Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, Beach-snow NG said:

Κι όπως είδες ούτε εγώ βγήκα καθόλου αυτές τις ημέρες χαλαζι, γιατί είχα τα ερωτηματικά μέσα μου και είπα να περιμένω ως την Κυριακή βράδυ.....

Εννοείται ρε συ γειτονάκι! Ολοι μας γινόμαστε σοφότεροι με την πάροδο των ετών, έτσι ειναι τα πράγματα, και σωστά πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί όταν τα δεδομένα δεν ειναι σαφή και ξακάθαρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

Αυτό θα ήταν πραγματικά μαγευτικό. 

Ξέρει αλήθεια κανείς πότε το έχει στρώσει τελευταία φορά μέσα στη Λεμεσό?

Βασικά το έχει στρώσει ποτέ μέσα στη Λεμεσό; Θυμάμαι το 2015 είχε κάνει κάτι νιφάδες για μισή ώρα μέχρι και τα νότια παραθαλλάσια της Κύπρου αλλά δε ξέρω αν είχε δει νιφάδες και το κέντρο της Λεμεσού. 

Για ολική χιονόστρωση στους δρόμους της Λεμεσού όμως δε θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ. Παίζει να είναι μισό αιώνα και βάλε να γίνει κάτι τέτοιο.Σωστά;

Δεν νομιζω τα τελευταία 100-150 χρόνια(τουλάχιστον) να το έχει στρώσει στην Λεμεσό. Εάν μιλάμε για χιονόπτωση τα πράγματα είναι λίιιγο πιο "εύκολα". Νομίζω το 2015 ήταν από τις ελάχιστες περιπτώσεις των τελευταίων πολλών δεκαετιών που χιόνισε μέσα στην πόλη αλλά και γενικά μέχρι τα παραθαλάσσια.

Πάντως, η πιο "χιονοπληκτη" πόλη της Κύπρου είναι η Λευκωσία, η οποία έχει καταφέρει μέσα στα τελευταία 100 χρόνια να χιονιστεί αρκετές φορές και μάλιστα μία φορά υπήρξε και σημαντική(ιστορική για εδώ)χιονόστρωση, κοντά στα 20cm(νομίζω έχω βάλει φώτο στο θέμα με τους παλιούς χιονιάδες κλπ).

Όπως και να'χει, το χιόνι  είναι δύσκολη υπόθεση για το νησί, αλλά ευτυχώς έχει άλλο ενδιαφέρον... Τις αγαπημένες καταιγίδες! 

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτά που δίνουν τα μοντέλα μέχρι στιγμής Τετάρτη χιονιζόμαστε καλά Μεσσηνία και γενικότερα δυτική-κεντροδυτική Πελοπόννησο. Κλασικός χιονιάς ΒΔ ρεύματος με πολλά ηλεκτρικά. Όλη η ορεινή Μεσσηνία θα βάλει καλά με τα Κυπαρισσιακά ακόμη καλύτερα λόγω ΒΔ και άμεσης γειτνίασης με Ιόνιο!

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο αρνητικό οι χαμηλές θερμοκρασίες στα 850 που θα ανεβάσουν λίγο τα υψόμετρα χιονόπτωσης στα 400-500 μ. περίπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλκιδεοι κοιτώντας το ευρωπαικο απο το meteologix βλεπω ότι Πέμπτη απογευμα προς βραδυ έχουμε στα 850 -6,4 με -6,7, καποια λίγα φαινομενα (2-3χλ), ββδ επιφανειας και επιπεδα παγιοποίησης περίπου στα 500 μετρα. Αν λέω αν αυτα δεν αλλάξουν (χειροτερέψουν) μπορει να δουμε να πέφτει καμια νιφάδα, έτσι για το ******.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι τις 42 ωρες ιδιο μου φαινεται το  Icon ( στην Ελλαδα)

Βασικα δεν ειναι ιδιο γιατι απο εκει που εδινε Θεσσαλονικη 10+ mm στο 12αρι , τωρα μας δινει 0.2 mm...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, g_ar said:

Δεν νομιζω τα τελευταία 100-150 χρόνια(τουλάχιστον) να το έχει στρώσει στην Λεμεσό. Εάν μιλάμε για χιονόπτωση τα πράγματα είναι λίιιγο πιο "εύκολα". Νομίζω το 2015 ήταν από τις ελάχιστες περιπτώσεις των τελευταίων πολλών δεκαετιών που χιόνισε μέσα στην πόλη αλλά και γενικά μέχρι τα παραθαλάσσια.

Πάντως, η πιο "χιονοπληκτη" πόλη της Κύπρου είναι η Λευκωσία, η οποία έχει καταφέρει μέσα στα τελευταία 100 χρόνια να χιονιστεί αρκετές φορές και μάλιστα μία φορά υπήρξε και σημαντική(ιστορική για εδώ)χιονόστρωση, κοντά στα 20cm(νομίζω έχω βάλει φώτο στο θέμα με τους παλιούς χιονιάδες κλπ).

Όπως και να'χει, το χιόνι  είναι δύσκολη υπόθεση για το νησί, αλλά ευτυχώς έχει άλλο ενδιαφέρον... Τις αγαπημένες καταιγίδες! 

Το 1950 το είχε στρώσει στο Τελ Αβίβ και στη Βυρηττό. Λογικά δεν θα είχε πιάσει και Λεμεσό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι εντυπωσιακο παρολο που ο αυλωνας δεν πιανει καν αιγαιο στο αικον.βγαινει υετος σε ευβοια και λιγο σε αττικη.Φανταστειτε τι θα γινει αν δυτικισει 200χλμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, South Athens said:

Το 1950 το είχε στρώσει στο Τελ Αβίβ και στη Βυρηττό. Λογικά δεν θα είχε πιάσει και Λεμεσό;

5 χιονοδρομικά κέντρα έχει ο Λίβανος, ανοιχτά 3 με 4 μήνες το χρόνο. Η Βυρητός βλέπει στρωσιματάκι κοντά ανά δεκαετία. Συχνότερα από μας έτσι όπως το πάει. 😂

Α! Και ειναι και πανεμορφη χώρα. Πάρτε μάτι

 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ειναι εντυπωσιακο παρολο που ο αυλωνας δεν πιανει καν αιγαιο στο αικον.βγαινει υετος σε ευβοια και λιγο σε αττικη.Φανταστειτε τι θα γινει αν δυτικισει 200χλμ.

Δεν φανταζομαστε. Πάμε να φέρουμε κανονικό αυλώνα στο φωτο φινις του χειμωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειναι εντυπωσιακο παρολο που ο αυλωνας δεν πιανει καν αιγαιο στο αικον.βγαινει υετος σε ευβοια και λιγο σε αττικη.Φανταστειτε τι θα γινει αν δυτικισει 200χλμ.

Για αυτό το δυτύκισμα ξυπνάω και κοιμάμαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη γραφονται.και διαφορα και περα απο το χαβαλε,ενας αυλωνας οταν πιανει θαλασσα,δεν χρειαζεται ΚΑΝΕΝΑ χαμηλο για να βγαλει υετο και μαλιστα σημαντικο.Σιγουρα αν βγαλει χαμηλο ο υετος.αυξανεται,οσο και η διαρκεια αφου αλλαζει.το.στριμ τιυ αυλωνα.Εξαλλου ενας αυλωνας ειναι απο μονος του μια σκαφη ΧΑΜΗΛΩΝ πιεσεων με πολλα μετωπα κακοκαιριας.Αν ο αυλωνας εμπαινε αιγαιο αυτουσιος κι ετσι οπως τον βλεπουμε τωρα,θα δημιουργιυσε.καθαρα βορειο ρευμα και θα εδινε αρκετο υετο στις γνωστες περιοχες,ακομα και χωρις κυκλογενεση.Επειδη καποιοι αναφεριυν οτι καποτε ειχαμε -10.με αστερια στην Αττικη,να ξεκαθαρισουμε οτι ο αυλωνας τοτε πριφανως ηρθε.μι διαφορετικη κλιση πιυ εβγαλε βορειοδυτικο ρευμα.Με αυτο το στριμ ο αερας περναει πανω αο τιν ηπειρωτικο κορμο και ΔΕΝ μπορει να αντλησει.την απαιτουμενη υγρασια οποτε δεν υπαρχει νεφοποιηση στην Αττικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επειδη γραφονται.και διαφορα και περα απο το χαβαλε,ενας αυλωνας οταν πιανει θαλασσα,δεν χρειαζεται ΚΑΝΕΝΑ χαμηλο για να βγαλει υετο και μαλιστα σημαντικο.Σιγουρα αν βγαλει χαμηλο ο υετος.αυξανεται,οσο και η διαρκεια αφου αλλαζει.το.στριμ τιυ αυλωνα.Εξαλλου ενας αυλωνας ειναι απο μονος του μια σκαφη ΧΑΜΗΛΩΝ πιεσεων με πολλα μετωπα κακοκαιριας.Αν ο αυλωνας εμπαινε αιγαιο αυτουσιος κι ετσι οπως τον βλεπουμε τωρα,θα δημιουργιυσε.καθαρα βορειο ρευμα και θα εδινε αρκετο υετο στις γνωστες περιοχες,ακομα και χωρις κυκλογενεση.Επειδη καποιοι αναφεριυν οτι καποτε ειχαμε -10.με αστερια στην Αττικη,να ξεκαθαρισουμε οτι ο αυλωνας τοτε πριφανως ηρθε.μι διαφορετικη κλιση πιυ εβγαλε βορειοδυτικο ρευμα.Με αυτο το στριμ ο αερας περναει πανω αο τιν ηπειρωτικο κορμο και ΔΕΝ μπορει να αντλησει.την απαιτουμενη υγρασια οποτε δεν υπαρχει νεφοποιηση στην Αττικη.

Για την τωρινή κακοκαιρία μιλάς;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Για την τωρινή κακοκαιρία μιλάς;

Μιλαω γενικα.Παραπανω λεω οτι αν δυτικισει ο αυλωωνας της Παρασκευης-Σα βατου μπορει ανετα να δωσει χιονια σε ατιικη ευβοια ως τα πεδινα τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, BrainA είπε:

5 χιονοδρομικά κέντρα έχει ο Λίβανος, ανοιχτά 3 με 4 μήνες το χρόνο. Η Βυρητός βλέπει στρωσιματάκι κοντά ανά δεκαετία. Συχνότερα από μας έτσι όπως το πάει. 😂

Στους τελευταίους 12 μήνες που παρακολουθώ την Αφρική, διάγει παρατεταμένη περίοδο ψύχρανσης (μικρότερης ή μεγαλύτερης), τουλάχιστον στους 9 ή 10 μήνες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιζει ρολο απο που ερχεται ο αυλωνας,η κινηση του. Απο ΒΑ προς ΝΔ οπως θα θελατε στη β φαση τωρα,ναι δεν θα ηθελε χαμηλο κοντα γιατι θα ειχε ευνοϊκο ρευμα ψηλα για aegean effect κλπ. Στην πρωτη φαση ομως το ρευμα ειναι ΒΔ αφου παει απο ΒΔ προς ΝΑ ο αυλωνας,αρα εκει οτι δωσει το χαμηλο. Δηλαδη με απλα λογια δεν παιζουν τοσο ρολο οι θερμοκρασιες του αυλωνα για πιθανες παρατασεις υετου,αλλα η κινηση του αυλωνα. Το 2002 πχ το χαμηλο ηταν πολυ ανατολικα,αλλα λογω της κινησης του αυλωνα ειχε επιπλεον υετο σε καποιες περιοχες. Αντιστοιχα το 15 ολες οι εισβολες με -10 δεν ειχαν υετο,γιατι δεν ηταν αυλωνες για εκει. Αν ηταν στο ιονιο,θα ειχε δειξει το ασπεν πως αξιοποιουνται οι δυτικοι αυλωνες,οπως εγινε περσι δηλαδη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Κρίσιμο το 18άρι. Καθορίζει στοιχεία του ιστορικού που θα χτυπήσει τη χώρα στα τέλη του μήνα. 

Νωρις ειναι ακομα γι αυτο...αλλα κατα πασα πιθανοτητα δικο σας θα ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...