Jump to content
DENNISLA

Ανάλυση Χαρτών Ιουλίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Με ενημερωνουν απτο κοντρολ, οτι ο φιλος KapelosG, εβαλε στο πινακακι του, μετα τον Ιουνιο και τις ημερες του φετινου Ιουλιου + την προοπτικη που δειχνει ο 12αρης Τζιφος και αυτο εσπασε....εβγαλε πιο πριν ERROR - λαθος μεταβλητες - αυτο που γραψατε αποκλειεται να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα....

Γραφουμε καμια αηδιουλα να περναει η ωρα....

Η προοπτικη μεχρι οσο φθανει το ματι, 26.7 η τελευταια καρτελα ειναι ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΤΙΚΗ>>>>>

Καθε μερα, η ιδια βλακεια, με ολοενα αυξανομενη ενταση, κορυφωση 17-20 και μετα πτωση 0,5 στα 850 που στην επιφανεια δεν θα παρουμε χαμπαρι

Να κανουμε το σταυρο μας να μην εχουμε εκτεταμενα μπλακ αουτ απο την υπερφορτωση του δικτυου, Αιρκοντισιονακι και Αγιος ο Θεος επι 24ωρο

Με το νερό τι θα γίνει...υπάρχει λειψυδρία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Και το 18αρι του τζίφου προσπαθεί να αλλάξει τη κυκλοφορία. 2 φωτόνια στο τέλος του τούνελ...

Τρελό 

02-17-07-234-779GR.GIF

02-17-10-240-779GR.GIF

02-17-22-234-505GR.GIF

02-17-34-234-7GR.GIF

02-17-57-234-778GR.GIF

02-18-05-240-778GR.GIF

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Σταθερά +20 με +24 στα 850 μέχρι 26 Ιουλίου 

455015764_Screenshot2024-07-10at3_38_00AM.png.c9f53528f943160ff411479e625a0b4e.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Και το 18αρι του τζίφου προσπαθεί να αλλάξει τη κυκλοφορία. 2 φωτόνια στο τέλος του τούνελ..

Εγω κοτζαμ Νικολουλη και δεν μπορω να βρω ασταθειες πουθενα για φετος...Τις ψαχνω απεγνωσμενα...Και ακρη δεν βρισκω...Και συ ενας κοινος καιροφιλος μου λες οτι θα χουμε ασταθειες???Που τις βλεπεις ρε Μιχαηλ μου??Γιατι εγω και το επιτελειο μου φως στο τουνελ δε βλεπουμε...

nikolouli (1).jpg

Κοντρολ με ακουει???Ριχτε διαφημισεις...Τωρα...Τελος τελος..Ε δε θα μας παρει τη δουλεια ο Μιχαηλ..Ακου εκει..Βρηκε ασταθειες και γω τις ψαχνω 2 χρονια..Κοντρολ στοπ..Στοπ...Διαφημισεις...Διακοπτουμε..

nikolouli (2).jpg

-Κυρια Νικολουλη καλημερα..Ο Μιχαηλ ειμαι...

-Χριστε μου..Τολμας και παιρνεις τηλεφωνο..Μου κατεστρεψες την εκπομπη..

aggeliki_nikolouli.jpg

-Μα αληθεια βλεπω ασταθ.....

-Ε αισχτιρ..Δεν υποφερεσαι...

sddefault.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Με αυτους τους χαρτες στο 00ρι τα νπ πανε για ρεκορ μεσης Τ Ιουλιου και γιατι οχι και all time high αφου καποιες μερες δειχνει 25ρι/850 με "μελτεμι"... Ποιος θα φανταζοταν τετοιες διαταξεις πριν λιγες δεκαετιες οτι μπορουν να βγουν με τετοια εμμονη!!! Τα λογια ειναι περιττα...

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Με αυτους τους χαρτες στο 00ρι τα νπ πανε για ρεκορ μεσης Τ Ιουλιου και γιατι οχι και all time high αφου καποιες μερες δειχνει 25ρι/850 με "μελτεμι"... Ποιος θα φανταζοταν τετοιες διαταξεις πριν λιγες δεκαετιες οτι μπορουν να βγουν με τετοια εμμονη!!! Τα λογια ειναι περιττα...

Μα η διαταξη δεν ειναι παραλογη ειδικα οταν σου βγαζει μηχανισμο μελτεμιου.
Τα 850 ειναι παραλογα που εχουν υποστει τρομερη θερμανση.
Το 2012 θα σπασει με ευκολια για Αττικη οπως παει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν έβγαινε η διάταξη που δίνει ο Τζίφος για την άλλη Παρασκευή, ήτοι μελτέμι με +25-26 στα 850 στην Αττική και έως και +30 στη Δυτική Μακεδονία, δε θα μου έκανε έκπληξη να βλέπαμε ελάχιστες 32-33 και μέγιστες 40 στο Κεντρικό Λεκανοπέδιο, με μέσες Τ ημέρας γύρω στο 35. Δηλαδή πολύ κοντά σε απόλυτα ρεκόρ.

Ο φετινός Ιούλιος πάει καρφί να γίνει ο θερμότερος στην ιστορία της Αττικής, με μόλις τον περσινό να βρίσκεται για πολλές περιοχές στη 2η θέση και να κονταροχτυπιέται με αυτόν του 2012. Δεν υπάρχουν λόγια πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Αν έβγαινε η διάταξη που δίνει ο Τζίφος για την άλλη Παρασκευή, ήτοι μελτέμι με +25-26 στα 850 στην Αττική και έως και +30 στη Δυτική Μακεδονία, δε θα μου έκανε έκπληξη να βλέπαμε ελάχιστες 32-33 και μέγιστες 40 στο Κεντρικό Λεκανοπέδιο, με μέσες Τ ημέρας γύρω στο 35. Δηλαδή πολύ κοντά σε απόλυτα ρεκόρ.

Ο φετινός Ιούλιος πάει καρφί να γίνει ο θερμότερος στην ιστορία της Αττικής, με μόλις τον περσινό να βρίσκεται για πολλές περιοχές στη 2η θέση και να κονταροχτυπιέται με αυτόν του 2012. Δεν υπάρχουν λόγια πλέον.

Αν γίνει κάνα τέτοιο θα καταρριφθούν με άνεση όλα τα ρεκόρ δυτικής Ελλάδας. Πριν 4-5 μέρες είπα ότι περιμένω να πέσει το ρεκόρ της Πρέβεζας που είναι μόλις 40 στο Άκτιο, χθες έπιασα 38.5 στον Μύτικα Πρέβεζας και το Άκτιο επίσης 38.5. Τωρα ήδη ο σταθμός μου δίνει ήδη 36.6. Τέτοια εμμονή καύσωνα με μελτέμι πρώτη φορά βλέπουμε, όπως έγινε και σε μικρότερο βαθμό τον Ιούνιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πιστεύω ότι δεν θα βγούνε όλα αυτά τα απολύτως ακραία. Ολο και κάτι θα γίνει. Καμία πτώση στα 850, καμία αστάθεια κτλ

Άλλο τα μοντέλα στις 200ωρες και άλλο αυτό που τελικά γίνεται στο έδαφος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ πιστεύω ότι δεν θα βγούνε όλα αυτά τα απολύτως ακραία. Ολο και κάτι θα γίνει. Καμία πτώση στα 850, καμία αστάθεια κτλ

Άλλο τα μοντέλα στις 200ωρες και άλλο αυτό που τελικά γίνεται στο έδαφος. 

Πιθανότατα και μακάρι, αλλά όπως και να 'χει, η φρίκη έχει κλειδώσει. Δεν είναι χιονιάς να εξαρτόμαστε από τις λεπτομέρειες...

Τι 32 ελάχιστη τι 30, τι 50 θα γράψει το heat index της Αμφιλοχίας τι 48, η φρίκη είναι ουσιαστικά η ίδια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπική μου άποψη εφόσον έβρεξε μέσα στον Ιούλη θα ξανά βρέξει τώρα αυτό θα είναι τέλη Ιούλη αρχές Αυγούστου δεν ξέρω.Παντως το καλοκαίρι δεν θα βγει έτσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Προς το τέλος Ιουλίου φαίνεται να το παλεύει κάπως ..αυτή και η άλλη βδομάδα νομίζω ότι κλείδωσε η κόλαση.

Διαβολοβδομαδες Βαγγελαρε..🤣

d8e06b_379fe64bc2274cf4be1295f31b0d6485~mv2.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

πάνε τα φωτόνια από τζίφο κα ευρωπάιο...

6αρι με ψιλοαστάθεια στα μακρινά.. έστω υποθετικά

 

πωπωπω μια λιμνάραααα χαχαχα

gfs-1-276.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Modele GFS - Carte prévisions

 

@South καυσωνάκιας Αυτο το δινει με ΑΒΑ 2-3 σερι ραν... αμα βγει λογικα το ισοφαριζουμε το 43ρι μας all time high και παιζει να το περασουμε κιολας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Modele GFS - Carte prévisions

 

@South καυσωνάκιας Αυτο το δινει με ΑΒΑ 2-3 σερι ραν... αμα βγει λογικα το ισοφαριζουμε το 43ρι μας all time high και παιζει να το περασουμε κιολας!

Μη δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Είναι πολύ μακριά και οι άνεμοι σχεδόν πάντα βγαίνουν στο nowcast. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο πάει το μάτι, τουλάχιστον μέχρι 26 Ιουλίου δεν πέφτει κάτω από +20 στα 850.

Πάει να γίνει ανατροπάρα για την Αττική και να νικήσει τον Ιούλιο του 2023 σε μέσες τιμές?

443807842_Screenshot2024-07-10at5_04_15PM.png.23a80004acbec288519f107752cfb273.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Όσο πάει το μάτι, τουλάχιστον μέχρι 26 Ιουλίου δεν πέφτει κάτω από +20 στα 850.

Πάει να γίνει ανατροπάρα για την Αττική και να νικήσει τον Ιούλιο του 2023 σε μέσες τιμές?

443807842_Screenshot2024-07-10at5_04_15PM.png.23a80004acbec288519f107752cfb273.png

 

Παρατεταμενες ζεστες μα διαστηματα καυσωνα 

Και μελτεμοκατασταση ενδιαμεσα

Αυτο μας λενε τα ενσεμπλες μακροπροθεσμα για αττικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Όσο πάει το μάτι, τουλάχιστον μέχρι 26 Ιουλίου δεν πέφτει κάτω από +20 στα 850.

Πάει να γίνει ανατροπάρα για την Αττική και να νικήσει τον Ιούλιο του 2023 σε μέσες τιμές?

443807842_Screenshot2024-07-10at5_04_15PM.png.23a80004acbec288519f107752cfb273.png

 

Με τόσο μελτέμι κέντρο Αθήνας κ νπ σίγουρα μπορεί. Για αλλού depends κ σε σ' άλλα πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Spyros Snowstorm said:

Παρατεταμενες ζεστες μα διαστηματα καυσωνα 

Και μελτεμοκατασταση ενδιαμεσα

Αυτο μας λενε τα ενσεμπλες μακροπροθεσμα για αττικη

Που σημαίνει οτι θα παίξει πολύ κοντά με τον Ιούλιο του 2023. Ίσως σε κάποιες περιοχές να τον φάει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Με τόσο μελτέμι κέντρο Αθήνας κ νπ σίγουρα μπορεί. Για αλλού depends κ σε σ' άλλα πράγματα 

Ναι θα είναι νεκ του νεκ σε κάποιες περιοχές. Εξαρτάται που θα κάτσει η μπίλια και τις τελευταίες μέρες του Ιουλίου. Αλλά θα είναι πολύ πολύ κοντά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Ναι θα είναι νεκ του νεκ σε κάποιες περιοχές. Εξαρτάται που θα κάτσει η μπίλια και τις τελευταίες μέρες του Ιουλίου. Αλλά θα είναι πολύ πολύ κοντά. 

Το κέντρο δεν το σώζει σχεδόν τίποτα πιστεύω..ακόμα και να βγαίνουν αυρες από Σαρωνικό σε κάποια φάση, με τέτοια 850ρια πάλι ζέστη θα έχει ... το 20/850 έχει καταπιεί κυριολεκτικά όλη τη μεσόγειο και παραπάνω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Το κέντρο δεν το σώζει σχεδόν τίποτα πιστεύω..ακόμα και να βγαίνουν αυρες από Σαρωνικό σε κάποια φάση, με τέτοια 850ρια πάλι ζέστη θα έχει ... το 20/850 έχει καταπιεί κυριολεκτικά όλη τη μεσόγειο και παραπάνω!

Ενδιάμεσα κινδυνεύει και το εθνικό ρεκόρ μέσης μέγιστης των 38.6C που είχε δώσει η Στυλίδα περσι. Μπορεί να σπάσει ακόμα κ από την ίδια την Στυλίδα, την Σπάρτη...ποιός ξέρει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...