Jump to content
oasis

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι ο ευρωπαίος που έχει την χειρότερη διάταξη βγάζει τα πρισσότερα φαινόμενα για Θεσσαλία με ξεπερνάει. Πάντως έχουεμ και την σημερινή μέρα προς το βράδυ και ξημερώματα που θα έχει πολύ ενδιαφέρον, μην τα παραβλέπουμε αυτά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό είναι ότι έχουμε να περιμένουμε κάτι κάθε μέρα. Χτες έριξε 10+ χιλιοστά. Οι μέρες μέχρι την Τετάρτη ήταν εφιαλτικές, αλλά τώρα υπάρχουν θέματα στον ορίζοντα. 2 μέρες και πέρασε ο μισός Ιούλιος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Το καλό είναι ότι έχουμε να περιμένουμε κάτι κάθε μέρα. Χτες έριξε 10+ χιλιοστά. Οι μέρες μέχρι την Τετάρτη ήταν εφιαλτικές, αλλά τώρα υπάρχουν θέματα στον ορίζοντα. 2 μέρες και πέρασε ο μισός Ιούλιος..

Ακριβώς. Και βελτιώνονται τα 6αρια, πιο βόρεια η λίμνη άρα έχουμε και καλύτερο ρεύμα [όχι τόσο ανατολικό] και καλύτερο Cape που αν και λίγο δεν πειράζει

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ακριβώς. Και βελτιώνονται τα 6αρια, πιο βόρεια η λίμνη άρα έχουμε και καλύτερο ρεύμα [όχι τόσο ανατολικό] και καλύτερο Cape που αν και λίγο δεν πειράζει

Modele GFS - Carte prévisions

Για που βελτιωνεται;Να εισαι συγκεκριμενος γιατι για Αττικη εχει εξαφανιστει ο υετος κι εχω τα νευρα μου..🤬

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για που βελτιωνεται;Να εισαι συγκεκριμενος γιατι για Αττικη εχει εξαφανιστει ο υετος κι εχω τα νευρα μου..🤬

Στην προκειμένη περίπτωση μιλούσα σε Θεσσαλό, άρα βελτιώθηκε για την Θεσσαλία😁. Βέβαια αύξησε λίγο τα φαινόμενα και στην Αττική το 6αρι, παρά το γεγονός ότι για εμένα μια χαρά φαινόταν η θέση της λίμνης και στο 00αρι.

 

σύγκριση με πριν [χάλασε για ήπειρο λόγω ρεύματος]

 

102-777GR.GIF?

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τριτη μεσημερι  θα βγαλει πολυ δυνατη καταιγιδα στα κεντρικα,,εχει και πολυ καλο cape.Μακαρι να το βελτιωσει κι αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Spartan είπε:

Βελτιωμένος και ο μεσος ορος υετικα για αττικη.

An πάει λίγο πιο βόρεια η λίμνη και δεν αποκοπεί πλήρως, τότε και η Αττική θα δει καλά νερά καθώς θα τις έρχονται οι καταιγίδες της πελοποννήσου. ΑΠλά θα γίνει λίγο πιο σύντομη η διάρκεια της στην χώρα, αλλά δεν χρειάζεται να είναι και μέρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

An πάει λίγο πιο βόρεια η λίμνη και δεν αποκοπεί πλήρως, τότε και η Αττική θα δει καλά νερά καθώς θα τις έρχονται οι καταιγίδες της πελοποννήσου. ΑΠλά θα γίνει λίγο πιο σύντομη η διάρκεια της στην χώρα, αλλά δεν χρειάζεται να είναι και μέρες

Να βγάλουν ξανά οι χάρτες έντονα φαινόμενα σε Σποραδες-Μαγνησία-Εύβοια αδύνατον εεε;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 minutes ago, Άγγελος είπε:

Να βγάλουν ξανά οι χάρτες έντονα φαινόμενα σε Σποραδες-Μαγνησία-Εύβοια αδύνατον εεε;;;

Μαγνησία και Εύβοια επηρεάστηκαν αρκετά προχθές και θα επηρεαστούν και αύριο. Δεν χρειάζεται σε κάθε κακοκαιρία να είναι αυτοί οι 2 νομοί στο επίκεντρο και ειδικά η Εύβοια που (και) φέτος από θέμα υετού μόνο αδικημένη δεν είναι κι ας μην έβρεξε το 2μηνο Μάιος-Ιούνιος. Οι καιρόφιλοι της κεντρικής Εύβοιας θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου να είστε λιγότερο απαιτητικοί, τουλάχιστον φέτος.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

An πάει λίγο πιο βόρεια η λίμνη και δεν αποκοπεί πλήρως, τότε και η Αττική θα δει καλά νερά καθώς θα τις έρχονται οι καταιγίδες της πελοποννήσου. ΑΠλά θα γίνει λίγο πιο σύντομη η διάρκεια της στην χώρα, αλλά δεν χρειάζεται να είναι και μέρες

Για να δουμε ρε μιχαηλ.Τουλαχιστον για μια εβδομαδα θα εχει ενδιαφερον ο καιρος για εμας τους καταιγιδακιδες του καλοκαιριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spartan είπε:

Για να δουμε ρε μιχαηλ.Τουλαχιστον για μια εβδομαδα θα εχει ενδιαφερον ο καιρος για εμας τους καταιγιδακιδες του καλοκαιριου

Ναι έτσι είναι, παρόλο που στην αρχή πριν ξεκινήσει ο πρώτος καύσωνας της σαιζόν οι χάρτες ήταν παντελώς νεκροί και με έζωναν τα φίδια. Τώρα ακόμα και ένα 10ημερο 15ημερο με φουλ καλοκαιρία να κάνει δεν έχω θέμα. Πήρα την "δόση μου", και μέχρι την Τετάρτη θα νιώθω ολοκληρωμένος καιρικά!

22 minutes ago, Άγγελος είπε:

Να βγάλουν ξανά οι χάρτες έντονα φαινόμενα σε Σποραδες-Μαγνησία-Εύβοια αδύνατον εεε;;;

δεν θα είναι στο επίκεντρο η Εύβοια ωστόσο θα δεχτεί και αυτή αξιόλογα φαινόμενα, ειδικά η βόρεια Εϋβοια, αλλά και η Χαλκίδα καλά την κόβω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρός χρωστάει μια βαρβάτη ασταθειο-κατάσταση για Βοιωτία με την οποία και ασχολούμαι προγνωστικά. Οτιδήποτε κάτω των 15mm είναι αδιάφορο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λογικά θα χειροτερέψουν τα 12αρια εδώ.. θα εξασθενήσουν την κακοκαιρία, και αν την πάνε και πιο νότια χάνουμε και το δυτικό ρεύμα του 6αριού. για να δούμε..

 

συνεχίζει να βγάζει καλά φαινόμενα, απλά μεταφέρθηκαν πιο νότια όπως στον παίο, `όμως είναι καλύτερο από το 00αρι γα την ανατολική Θεσσαλία καθώς στο πρωινό ραν ήταν πιο αποκομμένο άρα είχαμε ανατολικό στριμ παντού..

 

ακόμα πιο μικρή η λίμνη στο ούκμο, αλλά επειδή δεν είναι αποκομμένη έχουμε καλό στριμ, οπότε όλα οκ 

 

 

βλέποντας γαλλικό και άλλα μοντέλα πλέον νομίζω ότι βρισκόμαστε πολύ κοντά στο σενάριο που θα βγει, και πρέπει να επισημάνουμε ότι οι τζίφοι στις περισσότερες ώρες πρόγνωσης τα πήγαν εξαιρετικά και μόνο στα κοντινά το γύρισαν προς παίο-ούκμο, καθώς αυτά τα μοντέλα είχαν κάνει χαοτικές τούμπες τις προηγούμενες μέρες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήθελα να πω τόσες μέρες και το ξεχνούσα ....την τεράστια πτώση της θερμοκρασίας μετά τον καύσωνα με αυτόν τον τρόπο την έδειξε πρώτο το gem το καναδικό και το κράτησε μέχρι τέλους όταν ακόμα και ο ευρωπαίος λίγες μέρες πριν δεν είχε αποφασίσει πόσο νότια θα φτάσει η ψυχρή μάζα που έφερε την σύγκρουση με τις προϋπάρχον θερμές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, yiannis_volos said:

Το έκτακτο που έβγαλε η ΕΜΥ για σήμερα ισχύει όντως ή φυσάνε και το γιαούρτι μετά από όσα έγιναν;

Μάλλον γιαούρτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν το παμε φυσιολογικα δεν ειναι γιαουρτι..αν το παμε σε σχεση με το προχτεσινο τερας ειναι γιαουρτι..οποτε καλα εκαναν και το εβγαλαν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Τριτη απογευμα-Τεταρτη πρωι..Πολλα νερα και στον νομο Αττικης!!!

Οντως υπαρχει γενικα συγκλιση επιτελος σε αυτο το σεναριο. Δεν νομιζω να το χασουμε.

Πολυ νερο φαινεται. 

Στα σημερινα το οτι ξεκινησαμε με συννεφια, δεν με προδιαθέτει για καταιγιδες. Αλλα θα εχουμε καλες βροχες λογικα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...