Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλες αλλαγές για τον Αυλώνα του ξεροκρυου προς το τέλος Γενάρη...εκεί ας κάνει όσες αλλαγές θέλει μιας και δύσκολα θα έβγαινε κάτι καλό για οποιονδήποτε..το ζουμί είναι μετά και να διατηρηθεί σε διάφορες παραλλαγές η άνοδος του αζορικου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Athinaios είπε:

παιζει με την χωρα μας το Gfs εκει που δειχνει κατι καλο στο επομενο τρεξιμο τα χαλαει ολα.. ξεφτιλισμενο μοντελο..

Τίποτα δεν χαλάει προς το παρόν.καρμπον εισβολές σε τέτοιες ώρες μην περιμένεις.το θέμα είναι ότι επί αρκετά ραν βγάζει ψυχρή εισβολή με διάφορα σενάρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν τρεχει σωστα μας βαζει στον σχετικα θερμο τομεα στα μακρινα ελεος πια..

gfs-0-258.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χάλια σαν αποτέλεσμα, αλλά επειδή υπάρχουν 2 μαούνες στην Αμερική που μπορούν  να σηκώσουν τον Αζορικό  μπορούν ν α υπάρξουν 2 καταβάσεις. Αυτό φαίνεται να μην αλλάζει [δηλαδή η ύπαρξη των μαούνων], αλλά φυσικά θέσεις και τα σχετικά θα κοιτάμε πιο ρεαλιστικά στις 100 ώρες [δηλαδή ο αυλώνας θα βρίσκεται πλέον στις 200] Τώρα οι μεταβλητές οι περισσότερες βρίσκονται ακόμα στο πεδίο των 200 ωρών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 κατεβασια πολικου κρυου βλεπει στα μακρινα 8 του μηνα και μετα...

gfs-1-330.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

 κατεβασια πολικου κρυου βλεπει στα μακρινα 8 του μηνα και μετα αντε να δουμε.. το καλο ειναι οτι δειχνει κατι να κατεβαινει σχεδον σε καθε τρεξιμο..

gfs-1-330.png

Aφου χαλασε ενα κεντροβορειο μια λιμνη στην ισπανια ..τωρα παει να χαλασει και ενα προσηνεμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλσαν λογο τα ανσαμπλ ..αλλα τοσο μακρια που ειναι δε βαριεσαι

Ααα το κοντρολ στο τελος του διαγρανματος μου βγαζει εδω μειον 42 στα 500 χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χάλασαν τα ενσεμπλς αλλά δεν πειράζει είναι μακριά. Πάσι θυσία σενάρια με χιόνι στην τουρκία πρέπει να αποκλειστούν όχι μόνο για τον πρώτο αυλώνα, αλλά για κάθε αυλώνα από εδώ και πέρα, μιας και αυτοί πήραν το μερίδιο τους. Σειρά έχουν οι δυτικοί και κεντροβόρειοι, όχι μόνο της Ελλάδας, αλλά και της Ιταλίας. Για να πέσουν μεγάλες ποσότητες χιονιού όχι σε 100 τετραγωνικά χιλιόμετρα αλλά σε ολόκληρες γεωγραφικές μοίρες που μπορεί να προσφέρει ένα χιονοχαμηλό.

 

Πάμε ρε Ιταλοί και Ισπανοί χιονόφιλοι το έχουμε λέμε!! Και αν βγει κάτι ανατολικό, ας είναι για αζερμπαιτζάν να μην κάνει τζάμπα κρύο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

με τόσο γελιοκλάμα φτάνεις να δώσεις αρκετό υετό στα Γιάννενα για να αναπληρώσουμε τα χαμένα νερά.😃

 

Υ.Γ μετά από 6 χρόνια χρησιμοποιώντας ένα alcatel των 30 ευρώ, και με ανθρώπους να μην θέλουν να με βλέπουν με κάτι αρχαίο, λέγοντας ότι θα μου αγοράσουν smartphone, ανακοινώνω στο φόρουμ ότι θα αγοράσω κινητό κανονικό αυτή την εβδομάδα, και από αυτό το πρίσμα θα μαζοποιηθώ και εγώ σε αυτή την τρέλα. Οπότε ο στόχος είναι οι πρώτες φωτογραφίες που θα βγάλω να είναι από το θάψιμο των Ιωαννίνων σε 15 μέρες.

και επιτέλους θα έχω καθαρές λήψεις για κεραυνούς!! Το φετινό καλοκαίρι που θα είναι η χρονιά χωρίς καλοκαίρι να αναμένετε καταπληκτικές φωτογραφίες με κεραυνούς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με τόσο γελιοκλάμα φτάνεις να δώσεις αρκετό υετό στα Γιάννενα για να αναπληρώσουμε τα χαμένα νερά.😃

Νεράκι οσο θελετε παιδια. Βροχες θα παρετε και τα ορεινα σας χιονακι. Τα πεδινσ ομως θα εχουν ΒΑ ανεμο. 😣😥

 Θα ναι απο το ξρφυσημα της απογνωσης που χαθηκε ο λευκος επισκεπτης για αλλη μια φορα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Νεράκι οσο θελετε παιδια. Βροχες θα παρετε και τα ορεινα σας χιονακι. Τα πεδινσ ομως θα εχουν ΒΑ ανεμο. 😣😥

 Θα ναι απο το ξρφυσημα της απογνωσης που χαθηκε ο λευκος επισκεπτης για αλλη μια φορα 

μόνο τα ανατολικά προσήνεμα χιονίζονται αξιοπρεπώς με βορειοανατολικό άνεμο. Τα πεδινά της κεντροβόρειας χώρας χιονίζονται καλά μόνο με ψυχρό νοτιά [αν και έχει γίνει και στην Αθήνα αυτό νομίζω αλλά ελάχιστες φορές] Και φυσικά κάποτε πρέπει να χιονίσει και εδώ με τον δικό του τρόπο, που ήταν πιο συχνό κάποτε [πριν έρθω στα Γιάννενα...]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με τόσο γελιοκλάμα φτάνεις να δώσεις αρκετό υετό στα Γιάννενα για να αναπληρώσουμε τα χαμένα νερά.😃

 

Υ.Γ μετά από 6 χρόνια χρησιμοποιώντας ένα alcatel των 30 ευρώ, και με ανθρώπους να μην θέλουν να με βλέπουν με βλέπουν με κάτι αρχαίο, λέγοντας ότι θα μου αγοράσουν smartphone, ανακοινώνω στο φόρουμ ότι θα αγοράσω κινητό κανονικό αυτή την εβδομάδα, και από αυτό το πρίσμα θα μαζοποιηθώ και εγώ σε αυτή την τρέλα. Οπότε ο στόχος είναι οι πρώτες φωτογραφίες που θα βγάλω να είναι από το θάψιμο των Ιωαννίνων σε 15 μέρες.

και επιτέλους θα έχω καθαρές λήψεις για κεραυνούς!! Το φετινό καλοκαίρι που θα είναι η χρονιά χωρίς καλοκαίρι να αναμένεται καταπληκτικές φωτογραφίες με κεραυνούς

θες να σου προτείνουμε κανένα κινητό χαχαχαχαχαχχαχα🤣 και εγώ μέσα Δεκέμβρη το πήρα αλλά δεν έβγαλα ούτε χιόνι ούτε βροχή βιντεο

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α και να ενημερωσω οτι με το  Μιχαηλ το κανουμε για πλακα ολο αυτο. Κατι σαν ντερμπυ. Πως να το πω. Οταν ξεκαθαρισει ποτ θα παει τοτε θα χαρουμε με οποιον θα δει χιονακι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χάλασαν τα ενσεμπλς αλλά δεν πειράζει είναι μακριά. Πάσι θυσία σενάρια με χιόνι στην τουρκία πρέπει να αποκλειστούν όχι μόνο για τον πρώτο αυλώνα, αλλά για κάθε αυλώνα από εδώ και πέρα, μιας και αυτοί πήραν το μερίδιο τους. Σειρά έχουν οι δυτικοί και κεντροβόρειοι, όχι μόνο της Ελλάδας, αλλά και της Ιταλίας. Για να πέσουν μεγάλες ποσότητες χιονιού όχι σε 100 τετραγωνικά χιλιόμετρα αλλά σε ολόκληρες γεωγραφικές μοίρες που μπορεί να προσφέρει ένα χιονοχαμηλό.

 

Πάμε ρε Ιταλοί και Ισπανοί χιονόφιλοι το έχουμε λέμε!! Και αν βγει κάτι ανατολικό, ας είναι για αζερμπαιτζάν να μην κάνει τζάμπα κρύο

αυτο το τελευταιο μονο κακια το λες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

θες να σου προτείνουμε κανένα κινητό χαχαχαχαχαχχαχα🤣 

όχι έχω αποφασίσει ήδη φίλε xiaomi redmi note 8 θα είναι. σόρυ για το άσχετο, επανερχόμαστε σε σχολιασμό χαρτών. 

Τώρα οι δείκτες επειδή ειδικά για τον ναο έμαθα ότι δεν αφορά την μέση κατάσταση του Ατλαντικού σε συνδυασμό με τα πιο βόρεια γεωγραφικά πλάτη, αλλά απλά ,κανονικοποιημένη διαφορά πιέσεων απλά σε 2  σταθμούς, δεν ξέρω πόση εμπιστοσύνη μπορεί να δοθεί ειδικά τόσο μακριά. Μόνο όταν πλησιάσουμε κάπως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χάλασαν τα ενσεμπλς αλλά δεν πειράζει είναι μακριά. Πάσι θυσία σενάρια με χιόνι στην τουρκία πρέπει να αποκλειστούν όχι μόνο για τον πρώτο αυλώνα, αλλά για κάθε αυλώνα από εδώ και πέρα, μιας και αυτοί πήραν το μερίδιο τους. Σειρά έχουν οι δυτικοί και κεντροβόρειοι, όχι μόνο της Ελλάδας, αλλά και της Ιταλίας. Για να πέσουν μεγάλες ποσότητες χιονιού όχι σε 100 τετραγωνικά χιλιόμετρα αλλά σε ολόκληρες γεωγραφικές μοίρες που μπορεί να προσφέρει ένα χιονοχαμηλό.

 

Πάμε ρε Ιταλοί και Ισπανοί χιονόφιλοι το έχουμε λέμε!! Και αν βγει κάτι ανατολικό, ας είναι για αζερμπαιτζάν να μην κάνει τζάμπα κρύο

Συμφωνω απολυτα...Δεν παει αλλο!!! Πρεπει να χιονισουμε και εμεις λιγο...Ακριβως αυτο , αν παει ανατολικα ας παει και Μογγολια αρκει να μην παει Τουρκια η Προσηνεμα Ελλαδας

ΥΓ περιμενεις καλο ασταθειοκαλοκαιρι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι έχω αποφασίσει ήδη φίλε xiaomi redmi note 8 θα είναι. σόρυ για το άσχετο, επανερχόμαστε σε σχολιασμό χαρτών. 

Τώρα οι δείκτες επειδή ειδικά για τον ναο έμαθα ότι δεν αφορά την μέση κατάσταση του Ατλαντικού σε συνδυασμό με τα πιο βόρεια γεωγραφικά πλάτη, αλλά απλά ,κανονικοποιημένη διαφορά πιέσεων απλά σε 2  σταθμούς, δεν ξέρω πόση εμπιστοσύνη μπορεί να δοθεί ειδικά τόσο μακριά. Μόνο όταν πλησιάσουμε κάπως

για κεντροβορειο χιονιά οι δείκτες πρέπει να είναι αρνητικοί ή στο 0 ή μπορεί να είναι και στο +1 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

αυτο το τελευταιο μονο κακια το λες.

διάβασε πόστ Νικόλα πλάκα κάνουμε.

Αλλά και ρεαλιστικά αν το δείς όπως τα ανατολικά προσήνεμα έχουν δραματικά αυξημένες πιθανότητες για χιόνι με Τουρκία έτσι και εδώ στην ημιορεινή Ήπειρο έχουμε περισσότερες πιθανότητες για χιόνι ακόμα και με την Ισπανία να παίζει σε αυλώνες από βδ [όπως έδειξε ένα τρέξιμο 18αρι πριν λίγες μέρες και όχι μόνο] και φυσικά αν είναι στην Ιταλία το χιόνι θεωρείται σχεδόν δεδομένο και μάλιστα δυνατό όχι αστείο.και επειδή είναι πιο κοντά το ψύχος μπορούν να παίζουν ξαι χαμηλότερα υψόμετρα πχ 300μ

 Με αυτή την λογική όταν κάποιος λέει ότι θέλει να παίξει με Τουρκία και όχι με Ιταλία [το οποίο έχει ειπωθεί άπειρες φορές] θα πρέπει να το θεωρώ εγώ κακία... Δεν πάει έτσι.

18 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Α και να ενημερωσω οτι με το  Μιχαηλ το κανουμε για πλακα ολο αυτο. Κατι σαν ντερμπυ. Πως να το πω. Οταν ξεκαθαρισει ποτ θα παει τοτε θα χαρουμε με οποιον θα δει χιονακι. 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Οι του σπορ των 350 ωρων και πανω, παρακαλουνται να ανοιξουν το κοντρολ στις αντιστοιχες ωρες 😛

Oχι πανελλαδικος, αλλα πανευρωπαικος Κογκοκαταπιωνας, απο Βρετανια-Γαλλια εως Κυπρο και πιο περα.

Ξεραίλα σε όλη την ευρώπη που λες είναι το συγκεκριμένο και υετός μόνο από προσήνεμα και Τουρκία και ανατολικότερα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Συμφωνω απολυτα...Δεν παει αλλο!!! Πρεπει να χιονισουμε και εμεις λιγο...Ακριβως αυτο , αν παει ανατολικα ας παει και Μογγολια αρκει να μην παει Τουρκια η Προσηνεμα Ελλαδας

ΥΓ περιμενεις καλο ασταθειοκαλοκαιρι?

Ρε Χρησταρα κρατα λιγο τους τυπους βρε αδερφε.Εχεις δει καναν προσηνεμο να ποσταρει οτι δε θελει να χιονιστουν οι κεντροβορειες η οι δυτικες μας περιοχες? Αλλωστε υπαρχουν πολλες περιπτωσεις στο παρελθον που εχουν χιονιστει εξισου τα κεντροβορεια με την ανατολικη χωρα.Το ενα δεν αναιρει το αλλο παντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Συμφωνω απολυτα...Δεν παει αλλο!!! Πρεπει να χιονισουμε και εμεις λιγο...Ακριβως αυτο , αν παει ανατολικα ας παει και Μογγολια αρκει να μην παει Τουρκια η Προσηνεμα Ελλαδας

ΥΓ περιμενεις καλο ασταθειοκαλοκαιρι?

Αυτή την φορά ναι, το περασμένο καλοκαίρι φαινόταν  ύποπτο για να βγει η απόλυτη ασχήμια. Αλλά δεν ξέρω γιατί, αλλά αναμένω και τον μεγαλύτερο κογκάτο καύσωνα που έχουμε ζήσει μέχρι στιγμής. Απλά διαίσθηση η οποία μπορεί να είναι τελείως λαθεμένη, όπως ήταν και για τον χειμώνα, που τον περίμενα ακριβώς ανάποδο από αυτό που βγήκε. 

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

για κεντροβορειο χιονιά οι δείκτες πρέπει να είναι αρνητικοί ή στο 0 ή μπορεί να είναι και στο +1 

Έχει διάφορες τιμές Θανάση, δεν είναι πανάκεια. . Υπάρχουν και περιπτώσεις με +1 και παραπάνω και είχαμε κεντροβόρειο. Εδώ θα δούμε πως πάνε τα πράγματα, και θα δούμε τι δείκτες βολεύουν ας πούμε περισσότερο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά το διορθώνουμε Τέο προειδοποιούμε και όποιος συνεχίσει τα να μη χιονίσει στον γείτονα αν δεν χιονίσει σε μένα θα χει πρόβλημα......

παιδιά άλλο η πλάκα άλλο η κακία.....

Τέλος εδώ οι πλάκες και τα αστείο με τέτοιο στυλ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...