Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωστα,γελαει ο κοσμος αλλα που να ηξερε ποσα ξερεις εσυ!!!!!!1 Πες ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην κυκλοφορια της Ευρωπης το τιναγμα του κουραμπιε στο Θιβετ!!!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικα καλησπερα σας..Που ελεγε και μια ψυχη...Πολυ κ....παιδο ο αζορικος...Αλλα δε μασαμε..Ο ραδιοπειρατικος σταθμος του weather club μαγκιορικα θα κανει το αυτονοητο...😜

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τη ζημιά κάνει αυτό το χαμηλό στις 144 νότια της Γροιλανδίας που περνάει στην κυκλοφορία και στην συνέχεια βαθαίνει και αρκετά με αποτέλεσμα να μην αφήνει τον αζορ να κάνει την δουλειά του.μπορει σε επόμενα ραν μην υπάρχει αυτο η έχει κλειδώσει η δημιουργία του?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερωτηση προς το Μιχαλη:Παρατηρω οτι συχνα κοιτας την αμερικη και πως μεταβολες εκει επηρεζουν τον καιρο στον ατλαντικο και αρα στην Ευρωπη.Οι μεταβολες στην Αμερικη δεν επηρεαζονται απο κατι που γινεται δυτικοτερα στον ειρηνικο πχ?Εχει νοημα να προχωρησεις δυτικοτερα της Αμερικης μπας και μπορεσεις να εξηγησεις καλυτερα πιο μεσοπροθεσμες προβλεψεις?

Επεξεργάστηκε από kopriniotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kopriniotis είπε:

Ερωτηση προς το Μιχαλη:Παρατηρω οτι συχνα κοιτας την αμερικη και πως μεταβολες εκει επηρεζουν τον καιρο στον ατλαντικο και αρα στην Ευρωπη.Οι μεταβολες στην Αμερικη δεν επηρεαζονται απο κατι που γινεται δυτικοτερα στον ειρηνικο πχ?Εχει νοημα να προχωρησεις δυτικοτερα της Αμερικης μπας και μπορεσεις να εξηγησεις καλυτερα πιο μεσοπροθεσμες προβλεψεις?

Έχω ξαναπαντήσει σε αυτό το ερώτημα, το οποίο είναι εύλογο. Ναι ισχύει προφανώς κάτι τέτοιο. Απλά επειδή αν πάμε δυτικότερα σημαίνει αυτόματα ότι η μεταβολή αυτή θα μας αφορά σε ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, από ότι κάτι στην Αμερική. Άρα πρακτικά δεν έχει νόημα να κοιτάω ακόμα δυτικότερα από την Αμερική [που στην ουσία έτσι μπαίνουμε στον Ειρηνικό και εν τέλη στην Ασία] Γιατί οι μεταβολές εκεί, μέχρι να οδηγήσουν σε ένα "απτό" αποτέλεσμα εδώ, θα είναι τόσο χρονικά πίσω, με αποτέλεσμα τα σενάρια να είναι πρακτικά ατελείωτα. 

Στην ουσία αν χρειαζόταν να κοιτάω τόσο μακριά, με την προϋπόθεση ότι καταλαβαίνω πως κάποια αλλαγή επηρεάζει την συνέχεια, η πιθανή ψυχρή εισβολή θα ήταν 15 μέρες μακριά μας χοντρικά. Έτσι λοιπόν περιορίζομαι στην Αμερική, όπου οι αλλαγές στις μεταβλητές επηρεάζουν τον καιρό της Ευρώπης μετά από ένα διάστημα 3,4 έως 8 ημερών, όχι παραπάνω. 

Από εκεί και πέρα έχει τεράστια σημασία να μπορείς να βρεις αυτές τις σημαντικές μεταβλητές. Όλα επηρεάζουν την συνέχεια του καιρού, αλλά κάποια πράγματα λιγότερο. Σκέψου ότι αν προσθέσεις  στο 1000 το 10 το και το 1., θα κάνει 1011. Όμως αυτό είναι περίπου 1000 πάλι, μικρή η διαφορά, μικρό το σφάλμα. Κάπως έτσι κάνω και εγώ με τις μεταβλητές στον καιρό. Θέλει πολλή ενασχόληση, βασικά τόση πολλή ώστε πρακτικά να μην μπορείς να ασχοληθείς με άλλο θέμα.  Γενικά η μέθοδος αυτή δεν με έχει απογοήτευση ποτέ, από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αμερική στον χιονιά της Σοφίας

Αυτή η μέθοδος έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία, αν οι αυλώνες έρχονται από βορειοδυτικά έως βόρεια-ελαφρώς βορειοανατολικά. Για τις μπακ ντορ, η Αμερική παίζει γενικά πολύ μικρότερο ρόλο, αφού  μιλάμε κατά κάποιο τρόπο για αντιστροφή της δυτικής κυκλοφορίας.

 

Αυτά χοντρικά, ελπίζω να ήμουν σαφής😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αικον προς ευρωπαιο και τζεμ ..νομίζω αυριο ακολουθουν  τζιφος και ουκμο και τελος

Εκ του αποτελέσματος το αικον είχε χειρότερο σενάριο πάντως, τουλάχιστον τα άλλα 2 μας βρέχουν, αυτό έχει θερμή εισβολή. Και εντωμεταξύ την γροιλανδική αποκοπή την κάνει ακόμα πιο έντονη... Αυτό είναι που δεν μου αρέσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αικον προς ευρωπαιο και τζεμ ..νομίζω αυριο ακολουθουν  τζιφος και ουκμο και τελος

Τέλος για ποτέ λες?για τα κοντινά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowjunky είπε:

Τέλος για ποτέ λες?για τα κοντινά?

Η άποψη μου είναι ότι η πρώτη φάση δε θα βγει....Δυστυχώς ο ευρωπαιος δεν ει αι καλος αντίπαλος ποτε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Η άποψη μου είναι ότι η πρώτη φάση δε θα βγει....Δυστυχώς ο ευρωπαιος δεν ει αι καλος αντίπαλος ποτε...

Το θέμα είναι μην χαλάσει και το μετά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το παρον δεν δινω καμια μα καμια σημασια στα κυρια ολων των μοντελων απο την στιγμη που ολα οσα εχουν ανσμπλ οι μεσοι οροι δειχνουν αζορικο και ανατολικευση και τα κυρια γροιλανδικο και ακρα δυτικη ευρωπη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

προς το παρον δεν δινω καμια μα καμια σημασια στα κυρια ολων των μοντελων απο την στιγμη που ολα οσα εχουν ανσμπλ οι μεσοι οροι δειχνουν αζορικο και ανατολικευση και τα κυρια γροιλανδικο και ακρα δυτικη ευρωπη...

Ποια ανατολικευση βρε βαγγελη.. για τη πρωτη φαση λες;;; Η τη μετα...Ο μέσος όρος ευρωπαιου παντως δυτικισε σε σχεση με το πρωί στη πρώτη φάση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ποια ανατολικευση βρε βαγγελη.. για τη πρωτη φαση λες;;; Η τη μετα...Ο μέσος όρος ευρωπαιου παντως δυτικισε σε σχεση με το πρωί στη πρώτη φάση...

για την δευτερη φαση και για το τι δειχνουν οι μεσοι οροι σε σχεση με τα κυρια απο τις 168 στις 192 ωρες και επειτα οι διαφορες ειναι τεραστιες μεταξυ μεσων ορων και κυριων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

για την δευτερη φαση και για το τι δειχνουν οι μεσοι οροι σε σχεση με τα κυρια

Το ζήτημα είναι να πάρουμε τιποτα απο τη πρωτη ...η δευτερη τοσο μακρια που ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι καλά που δεν δείχνει το αικον την συνέχεια. Υποτροπικός και άγιος ο θεός. Και για την δεύτερη φάση θα πήγαινε δυτική Ευρώπη, λόγω της μεταβλητής που ανέφερα. Βέβαια επειδή θα ήταν ήδη η ψυχρή εισβολή δυτικά από το πρώτο, απλά θα είχαμε επέκταση του θερμού κύματος. Δηλαδή ούτε δυτικό χιονιά θα έβγαζε, το πολύ πολύ βροχή

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν το ανέβασε κανείς νωρίτερα....το μόνο μοντέλο που στο κύριο δίνει ότι προσπαθούν να δείξουν οι μέσοι όροι των άλλων μοντέλων....σε σχέση με την άκρα δυτική ευρώπη που παίζουν όλα τα άλλα κύρια τρεξίματα των μοντέλων....

J192-21.GIF?18-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Δεν ξέρω αν το ανέβασε κανείς νωρίτερα....το μόνο μοντέλο που στο κύριο δίνει ότι προσπαθούν να δείξουν οι μέσοι όροι των άλλων μοντέλων....σε σχέση με την άκρα δυτική ευρώπη που παίζουν όλα τα άλλα κύρια τρεξίματα των μοντέλων....

J192-21.GIF?18-12

δεν θα το έλεγα..

gens-31-1-192.pngEDM1-192.GIF?18-0

 

Η περιοχή του βορείου Ατλαντικού δεν έχει καμία σχέση..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

 

Αυτά. Εγώ όπως είπα θέλω να βγει δυτική Ευρώπη, γιατί υπάρχουν τα στοιχεία για να επιμείνει πολύ αυτή η κυκλοφορία, και άρα όταν γυρίσω Γιάννενα θα τα δω χιονισμένα και με 500αρα υετό ήδη από τον πρώτο μήνα. χεχε

 

 

χαχαχα ρε Μιχαήλ.. περιμένεις Μάιο μήνα να έχει χιόνια στα Γιάννενα; γιατί δεν πρόκειται πριν τον Απρίλιο να ανοίξουν οι μετακινήσεις από νομό σε νομό....

εσύ για πότε υπολόγιζες ; Γενάρη;....μάλλον ατύχησες .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ο μήνας σήμερα και η υποτιθέμενη Β φάση πάει για 26 27 . Άρα 7 μέρες με 8 μπροστά. Ας περιμένουμε μέχρι 22 στα 12αρια. Αν δεν είναι καλά δεν πειράζει. Έστω βροχή και μαξ 12 13 βαθμοί. Και βλέπουμε πως θα μπει ο νέος χρόνος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

χαχαχα ρε Μιχαήλ.. περιμένεις Μάιο μήνα να έχει χιόνια στα Γιάννενα; γιατί δεν πρόκειται πριν τον Απρίλιο να ανοίξουν οι μετακινήσεις από νομό σε νομό....

εσύ για πότε υπολόγιζες ; Γενάρη;....μάλλον ατύχησες .....

Έχω ειδικό φυλλάδιο. Μπορώ να επιστρέψω όποτε θέλω. Είναι του πανεπιστημίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...