Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ πίσω η όλη κατάσταση. Το ζητούμενο ήταν στην παρακατω φώτο αλλά το χάσαμε εύκολα .Για μετά νομίζω ότι και να υποθέσουμε,προηγείται μια καιρική  αιωνιότητα. Μακάρι άμεσα οι χάρτες να αρχίσουν να  δείχνουν άλλες εικόνες .

SmartSelect_20200117-224045_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπαινει και εδω μιας και στη τεχνολογια που θα μπει ισως να μη το δει καποιος.

Ενημερωνόμαστε και προστατευόμαστε:

CivilAttica: ℹ️ Πιλοτική εφαρμογή (application) για κινητές συσκευές με λειτουργικό σύστημα Android (κινητά τηλέφωνα, tablet κ.ά.) της Αυτοτελούς Διεύθυνσης Πολιτικής Προστασίας.

safe_image.png?resize=560%2C293&ssl=1

Εφόσον υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, η εφαρμογή αναπαράγει ως έχει (αυτούσιο) στην ιστοσελίδα των δύο φορέων i) το κείμενο των καθημερινών τακτικών προγνώσεων δύο (2) ημερών της ΕΜΥ (και των έκτακτων όταν υπάρχουν – Δελτία ΕΔΕΚ και ΕΔΕΚΦ) και ii) τον ημερήσιο χάρτη πρόβλεψης κινδύνου πυρκαγιάς (κατά την αντιπυρική περίοδο), με ενημέρωση του χρήστη για την προέλευση των πληροφοριών. Περαιτέρω η εφαρμογή δίνει τη δυνατότητα στον χρήστη, μέσω της ιστοσελίδας της Περιφέρειας Αττικής, να έχει πρόσβαση σε ενημερωτικό υλικό και ανακοινώσεις με οδηγίες αυτοπροστασίας από έντονα καιρικά φαινόμενα, φυσικές και τεχνολογικές καταστροφές καθώς και να μπορεί να καλέσει (μέσω κινητής τηλεφωνίας) τηλεφωνικούς αριθμούς έκτακτης ανάγκης. Οι ενημερώσεις για τις αναμενόμενες καιρικές συνθήκες από την ΕΜΥ και ο ημερήσιος χάρτης πρόβλεψης κινδύνου πυρκαγιάς που αναρτάται αφορούν όλη την επικράτεια της χώρας.

Η εφαρμογή περιέχει πλέον και ανακοινώσεις από το λογαριασμό Twitter της Περιφέρειας Αττικής (@perattikis) που αφορούν την πολιτική προστασία και την ενημέρωση των πολιτών.

Η εφαρμογή βρίσκεται αναρτημένη στο GooglePlayStore στον σύνδεσμο:
🔗 https://play.google.com/store/apps/details…

ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί δωρεάν από όποιον πολίτη επιθυμεί, «κατεβάζοντάς» την σε κινητές συσκευές με λειτουργικό σύστημα Android.

https://kolydas.eu/2020/01/17/civilattica-application-για-κινητές-συσκευές-με-λειτουργ/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον να μιλήσουμε λίγο σοβαρά..Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του antinod.. Η αλήθεια είναι οτι όλοι μας έχουμε κουραστεί, τα μοντέλα μας δημιούργησαν αισιοδοξία για κάτι δυνατό εστω και στις 200+ ωρες που συνεχώς μετατοπίζεται προς τα πίσω..Οκ αδέρφια δεν μπορούμε να κάνουμε κατι περισσότερο..Δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τον καιρό..Ας ελπίσουμε να αλλάξουν οι χάρτες, αρχής γενομένης απο το τρέχον 18αρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Λοιπον να μιλήσουμε λίγο σοβαρά..Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του antinod.. Η αλήθεια είναι οτι όλοι μας έχουμε κουραστεί, τα μοντέλα μας δημιούργησαν αισιοδοξία για κάτι δυνατό εστω και στις 200+ ωρες που συνεχώς μετατοπίζεται προς τα πίσω..Οκ αδέρφια δεν μπορούμε να κάνουμε κατι περισσότερο..Δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τον καιρό..Ας ελπίσουμε να αλλάξουν οι χάρτες, αρχής γενομένης απο το τρέχον 18αρι.

Μια μικρη διορθωση φιλε Μπαμπη.Τα μοντελα ποτε δεν εδειξαν κατι πραγματικα σοβαρο,ειδικα απο τη στιγμη που μπηκε στην εξισωση το χαμηλο στην Ιβηρικη.Τωρα για πρωτη φορα εστω και στα μακρινα βλεπουμε τοσο καλα σεναρια στο 500αρι.Ανκρατησει αυτο περαν του Σ.Κ και μπουμε απο βδομαδα στις ωρες του ευρωπαιου θα μπορουμε να αισιοδοξουμε περισσοτερο.Παντως ειναι θετικο το πρωτο δειγμα εστω και απο τα ensembles ενος ξεπεσμενου μοντελου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε χαμηλάκι, τρέξε στα ψάρια του Ατλαντικού! Εκεί που λέγαμε να μην απλώσει και γίνει αποκοπή ,τώρα φυσάμε να φύγει μακριά . 

Και εκεί που φαίνεται ότι φεύγει( έτσι για να έχουμε να λέμε) , σου πετάει ένα 980 στον Ατλαντικό στις 174 ώρες και σε πετάει κάτω από την άλλη  πλευρά .

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νο κομεντ για τα σημερινα.μερα μοντελικων διαπραγματευσεων.αν επιμεινουν σε αυτα τα σεναρια ο γεναρης θα ψοφησει και αυτος.υπομονη μεχρι την κυριακη για να δουμε ποτε θα κατσει η μπιλλια στο σωστο ριτζαρισμα του αζορ επιτελους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

νο κομεντ για τα σημερινα.μερα μοντελικων διαπραγματευσεων.αν επιμεινουν σε αυτα τα σεναρια ο γεναρης θα ψοφησει και αυτος.υπομονη μεχρι την κυριακη για να δουμε ποτε θα κατσει η μπιλλια στο σωστο ριτζαρισμα του αζορ επιτελους

Βαγγέλη δεν νομίζω οτι θα ψοφήσει ετσι εύκολα ο Γενάρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Βαγγέλη δεν νομίζω οτι θα ψοφήσει ετσι εύκολα ο Γενάρης

κοιτα ουτε κι εγω αλλα δεν μπορω να πω τιποτα γιατι ειναι πολυ δυσκολο ακομη και σεναριο να βγαλεις.αυτη η λιμνη στην ιβηρικη τα χει κανει δυστηχως ολα @@@@...λογικα καπου θα βγαλει ενα καλο ριτζαρισμα ο αζορικος οποτε αυλωνας θα κατεβει καπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αθλια απλα τα ανσμπλ...κριμα κριμα κριμα...εξαφανιστηκε ο αζορικος χωρις να δεχτει πιεση,με σβηστο ατλαντικο.ελπιζω να ειναι μια λαθος μερα...τελος παντων καλο βραδυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειλικρινά θέλω  να αρχίσω να γκρινιάζω!! δεν γίνεται να μας πάει σερί έτσι από Ιούλιο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ειλικρινά θέλω  να αρχίσω να γκρινιάζω!! δεν γίνεται να μας πάει σερί έτσι από Ιούλιο!!

ε αρχισε..κι εγω στο παρα πεντε ειμαι.και δεν μ αρεσει και καθολου η γκρινια αλλα πλεον ελεος....μα με τετοιο ατλαντικο ταυτοχρονα με τετοιο αζορικο και απλα με μια λιμνη του πισινου να διασπαται ο αζορικος και μαλιστα το ανατολικο του κομματι να γιγαντωνεται στη συνεχεια οτανσ το δυτικο δεν θα υπαρχει πιεση.Ε ολο αυτο με ξεπερναει εστω και σαν εικονικο.Ελπιζω να ειναι ολο αυτο ενα ψεμα μια βλακεια των μοντελων σε μια ηλιθια μοντελικη μερα γιατι πραγματικα δεν παει αλλο.ποτε θα ρθει δηλαδη η εξισσοροπιση?την ανοιξη?να την βρασω τοτε δεν μ ενδιαφερει ..ε μπουχτησα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ε αρχισε..κι εγω στο παρα πεντε ειμαι.και δεν μ αρεσει και καθολου η γκρινια αλλα πλεον ελεος....μα με τετοιο ατλαντικο ταυτοχρονα με τετοιο αζορικο και απλα με μια λιμνη του πισινου να διασπαται ο αζορικος και μαλιστα το ανατολικο του κομματι να γιγαντωνεται στη συνεχεια οτανσ το δυτικο δεν θα υπαρχει πιεση.Ε ολο αυτο με ξεπερναει εστω και σαν εικονικο.Ελπιζω να ειναι ολο αυτο ενα ψεμα μια βλακεια των μοντελων σε μια ηλιθια μοντελικη μερα γιατι πραγματικα δεν παει αλλο.ποτε θα ρθει δηλαδη η εξισσοροπιση?την ανοιξη?να την βρασω τοτε δεν μ ενδιαφερει ..ε μπουχτησα

φίλε είμαστε τελειωμένοι. Αν και όντως υπάρχουν σενάρια διαφυγής, στα έλεγα και εχθές προχθές. Ξέρεις για ποιον λόγο πάει η λίμνη πολύ δυτικά μάλιστα?? επειδή βγήκε αυτή η σφήνα 990 στον ατλαντικό!!!

ECM1-0.GIF?17-0

 

που τραβάει την ψυχρή εισβολή πολύ δυτικά.. Άρα μια σφήνα που δημιουργήθηκε από όλα τα μοντέλα, ενισχύθηκε και άλλο, που οδήγησε σε πολύ δυτική πορεία της λίμνης που οδήγησε στο τέλος του επικού Ατλαντικου Αζορικού! ΕΝώ αν έβγαινε λίγο ανατολικότερα θα τον σήκωνε και άλλο.. Όλα αυτά από μια σφήνα!!!!!

 

Ψυχρή εισβολή μπορεί να υπάρξει, αλλά κατά 90% πλέον δεν υπάρχει κόγκας στο παιχνίδι. Τουλάχιστον όχι τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, [weathermaniac] said:

ειλικρινά θέλω  να αρχίσω να γκρινιάζω!! δεν γίνεται να μας πάει σερί έτσι από Ιούλιο!!

και είσαι νεαρουλης ακόμα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

και είσαι νεαρουλης ακόμα.....

Έχω πολλές χαρτοώρες όμως. Και εξαιτίας της ανάλυσης που γίνεται κάθε φορά, βλέποντας την αλληλουχία των γεγονότων, απλά θέλω να εκραγεί το γελοουστοουν να τελειώνουμε.

Αλλά λογικά θα εκραγεί όταν πάρω τα αμερικανικά ΚΤΕΛ για εκδρομή εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Έχω πολλές χαρτοώρες όμως. Και εξαιτίας της ανάλυσης που γίνεται κάθε φορά, βλέποντας την αλληλουχία των γεγονότων, απλά θέλω να εκραγεί το γελοουστοουν να τελειώνουμε.

Αλλά λογικά θα εκραγεί όταν πάρω τα αμερικανικά ΚΤΕΛ για εκδρομή εκεί.

Μιχαλη πραγματικα και γω το ευχομαι αυτο εδω και κανα χρονο 🙂 Ειμαστε αρρωστοι και οι δυο να ξερεις 😚

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Έχω πολλές χαρτοώρες όμως. Και εξαιτίας της ανάλυσης που γίνεται κάθε φορά, βλέποντας την αλληλουχία των γεγονότων, απλά θέλω να εκραγεί το γελοουστοουν να τελειώνουμε.

Αλλά λογικά θα εκραγεί όταν πάρω τα αμερικανικά ΚΤΕΛ για εκδρομή εκεί.

ελάχιστες ώρες έχεις προς το παρόν. Γκρίνια μετά τα 50. Θέλει υπομονή το χιόνι στην Αίγυπτο ρε συ Μισέλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...