Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα βασικα που ειδα επειδη τωρα γυρισα

1.Αυτα που εγραψαν οι δυο μπαρμπαδες,Τεο και Μπιτς οτι η προγνωσιμοτητα ειναι μικρη και οτι απλα καποιος με πολυ εμπειρια ισως βγαλει καποια γενικη ταση.

2.Ακομα και στις 144 ωρες ειναι δυσκολο να πει καποιος αν βγει η οχι διαταραχη στην περιοχη μας.

3.Η γενικη κυκλοφορια δειχνει οτι οδηγουμαστε σε αλλαγη της με κυρια συστατικα:την εξαφανιση των καταραμενων χαμηλων πιεσεων στην ευρυτερη περιοχη των Αζορων,την δυνατοτητα ριτζαρισματων στην Ιβηρικη και ισως και βορειοτερα και τελικα την ελλειψη ζωνικοτητας.

Κατα τη γνωμη μου μεσα στο πρωτο πενθημερο του Νοεμβρη,θα βγει η πρωτη σοβαρη διαταραχη και θα ακολουθησουν αλλες μια ή δυο ως τα μεσα του μηνα.Πιστευω οτι θα εχει πολυ ενδιαφερον το επομενο διαστημα προγνωστικα κι ελπιζουμε οτι θα βγουν επιτελους ωραια πραγματα στην περιοχη μας και κυριως βροχες,βροχες,βροχες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τα βασικα που ειδα επειδη τωρα γυρισα

1.Αυτα που εγραψαν οι δυο μπαρμπαδες,Τεο και Μπιτς οτι η προγνωσιμοτητα ειναι μικρη και οτι απλα καποιος με πολυ εμπειρια ισως βγαλει καποια γενικη ταση.

2.Ακομα και στις 144 ωρες ειναι δυσκολο να πει καποιος αν βγει η οχι διαταραχη στην περιοχη μας.

3.Η γενικη κυκλοφορια δειχνει οτι οδηγουμαστε σε αλλαγη της με κυρια συστατικα:την εξαφανιση των καταραμενων χαμηλων πιεσεων στην ευρυτερη περιοχη των Αζορων,την δυνατοτητα ριτζαρισματων στην Ιβηρικη και ισως και βορειοτερα και τελικα την ελλειψη ζωνικοτητας.

Κατα τη γνωμη μου μεσα στο πρωτο πενθημερο του Νοεμβρη,θα βγει η πρωτη σοβαρη διαταραχη και θα ακολουθησουν αλλες μια ή δυο ως τα μεσα του μηνα.Πιστευω οτι θα εχει πολυ ενδιαφερον το επομενο διαστημα προγνωστικα κι ελπιζουμε οτι θα βγουν επιτελους ωραια πραγματα στην περιοχη μας και κυριως βροχες,βροχες,βροχες!!!

Και επιτελους να παμε και στα κανονικα της εποχης( θερμοκρασιακα).Μιλαμε ο φετινος οκτωβριος συγκαταλέγεται στους ποιο θερμους εβερ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος όντως χάλια δεν βγάζει καθόλου χαμηλό το επόμενο 10ήμερο μόνο περάσματα κάποιων μετώπων ίσως έχουμε έτσι όπως το δείχνει...το τζεμ βγάζει χαμηλάρα 1 του μήνα και χειμωνιάτικο σκηνικό στα Βαλκάνια μετά.....το ούκμο έχει πολλές ομοιότητες με τον ευρωπαίο στις 144 που τρέχει....το ικον διαφέρει με τζεμ ευρωπαίο και ουκμο στις 144 γιατί έχει αντικυκλώνα στην Αγγλία ενώ τα άλλα έχουν χαμηλό...μετά είναι πολύ καλό γιατί φέρνει και αυτό χαμηλό από τα δυτικά καλά οργανομένο μετά τις 180 ώρες....ο τζίφος έχει ομοιότητες με ικον και τζεμ.....και ο ναυτης καλός μεταξύ τζεμ ικον και τζίφου.....σχεδόν μόνος του ο ευρωπαίος που δεν δίνει καλά οργανομένο χαμηλό από τα δυτικά μετά τις 168 ώρες .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όλα τα μοντέλα εν ολίγης δίνουν αλλαγή με αξιόλογες βροχές στην είσοδο του Νοέμβρη πλην ευρωπαίου.....χάλια και ο μέσος όρος του ευρωπαίου που πρέπει να φτάσεις στις 240 ώρες για να δεις καλές πιέσεις στην περιοχή μας που υπονοούν χαμηλό....ενώ τα ανσάμπλ του τζίφου πολύ καλά υετοφόρα .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τα βασικα που ειδα επειδη τωρα γυρισα

1.Αυτα που εγραψαν οι δυο μπαρμπαδες,Τεο και Μπιτς οτι η προγνωσιμοτητα ειναι μικρη και οτι απλα καποιος με πολυ εμπειρια ισως βγαλει καποια γενικη ταση.

2.Ακομα και στις 144 ωρες ειναι δυσκολο να πει καποιος αν βγει η οχι διαταραχη στην περιοχη μας.

3.Η γενικη κυκλοφορια δειχνει οτι οδηγουμαστε σε αλλαγη της με κυρια συστατικα:την εξαφανιση των καταραμενων χαμηλων πιεσεων στην ευρυτερη περιοχη των Αζορων,την δυνατοτητα ριτζαρισματων στην Ιβηρικη και ισως και βορειοτερα και τελικα την ελλειψη ζωνικοτητας.

Κατα τη γνωμη μου μεσα στο πρωτο πενθημερο του Νοεμβρη,θα βγει η πρωτη σοβαρη διαταραχη και θα ακολουθησουν αλλες μια ή δυο ως τα μεσα του μηνα.Πιστευω οτι θα εχει πολυ ενδιαφερον το επομενο διαστημα προγνωστικα κι ελπιζουμε οτι θα βγουν επιτελους ωραια πραγματα στην περιοχη μας και κυριως βροχες,βροχες,βροχες!!!

Αμήν... αμήν... αμήν!!!!!❤️❤️❤️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

όλα τα μοντέλα εν ολίγης δίνουν αλλαγή με αξιόλογες βροχές στην είσοδο του Νοέμβρη πλην ευρωπαίου.....χάλια και ο μέσος όρος του ευρωπαίου που πρέπει να φτάσεις στις 240 ώρες για να δεις καλές πιέσεις στην περιοχή μας που υπονοούν χαμηλό....ενώ τα ανσάμπλ του τζίφου πολύ καλά υετοφόρα .....

Ποιος λες να κανει ξανα  τουμπα από αυριο?Ο τζιφος η ο παιος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όλα τα μοντέλα εν ολίγης δίνουν αλλαγή με αξιόλογες βροχές στην είσοδο του Νοέμβρη πλην ευρωπαίου.....χάλια και ο μέσος όρος του ευρωπαίου που πρέπει να φτάσεις στις 240 ώρες για να δεις καλές πιέσεις στην περιοχή μας που υπονοούν χαμηλό....ενώ τα ανσάμπλ του τζίφου πολύ καλά υετοφόρα .....

Δινει ομως αρκετα καλα σεναρια στα ensemles του,πολυ καλυτερα σε σχεση με τις τελευταιες μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Ποιος λες να κανει ξανα  τουμπα από αυριο?Ο τζιφος η ο παιος?

Ο παίος θα κάνει τούμπα δεν μπορεί...όλα τα μοντέλα δίνουν δημιουργία χαμηλού στην περιοχή μας οι μέρες διαφέρουν αλλά οι 168-180-192 ώρες σημερινές παίζουν δυνατά σε όλα τα μοντέλα.....λογικά και ο ευρωπαίος θα το δείξει .....

βασικά είναι και ο γιαπωνέζος που δεν δίνει τίποτα απολύτως αλλά αν είναι να κάτσει ο γιαπωνέζος με 1,25 της μοίρας ανάλυση μετά θα πρέπει να πάμε να κρεμαστούμε ...χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνώ με Γιώργο Τέο και Μπίτσ ότι έχουμε πολύ χαμηλή προγνωσιμότητα συνέχεια οι χάρτες αλλάζουν για πέραν των 120 ωρών και θα αλλάζουν άρα όλα είναι ανοιχτά...το καλό είναι ότι τα περισσότερα μοντέλα δίνουν επηρεασμό από χαμηλό αρχές του μήνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ήμουν στο λεωφορείο παιδιά, και δεν περίμενα τέτοια αηδία  από τον ευρωπαίο πραγματικά. Βρήκε τρόπο να εξασθενήσει και την μία και την άλλη κακοκαιρία. Δεν το έχω κοιτάξει αναλυτικά, και δεν μπορώ. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε αύριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζω δε, μετά τις βροχές (που θέλω πολύ να είναι πολλές πραγματικά) να έχουμε και ψυχρή εισβολή. Τοποθετώ την 1η ψυχρή εισβολή γύρω στις 7-8/11 ίσως και λίγο μετά. Όσο για τον αντικυκλώνα αυτός καταρρέει από την Τετάρτη 30/10 κι από Πέμπτη 31/10 φαίνονται καλά νερά για την περιοχή μου! Μέχρι 3/11 που βλέπω θα έχουμε καλές βροχές χωρίς όμως κρύο όπως έδειχναν στην αρχή τα προγνωστικά μοντέλα. Και δυστυχώς το πάει για νέα θερμή εισβολή 4-6/11 (με κορύφωση στις 5/11) με 22-23αρια ίσως και 24αρια.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ήμουν στο λεωφορείο παιδιά, και δεν περίμενα τέτοια αηδία  από τον ευρωπαίο πραγματικά. Βρήκε τρόπο να εξασθενήσει και την μία και την άλλη κακοκαιρία. Δεν το έχω κοιτάξει αναλυτικά, και δεν μπορώ. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε αύριο. 

Εδώ σου λέει πάει για θερμή εισβολή 4-6/11 διστυχώς ποια κακοκαιρία μου λες εσύ τώρα; Στο καπάκι βέβαια μετά τις 7/11 το πάει σιγά - σιγά για ψυχρή εισβολή. Αχ μακάρι!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Ελπίζω δε, μετά τις βροχές (που θέλω πολύ να είναι πολλές πραγματικά) να έχουμε και ψυχρή εισβολή. Τοποθετώ την 1η ψυχρή εισβολή γύρω στις 7-8/11 ίσως και λίγο μετά. Όσο για τον αντικυκλώνα αυτός καταρρέει από την Τετάρτη 30/10 κι από Πέμπτη 31/10 φαίνονται καλά νερά για την περιοχή μου! Μέχρι 3/11 που βλέπω θα έχουμε καλές βροχές χωρίς όμως κρύο όπως έδειχναν στην αρχή τα προγνωστικά μοντέλα. Και δυστυχώς το πάει για νέα θερμή εισβολή 4-6/11 (με κορύφωση στις 5/11) με 22-23αρια ίσως και 24αρια.

Όλο τοποθετείς εσύ βρε αγορίνα ,αλλά δε σου κάθεται 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Antipathitikos είπε:

Όλο τοποθετείς εσύ βρε αγορίνα ,αλλά δε σου κάθεται 🙂

Τι εννοείς δηλαδή ότι δε μου κάθεται; 5 Νοεμβρίου τι θερμοκρασίες βλέπεις; Χαμηλές η υψηλές;

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με στεναχωρεί που ξέρω ότι το 18αρι θα χειροτερέψει. Το θέμα  είναι να δούμε πόσο.  Είπαμε φλου μεταβλητή οπότε και αύριο άνετα βγάζει κάτι καινούργιο.

Το σίγουρο είναι ότι στην Αμερική πλέον εναρμονίστηκε, όχι όμως στον αυλώνα. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Τι εννοείς δηλαδή ότι δε μου κάθεται; 5 Νοεμβρίου τι θερμοκρασίες βλέπεις; Χαμηλές η υψηλές;

Εδώ και ένα μήνα μας έχεις πεθανει να τοποθετείς  ψυχρές εισβολές από αρχές Νοέμβρη και αναφέρεις την 5 Νοέμβρη θα έχουμε αποκορύφωμα ζέστης... Άστο το άθλημα σε πιο έμπειρους και γνώστες

Επεξεργάστηκε από Antipathitikos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Antipathitikos είπε:

Εδώ και ένα μήνα μας έχεις πεθανει να τοποθετείς  ψυχρές εισβολές από αρχές Νοέμβρη και αναφέρεις την 5 Νοέμβρη θα έχουμε αποκορύφωμα ζέστης... Άστο το άθλημα σε πιο έμπειρους

4 και 5 Νοέμβρη έχω εξωτερικές υποχρεώσεις γι'αυτό ρωτάω. Αν και γούσταρω κρύο, χιόνια και βροχές (ειδικά βροχή με τρέλα) εκείνες τις μέρες αν δεν έχει καλό καιρό και καλές θερμοκρασίες δε θα μπορέσω να φέρω σε πέρας τις αποστολές μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,

και με 2 λέξεις,

μικρή μεν η προγνωσιμότητα ειδικά τέτοια μεταβατική εποχή αλλά κάτι δια-φαίνεται το πρώτο 10ήμερο Νοεμβρίου ..........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...