Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα προσηνεμα μάλλον πάμε all in για 13 και μετά στο δεύτερο μισό του Φλεβάρη μηπως και. Το πρώτο φαίνεται να κάηκε έτσι κι αλλιώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, geornik said:

Aν θεωρήσουμε ότι τούτο δω ήταν "προειδοποίηση" ο επόμενος αυλώνας ίσως κατέβει 15-20 μέρες μετά...

Το διάστημα 16-18 Φλεβάρη είναι πάντα ύποπτο και καθόλου τυχαίο. 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας παρακολουθω χρονια ,ΠΑΡΙΣ ειναι τ ονομα μου απο βολο .

Τα μεσοπροθεσμα μεχρι 12 δειχνουν πανω απο τα κλιματικα ,μεταστα κλιματικα ευχομαι να γινει εκπληξη νωριτερα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, geornik είπε:

Aν θεωρήσουμε ότι τούτο δω ήταν "προειδοποίηση" ο επόμενος αυλώνας ίσως κατέβει 15-20 μέρες μετά...

πες τα, εδώ ειναι πάντα το υποπτο χρονικο διαστημα , απο 12 μεχρι 20 φλεβάρη τρώμε πάντα τα καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως και εμεις εδω και η ευρωπαιοι φιλοι μας μετεωρολογοι αλλα και οι αμερικανοι μαλλον θα παμε κουβα για το φλεβαρη εν το μεταξυ ηταν η πρωτη φορα που ολοι συμφωνουσαν καθως και τα στοιχεια αυτα δειχνανε αλλα ο καιρος εχει παντα τα δικα του κολπα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, PetranPireotis είπε:

πες τα, εδώ ειναι πάντα το υποπτο χρονικο διαστημα , απο 12 μεχρι 20 φλεβάρη τρώμε πάντα τα καλα

βέβαια δεν είναι 100% στάνταρ αυτό αλλά πολύ συχνά εμφανίζεται επαναληψιμότητα στην κάθοδο αυλώνων ανά 15 ή 20 μέρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Το διάστημα 16-18 Φλεβάρη είναι πάντα ύποπτο και καθόλου τυχαίο. 😁

Τι χιονιάς ήταν αυτός Seth. Τι επος. Το θυμάμαι σαν τώρα Χαλκίδα Παρασκευή 15:30 το γύρισε. Χαρτοπετσέτες. Ήμουν α λυκείου. Και το άλλο πρωί είχαμε έξω 40 πόντους χιόνι. Και Κυριακή βράδυ έκανε άλλο τόσο σχεδόν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Δυστυχως και εμεις εδω και η ευρωπαιοι φιλοι μας μετεωρολογοι αλλα και οι αμερικανοι μαλλον θα παμε κουβα για το φλεβαρη εν το μεταξυ ηταν η πρωτη φορα που ολοι συμφωνουσαν καθως και τα στοιχεια αυτα δειχνανε αλλα ο καιρος εχει παντα τα δικα του κολπα 

Εγώ δεν θα τον έκαιγα. Για κανένα σημείο της Ελλάδας Κώστα. Ειδικά το β μισό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ με ρυθμό παρακαλω

Screenshot_20240130_134045.jpg

Πιστεύω υπάρχουν οι προϋποθέσεις για Φλεβάρη με.χιονια μέχρι και στη θάλασσα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δυστυχως και εμεις εδω και η ευρωπαιοι φιλοι μας μετεωρολογοι αλλα και οι αμερικανοι μαλλον θα παμε κουβα για το φλεβαρη εν το μεταξυ ηταν η πρωτη φορα που ολοι συμφωνουσαν καθως και τα στοιχεια αυτα δειχνανε αλλα ο καιρος εχει παντα τα δικα του κολπα 

Ωχ σκουραίνει πολύ δλδ. Εντάξει εχω ζήσει αχιονη 10ετια οπότε η τριετία μικρό το κακο!

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Τι χιονιάς ήταν αυτός Seth. Τι επος. Το θυμάμαι σαν τώρα Χαλκίδα Παρασκευή 15:30 το γύρισε. Χαρτοπετσέτες. Ήμουν α λυκείου. Και το άλλο πρωί είχαμε έξω 40 πόντους χιόνι. Και Κυριακή βράδυ έκανε άλλο τόσο σχεδόν. 

ειδομεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όμως σαν ραγδαιοτητα αυτά που είδα στην Αριαδνη δεν τα είδα σε κανέναν χιονιά. Άστραφτε και έπεφταν πέτρες από τον ουρανό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, nikolas 2365 said:

Τι χιονιάς ήταν αυτός Seth. Τι επος. Το θυμάμαι σαν τώρα Χαλκίδα Παρασκευή 15:30 το γύρισε. Χαρτοπετσέτες. Ήμουν α λυκείου. Και το άλλο πρωί είχαμε έξω 40 πόντους χιόνι. Και Κυριακή βράδυ έκανε άλλο τόσο σχεδόν. 

Και η Μήδεια και γενικώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχωνόμαστε. Η λήξη θα γίνει 25 Φεβρουαρίου. Μετά τον Μάρτιο μόνο για το μάτι.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Εγώ δεν θα τον έκαιγα. Για κανένα σημείο της Ελλάδας Κώστα. Ειδικά το β μισό 

Δεν το καιω μιλαω για το διαστημα 6-11 που δειχνει να στραβωνει ενω θα επρεπε να εχουμε ψυχος κ.ευρωπη βαλκανια ελλαδα βαση αυτων που βλεπουμε σε δεικτες κλπ οχι μονο εμεις αλλα και σε ευρωπη αμερικη δηλαδη δεν ηταν εκτιμηση μονο δικια μας...βεβαια κραταω επιφυλαξη ακομα γιατι πολλα πραγματα δεν κολλανε νομιζω θα δουμε και αλλες αλλαγες στα τρεξιματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δυστυχως και εμεις εδω και η ευρωπαιοι φιλοι μας μετεωρολογοι αλλα και οι αμερικανοι μαλλον θα παμε κουβα για το φλεβαρη εν το μεταξυ ηταν η πρωτη φορα που ολοι συμφωνουσαν καθως και τα στοιχεια αυτα δειχνανε αλλα ο καιρος εχει παντα τα δικα του κολπα 

Η τελευταία μας ελπίδα ήσουν Κώστα.. Αν λες και εσύ για κουβάδες πάει, σφυριξαμε λήξη. Όπως λέει και ο Μιχαήλ, δεν μου αρέσει το κρύο, μου αρέσει το χιόνι.. Οπότε αν είναι να μη γίνει τίποτα, ας έχει νορμάλ για την εποχή θερμοκρασίες τον Φλεβάρη και από Μάρτη θέλω 25 και πάνω να ζεσταθεί το κοκαλάκι μου και να βάλω τα χειμερινά στην ντουλάπα. Δεν καταδεχομαι να δω καμία φάση 5β μέσα στον Μάρτη, όταν όλο τον χειμώνα την έχουμε βγάλει ξεροσφύρι. 

Επεξεργάστηκε από athper
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, PetranPireotis είπε:

καλύτερο είναι αυτό.

Τουλάχιστον δεν ελπίζεις σε κάτι

Και τώρα που λέω ΕΛπιζω θυμήθηκα την Ελπίδα και τη φόλα στο νοουκαστ της 24/1/22 στον Πειραιά που περιμέναμε συγκλιση και πηγε προς ...Κορινθο που δε το περιμεναν .

Απλά το κακό ειναι οτι πλέον τα μοντέλα ειναι στο max 1 εβδομάδα, στις 4 ημέρες τα τελικά νούμερα με απόκλιση κανενα βαθμο προς τα κάτω.

Επίσης και η συγκλιση καλύτερα πχ να πιάνει τη μισή Στερέα πχ παρα την Αττικη μονο γιατι τελικα πάει Άνδρο (το 15 αν θυμαμαι ειχε συμβει κάτι τετοιο)

Το δυτικό τόξο είναι τζακ ποτ. Μπορει να κάνει παππαδες σε οριακές Τ (1957, 1981) αν κάτσει η συγκλιση εκεί ή σε εξαιρετικές περιπτώσεις τύπου 2008. Τα ανατολικά/βορειοανατολικά ειναι πολύ δύσκολο να φάνε μεγάλη φόλα, π.χ. σε παλιούς κεντροβορειους χιονιάδες τυπου 90ς με κατάληξη προσήνεμα οπου χιονιζε/έστρωνε Κηφισιά και είχαν χειρότερες Τ στα ανατολικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, athper είπε:

Η τελευταία μας ελπίδα ήσουν Κώστα.. Αν λες και εσύ για κουβάδες πάει, σφυριξαμε λήξη. Όπως λέει και ο Μιχαήλ, δεν μου αρέσει το κρύο, μου αρέσει το χιόνι.. Οπότε αν είναι να μη γίνει τίποτα, ας έχει νορμάλ για την εποχή θερμοκρασίες τον Φλεβάρη και από Μάρτη θέλω 25 και πάνω να ζεσταθεί το κοκαλάκι μου και να βάλω τα χειμερινά στην ντουλάπα. Δεν καταδεχομαι να δω καμία φάση 5β μέσα στον Μάρτη, όταν όλο τον χειμώνα την έχουμε βγάλει ξεροσφύρι. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οταν βγαζουν καλα τρεξιματα λετε ε καλα ωεματα θα μας λεει

οταν βγαζει στο επομενο ακριβως ραν ζεστες και το απολυτο τιποτα το κλειδωνεται και καιτε διαστηματα που δεν βγαζουν νοημα... 

οπως αλλαξαν τωρα αλλαζουν αυριο... εγω δεν καιω τιποτα παραμονο μεχρι 5-6 φλεβαρη οπου οντως εχει κορδονιασει το πραγμα.

εξαλλου φετος ειδαμε και με αλλες κακοκαιριες, ειναι η χρονια του " στηνεται χιονιας στις 180 ωρες "

δωστε του χρονο και μη βιαζεστε να βγαζετε συμπερασματα... δεν λεω, τα σεναρια τωρα ειναι χαλια, και η αυτοπεποιθηση στα ταρταρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, athper είπε:

Η τελευταία μας ελπίδα ήσουν Κώστα.. Αν λες και εσύ για κουβάδες πάει, σφυριξαμε λήξη. Όπως λέει και ο Μιχαήλ, δεν μου αρέσει το κρύο, μου αρέσει το χιόνι.. Οπότε αν είναι να μη γίνει τίποτα, ας έχει νορμάλ για την εποχή θερμοκρασίες τον Φλεβάρη και από Μάρτη θέλω 25 και πάνω να ζεσταθεί το κοκαλάκι μου και να βάλω τα χειμερινά στην ντουλάπα. Δεν καταδεχομαι να δω καμία φάση 5β μέσα στον Μάρτη, όταν όλο τον χειμώνα την έχουμε βγάλει ξεροσφύρι. 

Ναι απαπα βρεθήκαμε όχι άλλους χιονιαδες των 6β και ξεροκρυα κοστοβορα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Μονο του κλασικα το κυριο στις τοσες μακρινες ωρες

Αλλα οσο εμφανιζονται ποιο ψυχρα υποσεναρια στα ενσεμπλς του τζιφου ,θα συνιστουσα ψυχραιμια πιστη και υπομονη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...