Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Modele UKMO - Carte prévisions

 

Ένα κλικ δυτικότερα το ουκμο και έπος  για προσηνεμα βγάζει το σενάριο του τζεμ !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι αλλα δεν υπαρχει κανενα απο τρια.μεγαλα που να δειχνει οτι ο αντικυκλωνας μπορει να ριτζαρει τοσο ψηλα.Οποτε ειναινστα ορια της επιστημονικης φαντασιας

Στις τόσες ώρες τζορτζ όλα είναι ανοιχτά δες ουκμο ένα κλικ δυτικότερα θέλει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, sotos*snow said:

Ένα κλικ δυτικότερα το ουκμο και έπος  για προσηνεμα βγάζει το σενάριο του τζεμ !!!!!

Αυτο ακριβως που θελουμε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω ότι όσο περνάνε τα τρεξίματα αυξάνονται τα ψυχρα σενάρια για την δεύτερη κατεβασιά για προσηνεμα .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ βλέπω ότι όσο περνάνε τα τρεξίματα αυξάνονται τα ψυχρα σενάρια για την δεύτερη κατεβασιά για προσηνεμα .....

τι να το κάνουμε εμείς ας το χαρούν οι προσηνεμοι εδώ θα έχει τα κλασσικά ήλιος με δόντια Βαρδάρης και κανα τυχαίο συννεφο .......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, EVIA 1987!! είπε:

 

EDM1-120.gif

EDM0-144.gif

Οι ωρες πεφτουν και η αξιοπιστία του Ευρωπαίου ανεβαινει.

Οπως ειχα ξαναπει, στις μακρινες ωρες ο Ευρωπαίος ακολουθει τζιφο και εν τελη μετα χαλαει ο τζιφος και ακολουθει τον Ευρωπαίο που εχει φτασει στο σεναριο του τζιφου το προηγούμενο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πρεπει οπωσδηποτε στα σημερινα ρανς να βελτιωθει το ριτζαρισμα του Α.

Ναι αυτό ελπίζουμε και μπορεί να γίνει, πολύ κρίσιμα τα 12αρια σήμερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πρεπει οπωσδηποτε στα σημερινα ρανς να βελτιωθει το ριτζαρισμα του Α.

Στα ανσαμπλς του παιου ριτζαρει αρκετα βορειοτερα! Δεν ξερω γιατι, αλλα εχω την αισθηση οτι αυτη τη φορα θα δουμε τρεξιματα ονειρεμενα! Δλδ τα καλυτερα δεν τα εχουν δειξει οι χαρτες ακομα. Οψομεθα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

τι να το κάνουμε εμείς ας το χαρούν οι προσηνεμοι εδώ θα έχει τα κλασσικά ήλιος με δόντια Βαρδάρης και κανα τυχαίο συννεφο .......

Εμείς εννοείται ότι βγήκαμε τελείως εκτός από προχτές το βράδυ κιόλας απλα ψάχνουμε την όσο το δυνατόν καλύτερη διάταξη για τα προσηνεμα .. τι να ψάχνουμε τις τρίχες ... μεγάλα πράγματα πρέπει και ακόμα είναι εφικτό αυτό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

διαγραμμα χιονιου ευρωπαιου ευβοια :

screencapture-meteologix-com-gr-forecast-262565-euboea-ensemble-euro-snow-1580545440778.png

Στην κορυφωση του υετου το Σαββατο, βγαζει περισοτερα cm για Αθηνα απ οτι στην Ευβοια! Η ταση ειναι αριστη βεβαια και τις λεπτομερειες δεν τις ξερει κανενας ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξερω γιατι ανησυχει τοσο γιωργος!, εγιναν καποιαν πραγματα σημερα το πρωι που στις μεταβλητες που για εμενα ενα σεναριο του 2004 παιρνει βαση πρωινων περιπου 40% πιθανοτητα, ενα αλλο 40% για αθηναικη αριαδνη (δηλαδη οχι ιστορικος σε ποοτητες χιονιου αλλα δυνατος) και αλλο 20% μια προσηνεμη ψυχρη ειβολη δυναμικης χαμηλοτερης απο τον τηλεμαχο

Το ουκμο κυριαρχος του παιχνιδιου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα,  με τα πρωϊνά runs των μοντέλων θα έλεγα πως γίναμε λιγότερο σοφοί από ότι είμασταν χθες.

Υπάρχει μεγαλύτερη πληθώρα σεναρίων.

Εξακολουθεί το κρίσιμο ζήτημα να είναι το ridge που θα κάνει τελικά ο αντικυκλώνας.

Θεωρώ πως υπάρχουν ακόμα κάποιες ελπίδες για καλύτερη τοποθέτησή του σε ποιο ΒΑ πλάτη, αρκεί να χαμηλώσουν τα γεωδυναμικά του αντικυκλώνα στα βάθη του Ατλαντικού.

Αυτή τη στιγμή το GFS τα εμφανίζει ιδιαίτερα υψηλά με αποτέλεσμα να πλατιάζει η επιφάνεια των χαμηλών στον Β. Ατλαντικό και ως εκ τούτου να μη μπορεί να επεκταθεί ο ευρωπαϊκός αντικυκλώνας σωστά προς Σκανδιναβία.

Εγώ θα αρχίσω να απογοητεύομαι εάν δεν διορθωθούν οι συνθήκες αύριο το πρωί.

Προς το παρόν αισιοδοξία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυριο και Κυριακη να το δειξει. Αρκει να μην ξεφυγουμε απο τα σημερινα. 5 μερες πριν την Πεμπτη. Ας ανεβασω το ηθικό σας. 

 

gfs-2008021100-0-138.png

gfs-2008021212-0-120.png

gfs-2008021206-0-126.png

gfs-2008021218-0-114.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, το GEM είναι GEM ΚΑΙ φυσικά είναι εξωπραγματικό και ασύλληπτο Αλλά αν κοιτάξετε προσεχτικά τα ensembles του τζίφου κάποια από αυτά δίνουν παρόμοιο ριτζαρισμα και αντίστοιχη κίνηση Αυλώνα που δεν την έδιναν μέχρι χτες. Μπορεί το κύριο να αρχισε τις εκπτώσεις υπάρχουν όμως σενάρια που ακολουθούν σε λογική το gem. Πάντα κρατάω μικρό καλάθι, επειδή 15 χρόνια τώρα την έχω φάει την μπανάνα μου πολλάκις, αλλά έχω μια καλή αίσθηση για τα 06z. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδα τα σενάρια του Ευρωπαϊκού,όλα είναι κατώτερα των χθεσινών πάρα τον καλό μέσο όρο που εμφανίζεται στους χάρτες .Έχουμε χρόνο ακόμη .  Όπως έγραψε ο Γιώργος θέλουμε καλύτερο αζορικο.Νομιζω δεν είναι απαραίτητο να πάει πιο ψηλά, μας αρκεί  να ενισχυθεί ώστε να κάνει καλύτερο εμποδισμό .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...