Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως η κατάσταση στο βόρειο πόλο στον πολικό στρόβιλο δεν φαίνεται να ηρεμεί καθόλου ούτε όλο τον Μάρτη αν επιβεβαιωθεί ο δείκτης....ήδη ο Φλεβάρης όλος θα συνεχιστεί στα ίδια άσχημα για εμάς επίπεδα.....λογικά οι διατάξεις δεν φαίνονται να αλλάζουν όλο το επόμενο δίμηνο.....θα δούμε φυσικά...

u10serie.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειλικρινα δε ξερω εν τελει τι θα γινει...Στις αλλες δυο ψυχρες εισβολες εξ αρχης ειχα εκφρασει τις επιφυλαξεις μου..Για τωρα ομως ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος..

Αφενος γιατι εχουμε πρωτη φορα τετοιο ψυχος να γυροφερνει τα βαλκανια και αφετερου γιατι ολοι οι καλοι χιονιαδες,εσκασαν μετα απο ανοιξιατικες μερες οπως τωρα καλη ωρα..

Οριακη κατασταση...Ευχομαι να παρουμε το μεγιστο δυνατο...Με λιγη τυχη..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H διάταξη του gem είναι ΙΔΑΝΙΚΗ για τα προσηνεμα. Γιατι; Γιατί, σε διαφορά σε τα άλλα μοντέλα, κάποια σεναρια του gem, μεταξύ των οποίων και το κύριο, δεν δείχνουν κατάρρευση μονοκοματη των υψηλών πιέσεων αλλά δημιουργούν σφήνα υψηλών στην περιοχή Πολωνίας-Βαλτικής-ΒΔ Ρωσίας με αποτέλεσμα ο αυλώνας να έρχεται όλος πάνω μας και να γίνεται αποκοπή στο τέλος όταν πλέον το ψύχος είναι στην Ελλάδα. 

 

 

Πόσο πιθανό είναι αυτό; 

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ και αυτό φαίνεται από τα ensembles πιέσεων εκείνων των περιοχών στα διαγράμματα του τζίφου. Tα ιδια διαγράμματα όμως αφήνουν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά προς το παρόν καθώς τις επιμαχες ώρες το "άνοιγμα" μεταξύ τους παραμένει χαοτικό.

 

gem1.png

 

ensembles.png

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον εχουμε icon gfs navgem  για 6αρια. Και στα πρωινα ξέρω τι πηγε λιγο στραβά. Ξεχασς να ρυθμίσω. Ενα λεπτό:

- Επιτελείο: Gfs λαμβάνει φώτο;

-GFS: Over. Ελήφθη. Προσήνεμο θάψιμο. Όβερ. 

images.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

H διάταξη του gem είναι ΙΔΑΝΙΚΗ για τα προσηνεμα. Γιατι; Γιατί, σε διαφορά σε τα άλλα μοντέλα, κάποια σεναρια του gem, μεταξύ των οποίων και το κύριο, δεν δείχνουν κατάρρευση μονοκοματη των υψηλών πιέσεων αλλά δημιουργούν σφήνα υψηλών στην περιοχή Πολωνίας-Βαλτικής-ΒΔ Ρωσίας με αποτέλεσμα ο αυλώνας να έρχεται όλος πάνω μας και να γίνεται αποκοπή στο τέλος όταν πλέον το ψύχος είναι στην Ελλάδα. 

 

 

Πόσο πιθανό είναι αυτό; 

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ και αυτό φαίνεται από τα ensembles πιέσεων εκείνων των περιοχών στα διαγράμματα του τζίφου. Tα ιδια διαγράμματα όμως αφήνουν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά προς το παρόν καθώς τις επιμαχες ώρες το "άνοιγμα" μεταξύ τους παραμένει χαοτικό.

 

gem1.png

ensembles.png

πρεπει να αναφερθει ομως οτι απο σημερα εχει αρχισει να εμφανιζεται σε σεναρια των μοντελων . χτες δν θυμαμαι κατι τετοιο τοσο καλο εστω και σαν σεναριο.

οπως ανεφερε και ενα παιδι πιο πανω.

οπτοε ας περιμενουμε εως τα σημερινα 12αρια π θεωρω οτι θα φτιαξουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Hlioupolitis98 said:

πρεπει να αναφερθει ομως οτι απο σημερα εχει αρχισει να εμφανιζεται σε σεναρια των μοντελων . χτες δν θυμαμαι κατι τετοιο τοσο καλο εστω και σαν σεναριο.

οπως ανεφερε και ενα παιδι πιο πανω.

οπτοε ας περιμενουμε εως τα σημερινα 12αρια π θεωρω οτι θα φτιαξουν

συμφωνώ απόλυτα. Αυτό λέω και πιο πάνω. Αυτά τα θέματα δεν θα ξεκαθαρίσουν οριστικά πριν τη Δευτέρα. Έχει πολύ δρόμο ακόμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όσο να ναι τα σενάρια για δυνατό προσήνεμο αυξήθηκαν στα μοντέλα και στα ανσάμπλ τους..γι αυτό μόνο συγκρατημένη αισιοδοξία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν τέτοια σενάρια σε όλα τα μοντέλα, προφανώς το θέμα δεν έχει ακόμα ξεκαθαρίσει. Μπορεί να "γείρει" θετικά, μπορεί και όχι. Αναμονή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν ξερω γιατι ανησυχει τοσο γιωργος!, εγιναν καποιαν πραγματα σημερα το πρωι που στις μεταβλητες που για εμενα ενα σεναριο του 2004 παιρνει βαση πρωινων περιπου 40% πιθανοτητα, ενα αλλο 40% για αθηναικη αριαδνη (δηλαδη οχι ιστορικος σε ποοτητες χιονιου αλλα δυνατος) και αλλο 20% μια προσηνεμη ψυχρη ειβολη δυναμικης χαμηλοτερης απο τον τηλεμαχο

Το ουκμο κυριαρχος του παιχνιδιου

Μιχαλακη το 20% που εσυ δινεις εγω το βλεπω γι 80%.Γιατι;Διοτι και τα τρια μεγαλα μοντελα καπακωνουν τον αζορικο.Στις 144 ωρες και στα 3 μοντελα εχει καπακωθει ο Α με αποτελεσμα ο αυλωνας να πιεζεται γρηγορα στα ανατολικα και στην ουσια να.μην προλαβαινει να δωσει τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όσο να ναι τα σενάρια για δυνατό προσήνεμο αυξήθηκαν στα μοντέλα και στα ανσάμπλ τους..γι αυτό μόνο συγκρατημένη αισιοδοξία....

Σωτήρη ,στο Ευρωπαϊκό πάντως είχε θαψιματα χθες .Τώρα δύο σενάρια οριακά έχει. Το παρακάτω είναι το καλύτερο. 

SmartSelect_20200201-105343_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Μιχαλακη το 20% που εσυ δινεις εγω το βλεπω γι 80%.Γιατι;Διοτι και τα τρια μεγαλα μοντελα καπακωνουν τον αζορικο.Στις 144 ωρες και στα 3 μοντελα εχει καπακωθει ο Α με αποτελεσμα ο αυλωνας να πιεζεται γρηγορα στα ανατολικα και στην ουσια να.μην προλαβαινει να δωσει τιποτα.

 Γιωργο με καλυψες,τα πες όλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μιχαλακη το 20% που εσυ δινεις εγω το βλεπω γι 80%.Γιατι;Διοτι και τα τρια μεγαλα μοντελα καπακωνουν τον αζορικο.Στις 144 ωρες και στα 3 μοντελα εχει καπακωθει ο Α με αποτελεσμα ο αυλωνας να πιεζεται γρηγορα στα ανατολικα και στην ουσια να.μην προλαβαινει να δωσει τιποτα.

ευτυχως μιλαμε για 5 μερες μετα. εχουμε μελλον και αυτο μπορει ανετα να αλλαξει προς το καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

cyber ιστορικο το gem εγω οσον αφορα το cyber κομματι ειδα κατι ιστορικο. Με αυτο του gem ζουμε νεο 2002 μη πω και κατι καλυτερο.. Χαος.. Οι πιθανοτητες να φυγει σφηνα ειναι μεγαλυτερες δεν θελω να γινομαι κακος αλλα ειμαι λιγο απαισιοδοξος μεσα στην υπερμετρη αισιοδοξια  μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για την περιοχή μου (κεντρική Εύβοια) τώρα που είδα τα ανσαμπλ του ευρωπαικου από το Meteologix o m.o. για Σαββατο πρωι (8:00) είναι στο -7,3 με πολλά σεναρια κατω απο -10 και αρκετά κοντά στο -12. 

Επειδή μιλάμε για αρκετές μερες μπροστά ξερω ότι άνετα μπορεί να χαλάσουν, όμως είναι θετικό και το αναφέρω με την ελπίδα ότι μπορεί να το κρατήσει. Μέχρι αύριο το βράδυ στα 12αρια θα εχουμε εικόνα κατα 80% το τι θα γίνει.

Θα είμαι έξω και δεν θα δω 6αρι τζίφου αλλά εύχομαι απλά να μην χειροτερέψει ώστε να πάμε με αισιοδοξία στα 12αρια.

Vamos αδέρφια και ελπίζω ότι αυτή τη φορά όσο πλησιάζουμε τόσο και θα βλέπουμε καλύτερα πράγματα.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, fufutos είπε:

 Γιωργο με καλυψες,τα πες όλα.

Ας ελπισουμε σε βελτιωσεις σημερα.Ε μια φορα ας μας φτιαξει αντι να μας το χαλασει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Πάντως για την περιοχή μου (κεντρική Εύβοια) τώρα που είδα τα ανσαμπλ του ευρωπαικου από το Meteologix o m.o. για Σαββατο πρωι (8:00) είναι στο -7,3 με πολλά σεναρια κατω απο -10 και αρκετά κοντά στο -12. 

Επειδή μιλάμε για αρκετές μερες μπροστά ξερω ότι άνετα μπορεί να χαλάσουν, όμως είναι θετικό και το αναφέρω με την ελπίδα ότι μπορεί να το κρατήσει. Μέχρι αύριο το βράδυ στα 12αρια θα εχουμε εικόνα κατα 80% το τι θα γίνει.

Θα είμαι έξω και δεν θα δω 6αρι τζίφου αλλά εύχομαι απλά να μην χειροτερέψει ώστε να πάμε με αισιοδοξία στα 12αρια.

Vamos αδέρφια και ελπίζω ότι αυτή τη φορά όσο πλησιάζουμε τόσο και θα βλέπουμε καλύτερα πράγματα.

Μητσο ειναι παγιδα να κοιτας τις Τ σε αυτην την πιθανη εισβολη.Ο αυλωνας ειναι μεγαλος και.ακομα και λιγο ανατολικα να παει θα σου δωσει εντυπωσιακες Τ χωρις ομως κυκλογεννεση και φαινομενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ας ελπισουμε σε βελτιωσεις σημερα.Ε μια φορα ας μας φτιαξει αντι να μας το χαλασει.

Οι αναλύσεις των βορείων επιτελείων έχουν άλλη γνώμη. Απόψε  στη συνάντηση θα εμφανίσουν το τελικό πορισμα που θα είναι καταπέλτης ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως παιδες ΑΝ λέω ΑΝ έρθει κάτι σαν το Gem,έχω κάνει άμεσα σέρβις τη γεννήτρια,θα γίνουν τρέλα πράγματα κ εδώ στο νησί έχει τύχει παλιές εποχές να πέσει πυλώνας στο Πήλιο κ να μείνουμε χωρίς ρεύμα με αρνητικές επί μέρες(Μάρτης 87,Χιονιάς 2001,2004,)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μητσο ειναι παγιδα να κοιτας τις Τ σε αυτην την πιθανη εισβολη.Ο αυλωνας ειναι μεγαλος και.ακομα και λιγο ανατολικα να παει θα σου δωσει εντυπωσιακες Τ χωρις ομως κυκλογεννεση και φαινομενα.

Ναι έχεις δίκιο αλλά εμεις εδω στα παραθαλάσσια στις προηγούμενες κακοκαιρίες ψαχναμε τις θερμοκρασίες...εαν θελουμε να δουμε χιονι ειναι βασικό να κλειδωσουμε πρωτα θερμοκρασιες και ελπιζουμε μετα στη διαταξη εαν κάτσει εχει καλως διαφορετικα του χρονου, συνηθισμένοι είμαστε εξάλλου... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ΑΙΚΟΝ ψάχνει ακόμα να βρει ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ του αντικυκλώνα παιδια. Ποιο ΑΙΚΟΝ?😂

Να πω όμως και κάτι θετικό για το τρεξιμο του ΑΙΚΟΝ: πετάει κι αυτό μαχαιριά προς ανατολάς. Αν το κέντρο του αντικυκλώνα είναι βορειότερα όπως δειχνουν τα υπόλοιπα μοντέλα, αυτό είναι στοιχείο που συγκλίνει με το πρωϊνό gem

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...