Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παιδιά αφήστε την Ιβηρική στην ησυχία της. Καθώς επίσης και τους παλιούς χιονιαδες. 

Έρχεται κάτι καλό για τα προσηνεμα. Οκ....δεν θα είναι χιονιάς βαρβάτος, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για τραγική προοπτική και χάλι μαύρο κιόλας. 

Λοιπόν...έχω να κάνω την εξής πρόταση.

Όποιος πρόκειται να χιονιστει στην επερχόμενη διαταραχή (θα το έχουμε μάθει μέχρι την Κυριακή για το πού θα χιονίσει) , κερνάει στο προσηνεμο τσιμπούσι!!! Εντάξει;

Χαχα για ποιον να χτυπάει η καμπάνα @GEORGE SNOWMAN και εννοείται ότι κερνάω όλο το παρεάκι αν είναι να χιονίσει Κορυδαλλό,μεταξύ μας εκ του ασφαλούς ορμώμενος χαχα,πάντως το νου σας ρεμαλια έχω κλείσει για Σέτα μόλις τελειώσουμε να μην αργήσουμε ποιος βάζει αλυσίδες....

Πλακιτσα παίδες είμαι πολύ ενθουσιασμένος με όλο αυτό και θα περάσουμε πολύ ωραία αναμένω με αγωνία και ότι ώρα τελειώσουμε,πάντως Σέτα θα πάω χαχα.

Α έχουμε και τον @casperakos αγριεμενο από ότι είδα χθες το βράδυ οπότε καταλαβαίνετε😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snowparty είπε:

Καλημερα με covid και 38 πυρετο σημερα

Περαστικά αδερφέ, σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περαστικά Θανάση!!!εύχομαι μέχρι την Κυριακή να είσαι μια χαρά και να μην χάσεις όλο αυτό τον τζερτζελο της συνάντησης...βασικά μια χαρά θα είσαι τι να μασησουν τα βουνά από τα χιόνια(λέμε τώρα 😋)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Σειρά των προσηνεμων για κάτι light όπως είχαμε και εδώ πάνω! Καλές οι ενδείξεις για 28-30 του μήνα.

Με -5 στα 850 δεν γ@@@@ε κανείς εδώ κάτω . 

Χαζομάρες κοιτάμε . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, menidi είπε:

Όποιος πρόκειται να χιονιστει στην επερχόμενη διαταραχή (θα το έχουμε μάθει μέχρι την Κυριακή για το πού θα χιονίσει) , κερνάει στο προσηνεμο τσιμπούσι!!! Εντάξει;

Αυστηρα απο τα 800μ και πανω τα οποια χιονακια.😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Περαστικά Θανάση!!!εύχομαι μέχρι την Κυριακή να είσαι μια χαρά και να μην χάσεις όλο αυτό τον τζερτζελο της συνάντησης...βασικά μια χαρά θα είσαι τι να μασησουν τα βουνά από τα χιόνια(λέμε τώρα 😋)

Μακαρι...το θεμα ειναι να μην θετικος και κολλησω τα υπολοιπα παιδια αυτο φοβαμαι...γιατι οι δικοι μου ηταν πανω απο μια βδομαδα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snowparty είπε:

Καλημερα με covid και 38 πυρετο σημερα

Περαστικά Θανάση μασάνε τα βουνά από τα χιόνια φίλε, ταχεία ανάρρωση να έχεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Μακαρι...το θεμα ειναι να μην θετικος και κολλησω τα υπολοιπα παιδια αυτο φοβαμαι...γιατι οι δικοι μου ηταν πανω απο μια βδομαδα...

Καλα θα είσαι.Αστα αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλα θα είσαι.Αστα αυτα.

Και σημερα που ειναι κυνηγετικη μερα σε αναμμενα καρβουνα καθομαι για το βουνο....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τεράστιες οι διαφορες αικον γαλλικού σε σχέση με τα μεγάλα μοντέλα για Κυριακή, με τα πρώτα να φέρνουν με το ζόρι -4 στα 850, και να διαρκούν λιγότερο από 24 ωρες. Για την συνέχεια είμαστε πίσω μπρος, αλλά συνολικά κινούμαστε μπροστά θεωρώ.

τέτοια θέλουμε.

gens-39-1-360.png

 

 

κάπου στις Άλπεις

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα κοντινά τα υπερβόρεια είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι για κάποιες πρόσκαιρες χιονοπτώσεις. Όχι κάτι σοβαρο, αλλά με τα φετινά στάνταρ δεν υποτιμάμε τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τεράστιες οι διαφορες αικον γαλλικού σε σχέση με τα μεγάλα μοντέλα για Κυριακή, με τα πρώτα να φέρνουν με το ζόρι -4 στα 850, και να διαρκούν λιγότερο από 24 ωρες. Για την συνέχεια είμαστε πίσω μπρος, αλλά συνολικά κινούμαστε μπροστά θεωρώ.

τέτοια θέλουμε.

gens-39-1-360.png

Και τέτοια θα χουμε ...ετοιμάσου παμε για μεγάλα πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και τέτοια θα χουμε ...ετοιμάσου παμε για μεγάλα πράγματα 

Χαχα μου άρεσε ο πληθυντικός, φαντάσου να έχουμε να δούμε τέτοιον (κ)αυλώνα 4642694366 χρόνια και να δούμε πάνω από 1 τέτοιο σε 1 μήνα. 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Μακαρι...το θεμα ειναι να μην θετικος και κολλησω τα υπολοιπα παιδια αυτο φοβαμαι...γιατι οι δικοι μου ηταν πανω απο μια βδομαδα...

Περαστικα Θαναση και γρηγορα φιλε.Πρωτα η υγεια.Και εδω σε εμας στη δουλεια 5-6η μερα και βρισκονται ακομα θετικοι.

Κατα τα αλλα ξερεις...Βιταμινουλες αντιπυρετικά και ξεκουραση.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να μη ξεχνάμε το starter pack προσευχής κάθε προσήνεμου πριν κοιμηθεί. 

image.png.a0d65cc96a014f68530109c4bd6696a2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Το GFS την εκφυλίζει την άνοδο, το Ευρωπαϊκό την τραβάει. Και τα 2 συμφωνούν σε σενάρια πτώσης από τις 5 του μήνα και μετά. Κρατάμε αυτό και προχωράμε. Καλημέρα!

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snowparty είπε:

Ευχαριστω παιδια...ελπιζω να περασει γρηγορα...

Γρήγορα περαστικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, icestorm said:

Καλημέρα. Ωραια ασε τις ελάχιστες διοτι απλα δεν ειμαι σίγουρος.  Βρες.μου 1 μερος της Ιβηρικής στο ιδιο γ.πλατος με Αθηνα ( να μην πω απο 40 κ κατω) με περισσότερες χιονοπτώσεις ανα 10ετια. 

Τι σχέση έχουν οι χιονοπτώσεις και με +6 βαθμούς χιονίζει αμα λάχει. Για στατιστικά θερμότερους χειμώνες κατά μέσο όρο μίλησα. Βρες μου μέρος της Ιβηρικής να πιάνει πάνω από 12.6 βαθμούς μέση Τ χειμερινού τριμήνου που πιάνει η Νέα Σμύρνη στον 38ο παράλληλο. Ακόμα καλύτερα βρες μου μέρος της Ιβηρικής στο ίδιο γ.πλάτος να πιάνει πάνω από 13.5 μέση χειμερινού τριμήνου από τη Μονεμβασιά. Δες και στο θέμα με τα στατιστικά που κάνουμε head on σύγκριση μεταξύ Μονεμβασιάς και Αλμερίας.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τι σχέση έχουν οι χιονοπτώσεις και με +6 βαθμούς χιονίζει αμα λάχει. Για στατιστικά θερμότερους χειμώνες κατά μέσο όρο μίλησα. Βρες μου μέρος της Ιβηρικής να πιάνει πάνω από 12.6 βαθμούς μέση Τ χειμερινού τριμήνου που πιάνει η Νέα Σμύρνη στον 38ο παράλληλο. 

Καλά μην τρελαίνεσαι σου είπε απλά για τις χιονοπτώσεις. Προφανώς αν συγκρίνουμε συνολικά χειμώνα Ελλάδας με Ισπανίας δεν μας βλέπουν καν γιατί εκτός από τις μέσες Τ ο χειμώνας είναι και υετός και μέρες χιονοπτώσεων που εκεί τους έχουμε χαλαρά. Ένας χειμωνοφιλος προφανώς θα προτιμούσε Ελλάδα από Ισπανία αν θέλει κάτι χειμερινό

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Καλά μην τρελαίνεσαι σου είπε απλά για τις χιονοπτώσεις. Προφανώς αν συγκρίνουμε συνολικά χειμώνα Ελλάδας με Ισπανίας δεν μας βλέπουν καν γιατί εκτός από τις μέσες Τ ο χειμώνας είναι και υετός και μέρες χιονοπτώσεων που εκεί τους έχουμε χαλαρά. Ένας χειμωνοφιλος προφανώς θα προτιμούσε Ελλάδα από Ισπανία αν θέλει κάτι χειμερινό

Ναι προφανώς άλλο τα φαινόμενα και άλλο οι μέσες Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τι σχέση έχουν οι χιονοπτώσεις και με +6 βαθμούς χιονίζει αμα λάχει. Για στατιστικά θερμότερους χειμώνες κατά μέσο όρο μίλησα. Βρες μου μέρος της Ιβηρικής να πιάνει πάνω από 12.6 βαθμούς μέση Τ χειμερινού τριμήνου που πιάνει η Νέα Σμύρνη στον 38ο παράλληλο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...