Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τζίφος 12ζ

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=12&date=2024-01-10&model=gfs&member=ENS&bw=1

και πρωινός...

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2024-01-11&model=gfs&member=ENS&bw=1

τα μοντέλα είναι ανίκανα για μένα να προβλέψουν ακόμη και τάση πέρα των 120-144 ωρών...όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο καλυτερα θα είμαστε.

Θυμάστε νομίζω τι έδιναν σχεδόν όλα τα μοντέλα την Κυριακή που μας πέρασε για Παρασκευή και Σαββατο; (120-144 ώρες πρόβλεψης). Ναι τον υποτροπικό και τους αντικυκλώνες μπορούν να τους δουν από πολλές ώρες μακριά γιατί είναι πολύ πιο εύκολο...

Αυτά από εμένα για τα μοντέλα, θα ασχοληθω ξανά με κακοκαιρία όταν υπάρξει κάτι κάτω από 120 ώρες και εφόσον συμφωνούν σχεδόν όλα τα μοντέλα. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α και κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό, η προηγούμενη κακοκαιρία ήταν μέσα Δεκεμβρίου και κάναμε ένα μήνα (με άνοιξη ενδιάμεσα) για να δούμε ξανά κακοκαιρία...

Αν πάει και τώρα έτσι η επόμενη κακοκαιρία θα είναι μέσα Φεβρουαρίου, με τις απαραίτητες ζέστες ενδιάμεσα για να μην ξεχνιομαστε...χαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα! Καταλαβαίνω την απογοητευση αφου κ γω σιχτιριζω αλλα εχουμε 2 γεματους μηνες. Νομιζω οτι αργα η γρηγορα το ενδιαφέρον θα αναψει ξανα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να υπενθυμίσω (πρώτα στον ευατό μου) ότι τα ανσάμπλ του ευρωπαϊκού είναι το καλύτερο εργαλείο που έχουμε στα χέρια μας. Δείτε εδώ το Σάββατο που μας πέρασε τι έδινε για την εβδομάδα αυτή και ιδιαίτερα για σ/κ (13-15/1), όταν τα άλλα μοντέλα μας έταζαν χιονια μέχρι τις βάρκες...

image.png.d8fae32e2265577d37bd39cdc3b7c7cc.png

Πότε δεν ήταν καλά στο σύνολό τους τα ανσάμπλ του ευρωπαϊκού για 13-15/1, κάποιες αναλαμπές είχαν μερικά σενάρια ανα τρέξιμο, εγώ δεν ήθελα να το δω...(επιλεκτική αντίληψη).

Όχι ότι είναι ευαγγέλιο και αυτά αλλά θυμάμαι στις κακοκαιρίες των προηγούμενων ετών ήταν αυτά που έδωσαν ισχυρό σήμα μέρες πριν, οπότε εάν τα ανσάμπλ του ευρωπαϊκού δεν είναι καλά να το έχουμε κατά νου την επόμενη φορά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλά το πάει ο Ευρωπαίος για τα μακρινά . Καλημερα! 

Το θέμα τα καλά να τα δούμε και κάποια στιγμή στα κοντινά γιατί με τα μακρινά προκοπή δεν είδαμε...χαχα, καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!! Κάπου είδα ότι οι μέρες με πάνω από τα κανονικά θερμοκρασίες έγιναν 3 μόνο......

7 μέρες τουλάχιστον στην καλύτερη με πάνω από τα κλιματικά από το πρωινό διάγραμμα του τζίφου στην Αθήνα.....και μάλιστα με αποκορύφωμα τους 8 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά στις 19 και 20 του  μήνα και όλα αυτά από μέσους όρους  γιατί στην πραγματικότητα μπορεί να είναι παραπάνω... ιδού η απόδειξη

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=0&date=2024-01-11&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Το θέμα τα καλά να τα δούμε και κάποια στιγμή στα κοντινά γιατί με τα μακρινά προκοπή δεν είδαμε...χαχα, καλημέρα!

Καλημέρα Δημήτρη. Ηταν στα κοντινά η βελτίωση και ενθουσιάστηκα 😃. Συμφωνώ, αλλα για να σωθεί ο μηνας θέλουμε αλλαγες στις πρώτες 120 ωρες. Μετα μάλλον το χάνουμε το παιχνίδι οπότε λεω μήπως και σωθεί η κατάσταση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι οποίες 7 ημέρες έρχονται να προστεθούν στις ήδη 30+ ημέρες του φετινού έως τώρα χειμώνα με πάνω από τακλιματικά..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά έχουμε με αυτά πορευόμαστε...προφανος και δεν έχει τελειώσει ο Γενάρης και ούτε είναι εύκολο να ξέρουμε προς τα πού το πάει..Στα κοντινά η σφήνα εξπρές στις 16 χλωμιαζει αλλά θα γίνουνε σοφότεροι σε κάνα διήμερο γιβαυτο ενώ στα μακρινά το τοπίο είναι θολό και αν μπορούμε να βρούμε ένα θετικό είναι ότι β.ανστολικα και βόρεια το ψύχος δείχνει να μένει...αυτά και μέχρι εδώ σ ένα κακό μοντελικα πρωινό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατί πότε ήταν καλά τα πρωινά; Πάντα τάζουν τα 18ρια παπάδες και το πρωί τα παίρνουν όλα πίσω. Μόνο 12ρια δείχνουν την τάση πιο ρεαλιστικά. 

Επίσης μερικοί σε κάθε ποστ αναφέρεται για το καιρικό αισχος που βιώνουμε και τελειώνετε μήνες χωρίς ουσιαστικά να έχετε στοιχεία, απλά λέτε για να λέτε. Νομίζω ότι καταντά λίγο κουραστικό όλο αυτό για τον πολύ κόσμο που μας διαβάζει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Καλημέρα Γιάννη! 

Να φανταστεισ ηθελα να ανεβω στο βουνο σημερα για να μεινω λογο του κρυου που θα ερθει ,με ολα τα πραματα  ετοιμα μονο βενζινη και κατι ψωνια θα κανα  ε το λοιπον ακομα κατω ειμαι χαχαχ ενα βημα μπρος και 100 πισω ....ποιος εγω ....αστα  Μπαμπη γερασαμε ...και μετα μας λεν γερασαμε και θελουμε το χιονι στην πορτα μας....ε μα ναι αφου δεν τραβαει ποια η ομαδα.Την καλημερα μου και παλι...😥

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αυτά έχουμε με αυτά πορευόμαστε...προφανος και δεν έχει τελειώσει ο Γενάρης και ούτε είναι εύκολο να ξέρουμε προς τα πού το πάει..Στα κοντινά η σφήνα εξπρές στις 16 χλωμιαζει αλλά θα γίνουνε σοφότεροι σε κάνα διήμερο γιβαυτο ενώ στα μακρινά το τοπίο είναι θολό και αν μπορούμε να βρούμε ένα θετικό είναι ότι β.ανστολικα και βόρεια το ψύχος δείχνει να μένει...αυτά και μέχρι εδώ σ ένα κακό μοντελικα πρωινό.

Σύμφωνα με τις διατάξεις που φάινονται μέχρι και τις 22 τουλάχιστον του μήνα πολύ δύσκολα να αλλάξει κάτι..... και προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγει κάτι καλό πριν τις 25.....αλλά από τις 25 και μετά προς το παρόν όλα είναι ανοιχτά....ας ελπίσουμε να μας ανταμείψει στο πλέον λίγο διάστημα χειμώνα που μας έμεινε με το ζόρι ένας μήνας........25 Γενάρη με 20-25 Φλεβάρη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Σύμφωνα με τις διατάξεις που φάινονται μέχρι και τις 22 τουλάχιστον του μήνα πολύ δύσκολα να αλλάξει κάτι..... και προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγει κάτι καλό πριν τις 25.....αλλά από τις 25 και μετά προς το παρόν όλα είναι ανοιχτά....ας ελπίσουμε να μας ανταμείψει στο πλέον λίγο διάστημα χειμώνα που μας έμεινε με το ζόρι ένας μήνας........25 Γενάρη με 20-25 Φλεβάρη.....

Ακριβέστατα.Σαυτο το διάστημα θα τα παίξουμε όλα για όλα και μετά αν δεν, γκρινιάζουμε ελευθερα:)!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Σύμφωνα με τις διατάξεις που φάινονται μέχρι και τις 22 τουλάχιστον του μήνα πολύ δύσκολα να αλλάξει κάτι..... και προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγει κάτι καλό πριν τις 25.....αλλά από τις 25 και μετά προς το παρόν όλα είναι ανοιχτά....ας ελπίσουμε να μας ανταμείψει στο πλέον λίγο διάστημα χειμώνα που μας έμεινε με το ζόρι ένας μήνας........25 Γενάρη με 20-25 Φλεβάρη.....

Δύσκολα Σωτο.. 

Η καλη μέρα από το πρωί φαίνεται... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...