Jump to content
oasis

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πολυ ασχημα ολα τα μοντελα εκτος του τζιφου για αυριο,δινουν ψίχουλα στην Αττικη.

Λογικα θα το δειξει και ο τζιφος στο 6αρι του σε λιγο.

Μονο η δυτικη Αττικη ειναι υποψηφια για καλα νερα...Οι υπολοιποι μεχρι 10mm και αν...Βασει μοντελων..Αλλα τετοια συστηματα ειναι υποπτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα χειροτερέψει λίγο ο τζίφος στο 6αρι του αναμενόμενο, βέβαια σίγουρα δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές που μπορούσαν να γίνουν εχθές. Για εμένα δυτική και νότια Θεσσαλία καθώς και κεντρική Στερεά θα βρίσκονται στο επικεντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι ολόκληρη την Θεσσαλία στο πορτοκαλί την βάζει, και μάλιστα αύξησε τα φαινόμενα μέχρι τις 9 το βράδυ και στην Αττική

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Πάλι ολόκληρη την Θεσσαλία στο πορτοκαλί την βάζει, και μάλιστα αύξησε τα φαινόμενα μέχρι τις 9 το βράδυ και στην Αττική

Πως το βλεπεις για αττικη? 

Εμενα τα μοντελα δεν μου γεμιζουν το ματι. Ωστόσο η αττικη παιζει μπαλα απρόβλεπτα σε τετοιες καταστασεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Hlioupolitis98 είπε:

Πως το βλεπεις για αττικη? 

Εμενα τα μοντελα δεν μου γεμιζουν το ματι. Ωστόσο η αττικη παιζει μπαλα απρόβλεπτα σε τετοιες καταστασεις.

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν καταιγίδες που θα έχουν μεγάλη δυναμική, και λόγω ρεύματος  πιστεύω ότι τα καλά θα βρίσκονται στην δυτική Αττική, ενώ στην υπόλοιπη αττική, θα είναι πιο ασθενη τα φαινόμενα   καθώς θα υπάρχουν οι υψηλές και οι μέσες νεφώσεις των καταιγίδων που έχουν κατεύθυνση από τα νοτιοδυτικά προς τα βορειοανατολικά σε αντίθεση με τα χαμηλότερα νέφη που θα πηγαίνουν από τα ανατολικά προς τα δυτικά. Φυσικά δεν είναι απίθανο να δημιουργηθεί κάτι πάνω από την Αττική, οπότε εκεί θες δεν θες επηρεάζεσαι. ΑΠό το βράδυ και μετά  θα έλεγα ότι θα είναι φαινόμενα πιο φθινοπωρινού χαρακτήρα που θα ομοιάζει με καιρό βορείου ρεύματος [που δεν είναι όμως αφού και πάλι 700,500Hpa δεν έχει βόρειο ρεύμα την νύχτα] 

Αν έμενα Αττική σίγουρα θα ήμουν και εκεί στις επάλξεις 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν καταιγίδες που θα έχουν μεγάλη δυναμική, και λόγω ρεύματος  πιστεύω ότι τα καλά θα βρίσκονται στην δυτική Αττική, ενώ στην υπόλοιπη αττική, θα είναι πιο ασθενη τα φαινόμενα   καθώς θα υπάρχουν οι υψηλές και οι μέσες νεφώσεις των καταιγίδων που έχουν κατεύθυνση από τα νοτιοδυτικά προς τα βορειοανατολικά σε αντίθεση με τα χαμηλότερα νέφη που θα πηγαίνουν από τα ανατολικά προς τα δυτικά. Φυσικά δεν είναι απίθανο να δημιουργηθεί κάτι πάνω από την Αττική, οπότε εκεί θες δεν θες επηρεάζεσαι. ΑΠό το βράδυ και μετά  θα έλεγα ότι θα είναι φαινόμενα πιο φθινοπωρινού χαρακτήρα που θα ομοιάζει με καιρό βορείου ρεύματος [που δεν είναι όμως αφού και πάλι 700,500Hpa δεν έχει βόρειο ρεύμα την νύχτα] 

Αν έμενα Αττική σίγουρα θα ήμουν και εκεί στις επάλξεις 

Εγω παλι βλεπω να φλεγεται λογω συγκλισης ο κορινθιακος και να φευγουν ολα απο κορινθια δυτικη αττικη με καταληξη βοιωτια..Και γω να παιρνω παλι το μακρυτερο...Μακαρι να διαψευστω αλλα δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος...Το εχουμε ξαναδει το εργο..Ασε που απο τον Απριλη και μετα το λεκανοπεδιο δεν μπορει να δει σοβαρη βροχη...Το μομεντουμ δεν ειναι με το μερος μας...Και επιπλεον ο παιος μας δινει τριχες..Δε μπορω να βασιστω στον τρελοτζιφο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, sakis13 είπε:

Εγω παλι βλεπω να φλεγεται λογω συγκλισης ο κορινθιακος και να φευγουν ολα απο κορινθια δυτικη αττικη με καταληξη βοιωτια..Και γω να παιρνω παλι το μακρυτερο...Μακαρι να διαψευστω αλλα δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος...Το εχουμε ξαναδει το εργο..Ασε που απο τον Απριλη και μετα το λεκανοπεδιο δεν μπορει να δει σοβαρη βροχη...Το μομεντουμ δεν ειναι με το μερος μας...Και επιπλεον ο παιος μας δινει τριχες..Δε μπορω να βασιστω στον τρελοτζιφο...

ο υετός του παίου σάκη είναι για τον .. παίο. Σε προσήνεμη διάταξη μου έδινε περισσότερα φαινόμενα σε σχέση με αυτή που όντως θα βγει! Αυτό είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο. Εμένα το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ο ανατολικός στα 850, αν ήταν και εκεί δυτικός, τότε όλο το σύστημα των καταιγίδων θα ερχόταν πάνω στην Αττική Από την Πελοπόννησο, ανατροφοδοτούμενο από τον Σαρωνικό, και θα μιλούσαμε για σίγουρη μεγάλη κακοκαιρία. Τώρα που τα χαμηλά νέφη έρχονται από τα ανατολικά με προβληματίζουν, και είναι ο ίδιος λόγος που πιστεύω ότι η ανατολική Θεσσαλία μέχρι το απόγευμα τουλάχιστον θα έχει πολύ λιγότερα φαινόμενα σε σχέση με την δυτική και νότια Θεσσαλία .

Βέβαια έχει σχετικά μικρή ταχύτητα ο ανατολικός στα 850, οπότε ίσως με την μέθοδο ανατροφοδότησης και ενώ να μην έρχεται κανονικά η καταιγίδα, τελικά να σου έρθει

 

Είδωμεν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, MeteoTirnavos είπε:

Μιχαήλ και με την Μέδουσα είχαμε ασθενή ανατολικό στα 850hp και μας έπνιξε, αν είναι ασθενής μην τον φοβάσαι καθόλου.  

Η μέδουσα Θάνο σαν αποτέλεσμα κακά τα ψέμματα με άφησε αδιάφορο. Καλά είναι τα ρεκόρ βροχής, αλλά εγώ ζητώ καλή καταιγίδα. Στους χάρτες  είναι 16-17 Ιουλίου του 17. ΑΝ θυμάμαι καλά η Λάρισα κατέγραψε τα 134 χιλιοστά στις 17 Ιουλίου, μαζί και την χαμηλότερη μέγιστη Ιουλίου του σταθμού.  Αν είναι έτσι είχαμε ανατολικό σε όλα τα στρώματα [άσχετα που το θεωρητικό Mcs Πήγαινε δυτικά, λογικά μέσω ανατροφοδότησης] οπότε ερχόταν υετός από την θάλασσα με αρκετά φθινοπωρινή μορφή. Εγώ προτιμώ το δυτικό  ώστε να δημιουργηθούν οι καταιγίδες εκεί στην δυτική Θεσσαλία και να γιγαντωθούν πάνω μας. Φαντάζομαι με πιάνεις. Λογικά θα έχουμε και νυχτερινή καταιγίδα προερχόμενη από την θάλασσα  .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για Αττική (  εντός λεκανοπεδίου )  το Ευρωπαϊκό δίνει το απόλυτο τίποτα. Και χθες δεν ήταν καλό αλλά σήμερα το ξέκοψε μαχαίρι . Μακάρι να βγει o τζίφος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Η μέδουσα Θάνο σαν αποτέλεσμα κακά τα ψέμματα με άφησε αδιάφορο. Καλά είναι τα ρεκόρ βροχής, αλλά εγώ ζητώ καλή καταιγίδα. Στους χάρτες  είναι 16-17 Ιουλίου του 17. ΑΝ θυμάμαι καλά η Λάρισα κατέγραψε τα 134 χιλιοστά στις 17 Ιουλίου, μαζί και την χαμηλότερη μέγιστη Ιουλίου του σταθμού.  Αν είναι έτσι είχαμε ανατολικό σε όλα τα στρώματα [άσχετα που το θεωρητικό Mcs Πήγαινε δυτικά, λογικά μέσω ανατροφοδότησης] οπότε ερχόταν υετός από την θάλασσα με αρκετά φθινοπωρινή μορφή. Εγώ προτιμώ το δυτικό  ώστε να δημιουργηθούν οι καταιγίδες εκεί στην δυτική Θεσσαλία και να γιγαντωθούν πάνω μας. Φαντάζομαι με πιάνεις. Λογικά θα έχουμε και νυχτερινή καταιγίδα προερχόμενη από την θάλασσα  .

Όχι Μιχαήλ το περισσότερο νερό το φάγαμε από τις απογευματινές καταιγίδες της 16 Ιουλίου με ΝΔ ρεύμα 

16072017blitz.PNG

85.6mm στο σταθμό του Βασίλη http://larisa.meteoclub.gr/NOAAMO072017.TXT

Στις 17 Ιουλίου περιμέναμε το MCS να βγει κοντά στις Σποράδες αλλά βγήκε πιο ανατολικά 

17072017blitz.PNG

Σε εμάς στις 17 Ιουλίου γύρισε το ρεύμα σε Α-ΝΑ και φάγαμε τις φθινοπωρινές-ποτιστικές βροχές 39.6mm στον σταθμό του Βασίλη μαζί με το ρεκόρ χαμηλότερης μέγιστης στο σταθμό της ΕΜΥ για καλοκαίρι.

Για περισσότερες λεπτομέρειες από εκείνη την κακοκαιρία στο μπλοκ του Βασίλη 

 http://e-meteolarissa.blogspot.com/2017/07/k-1672017.html , 

http://e-meteolarissa.blogspot.com/2017/07/16-1772017_18.html

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Όχι Μιχαήλ το περισσότερο νερό το φάγαμε από τις απογευματινές καταιγίδες της 16 Ιουλίου με ΝΔ ρεύμα 

16072017blitz.PNG

85.6mm στο σταθμό του Βασίλη http://larisa.meteoclub.gr/NOAAMO072017.TXT

Στις 17 Ιουλίου περιμέναμε το MCS να βγει κοντά στις Σποράδες αλλά βγήκε πιο ανατολικά 

17072017blitz.PNG

Σε εμάς μετά στις 17 Ιουλίου γύρισε το ρεύμα σε Α-ΝΑ και φάγαμε τις φθινοπωρινές-ποτιστικές βροχές 39.6mm στον σταθμό του Βασίλη μαζί με το ρεκόρ χαμηλότερης μέγιστης στο σταθμό της ΕΜΥ για καλοκαίρι.

Για παραπάνω λεπτομέρειες στο μπλογκ του Βασίλη  http://e-meteolarissa.blogspot.com/2017/07/k-1672017.html , http://e-meteolarissa.blogspot.com/2017/07/16-1772017_18.html

οκ σε ευχαριστώ Θάνο. Παράξενο, πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου πως έμοιαζε η καταιγίδα τότε. Καθόλου όμως δεν παίζει να μην έχω φωτογραφίες, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι. Έχεις εσύ καμία? Πάντως αν είναι έτσι αρχικά που κατεγράφησαν τα 134 χιλιοστά ημερήσιος υετόςς? Μήπως ήταν συνολικός υετός τελικά? Το διαβάζω το άρθρο, απλά έχουν ανακατεφτεί λίγο οι μνήμες μου όπως φαίνεται

 

 

Πάντως αυτό ίσια ίσα εντείνει την άποψη ότι δεν θέλουμε ανατολικό ρεύμα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τρελα θα ειναι η αυριανη μερα,μεγαλη βελτιωση υετου σε σχεση με χθες οπως και στο cape.Θελει μεγαλη προσοχη στα κεντρικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, sakis13 είπε:

Εγω παλι βλεπω να φλεγεται λογω συγκλισης ο κορινθιακος και να φευγουν ολα απο κορινθια δυτικη αττικη με καταληξη βοιωτια..Και γω να παιρνω παλι το μακρυτερο...Μακαρι να διαψευστω αλλα δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος...Το εχουμε ξαναδει το εργο..Ασε που απο τον Απριλη και μετα το λεκανοπεδιο δεν μπορει να δει σοβαρη βροχη...Το μομεντουμ δεν ειναι με το μερος μας...Και επιπλεον ο παιος μας δινει τριχες..Δε μπορω να βασιστω στον τρελοτζιφο...

Αμα οι καταιγιδες εχουν και μεγαλη εκταση και δυναμικη και εαν ο ανατολικος ανεμος χαμηλα ειναι ασθενης πολυ τοτε δεν θα υπαρχει θεμα να φτασουν μεχρι δυτικες πλαγιες υμηττου ( δηλαδη να πιασουν κεντρο και ολο το λεκανοπεδιο) 

Οταν το ρευμα ειναι δ-νδ στα ψηλα ελπιζω προσωπικα αρκετα. 

Μακαρι.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

οκ σε ευχαριστώ Θάνο. Παράξενο, πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου πως έμοιαζε η καταιγίδα τότε. Καθόλου όμως δεν παίζει να μην έχω φωτογραφίες, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι. Έχεις εσύ καμία? Πάντως αν είναι έτσι αρχικά που κατεγράφησαν τα 134 χιλιοστά ημερήσιος υετόςς? Μήπως ήταν συνολικός υετός τελικά? Το διαβάζω το άρθρο, απλά έχουν ανακατεφτεί λίγο οι μνήμες μου όπως φαίνεται

Πάντως αυτό ίσια ίσα εντείνει την άποψη ότι δεν θέλουμε ανατολικό ρεύμα

Όχι δεν έχω φωτογραφίες από εκείνη την κακοκαιρία. Απλά θυμάμαι που μπουμπούνιζε όλη την ώρα αλλά έμοιαζε με φθινοπωρινό σκηνικό όχι κάτι το απόκοσμο..Τα 125 χιλιοστά ήταν συνολικός υετός 16-17 Ιουλίου.. ΝΔ ρεύμα είχαμε τότε (στις 16 Ιουλίου) όπως θα έχουμε και τώρα, ασθενή ανατολικό άνεμο είχαμε τότε στα 850hp όπως θα έχουμε και τώρα.   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Όχι δεν έχω φωτογραφίες από εκείνη την κακοκαιρία. Απλά θυμάμαι που μπουμπούνιζε όλη την ώρα αλλά έμοιαζε με φθινοπωρινό σκηνικό όχι κάτι το απόκοσμο..Τα 125 χιλιοστά ήταν συνολικός υετός 16-17 Ιουλίου.. ΝΔ ρεύμα είχαμε τότε (στις 16 Ιουλίου) όπως θα έχουμε και τώρα, ασθενή ανατολικό άνεμο είχαμε τότε στα 850hp όπως θα έχουμε και τώρα.   

κρίμα. Πάντως πιστεύω ότι η διάταξη είναι πιο καταιγιδάτη από την Μέδουσα, και λόγω καλύτερου Timing  και γενικά πιο μικρής διαφοράς ταχύτητας στα διάφορα στρώματα της τροπόσφαιρας σε σχέση με τότε. To cape είναι λίγο όπως και τότε το οποίο σημαίνει σίγουρα όχι πάρα πολλά ηλεκτρικά όπως πριν λίγες μέρες, και έλλειψη τρελών ανέμων

 

Γενικά η κακοκαιρία αυτή αφορά περισσότερο το νερό που θα πέσει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στη μεδουσα μονο η λαρισα ειδα σοβαρα φαινομενα απο τα κεντρικα,οι υπολοιποι σχεδον ψιχουλα σε σχεση με αυτα που περιμεναμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

κρίμα. Πάντως πιστεύω ότι η διάταξη είναι πιο καταιγιδάτη από την Μέδουσα, και λόγω καλύτερου Timing  και γενικά πιο μικρής διαφοράς ταχύτητας στα διάφορα στρώματα της τροπόσφαιρας σε σχέση με τότε. To cape είναι λίγο όπως και τότε το οποίο σημαίνει σίγουρα όχι πάρα πολλά ηλεκτρικά όπως πριν λίγες μέρες, και έλλειψη τρελών ανέμων

 

Γενικά η κακοκαιρία αυτή αφορά περισσότερο το νερό που θα πέσει.

Εγώ για αύριο βλέπω πιο πολύ φθινοπωρινό το σκηνικό με μπουμπουνητά και μέτριας έντασης βροχής και κατά διαστήματα έντονη.   

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, Hlioupolitis98 είπε:

Αμα οι καταιγιδες εχουν και μεγαλη εκταση και δυναμικη και εαν ο ανατολικος ανεμος χαμηλα ειναι ασθενης πολυ τοτε δεν θα υπαρχει θεμα να φτασουν μεχρι δυτικες πλαγιες υμηττου ( δηλαδη να πιασουν κεντρο και ολο το λεκανοπεδιο) 

Οταν το ρευμα ειναι δ-νδ στα ψηλα ελπιζω προσωπικα αρκετα. 

Μακαρι.

Το ρευμα ενδεχεται να ειναι νοτιο...Αρα τη μαμησαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dimitris27 είπε:

στη μεδουσα μονο η λαρισα ειδα σοβαρα φαινομενα απο τα κεντρικα,οι υπολοιποι σχεδον ψιχουλα σε σχεση με αυτα που περιμεναμε

Όχι μόνο η Λάρισα αλλά και όλη η πεδιάδα της Θεσσαλίας είχε δει τότε πολύ νερό 40-120 χιλιοστά ανάλογα την περιοχή. Απλά η Λάρισα ήταν στο επίκεντρο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, sakis13 είπε:

Το ρευμα ενδεχεται να ειναι νοτιο...Αρα τη μαμησαμε...

Οχι απαραιτητα. Ας δουμε σημερα βραδυ τα τρεξιματα. Ειναι και που θα γινει δημιουργια καταιγιδων.  Οτι δειχνουν τωρα 100% δεν θα βγει οπως ειναι. Θα υπαρχουν παρεκλισεις.

 

Υπομονη. Θελω και εγω να μας πνιξει να ριξει πολυ νερο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos είπε:

Για εδώ τι βλέπετε; Αν θυμάμαι καλά στο Βόλο η Μέδουσα ήταν μούφα..

Λιγότερα πράγματα, γενικά είσαι πολύ κοντά στην θάλασσα οπότε μέχρι το απόγευμα δύσκολα να υπάρχουν σωστές καταιγίδες. Το βράδυ προς την Τετάρτη θα πρέπει να δημιουργηθούν θαλάσσιες καταιγίδες που θα επηρεάσουν και τον Βόλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...