Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Ειναι και αλλα μοντελα που δινουν υευο, ακομα και το αικον αυριο δινει πραμα γαλαζοπρασινο μεν,αλλα ξερουμε ποσι αυστγρο ειναι στον υετο το μοντελο. Μαλιστα δινει γενικα στην ηπειρωτικη χωρα αυριο περισσοτερα απο οτι εδινε εχθες που ειχαμε πολυ καλη ασταθεια. Φυσικα τωρα συγκεκριμενα θεσσαλονικη μπορει να υπαρουν διαφορες, αλλα γενικα και η διαταξη αυριο σε συνδυασμο μετο cape πιστευω θα δωσει αρκετες ασταθειες στα ηπειρωτικα

Και εγώ Μιχαήλ πιστεύω αύριο θα βγάλει καταιγίδες τουλάχιστον στα ορεινά. Από Θεσσαλία κυρίως τα βόρεια ορεινά (Όλυμπος, Χάσια-Αντιχάσια) έχουν καλές πιθανότητες και λόγω του ότι το stream είναι βόρειο μπορεί να πιάσει και πεδινές περιοχές που έχουν κοντά τους βουνό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μινι 2012 βλέπω προς το παρόν. το οποίο να θυμίσω είχε ξεκινήσει με πολλές βροχές τον μάιο και χωρίς ζέστη μέχρι τα μέση ιούνη. ήδη πάντως τα βράδια έχουν ζεστάνει αρκετά στις πόλεις,που αυτό είναι που κρίνει στην τελική τη ζέστη που έχουμε. χθες γύριζα στο σπίτι από κρήνη στις 1.30 και είχε 30 βαθμούς ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2019061506_201906140015_1_stormforecast.xml

 

Σήμερα θα βγει με καλύτερες πιθανότητες, αφού η λίμνη κάνει μια κίνηση προς τα εμάς, από ότι βλέπω και ο μέσος όρος του τζίφου δίνει καλή αστάθεια σήμερα, αντίθετα με εχθές που δεν υπήρχε άιτιο

 

 

και για αύριο

showforecast.cgi?lightningmap=yes&fcstfile=2019061606_201906132211_2_extendedforecast.xml

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Και εγώ Μιχαήλ πιστεύω αύριο θα βγάλει καταιγίδες τουλάχιστον στα ορεινά. Από Θεσσαλία κυρίως τα βόρεια ορεινά (Όλυμπος, Χάσια-Αντιχάσια) έχουν καλές πιθανότητες και λόγω του ότι το stream είναι βόρειο μπορεί να πιάσει και πεδινές περιοχές που έχουν κοντά τους βουνό.

έτσι Θάνο, οι περισσότερες καταιγίδες θα είναι ορεινές σήμερα, αλλά υπολογίζω ότι θα βγούνε και 1-2 πεδινές καταιγίδες τις απογευματινές ώρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχώς δεν μας έπιασε πάλι κάτι στην Λάρισα σήμερα, και το κακό τυς υπόθεσης είναι ότι φαίνεται να τελειώνουν οι αστάθειες προς το άλλο Σκ, εν΄΄ω αυτές που έρχονται πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μας ευνοήσουν στην Λάρισα [πλην της Δευτέρας] οπότε είναι πολύ πιθανό να πάω Γιάννενα, γιατί πολύ βαρέθηκα.. Δεν μας τα λέει καλά ο Ιούνιος, παρά το γεγονός ότι τα μακροπρόθεσμα έδειχναν το καλύτερο.. ΕΛπίζω ο Ιούλιος να βγει καλύτερος. Και το κακό είναι ότι αυτό που φοβάμαι η μούφα διαρκείας δηλαδή θα μπορούσε άνετα να βγει γιατί δεν έχω εξεταστική.. Ήδη ο Ιούνιος πάει να βγει μουφάρα του κερατά για εδώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

δυστυχώς δεν μας έπιασε πάλι κάτι στην Λάρισα σήμερα, και το κακό τυς υπόθεσης είναι ότι φαίνεται να τελειώνουν οι αστάθειες προς το άλλο Σκ, εν΄΄ω αυτές που έρχονται πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μας ευνοήσουν στην Λάρισα [πλην της Δευτέρας] οπότε είναι πολύ πιθανό να πάω Γιάννενα, γιατί πολύ βαρέθηκα.. Δεν μας τα λέει καλά ο Ιούνιος, παρά το γεγονός ότι τα μακροπρόθεσμα έδειχναν το καλύτερο.. ΕΛπίζω ο Ιούλιος να βγει καλύτερος. Και το κακό είναι ότι αυτό που φοβάμαι η μούφα διαρκείας δηλαδή θα μπορούσε άνετα να βγει γιατί δεν έχω εξεταστική.. Ήδη ο Ιούνιος πάει να βγει μουφάρα του κερατά για εδώ...

Άστα να πάνε φίλε... αν εξαιρέσεις τη Τρίτη - Τετάρτη εδώ, ούτε να μας βλέπουν δε θέλουν οι αστάθειες εμάς φέτος! Και το πιθανότερο είναι πως έτσι συνεχίζεται για Αττική... σε εμένα ειδικά αν κάνει κάτι, λεπτομέρεια θα 'ναι αφού προχθές ίσα που μούσκεψε τους δρόμους! Το νερό το 'φαγαν οι ανατολικότεροι από εμένα Αθηναίοι και οι νοτιο-Αττικάριοι... μια ευκαιρία είχα κι εγώ κι έφαγα άκυρο και ως περιοχή, διπλό άκυρο για εμένα δηλαδή...

Τώρα για τη Θεσσαλία, έβλεπα θεσσαλικό και ζήλευα τις προηγούμενες ημέρες αλλά και σήμερα έβγαλε καταιγίδες... όσο για τη Λάρισσα, τόσες ημέρες τέτοια ευκαιρία και να σας πιάνουν όλες ξωφαλτσα, αυτό πονάει... δεν υπάρχει κιόλας χαχαχα πως το κάνετε? Μπορώ να βοηθήσω κάπως? Για Αθήνα πάντως δύσκολα πιάνουν οι προσευχές μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Άστα να πάνε φίλε... αν εξαιρέσεις τη Τρίτη - Τετάρτη εδώ, ούτε να μας βλέπουν δε θέλουν οι αστάθειες εμάς φέτος! Και το πιθανότερο είναι πως έτσι συνεχίζεται για Αττική... σε εμένα ειδικά αν κάνει κάτι, λεπτομέρεια θα 'ναι αφού προχθές ίσα που μούσκεψε τους δρόμους! Το νερό το 'φαγαν οι ανατολικότεροι από εμένα Αθηναίοι και οι νοτιο-Αττικάριοι... μια ευκαιρία είχα κι εγώ κι έφαγα άκυρο και ως περιοχή, διπλό άκυρο για εμένα δηλαδή...

Τώρα για τη Θεσσαλία, έβλεπα θεσσαλικό και ζήλευα τις προηγούμενες ημέρες αλλά και σήμερα έβγαλε καταιγίδες... όσο για τη Λάρισσα, τόσες ημέρες τέτοια ευκαιρία και να σας πιάνουν όλες ξωφαλτσα, αυτό πονάει... δεν υπάρχει κιόλας χαχαχα πως το κάνετε? Μπορώ να βοηθήσω κάπως? Για Αθήνα πάντως δύσκολα πιάνουν οι προσευχές μου...

αφού είμαι και εγ΄εδώ λογικό να τις χάσω όλες χαχα.. αλλά μέχρι την ύστατη στιγμή λόγω φοίτησης στα Γιάννενα, μέχρι την ορκωμοσία, ακόμα και τότε είχαν βγει καλές καταιγίδες που πέτυχαν όλες τις ημέρες την Λάρισα, και φυσικά έλειπα και ήμουν στα Γιάννενα που έκανε μούφες... Δυστυχώς ότι μου αρέσει με φτύνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερουδια και καλο Σ/Κ

Οι επομενες 5-6 μερες στον νομο θα μπορουν να χαρακτηριστουν ακρως Ιουνιατικες. Το βοριαδακι (κυριως) που θα εχουμε θα δροσιζει τα ΒΠ που δε θα καταλαβουν και παρα πολλα απο ζεστη,ενω στις ''υποπτες'' ΝΔ περιοχες του νομου οι μεγιστες που θα παρατηρουνται θα ειναι της ταξης των 33-35c.

Σε γενικες γραμμες η ασταθεια δειχνει να επανερχεται απο του Αγ.Πνευματος και για λιγες μερουλες αλλα αυτη θα απασχολησει περισσοτερο τη κεντροβορεια χωρα μας.Εμεις εδω προς το παρον γλυκοκοιταμε την Τεταρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα σημερινά τρεξίματα γενικά είναι καλύτερα, τώρα εντάξει το 6αρι στην δεύτερη καρτέλα ήταν άθλιο, αλλά οκ, γιατί να μην βγει και η τροπή του ευρωπαίου με λίμνη από τα δυτικά. Γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Καλημερουδια και καλο Σ/Κ

Οι επομενες 5-6 μερες στον νομο θα μπορουν να χαρακτηριστουν ακρως Ιουνιατικες. Το βοριαδακι (κυριως) που θα εχουμε θα δροσιζει τα ΒΠ που δε θα καταλαβουν και παρα πολλα απο ζεστη,ενω στις ''υποπτες'' ΝΔ περιοχες του νομου οι μεγιστες που θα παρατηρουνται θα ειναι της ταξης των 33-35c.

Σε γενικες γραμμες η ασταθεια δειχνει να επανερχεται απο του Αγ.Πνευματος και για λιγες μερουλες αλλα αυτη θα απασχολησει περισσοτερο τη κεντροβορεια χωρα μας.Εμεις εδω προς το παρον γλυκοκοιταμε την Τεταρτη.

Ακριβως ΤΕΟ, επιτελους βοριαδακι και απο Τεταρτη ξαναβλεπουμε για καμια καταιγιδουλα...ενω ο Ιουνιος μεσιασε και παει προς τα τελη του ομορφα και νορμαλ καλοκαιρινα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύσκολα παιδιά για την Αττική όσο αφορά την αστάθεια προς το παρόν.. ο τζίφος δεν δίνει φαινόμενα για πολύ συγκεκριμένο λόγο.. Και αυτός είναι ότι σας έχει 0 cape και θετικό έως πολύ θετικό [+5..] Li. με αυτά οτιδήποτε θα πλησίαζε στην Αττική θα γινόταν αμόνι  κατευθείαν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, kouvanos είπε:

Ακριβως ΤΕΟ, επιτελους βοριαδακι και απο Τεταρτη ξαναβλεπουμε για καμια καταιγιδουλα...ενω ο Ιουνιος μεσιασε και παει προς τα τελη του ομορφα και νορμαλ καλοκαιρινα

Ρε συ  Τζορτζ παραπονο το χω.Αυτο το 2μηνο θεωρειτε (και ειναι) οτι καλυτερο απο πλευρας ασταθειων.Κι ομως μας εκανε ελαχιστες.Χαρακτηριστικα θυμαμαι 2.Της μεσοβδομαδης που ειχαμε κατα τοπους καλα νερα και αλλη μια στις 17/5 που επιασε τη δυτικα προαστια κυριως.Απο κει και περα το χαος.Αναλογικα απο χιλιοστα καλυμενοι ειμαστε (λογω Απριλιου που πηγε εξαιρετικα) αλλα ολος ο Μαης και ο μισος Ιουνης δεν δωσανε τα αναμενομενα. 

Τες πα μη γκρινιαζω απο τωρα🤐

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι ακριβώς είναι για εδώ, μετά τη 17η Μάη το χάος.... εγώ παράπονο δεν έχω! Η Αττική έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, αν εξαιρέσουμε στα χιόνια, για έναν ολόκληρο χρόνο από πέρυσι τον Μάη!

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ωστόσο, ότι κι εγώ θέλω καταιγίδες, στην δυναμικότερη για εδώ περιόδο αστάθειας! Ελπίδες για Ιούλη - Αύγουστο δεν υπάρχουν... κανα δυο καταιγίδες ως συνήθως αν κάνει! Θα επικρατεί η ζέστη! Μέχρι τέλη του μήνα κυρίως αν μας κάνει κάτι... αλλά και πάλι! Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι για φέτος η καλή καταιγιδο-φάση εδώ χάθηκε... θα μου πεις είχαμε και τον Απρίλη... ε μετά τη χάσαμε μπάλα!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετοιμαστε ομπρελες και ξαπλωστρες, κανονίστε αδειες για θαλασσα, συντηρειστε τα air condition, προετοιμαστειτε ψυχολογικα.

Το φετινο καλοκαιρι δεν θα εχει καμμια σχεση με το περσινο. Η δυναμική ειναι αμειλικτη  Η κυκλοφορία στραβωσε και μαλλον παμε για καψιμο διάρκειας ηδη απο την άλλη βδομάδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα δε με πειράζει κι ας μισώ τη ζέστη... το προτιμώ απ' το να στάβωνε μετά στις δυο καλύτερες εποχές του χρόνου Φθινόπωρο - Χειμώνα! Εδώ στην Αττική ειδικά, δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε... τώρα αν θα κάνει και καμιά καταιγίδα κι εδώ στη πορεία, λεπτομέρεια θα 'ναι από 'δω και πέρα... ήδη χάσαμε σχεδόν τη δυναμικότερη περίοδο αστάθειας!

Για την Αττική καμία σχέση... μα καμία σχέση όμως από βροχές... πολύ ξηρότερο σε σχέση με πέρυσι (όχι ότι το περσινο ήταν φυσιολογικο για εδώ βεβαια... παρα ήταν υετοφόρο)! Η πρόβλεψη του accu και cfs για καταιγίδες πιάνει κυρίως τη κεντροβόρεια Ελλάδα απ' ότι φαίνεται + βορειότερα! Για εδώ η πρόβλεψη αυτή μάλλον είναι εκτός πραγματικότητας αφού είναι άλλος κόσμος... σε πανελλαδικό επίπεδο έχει μεγαλύτερη επιτυχία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετοιμαστείτε όπως τα λέει κι ο Xionoflorina... το βαθύ καλοκαίρι είναι καθ' οδον και θα δούμε κι αφρικανικές καμήλες!! Όπως και τα περισσότερα ελληνικά καλοκαιρία χεχε...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Xionoflorina είπε:

Ετοιμαστε ομπρελες και ξαπλωστρες, κανονίστε αδειες για θαλασσα, συντηρειστε τα air condition, προετοιμαστειτε ψυχολογικα.

Το φετινο καλοκαιρι δεν θα εχει καμμια σχεση με το περσινο. Η δυναμική ειναι αμειλικτη  Η κυκλοφορία στραβωσε και μαλλον παμε για καψιμο διάρκειας ηδη απο την άλλη βδομάδα 

Nope δεν δέχομαι το καλοκαίρι που επιτέλους δεν θα έχω διάβασμα να είναι τύπου 2012. ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ. θα βγει το ακού τέλος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/6/2019 at 11:36 ΠΜ, salonikatasos είπε:

μινι 2012 βλέπω προς το παρόν. το οποίο να θυμίσω είχε ξεκινήσει με πολλές βροχές τον μάιο και χωρίς ζέστη μέχρι τα μέση ιούνη. ήδη πάντως τα βράδια έχουν ζεστάνει αρκετά στις πόλεις,που αυτό είναι που κρίνει στην τελική τη ζέστη που έχουμε. χθες γύριζα στο σπίτι από κρήνη στις 1.30 και είχε 30 βαθμούς ακόμα

και πλέον στον τζίφο,η κατάσταση πάει προς αυτή την κατεύθυνση και όχι για μίνι 2012 γιατί αυτά που δίνει από βδομάδα ο τζίφος είναι μεγάλοι καύσωνες ο ένας πίσω απ τον άλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Nope δεν δέχομαι το καλοκαίρι που επιτέλους δεν θα έχω διάβασμα να είναι τύπου 2012. ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ. θα βγει το ακού τέλος!!

κοίτα μη σου έρθει κανά τέτοιο 

gfs-0-198.png?12

 

και μετά καπάκι και δεύτερο

gfs-0-336.png?12

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

κοίτα μη σου έρθει κανά τέτοιο 

gfs-0-198.png?12

 

και μετά καπάκι και δεύτερο

gfs-0-336.png?12

 

Ο μέσος όρο πάντως είναι μια χαρά.. Και μπροστά μας έχουμε μέχρι την Πέμπτη καθημερινή αστάθεια, ενώ και ο ευρωπαίος δεν είναι κακός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως αν είναι να έρθει θερμό κύμα, ας έρθει, αρκεί να κάνει 45αρια++ να πέσει παντού το ρεύμα και να μην έχεις ούτε εσύ κλιματιστικό Τασούλη, Ότι στοίχημα θες θα αντέξω με ευκολία σε σχέση με εσένα χαχαχα. Ακόμα και τώρα με μακρυά παντελόνια και με κάλτσες είμαι χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...