Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, allematic said:

Ξαστέρωσε... Ο Ελβετός στον υετό μας είχε βάλει ταφόπλακα εδώ και κοίτα να δεις που πήρε σώβρακα:

https://meteologix.com/gr/model-charts/swisshd-nowcast/thessalia/precipitation/20240129-2200z.html

πωωω ειναι σαν να βλεπω την δοευφορικη... ε βεβαια πρεπει παντα να επικρατει το χειροτερο σεναριο... οχι πως θα θα γινοτανε κατι και με το καλυτερο αλλα νταξει... ευχαριστηθειτε το παιδες, ας ελπισουμε να μας ανταμηφσει τους υπολοιπους ο φλεβαρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

ναι αλλα τωρα δεν εχει ουτε καν η ζαγορα φαινομενα... που σημαινει δεν υπαρχει υετος... εκτος αν τα διωχνει τοσο ευκολα ο βοριας... βα μου φαινεται το στριμ παντως

Ναι έχεις δίκαιο ειναι ββα το στριμ, τι να πω δεν γνωρίζω και καλά την περιοχή. Ρίχνει τα έντερα του τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως η ΕΜΥ πήγαινει "αλφάδι" στην πρόβλεψη! 3-8 είχε πει για σήμερα και έπεσε μέσα. 

3-8 λέει και για τη μέρα που έρχεται και βλέπω να πέφτει εντελώς μέσα. 4 έχει τώρα εδώ. 3 είχε πριν λίγο. Άντε πες να κατέβει στους 2 το πρωί. Αλλά εμείς εδώ ήμαστε και βόρεια και κάπως ψηλά. Νίκαια, Καλλιθέα, Θησείο δεν θα πέσει κάτω από 4. Και φυσικά μέσα στην ημέρα θα φτάσει στάνταρ 7-8 από κέντρο και κάτω. 

Καληνύχτα παιδιά!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Τον ματιάσατε τον Βόλο ρε παιδιά τόσες μέρες χαχαχα 

Πρέπει να είναι σπανιότατο σε κακοκαιρία να γράφει υψηλότερες Τ από τον...Πειραιά

Και η Λάρισα 6αρακι νυχτιατικα εχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν βγει αυτή η σύγκλιση που δίνει ο ελβετός το πρωί θα χοροπηδάω από την χαρά μου!

image.png.883d70f52205dee2208ab919f5ace27f.png

και νωρίτερα δίνει καλό υετό

image.png.4f534328edc4ac19f2c6857735076a13.png

εντωμεταξύ συνεχίζεται η βροχή σε καλούς ρυθμούς!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, allematic είπε:

Ξαστέρωσε... Ο Ελβετός στον υετό μας είχε βάλει ταφόπλακα εδώ και κοίτα να δεις που πήρε σώβρακα:

https://meteologix.com/gr/model-charts/swisshd-nowcast/thessalia/precipitation/20240129-2200z.html

Ναι μοιάζει πολύ με την πραγματικότητα, μακάρι γιατί το πρωί δείχνει εδώ επική σύγκλιση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Και η Λάρισα 6αρακι νυχτιατικα εχει

ο ολυμπος γενναει μιχαηλ... ερε και κανει κανα ξεσπασμα μεσα στη νυχτα στη λαρισα...😆

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

αν βγει αυτή η σύγκλιση που δίνει ο ελβετός το πρωί θα χοροπηδάω από την χαρά μου!

image.png.883d70f52205dee2208ab919f5ace27f.png

και νωρίτερα δίνει καλό υετό

image.png.4f534328edc4ac19f2c6857735076a13.png

εντωμεταξύ συνεχίζεται η βροχή σε καλούς ρυθμούς!

Εδώ και μέρες το ίδιο ακριβώς βγάζει! Μιλάμε για τρέλες ποσότητες υετού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, DIMITRIS said:

αν βγει αυτή η σύγκλιση που δίνει ο ελβετός το πρωί θα χοροπηδάω από την χαρά μου!

image.png.883d70f52205dee2208ab919f5ace27f.png

και νωρίτερα δίνει καλό υετό

image.png.4f534328edc4ac19f2c6857735076a13.png

εντωμεταξύ συνεχίζεται η βροχή σε καλούς ρυθμούς!

εδώ πάντως έπεσε φουλ μέσα που έδινε ψίχουλα για απόψε σε αντίθεση με gfs k ecmwf

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, snow_evia said:

Ναι μοιάζει πολύ με την πραγματικότητα, μακάρι γιατί το πρωί δείχνει εδώ επική σύγκλιση 

Μακάρι να σας κάτσει παιδιά, εμείς πάμε για άλλα καθώς φαίνεται.

Κάνει δουλίτσα η υψηλή ανάλυση στον Ελβετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ' τους 3 στους 3.9 Γέρακα με πτώση υγρασίας, ξυπνητήρι 5-6 για να δούμε αν καταφέρει να πέσει 2 βαθμούς μπας και το γυρίσει, μέχρι χιονόνερο είδαμε εδώ με αρκετές νιφάδες μέσα κατά τις 11:30

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, DIMITRIS said:

πόσο αξιόπιστο είναι το ελβετικο; μας δίνει τρελά φαινόμενα για το επόμενο 24ωρο...

image.png.c2a20753d73033fc36337c2006ac7837.png

δημαδη δεν θα σχολιασει κανεις πως ο αποτυπωμενος υετος μοιαζει με δαχτυλα παλαμης;😆

σαν να κανω εικονα να κοιταει προς τα εδω και να μου δινει 5

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως η ΕΜΥ πήγαινει "αλφάδι" στην πρόβλεψη! 3-8 είχε πει για σήμερα και έπεσε μέσα. 

3-8 λέει και για τη μέρα που έρχεται και βλέπω να πέφτει εντελώς μέσα. 4 έχει τώρα εδώ. 3 είχε πριν λίγο. Άντε πες να κατέβει στους 2 το πρωί. Αλλά εμείς εδώ ήμαστε και βόρεια και κάπως ψηλά. Νίκαια, Καλλιθέα, Θησείο δεν θα πέσει κάτω από 4. Και φυσικά μέσα στην ημέρα θα φτάσει στάνταρ 7-8 από κέντρο και κάτω. 

Καληνύχτα παιδιά!

Στους 4,6 είμαι τώρα. Κάτω από 3 δύσκολο το κόβω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

πόσο αξιόπιστο είναι το ελβετικο; μας δίνει τρελά φαινόμενα για το επόμενο 24ωρο...

image.png.c2a20753d73033fc36337c2006ac7837.png

Φιλε μου απο την εμπειρια μου το παρακολουθω εδω και πολυ καιρο, ειναι ενα πολυ καλο μοντελο για να το βλεπεις μεχρι και 24 ωρες μετα. Απλα μην παιρνεις 100% μετρητοις αυτο που δειχνει.

Και τι εννοω.

Εδω ο ελβετος αποτυπωνει μια κατασταση που δε τη δειχνουν τα παγκοσμια μοντελα. Δηλαδη δεσμες φαινομενων εντονων συγκλισεων. Με λιγα λογια σε λιγα χιλιομετρα απο ηλιο θα μπαινεις σε χιονοθυελλα.

Αλλα το που ακριβως θα κατσει δε μπορεις να το ξερεις 100%. Δηλαδη αν ειναι στη χαλκιδα ή αυτη τη δεσμη που δειχνει ειναι στα 10 χιλιομετρα νοτιοτερα και εσυ εχεις ηλιο, ε δε φταιει το μοντελο αν γινει.

Απλα ειναι πολυ καλο στο να αποτυπωνει τυπους καιρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρχισε υετός στην Λάρισα! Μου λέει χιονόνερο ο αδερφός μου οπότε καταλάβατε.. βροχουλα. Χααχα. Όπως είπε ο g_sar ότι να ναι.

 

00-10-32-downloadfile.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε ένα 10λεπτο το πολύ, ανέβηκε κατά 4 δεκατα η Τ Χρυσουπολη Περιστερίου.. από τους 4.6 στους 5.1℃!!! Ψιλόβροχο με τον άνεμο να παίζει πλέον, μεταξύ ΒΔ και ΒΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

πόσο αξιόπιστο είναι το ελβετικο; μας δίνει τρελά φαινόμενα για το επόμενο 24ωρο...

image.png.c2a20753d73033fc36337c2006ac7837.png

Σαν πάτημα αρκούδας είναι

Πόσο αξιόπιστο να είναι μωρέ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, norge said:

Φιλε μου απο την εμπειρια μου το παρακολουθω εδω και πολυ καιρο, ειναι ενα πολυ καλο μοντελο για να το βλεπεις μεχρι και 24 ωρες μετα. Απλα μην παιρνεις 100% μετρητοις αυτο που δειχνει.

Και τι εννοω.

Εδω ο ελβετος αποτυπωνει μια κατασταση που δε τη δειχνουν τα παγκοσμια μοντελα. Δηλαδη δεσμες φαινομενων εντονων συγκλισεων. Με λιγα λογια σε λιγα χιλιομετρα απο ηλιο θα μπαινεις σε χιονοθυελλα.

Αλλα το που ακριβως θα κατσει δε μπορεις να το ξερεις 100%. Δηλαδη αν ειναι στη χαλκιδα ή αυτη τη δεσμη που δειχνει ειναι στα 10 χιλιομετρα νοτιοτερα και εσυ εχεις ηλιο, ε δε φταιει το μοντελο αν γινει.

Απλα ειναι πολυ καλο στο να αποτυπωνει τυπους καιρου.

Εγώ αυτό που πρόσεξα είναι ότι πιάνει πολύ καλά τις ορογραφίες και τα αντίστοιχα φαινόμενα αλλά και τις υετότρυπες ενδιάμεσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ενα βιντεάκι στον δρόμο για Δροσοπηγη. Γενικά, οταν χιονίζει με ένταση στρώνει στον δρόμο μεχρι τα 400μ. Μετά λιώνει πάλι . Το βιντεάκι είναι περίπου στα 470μ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τιιιιιι ελεοςςςςς whatt!!!

Χαχαχα έβγαλε κι άλλη τώρα...

Θερμοκρασία εδώ στους 3,6 βαθμούς και αρχίζουν σιγά σιγά και πιο ΒΒΔ άνεμοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...