Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Πως μετριέται?

Μίλησα αναλυτικά εχθές.  Δεν θα το ξαναγράψω τώρα. Εγώ γράφω με απλά ελληνικά. Τέλος, και πάμε στην συζήτηση ανάλυσης χαρτών, γιατί το μισό φόρουμ θα είχε πάρει μπαν κανονικά, αν τα ίδια λόγια που ειπώθηκαν εδώ, αφορούσαν κάποια άλλη περιοχή της Ελλάδας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Αυτα τα χαμηλα πανω απο την ισλανδια μεχρι στιγμης χαλανε το γλυκο.

gfs-0-150.png?18

Αν αυτα στα επομενα τρεξιματα ειναι ποιο εξασθενημενα,προσωπικα πιστευω οτι θα δουμε μια περεταιρω μετατοπιση του αζορικου ακομα ποιο ανατολικα.

gfs-0-168.png?18

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά σας παρακαλώ πολύ,  προσπαθείστε να κρατήσουμε το forum καθαρό..Αποφεύγετε ειρωνείες και επικριτικά σχόλια..Είμαστε στην τσίτα το καταλαβαίνω, αλλά βοηθήστε όλοι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Μίλησα αναλυτικά εχθές.  Δεν θα το ξαναγράψω τώρα. Εγώ γράφω με απλά ελληνικά. Τέλος, και πάμε στην συζήτηση ανάλυσης χαρτών, γιατί το μισό φόρουμ θα είχε πάρει μπαν κανονικά, αν τα ίδια λόγια που ειπώθηκαν εδώ, αφορούσαν κάποια άλλη περιοχή της Ελλάδας.

Μιχαλη κι εγω ελληνικά γράφω, δεν γράφω ιταλικά. Όσο για το μπαν, γιατι? Επειδή λες κάτι που διαφωνούμε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στατιστικά το 2004 ακριβώς αυτό με αυτό το ψύχος έχει 1 χρόνο περισσοτερο από δυτικό κόγκα, που ήταν το 2005. Απλά. πράγματα. Ο δυτικός κόγκας δεν μετριέται με  χιόνι μέσα στα Γιάννενα...

Μιχαηλ και συμφωνω και διαφωνω...Παλιά σιγουρα ερχοταν περισσοτερο αυτ ή η διαταξη απο οτι τωρα αλλα οχι πιο συχνά απο προσηνεμα ...Η προσηνεμη διαταξη ηταν και θα είναι αρκετά πιο συχνή απο τη δυτική...με την ιδια λογικη που λες να μη μετριέται και ο προσηνεμος κόγκας με το χιονι αθηνα μεσα...έχουν έρθει πολλες προσηνεμες διατάξεις που δε χιονισε το κέντρο αθηνας αλλα το Διόνυσο την Ιπποκράτειο κ.α τη Μύκονο τη Τήνο τα Χανιά..Όλες αυτές προσηνεμες θεωρουνται..απλά δεν έκατσε καποια καλη στο κεντρο αθηνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

300 ώρες μακριά....... θα το κυνηγήσω αρχικά για την αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη και φυσικά για την κατάληξη που μπορεί να έχει... 

gfs-13-294.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

300 ώρες μακριά....... θα το κυνηγήσω αρχικά για την αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη και φυσικά για την κατάληξη που μπορεί να έχει... 

 

Ποιο ευκολο το κοβω για κεντροβορειο χιονια μεχρι στιγμης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Ποιο ευκολο το κοβω για κεντροβορειο χιονια μεχρι στιγμης.

Εννοείται.  Μα εκεί θέλω να πάει. Μετά ότι γίνει για μας. Πιο εύκολο τα ανατολικά προσηνσμα έχουν να πάρουν πράγματα από κεντροβορειο χιονιά ( έστω πασπαλα) παρά από δυτικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Μιχαλη κι εγω ελληνικά γράφω, δεν γράφω ιταλικά. Όσο για το μπαν, γιατι? Επειδή λες κάτι που διαφωνούμε?

Όχι.. Επειδή κάποτε το πείραγμα για την δυτική χώρα, από αστείο καταντάει κουραστικό. Πόσο μάλλον όταν είναι από πολλά άτομα μαζί. Ξέρω πολύ καλά ότι η δυτική Ελλάδα είναι η δυκολότερη περιοχή. Αν υπάρχει κάποιος που το ξέρει πρώτος, αυτός είμαι εγώ. Απλά είπα ότι τόσο πείραγμα καταντάει κουραστικό για εμένα.

 

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Μιχαηλ και συμφωνω και διαφωνω...Παλιά σιγουρα ερχοταν περισσοτερο αυτ ή η διαταξη απο οτι τωρα αλλα οχι πιο συχνά απο προσηνεμα ...Η προσηνεμη διαταξη ηταν και θα είναι αρκετά πιο συχνή απο τη δυτική...με την ιδια λογικη που λες να μη μετριέται και ο προσηνεμος κόγκας με το χιονι αθηνα μεσα...έχουν έρθει πολλες προσηνεμες διατάξεις που δε χιονισε το κέντρο αθηνας αλλα το Διόνυσο την Ιπποκράτειο κ.α τη Μύκονο τη Τήνο τα Χανιά..Όλες αυτές προσηνεμες θεωρουνται..απλά δεν έκατσε καποια καλη στο κεντρο αθηνας.

Αντώνη δεν διαφωνώ σε τίποτα με αυτό. Προφανώς οι προσήνεμες διατάξεις είναι στατιστικά οι πιο εύκολες να συμβούν.  Για αυτό αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο 2004, που αν και σύντομο, ήταν η πιο εντυπωσιακή προσήνεμη διάταξη και εγώ δεν ξέρω πόσων δεκαετιών. Για αυτό έκανα σύγκριση στατιστική με αυτό το έτος συγκεκριμένα., και δεν φοβήθηκα ότι θα παρεξηγηθεί και αυτό, γιατί μίλησα συγκεκριμένα για το 2004. όχι τα το 4,6,8 και πάει λέγοντας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Εννοείται.  Μα εκεί θέλω να πάει. Μετά ότι γίνει για μας. Πιο εύκολο τα ανατολικά προσηνσμα έχουν να πάρουν πράγματα από κεντροβορειο χιονιά ( έστω πασπαλα) παρά από δυτικο

Ετσι ακριβως.Δες και τον μεσο ορο που ανεβασα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spartan είπε:

 

Αυτα τα χαμηλα πανω απο την ισλανδια μεχρι στιγμης χαλανε το γλυκο.

gfs-0-150.png?18

Αν αυτα στα επομενα τρεξιματα ειναι ποιο εξασθενημενα,προσωπικα πιστευω οτι θα δουμε μια περεταιρω μετατοπιση του αζορικου ακομα ποιο ανατολικα.

gfs-0-168.png?18

ναι σπυρο ακριβως αυτο ειναι το θεμα να απομακρυνθουν πιο ανατολικα και αυτο γινεται μονο εαν ο αζορικος παει πιο βορεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλο προσηνεμη διαταξη αλλο χιονιας  στο συνταγμα...προσηνεμη διαταξη υπηρχε και θα υπαρχει και πανω απο 2 φορες το χρονο....επισης αλλο χιονια στα πεδινα της κεντροβορειας ελλαδας που υπαρχουν σχεδον καθε χρονο αλλο 2001 1988 1987 1968..στην ιδια εξισωση σπανιοτητας εως θαυματος πλεον ειναι και ο γκογκας ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι.. Επειδή κάποτε το πείραγμα για την δυτική χώρα, από αστείο καταντάει κουραστικό. Πόσο μάλλον όταν είναι από πολλά άτομα μαζί. Ξέρω πολύ καλά ότι η δυτική Ελλάδα είναι η δυκολότερη περιοχή. Αν υπάρχει κάποιος που το ξέρει πρώτος, αυτός είμαι εγώ. Απλά είπα ότι τόσο πείραγμα καταντάει κουραστικό για εμένα.

 

 

Μιχαλη τα παντα ειναι τυχη και λεπτομεριες.Μπορει και ιστορικο δυτικο χιονια να κανει αν θελει.Αλλα βαση καιρικης στατιστικης αυτο ειναι δυσκολοτερο σε σχεση με τα κεντροβορεια εξ αρχης που θα ειναι παντα το πρωτο φαβορι,,και μετα φυσικα  ακολοθουν και τα ανατολικα προσηνεμα.Παιζει παντα ρολο και η ροη  της κυκλοφοριας μεσα στο χειμωνα .

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 12αρι είδα έναν ενθουσιασμό ,τώρα τι έγινε; Δεν βλέπω κανένα λόγο για απογοήτευση στους παρακάτω χάρτες  ( τουλάχιστον που να δικαιολογεί μεγαλύτερη από πριν ). Ακόμη είμαστε ζωντανοί.

Υ.Γ Στην στρατόσφαιρα σε λίγο θα ψήνεις τυρόπιτα!

Καλό βράδυ σε όλους!

gfsnh-13-282.png

gfsnh-13-276.png

gfsnh-10-258.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μεχρι 26-27 με πειθει...αυτα που βγαζει την Πρωτοχρονια δεν υπαρχει περιπτωση να βγουν ετσι...η θα βελτιωθουν η δεν θα γινει τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Να δω τον Βαγγέλη να λέει την φράση: σοκ και δέος πάει ΑΝΑΤΟΛΙΚΆ, θα τα έχω δει όλα 😂

κοιτα να δεις ως βαση για κατι απολυτα πεδινο λιγο πολυ ολοι θελουμε τα ιδια και η διαφορα ειναι μερικες εκατονταδες χιλιομετρα η και λιγοτερο οποτε στην αρχη μιας ιστοριας αυτα που μας ενωνουν ειναι πολυ περισσοτερα απ αυτα που μας χωριζουν προσωρινα στο τελος...αρα ναι οτιδηποτε σε ανατολικο βολευει τους περισσοτερους πλην ισως των ιωαννινων αν και δε νομιζω να ειναι πανακεια αυτο που κυνηγα ο μιχαηλ καθως μπορει με πολλες διαταξεις να βαλει πολυ χιονι και οχι με μια συγκεκριμενη αλλα οκ κατανοω ...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Μιχαλη τα παντα ειναι τυχη και λεπτομεριες.Μπορει και ιστορικο δυτικο χιονια να κανει αν θελει.Αλλα βαση καιρικης στατιστικης αυτο ειναι δυσκολοτερο σε σχεση με τα κεντροβορεια εξ αρχης που θα ειναι παντα το πρωτο φαβορι,,και μετα φυσικα και τα ανατολικα προσηνεμα.Παιζει παντα ρολο και η ροη  της κυκλοφοριας μεσα στο χειμωνα .

Ακριβώς αυτό ισχύει ναι. Για αυτό περιμένω εκείνη την στιγμή, ακόμα και αν λείπω, γιατί ξέρω ότι είναι τόσο σπάνια, αλλά όταν συμβεί, έστω και από μακριά, εγώ θα νιώσω ευτυχισμένος, καθώς θα υπάρξει η μεγάλη εξιλέωση που περίμενα. Τέλος πάντων, καληνυχτώ. τα ενσέμπλς είναι καλύτερα για την ανατολική μερίδα του λέοντος, για την δεύτερη φάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gens-31-1-180.png

Εγω με αυτο τον μεσο ορο που βλεπω στο 18αρι.,Προσωπικα πιστευω οτι οι φιλοι μας οι ιβηρες,μονο φαβορι δεν ειναι για περισσοτερες χειμωνιατικες καταστασεις σε σχεση με εμας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ακριβώς αυτό ισχύει ναι. Για αυτό περιμένω εκείνη την στιγμή, ακόμα και αν λείπω, γιατί ξέρω ότι είναι τόσο σπάνια, αλλά όταν συμβεί, έστω και από μακριά, εγώ θα νιώσω ευτυχισμένος, καθώς θα υπάρξει η μεγάλη εξιλέωση που περίμενα. Τέλος πάντων, καληνυχτώ. τα ενσέμπλς είναι καλύτερα για την ανατολική μερίδα του λέοντος, για την δεύτερη φάση.

Αυτο θα το ζησεις σιγουρα μια ημερα,.Ακομα νεο παιδι εισαι.Αλλα τα εχουμε ξαναπει ,αυτη την στιγμη ολοι μας ειμαστε σε μια καιρικη ρουλετα.

Και περιμενουμε με αγωνια,στο που θα κατσει η μπιλια τελικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

gens-31-1-180.png

Εγω με αυτο τον μεσο ορο που βλεπω στο 18αρι.,Προσωπικα πιστευω οτι οι φιλοι μας οι ιβηρες,μονο φαβορι δεν ειναι για περισσοτερες χειμωνιατικες καταστασεις σε σχεση με εμας.

Επειδή έχουμε να κάνουμε με πολύ εύθραυστα χαμηλακια ίσως πρέπει να δώσουμε ένα περιθώριο 4 ημερών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Απλά πολύ περισσότερο από αυτό. 

Οσον αφορα τους δυτικους χιονιαδες αυτο το χιονι Μιχαηλ που το θυμαμαι και εγω ειναι σαν μιγακια μπροστα στην παπλαμουδα της 26 ιανουαριου του 2005.Θυμαμαι τοτε ηταν σε ετοιμοτητα και εκχιονιστικα μεσα στην πολη μιας και ειχαν προειδοποιησει για τον χιονια που πλησιαζε τα Γιαννενα.Ειχαν μεινει πολλα αυτοκινητα στους δρομους της πολης που δεν ειχαν αλυσιδες.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Επειδή έχουμε να κάνουμε με πολύ εύθραυστα χαμηλακια ίσως πρέπει να δώσουμε ένα περιθώριο 4 ημερών. 

Μωρε δεν αντιλεγω σε αυτο,απλα υπαρχει σαφης βελτιωση στους μεσους ορους στα τελευταια τρεξιματα

Ελπιζω και στα κυρια σταδιακα, να αρχιζει να φαινεται και αυτο σιγα σιγα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ λες την λεξη δυτικα και κανεις ενα μεγαλο λαθος..τα δυτικα πεδινα νησια και παραθαλασσια απ αυτα τα -1 και -2 που θαβουν τα γιαννενα δεν παιρνουν τιποτα οποτε δεν μπορεις να λες οτι σκεφτεσαι τα δυτικα και εμεις δεν τα σκεφτομαστε και το γραφω σοβαρα τωρα αυτο γιατι εχω μαθει στη ζωη μου πως οτιδηποτε δεν ισχυει δεν το αφηνεις κατω να πεσει.προσωπικα εγω και νομιζω και πολλα παιδια απο παλια και απο αλλου εχουμε δειξει πελωρια λατρεια αγαπη και χαρα και προσμονη για πολλα δυτικα οπως πχ ΠΑΤΡΑ που ειναι η δικη μου ασχετη καψουρα να την δω ασπρη κερκυρα ηγουεμνιστα πρεβεζα αγρινιο κτλ κτλ και ολα αυτα με αυτο που θες εσυ και καλα κανεις για τα γιαννενα αφορουν μονο τα γιαννενα και δεν αφορουν τα δυτικα γενικα.τα δυτικα θελουν μπακ ντορ αυλωνες που ομως φτανουν πολυ δυτικα και οχι ωκεανιους αυλωνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...