναι και αυτο ενας αχταρμας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνολικός υετός από το 6αρι του παιου στις 72 ώρες (ελπίζω να πέσουν πολλά περισσότερα από αυτά που δείχνει, δεν θα συμβεί και για πρώτη φορά έτσι κι αλλιώς...)

ecmwfgr-25-72.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα 6αρια ούκμου και ευρωπάιου βελτιώθηκαν για τα προσήνεμα. Το ούκμο θα βγάλει κάτι αρκετά διαφορετικό στο 12αρι, αν και δεν αναμένω τα χθεσινά του τρεξίματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πάντοτε υπάρχει ένα σφάλμα σε αυτές τις ώρες, όσο αφορά τη θέση του, ας τον πούμε πιθανού χιονιά κι ας συγκλίνουν τα μοντέλα. Μπαινουμε στη φάση των μικροδιορθωσεων, που συνήθως μας ευνοούν αφού γίνονται ελαφρώς προς τα δυτικά μέχρι να κλειδώσει. Άραγε θα ευνοηθουμε αυτή τη φορά;

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Winterlove είπε:

Πάντοτε υπάρχει ένα σφάλμα σε αυτές τις ώρες, όσο αφορά τη θέση του, ας τον πούμε πιθανού χιονιά κι ας συγκλίνουν τα μοντέλα. Μπαινουμε στη φάση των μικροδιορθωσεων, που συνήθως μας ευνοούν αφού γίνονται ελαφρώς προς τα δυτικά μέχρι να κλειδώσει. Άραγε θα ευνοηθουμε αυτή τη φορά; Οχι τίποτα άλλο, αλλά έγω εχω ήδη ετοιμαστεί για τη κηδεία κι έχω φορέσει μαύρα. Βαρέθηκα να αναβάλλεται συνεχώς και να ετοιμάζομαι τζάμπα. Να κανονίσω τίποτ' άλλο αν είναι.

Μια από τα ίδια. Ημέρα της μαρμότας για εμένα τε τρεξίματα του χειμώνα των τελευταίων χειμώνων εδώ μάλιστα. Είμαι στους χάρτες όλη μέρα αυτά τα χρόνια και πραγματικά καταλήγω εδώ με το χειρότερο δυνατό σενάριο. Ακομα και στην Μπάρμπαρα όταν ξεραμε ότι κεντροβόρειος γιοκ, είχαμε μέρες εδώ στην Λάρισα με πιθανό χιόνι λόγω της άκρης της σύγκλιοσης. ¨ομως οι ισοβαρείς κάθε μέρα γινόντουσαν πάλι πιο βόρειες, άρα η σύκλιση πάλι πήγαινε ανατολικά. Τελικά είδαμε νιφαδόπτωση της μισής ώρας όταν έγινε το μεγάλο μπουμ στον Βόλο.. 

Αλλά θα μου πεις μια χαρά, Λέανδρος, Μήδεια 2021,  1 χιονομπόρα και μια χιονόπτωση τον Μάρτιο του 22 και μία νιφαδόπτωση πέρσι στην Μπάρμπαρα. Πρέπει να είμαι πολύ ευτυχής, 6*4 έχω.. Ουαου......😝

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως δεν θυμαμαι ποτε χιονιά που να μην εχει χαλασει στις 100-144 ωρες... φυσιολογικο ειναι και δεν ειναι απαραιτητο να κρατησει το χειροτερο σεναριο, χωρις να βαζω τις απειρες εκπληξεις ( ειτε καλες ειτε κακες ) στο nowcast

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει εν τω μεταξύ στο Κρυονέρι το τελευταίο μισάωρο...Στον κουβά τα μοντέλα ! Τώρα για καλό ή για κακό το γράφω  αυτό ; 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...