Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, ICELARISSA said:

Δεν ξερω για πιο λογο οι θεσσαλοι πλην βολου βαζουν 88 01 και δεν βαζουν το μαρτη του 87 που ειναι μακραν οτι καλυτερο εχουμε δει με 1 μετρο συν σε καρδιτσα τρικαλα και 70-80 ποντους στη λαρισα και μαλιστα μαρτη 

Αυτο ακριβώς. Εμενα Τρίκαλα τότε, ειναι μέχρι και σημερα ο μεγαλυτερος χιονιάς που έχω ζήσει σε Ελλάδα και Εξωτερικό. ΕΠΟΣ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αυτο ακριβώς. Εμενα Τρίκαλα τότε, ειναι μέχρι και σημερα ο μεγαλυτερος χιονιάς που έχω ζήσει σε Ελλάδα και Εξωτερικό. ΕΠΟΣ. 

Εσύ ετοιμάσου να νιώσεις την οργή του γκοτζιλα τις τελευταιες μερες του γεναρη 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Και στο τελος θα πανε προς τζιφο και οι δυο🤣🤣🤣🤣🤣

 καλά όσο πατάει η γάτα ήταν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ακριβώς, το γνωστό ξεβράκωμα που λέει και ο Μιχάλης.

Ε ενταξει δεν εγινε και σουπερ μοντελο ξαφνικα αλλα αφου ειναι σε καλο φεγγαρι τις τελευταιες 10 μερες θα τον δωσουμε λιγο παραπανω σημασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Εσύ ετοιμάσου να νιώσεις την οργή του γκοτζιλα τις τελευταιες μερες του γεναρη 🤣

ο γκοντζίλα πάντως βγάζει καυτή αναπνοή, και είναι λατρεύει ραδιενέργεια. Δεν ξέρω αν κάνει για χιονιά αυτό.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

ο γκοντζίλα πάντως βγάζει καυτή αναπνοή, και είναι λατρεύει ραδιενέργεια. Δεν ξέρω αν κάνει για χιονιά αυτό.!

Σιγα μην ειναι και γκοντιζιλα....γραφτό ρε οπως είναι...Ο γκοτζιλας 🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

ο γκοντζίλα πάντως βγάζει καυτή αναπνοή, και είναι λατρεύει ραδιενέργεια. Δεν ξέρω αν κάνει για χιονιά αυτό.!

βρε παλιόσαυρα, θα σου πω τι βγάζει ο ΓκοτζιλοΚόγκας όταν θα ξανακατέβει φέτος! ΞΟΥΤ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ο γκοντζίλα πάντως βγάζει καυτή αναπνοή, και είναι λατρεύει ραδιενέργεια. Δεν ξέρω αν κάνει για χιονιά αυτό.!

Παρε και ενα μακρο σε ΝΑΟ

20240105_131632.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εσύ ετοιμάσου να νιώσεις την οργή του γκοτζιλα τις τελευταιες μερες του γεναρη 🤣

Καμηλογκοτζιλας....🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Εκεί πρέπει να είχε κάνει ιστορικό κάποιον Μάρτιο στην δεκαετία του 90 αν θυμαμε καλά...

Ιστορικός Μάρτης 87 η μία περίπτωση και 25-28 Μάρτη 1998 η δεύτερη που στο Αρτεμίσιο στη σήραγγα είχαν θαφτεί αυτοκίνητα, λογικά και η Τρίπολη θα είχε μεγάλες ποσότητες. Σε εκείνο το σύστημα είχαν βάλει ακραίο χιόνι όλα τα βουνά της Πελοποννήσου (μόνο για Ερύμανθο δεν ξέρω πόσο επηρεάστηκε). Γενικά και δεκαετία του 80 έπαιζε καλά η Τρίπολη όπως και προηγούμενες δεκαετίες, αλλά δεν έχω περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μεσσήνιος είπε:

Ιστορικός Μάρτης 87 η μία περίπτωση και 25-28 Μάρτη 1998 η δεύτερη που στο Αρτεμίσιο στη σήραγγα είχαν θαφτεί αυτοκίνητα, λογικά και η Τρίπολη θα είχε μεγάλες ποσότητες. Σε εκείνο το σύστημα είχαν βάλει ακραίο χιόνι όλα τα βουνά της Πελοποννήσου (μόνο για Ερύμανθο δεν ξέρω πόσο επηρεάστηκε). Γενικά και δεκαετία του 80 έπαιζε καλά η Τρίπολη όπως και προηγούμενες δεκαετίες, αλλά δεν έχω περισσότερα στοιχεία.

Ανά μπραβο το 98...θυμαμε ακόμη τα χρώματα από τον σκυρωνα και τον Ποσειδώνα στην Πελλοπονήσο...😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Παιδιά μην νομίζεται επειδή η Τρίπολη είναι ορεινή ημιορεινή πόλη ότι είναι αναγκαίο να χιονιζεται!Η Τρίπολη έχει ίσως το χειρότερο κρυο στην Ελλάδα αλλά ταυτόχρονα είναι μια από τις πιο δύσκολες περιοχές να χιονιστουν μιλώντας πάντα για την πόλη σαν πόλη και μια απόσταση 5-10χλμ στο γύρω οροπέδιο...

Ετσι ακριβως.

Ειναι απο τις πιο δυσκολες περιοχες της Ελλαδας η Τριπολη για αξιολογο χιονι με βαση το υψομετρο των 650+ μετρων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται έρχεται αξιόλογη κακοκαιρία  ενω θα ξεκινήσει να χιονίζει από τις 9 Γενάρη έως και της 11 τουλάχιστον(αν μας κάτσει και η άλλη ψυχρή εισβολή κάτι θα δούμε ξανά), με το βορειοανατολικό ρεύμα να επικρατεί στο Αιγαίο και ψυχρές αέριες μάζες έως -5 και -6 (εδώ έχω μια ένσταση αν θα υπάρξει πράγματι τέτοια δυναμική). 

Τετάρτη βράδυ θα πέσει το πιο αξιόλογο χιόνι στα πιο χαμηλά υψόμετρα της ημιορεινής Εύβοιας αλλα και το απόγευμα της Τρίτης όπου πάμε αισίως για το πρώτο χιόνι στην κορυφή του χτυπά(1000μ). Όσο αναφορά την Χαλκίδα δεν περιμένω πολλά χιλιοστα, γύρω στα 8 με 9 κυρίως την Κυριακή και μετά συννεφιά.

Ιδανικό λοιπόν ανεμολόγιο για κάνα μέτρο από τα 1400 μέτρα ώστε να τιγκάρει το βουνό(και έρχεται και μετά και επιδόρπιο στις 14) και χειμωνιάτικο σκηνικό στην Εύβοια με βροχή υετο βοριά και συννεφιά 

108-7GR (1).gif

102-7GR.gif

138-308GR.gif

138-779GR.gif

108-526GR.gif

108-779GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ετσι ακριβως.

Ειναι απο τις πιο δυσκολες περιοχες της Ελλαδας η Τριπολη για αξιολογο χιονι με βαση το υψομετρο των 650+ μετρων. 

Τρίπολη είχα πάει φαντάρος. Το κλίμα της ήταν παρόμοιο με την Λάρισα της δεκαετίας του '60. Πέταγε για πλάκα αρνητικές Νοέμβριο, πράγμα που δυστυχώς σπανίζει πλέον στην Θεσσαλία. Έχει και αξιοπρεπή υετό, όμως, οπότε κάθε χρόνο θα δει το χιονάκι της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ετσι ακριβως.

Ειναι απο τις πιο δυσκολες περιοχες της Ελλαδας η Τριπολη για αξιολογο χιονι με βαση το υψομετρο των 650+ μετρων. 

Είναι στο μεταίχμιο μεταξύ προσήνεμων και δυτικών. Άλλες φορές επηρεάζεται με προσήνεμο καιρό, άλλες με δυτικό δεν ανήκει όμως αποκλειστικά σε ένα απ' τα δύο γι' αυτό παίζει μέτρια σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Ιστορικός Μάρτης 87 η μία περίπτωση και 25-28 Μάρτη 1998 η δεύτερη που στο Αρτεμίσιο στη σήραγγα είχαν θαφτεί αυτοκίνητα, λογικά και η Τρίπολη θα είχε μεγάλες ποσότητες. Σε εκείνο το σύστημα είχαν βάλει ακραίο χιόνι όλα τα βουνά της Πελοποννήσου (μόνο για Ερύμανθο δεν ξέρω πόσο επηρεάστηκε). Γενικά και δεκαετία του 80 έπαιζε καλά η Τρίπολη όπως και προηγούμενες δεκαετίες, αλλά δεν έχω περισσότερα στοιχεία.

Το όρος Αραχναιο στην περιοχή μου στα 1.200μ το πασχα του 87 είχε χιονουρες μεγάλες μέσα σε χαραδρες από την πλευρά που το βλέπει ο ηλιος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ετσι ακριβως.

Ειναι απο τις πιο δυσκολες περιοχες της Ελλαδας η Τριπολη για αξιολογο χιονι με βαση το υψομετρο των 650+ μετρων. 

Αλλά σε τρώει το μπογαζι😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αυτο ακριβώς. Εμενα Τρίκαλα τότε, ειναι μέχρι και σημερα ο μεγαλυτερος χιονιάς που έχω ζήσει σε Ελλάδα και Εξωτερικό. ΕΠΟΣ. 

Όταν ρώτησα μικρός τους δικούς μου "ποιο είναι το μεγαλύτερο χιόνι που θυμάστε στην Λάρισα;" μου είπαν ασυζητητί "αυτό που έριξε μια φορά τον Μάρτιο". Εγώ το έχω ψάξει μήπως το ξεπέρασε το 1988 ή το 2001. Προφανώς δεν γνωρίζουν χρονολογίες, ως μη καιρόφιλοι. Ο παππούς μου θυμάται ότι είχε ρίξει σχεδόν το διπλάσιο στο χωριό του στα 200-300 μ. του νομού Καρδίτσας, όταν ήταν παιδί (δεκαετία '30 - '40)

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...