Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ''ΖΗΝΟΒΙΑ'' 27-31/12/2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σιγκεκριμενη κακοκαιρια, ηταν οτι πιο περιεργο μετεωρολογικα εχει συμβει ποτε στα χρονικα, και πρεπει να αναλυθει απο τους μετωρολογους.

Μενω βορεια προαστεια αττικης Εκαλη στα 360μ υψομετρο. Εδω μονο βροχη 3 μερες τωρα, και η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους +2 βαθμους. Μεχρι τα 400μ υψομετρο εβρεχε στα βορεια προαστια, την ιδια στιγμη που χιονιζε μεσα στην Αθηνα και το εστρωσε σε περιοχες της δυτικης αττικης στα 100μ υψομετρο. Εδω Εκαλη η θερμοκρασια κυμαινοταν απο +2 μεχρι +5 με σκαμπανευασματα με ασταματητη βροχη, τη στιγμη που μεσα στην Αθηνα, στο Χαιδαρι και στην Πετρουπολη χιονιζε με 0 βαθμους. 

Εκαλη, Δροσια, και γενικως βορεια προαστεια ΜΟΝΟ βροχη σε υψομετρα 360-450μ. Ακομα και στο Διονυσο 500-600μ χιονισε ελαχιστα.

Επεξεργάστηκε από aidiothir
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, aidiothir είπε:

Η σιγκεκριμενη κακοκαιρια, ηταν οτι πιο περιεργο μετεωρολογικα εχει συμβει ποτε στα χρονικα, και πρεπει να αναλυθει απο τους μετωρολογους.

Μενω βορεια προαστεια αττικης Εκαλη στα 360μ υψομετρο. Εδω μονο βροχη 3 μερες τωρα, και η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους +2 βαθμους. Μεχρι τα 400μ υψομετρο εβρεχε στα βορεια προαστια, την ιδια στιγμη που χιονιζε μεσα στην Αθηνα και το εστρωσε σε περιοχες της δυτικης αττικης στα 100μ υψομετρο. Εδω Εκαλη η θερμοκρασια κυμαινοταν απο +2 μεχρι +5 με σκαμπανευασματα με ασταματητη βροχη, τη στιγμη που μεσα στην Αθηνα, στο Χαιδαρι και στην Πετρουπολη χιονιζε με 0 βαθμους. 

Εκαλη, Δροσια, και γενικως βορεια προαστεια ΜΟΝΟ βροχη σε υψομετρα 360-450μ. Ακομα και στο Διονυσο 500-600μ χιονισε ελαχιστα.

Ελευσινα σημερα χιονιζε ολη την ημερα. Στα γλυκα νερα, μονο το μεσημερι που γυριζε λιγο σε χιονι και ξανα βροχη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Ski snow said:

Ελευσινα σημερα χιονιζε ολη την ημερα. Στα γλυκα νερα, μονο το μεσημερι που γυριζε λιγο σε χιονι και ξανα βροχη. 

Χιονιζε στην Ελευσινα με 0 υψομετρο, και δεν χιονισε στα ορεινα των βορειων προαστιων παρα μονο ισχυρη ασταματητη βροχη. Θα ηθελα καποιο σχολιο απο καποιον μετεωρολογο γιαυτο το φαινομενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, aidiothir είπε:

Χιονιζε στην Ελευσινα με 0 υψομετρο, και δεν χιονισε στα ορεινα των βορειων προαστιων παρα μονο ισχυρη ασταματητη βροχη. Θα ηθελα καποιο σχολιο απο καποιον μετεωρολογο γιαυτο το φαινομενο

Δουλευω στα γλυκα νερα. Πηρα τηλ.... τη μανα μου και μου ειπε οτι απο τις 9 με 10 το πρωι χιονιζε. Ειδα και βιντεο το απογευμα. Καλο χιονι. Μανδρα μαγουλα. Στο θριασιο γενικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, aidiothir είπε:

Η σιγκεκριμενη κακοκαιρια, ηταν οτι πιο περιεργο μετεωρολογικα εχει συμβει ποτε στα χρονικα, και πρεπει να αναλυθει απο τους μετωρολογους.

Μενω βορεια προαστεια αττικης Εκαλη στα 360μ υψομετρο. Εδω μονο βροχη 3 μερες τωρα, και η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους +2 βαθμους. Μεχρι τα 400μ υψομετρο εβρεχε στα βορεια προαστια, την ιδια στιγμη που χιονιζε μεσα στην Αθηνα και το εστρωσε σε περιοχες της δυτικης αττικης στα 100μ υψομετρο. Εδω Εκαλη η θερμοκρασια κυμαινοταν απο +2 μεχρι +5 με σκαμπανευασματα με ασταματητη βροχη, τη στιγμη που μεσα στην Αθηνα, στο Χαιδαρι και στην Πετρουπολη χιονιζε με 0 βαθμους. 

Εκαλη, Δροσια, και γενικως βορεια προαστεια ΜΟΝΟ βροχη σε υψομετρα 360-450μ. Ακομα και στο Διονυσο 500-600μ χιονισε ελαχιστα.

Εδώ χιόνιζε απ' τις προμεσημβρινές ώρες μέχρι νωρίς το απόγευμα, μεχρι να σκοτεινάσει δηλαδή.. τότε το ξαναγύρισε πάλι σε βροχή... η θερμοκρασία όσο χιόνιζε γύρω στους 2 ( μεταξύ 1.5 με 2.5 βαθμούς ).. με την υγρασία στο 90% και βαλε! Με βαση και τα ensemble, έδειχναν ένα -4 στα 850 hPa και -29 στα 500hPa....... πρωτη φορά θυμάμαι να χιονίζει εδώ με τετοια Τ στα 850hPa όσα χρόνια βλέπω μοντέλα..... ετσι νομίζω τουλάχιστον! Για αυτο και είπα πως η κακοκαιρία αυτή εκανε πραγματικα το καλύτερο δυνατο που μπορούσε.. για εδώ τουλάχιστον! Δε χιόνισε απ' οτι καταλαβαινω διαβαζοντας τις αναφορές, σε περιοχές που πραγματι ήτανε παραξενο.... τώρα τι μας βοήθησε εμας, και γενικότερα όλο αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον!!!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, aidiothir said:

Η σιγκεκριμενη κακοκαιρια, ηταν οτι πιο περιεργο μετεωρολογικα εχει συμβει ποτε στα χρονικα, και πρεπει να αναλυθει απο τους μετωρολογους.

Μενω βορεια προαστεια αττικης Εκαλη στα 360μ υψομετρο. Εδω μονο βροχη 3 μερες τωρα, και η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους +2 βαθμους. Μεχρι τα 400μ υψομετρο εβρεχε στα βορεια προαστια, την ιδια στιγμη που χιονιζε μεσα στην Αθηνα και το εστρωσε σε περιοχες της δυτικης αττικης στα 100μ υψομετρο. Εδω Εκαλη η θερμοκρασια κυμαινοταν απο +2 μεχρι +5 με σκαμπανευασματα με ασταματητη βροχη, τη στιγμη που μεσα στην Αθηνα, στο Χαιδαρι και στην Πετρουπολη χιονιζε με 0 βαθμους. 

Εκαλη, Δροσια, και γενικως βορεια προαστεια ΜΟΝΟ βροχη σε υψομετρα 360-450μ. Ακομα και στο Διονυσο 500-600μ χιονισε ελαχιστα.

Γεια σου φιλε και χρονια πολλα. Σημερα στη Δροσια στα 409μ απο τις 12 εως τις 5 ειχαμε καθαρη χιονοπτωση με μια τυπικη χιονοστρωση (εχω ανεβασει 3-4 φωτος). Οχι κατι αξιοσημειωτο για τα μερη μας απλα αναφερομαι σε αυτο που λες για τη βροχη. Βεβαια οταν γυρνουσα σπιτι εως και το Ναρκισσο ειχε καθαρη βροχη, μολις εστριβε στη Διονυσου ξεκινουσε το χιονι και η χιονοστρωση.

Το ιδιο ακριβως συνεβει και το Σαββατο το βραδυ με λιγοτερη βεβαια ποσοτητα χιονιου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Ski snow said:

Δουλευω στα γλυκα νερα. Πηρα τηλ.... τη μανα μου και μου ειπε οτι απο τις 9 με 10 το πρωι χιονιζε. Ειδα και βιντεο το απογευμα. Καλο χιονι. Μανδρα μαγουλα. Στο θριασιο γενικα.

Ναι το πιστευω. Δυτικη αττικη ειχε χιονοπτωσεις παντου μεχρι και τη θαλασσα, ενω ανατολικη αττικη μονο βροχη ακομα και σε  μεγαλα υψομετρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, aidiothir είπε:

 

Παιδια εδω ειπαρχει το νοτιο streem. Πριν λιγα χρονια με αυτο, πολυ περισσοτερο χιονι ειχαν τα βουνα της νοτιας αττικης απο την παρνηθα. Αναποδος καιρος. Λες και χιονιζει με νοτια κατι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, voupou said:

Γεια σου φιλε και χρονια πολλα. Σημερα στη Δροσια στα 409μ απο τις 12 εως τις 5 ειχαμε καθαρη χιονοπτωση με μια τυπικη χιονοστρωση (εχω ανεβασει 3-4 φωτος). Οχι κατι αξιοσημειωτο για τα μερη μας απλα αναφερομαι σε αυτο που λες για τη βροχη. Βεβαια οταν γυρνουσα σπιτι εως και το Ναρκισσο ειχε καθαρη βροχη, μολις εστριβε στη Διονυσου ξεκινουσε το χιονι και η χιονοστρωση.

Το ιδιο ακριβως συνεβει και το Σαββατο το βραδυ με λιγοτερη βεβαια ποσοτητα χιονιου. 

Δε σου κανει εντυπωση που το εστρωσε στην Πετρουπολη και στο δασος Χαιδαριου, και στην Πεντελη απο τα 200 μετρα και πανω χιονι στρωμενο παντου, ενω στον Ναρικσσο στην Εκαλη με 350 μετρα υψομετρο μονο βροχη????

Διαχρονικα Εκαλη-Δροσια εχει 4-5 βαθμους χαμηλοτερα απο την Αθηνα. Σε αυτη την κακοκαιρια ειχαμε 3 βαθμους κελσιου στην Εκαλη τη στιγμη που στο κεντρο της Αθηνας ειχε 1 με 2 βαθμους κελσιου,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, aidiothir said:

Δε σου κανει εντυπωση που το εστρωσε στην Πετρουπολη και στο δασος Χαιδαριου, και στην Πεντελη απο τα 200 μετρα και πανω χιονι στρωμενο παντου, ενω στον Ναρικσσο στην Εκαλη με 350 μετρα υψομετρο μονο βροχη????

Διαχρονικα Εκαλη-Δροσια εχει 4-5 βαθμους χαμηλοτερα απο την Αθηνα. Σε αυτη την κακοκαιρια ειχαμε 3 βαθμους κελσιου στην Εκαλη τη στιγμη που στο κεντρο της Αθηνας ειχε 1 με 2 βαθμους κελσιου,

Και βεβαια μου εκανε εντυπωση, δεν ειπα αυτο. Θεωρω οτι δεν υπηρξε ανθρωπος σημερα που να μη του κανει εντυπωση η συγκεκριμενη συμπεριφορα του καιρου. Βεβαια αν παμε λιγο παλιοτερα και πιο συγκεκριμενα στο 2008 θυμαμαι χαρακτηριστικα τον μεγαλο χιονια οπου ημερα Κυριακη και μεταξυ 10 και 12 το βραδυ στον Πειραια εριχνε τεραστιες ποσοτητες χιονιου (στρωμενο χιονι κυριολεκτικα εως τις βαρκες) με 0 βαθμους και στην Πολιτεια ειχε 2 βαθμους χωρις φαινομενα. 
Θυμαμαι τοτε ημουν Πειραια και παρακολουθουσα την καμερα του nifada.com στα Β.Π. και δε μπορουσα να πιστεψω αυτο που εβλεπα

Και για να μην ειναι offtopic το σχολιο μου στην αναρτηση ειχε να κανει με την παρατηρηση σου οτι εως και τα 450μ ειχαμε μονο βροχη.

Επεξεργάστηκε από voupou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπο αλλες συνθηκες αν χιονισε μεσα στην Αθηνα και το εστρωσε σε περιοχες της Αθηνας , τοτε Εκαλη/Δροσια/Διονυσος θα επρεπε να ειχαμε μισο μετρο χιονι.

Εδω εγινε το παραδοξο αυτη τη φορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, voupou said:

Και βεβαια μου εκανε εντυπωση, δεν ειπα αυτο. Θεωρω οτι δεν υπηρξε ανθρωπος σημερα που να μη του κανει εντυπωση η συγκεκριμενη συμπεριφορα του καιρου. Βεβαια αν παμε λιγο παλιοτερα και πιο συγκεκριμενα στο 2008 θυμαμαι χαρακτηριστικα τον μεγαλο χιονια οπου ημερα Κυριακη και μεταξυ 10 και 12 το βραδυ στον Πειραια εριχνε τεραστιες ποσοτητες χιονιου (στρωμενο χιονι κυριολεκτικα εως τις βαρκες) με 0 βαθμους και στην Πολιτεια ειχε 2 βαθμους χωρις φαινομενα. 
Θυμαμαι τοτε ημουν Πειραια και παρακολουθουσα την καμερα του nifada.com στα Β.Π. και δε μπορουσα να πιστεψω αυτο που εβλεπα

Το θυμαμαι αυτο το χιονι το 2008, ημουν φανταρος τοτε στον Σκαραμαγκα, αλλα εμενα Κορινθο στο 2ο σπιτι μου. Θυμαμαι οτι ακομα και στη θαλασσα στο Σκαραμαγκα ειχε μισο μετρο χιονι, αλλα δεν ηξερα οτι δεν χιονισε στα βορεια προαστεια.

Φαινεται τελικα οτι τα δυτικα προαστια και ο Πειραιας ειναι πιο επιρρεπεις περιοχες σε χιονι απο οτι τα βορεια προαστεια, για καποιο λογο. Απλως χιονιζει τις περισσοτερες φορες στα βορεια προαστεια μονο λογο υψομετρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσιολογίκα είναι όλα αυτά παιδιά κ όχι παράδοξα. Π.χ. το 08 είχε 45ποντους στο πέραμα, και 25 εδώ. Συγκλιση, Β/Δ , καταβάτες άνεμοι και η πάρνηθα εμποδισμός για το λεκανοπέδιο (πόσο μάλλον με Β/Δ)  θερμοβαθμίδα σε συνδιασμό με το -3, και πολλά άλλα μας έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα. Αν βέβαια δεν είχε τέτοια δύναμη η Ζηνοβία δλδ με μεγάλες μπούκες τότε παρ'όλα τα παραπάνω θα είχαμε πιο ισορροπημένη κατάσταση. Δεν είμαι σε φάση τώρα να γραψω/αναλύσω μερικά από αυτα..έχω πιει 3 τσίπουρα (κ δεν πίνω χαχα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα που μιλαμε, φυσαει και ριχνει τρελο χιονονερο. Πριν 3 ωρες εβρεχε. Ψιλοκοκκινος ο ουρανος. Ετοιμος για χιονι ειναι. Σε κανα δυωρο σιγουρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Φυσιολογίκα είναι όλα αυτά παιδιά κ όχι παράδοξα. Π.χ. το 08 είχε 45ποντους στο πέραμα, και 25 εδώ. Συγκλιση, Β/Δ , καταβάτες άνεμοι και η πάρνηθα εμποδισμός για το λεκανοπέδιο (πόσο μάλλον με Β/Δ)  θερμοβαθμίδα σε συνδιασμό με το -3, και πολλά άλλα μας έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα. Αν βέβαια δεν είχε τέτοια δύναμη η Ζηνοβία δλδ με μεγάλες μπούκες τότε παρ'όλα τα παραπάνω θα είχαμε πιο ισορροπημένη κατάσταση. Δεν είμαι σε φάση τώρα να γραψω/αναλύσω μερικά από αυτα..έχω πιει 3 τσίπουρα (κ δεν πίνω χαχα)

Το 08 ειχε πολυ χιονι και στην ελευσινα. Χαμος τοτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, aidiothir είπε:

Το θυμαμαι αυτο το χιονι το 2008, ημουν φανταρος τοτε στον Σκαραμαγκα, αλλα εμενα Κορινθο στο 2ο σπιτι μου. Θυμαμαι οτι ακομα και στη θαλασσα στο Σκαραμαγκα ειχε μισο μετρο χιονι, αλλα δεν ηξερα οτι δεν χιονισε στα βορεια προαστεια

Το 2008 χιονισε παντου.Αν μενεις Εκαλη θα ηξερες οτι ειχε 30,40 ποντους το 2008.Απλα την τελευταια βραδια υποτροπιασε.μονο στα νοτια και δυτικα.

Δεν υφισταται συγκριση μεταξυ βορειων και δυτικων,μετεωρολογικα.Ακομα και τα ανατολικα ειναι πιο "δυνατα" σε χιονιαδες απο τα δυτικα προαστια.

Τελος το οφ τοπικ

Υγ.χθες το εστρωσε εστω και υποτυπωδως απο τα 350μ και πανω σε κρυονερι,αγ.στεφανο,σταματα και φυσικα στο Διονυσο το εστρωσε κανονικα και δεν εβρεχε.Φυσικα στα δυτικα,τα υψομετρα επεσαν πολυ περισσοτερο επηρεαζομενα απο το β.δυτικο επιφανειακο ρευμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από Κρύονερι ! Επιστροφή νωρίς το πρωί για εργασία σήμερα . Βροχή μετά την Θήβα.Καποιες λιωμένες νιφάδες καταφέρνουν και φτάνουν στο Κρυονέρι απο τα ψηλα της περιοχης ( μένουν κάποιοι  άγριοι εκεί 😁)εξαιτίας του ΒΔ ρεύματος .Στους 2 περίπου η θερμοκρασία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καποιες λιωμένες νιφάδες καταφέρνουν και φτάνουν στο Κρυονέρι απο τα ψηλα της περιοχης ( μένουν κάποιοι  άγριοι εκεί 😁)εξαιτίας του ΒΔ ρεύματος .Στους 2 περίπου η θερμοκρασία. 

Καλημερα καμπισιε φιλε μου 😜

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βροχή κσι 3οC ξεκινάμε την τελευταία ημέρα του 2019....

Άλλα 6,2mm στη νέα μέρα 75mm+ total storm....τρομερο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...