Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Τα ανσαμπλ του ευρωαπιου οπως το παρει κανεις ...υπαρχουν ακόμα πολλα προς Ισπανία..Εγώ έχω χιονι σε καμία 15 άρια η φλωρινα στα μισα αλλα ελαχιστα πραγματα ....Έχει και κανα 3 κεντροβορειους αλλα οχι πολλα ..Και αρκετα βαλκανια

Τα σενάρια με Βαλκάνια αφορούν και δυτικά? Η απλά είναι χιόνια τύπου κέντροβορειος διάταξης απλά βορειότερα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Τα ανσαμπλ του ευρωαπιου οπως το παρει κανεις ...υπαρχουν ακόμα πολλα προς Ισπανία..Εγώ έχω χιονι σε καμία 15 άρια η φλωρινα στα μισα αλλα ελαχιστα πραγματα ....Έχει και κανα 3 κεντροβορειους αλλα οχι πολλα ..Και αρκετα βαλκανια

Είναι υπερβολικά νωρίς να βλέπουμε ένα ένα όλα τα ανσάμπλ για πιθανές διατάξεις πέραν των 120-144 ωρών... ..εδώ πέρσι 5 μέρες νωρίτερα μη πω λιγότερες και τα μισά σενάρια ίσως και τα 30 θάβανε την δυτική και κεντρική Μακεδονία φυσικά όλοι ξέρουμε τι πήραμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αρρωστημένα σενάρια άρχισαν ξαφνικά να κατακλυζουν το νου μου.Αμαρτωλές σκέψεις με βασανίζουν.Παιχνίδια του μυαλού που παρουσιάζουν σατανικούς χάρτες μεσα στο κεφάλι μου.

Ύπαγε οπίσω Σατανά!!!

Αποσύρομαι και επιστρέφω στην προσευχή!

Αυτομαστίγωμα, προσευχή και νηστεία Τζορτζίνο και μην κανεις ονειρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζητάμε πολλά; Ισορροπία και επαλήθευση της θεωρίας για να σταματήσει αυτή η σβούρα που έχει ξεκινήσει από περσι .

SmartSelect_20201217-215725_Samsung Internet.jpg

SmartSelect_20201217-215455_Samsung Internet.jpg

SmartSelect_20201217-215429_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρρωστημένα σενάρια άρχισαν ξαφνικά να κατακλυζουν το νου μου.Αμαρτωλές σκέψεις με βασανίζουν.Παιχνίδια του μυαλού που παρουσιάζουν σατανικούς χάρτες μεσα στο κεφάλι μου.

Ύπαγε οπίσω Σατανά!!!

Αποσύρομαι και επιστρέφω στην προσευχή!

Γιώργο δεν τρέχει τίποτα συνέχισε τη προσευχή.. Καλα είσαι σε λήθαργο και έχεις τα μυαλά στη θέση τους.. Όταν είναι θα σε πω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χμμμμμ ...κατι εχει δει ο κοπρος..😋..δεν εχω εντοπισει κατι που τον εκανε ξαφνικα να τσουτσουριαστει..χμμμμμ😋😋.Κατσε να φαω κατι και να ψαχτω...χαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τα σενάρια με Βαλκάνια αφορούν και δυτικά? Η απλά είναι χιόνια τύπου κέντροβορειος διάταξης απλά βορειότερα?

Μπα δεν εχει δυτικα σεναρια ..ισως να χει 1,2 για αρχή μιχαηλ μεχρι τις 28 κοιταξα..Μετά δεν ειδα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρρωστημένα σενάρια άρχισαν ξαφνικά να κατακλυζουν το νου μου.Αμαρτωλές σκέψεις με βασανίζουν.Παιχνίδια του μυαλού που παρουσιάζουν σατανικούς χάρτες μεσα στο κεφάλι μου.

Ύπαγε οπίσω Σατανά!!!

Αποσύρομαι και επιστρέφω στην προσευχή!

ΑχαΧαχαχα. Νατα τα καλά σημάδια:) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω από συγγενείς μου στην νέα Υόρκη φωτογραφιες και είναι τίγκα στο χιόνι και ζηλευω αντε να γίνει κάτι και εδω ρε παιδια γιατί δε βλέπω ενδιαφέρον στους χάρτες δυστυχώς (για τη περιοχη μου) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν το μεταξύ μας τελείωσε και το 18αρι που συνηθως πέταγε κάτι -10 μέχρι την Γαύδο. Ούτε να κοιμηθούμε με όνειρα δεν μπορούμε. Τουλάχιστον από αυτή την κυκλοφορία να πάρουν κάτι τα Δυτικά έστω. Είναι κρίμα να φύγει ένα μέρος του χειμώνα με αυτό το μοτίβο για το τίποτα. Τουλάχιστον να χαρούμε και οι υπόλοιποι με χιονοαναφορές από τα Δυτικά

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Steliosnow said:

Βλέπω από συγγενείς μου στην νέα Υόρκη φωτογραφιες και είναι τίγκα στο χιόνι και ζηλευω αντε να γίνει κάτι και εδω ρε παιδια γιατί δε βλέπω ενδιαφέρον στους χάρτες δυστυχώς (για τη περιοχη μου) 

Στελιο σπάσε καραντίνα και πήγαινε ΝΥ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΝΑ ΤΟ!!! ΈΓΙΝΕ ΚΑΙ Η ΠΤΏΤΗ ΣΤΑ ΔΙΑΓΡΆΜΜΑΤΑ!!!! 😆

ens_image (58).png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Θα το δούμε το τιμημένο αδερφέ? Αν ναι πότε?

Ακόμη τίποτα δεν ξέρουμε με σιγουριά αδερφέ ... αλλά θέλω να πιστεύω οτι μετά τις 27 θα το δούμε επιτέλους......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

Ακόμη τίποτα δεν ξέρουμε με σιγουριά αδερφέ ... αλλά θέλω να πιστεύω οτι μετά τις 27 θα το δούμε επιτέλους......

Σταυρώνω δάχτυλα 😁😁😁🤞🤞

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γιατι τα πολυ καλα ραν το αικον τα κανει στα 06 και 18 ...θα εβγαινε η καλυτερη συνεχεια μετα τις 120 που εχει δειξει το αικον μεχρι τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

γιατι τα πολυ καλα ραν το αικον τα κανει στα 06 και 18 ...θα εβγαινε η καλυτερη συνεχεια μετα τις 120 που εχει δειξει το αικον μεχρι τωρα

Βαγγέλη από τη στιγμή που η άνοδος του τζανετακου φαίνεται σιγουρη νομίζω ότι έχουμε να δούμε πολλά σενάρια ακόμα... Είμαστε ακόμα στην αρχή.. Το μονο που με κάνει λίγο διστακτικό είναι το ψύχος βα.. Αρχίζουμε ρχίζουμε να κοιτάμε σοβαρά πλέον.... Χαχαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

γιατι τα πολυ καλα ραν το αικον τα κανει στα 06 και 18 ...θα εβγαινε η καλυτερη συνεχεια μετα τις 120 που εχει δειξει το αικον μεχρι τωρα

Βρε βαγγελη ενταξει καλο ειναι και καλη συνεχεια θα χει αλλα δε βρίσκω τροπο να σκάσει χαμηλο για κρυο εστω για χιονι με ένα μειον 2 ...δε ξέρω αν γινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, k _ SABBAK είπε:

Βαγγέλη από τη στιγμή που η άνοδος του τζανετακου φαίνεται σιγουρη νομίζω ότι έχουμε να δούμε πολλά σενάρια ακόμα... Είμαστε ακόμα στην αρχή.. Αρχίζουμε να κοιτάμε σοβαρά πλέον.... Χαχαχαχα 

ε ναι..ακομη ειμαστε στην αρχη της τασης...αυριο με το καλο θα εχουμε ταση,οποτε εχει να παιξει πολυ σεναριο και μη σου πω οτι ειναι και νωρις κι ολας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis.mar είπε:

Κι εκεί που πάει να αποκοπεί η σφήνα... τελειώνει το ραν

icon-0-120.png?17-18

 

ε ναι θα λεγα τωρα κατι πικαντικο αλλα....με καταλαβαινεις νομιζω😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυλώνες εκ των βορειοδυτικών και δυτικοπροσήνεμοι χιονιάδες.

Για να συνεχίσω πάνω σε αυτό που έλεγα πριν, θα γράψω ένα και καλό ποστ, που έλεγα εδώ και καιρό ότι θα γράψω, αλλά βγήκε η αφορμή τώρα. Είναι οι λόγοι που και εγώ ο ίδιος προτιμώ τέτοιου είδους χιονιάδες, αλλά και ο λόγος ο οποίος τέτοιοι χιονιάδες, από ένα λογικό υψόμετρο και πάνω, είναι πολύ ισχυρότεροι από ένα χιονιά θερμού μετώπου.

 

Ισχύει γενικά ότι σε τέτοιους αυλώνες, λόγω της θέσης δημιουργίας τους δεν έχουν και ιδιαίτερη μεταφορά ψύχους. Ωστόσο η προέλευσή τους σημαίνει αυτόματα ότι έχουν και περισσότερους υδρατμούς μέσα, από ότι μιας αέρια μάζα ίδιας θερμοκρασίας με ηπειρωτική προέλευση. Ταυτόχρονα, αναλογικά με την θερμοκρασία στα 850, έχουν πολύ καλή υποστήριξη. Τις περισσότερες φορές η θερμοκρασία στο ύψος των 500Hpa έχει 30 βαθμούς διαφορά και πάνω σε σχέση με τα 850 Έτσι -2 στα 850 στα 500Hpa θα έχουμε εύκολα κάτω από -30, ακόμα και -35 στα 500Hpa. Ο συνδυασμός αυτών των 2 έχεις ω αποτέλεσμα την δημιουργία χιονοκαταιγίδων και χιονομπορών, ακόμα και στα εσωτερικά τμήματα της Γαλλίας Γερμανίας κτλ.

 

Βάζω το αρχείο ηλεκτρικών εκκενώσεων, σε μια δυτική διάταξη που έγινε πέρσι, αν και αποτυχημένη, μιας και τελικά χάλασε η συνταγή και είχαμε μόνο πρόσκαιρες χιονομπόρες-χιονονερομπόρες.

https://www.blitzortung.org/en/historical_maps.php?map=10

Έχω επιλέξει την ώρα/ημερομηνία, εσείς πατάτε κάτω το 24h loop, για να δείτε πως κατά την διάρκεια της κατάβασης αυτής είχαμε καταιγίδες σε μεγάλο μέρος της ηπειρωτικής Ευρώπης.

 

Πάμε στα των Ιωαννίνων, και Ηπείρου γενικότερα. Έχω εξηγήσει σε άλλο ποστ με τις ιδιομορφίες της περιοχής, το γιατί μπορεί να χιονίζει χαμηλότερα από το αναμενόμενο με δυτικό ρεύμα. Σε περίπτωση ενός χαμηλού πολύ νότια, ο καταβατικός βορειοανατολικός ανεβάζει τρομερά τις θερμοκρασίες, και στην περίπτωση που θα είχαμε υετό, θέλουμε θερμοκρασίες στα 850 ακόμα και 4 βαθμούς κάτω από ότι με δυτικό ρεύμα για να δούμε χιόνι. Φυσικά με ένα κεντροβόρειο χαμηλό, βλέπουμε χιόνι στα Γιάννενα, στην αρχή που το ρεύμα είναι νότιο, ελαφρώς νοτιοανατολικό, και δεν κάνει ιδιαίτερη ζημιά.

Οπότε νούμερο 1 είναι ότι ενώ έρχεται λιγότερο ψύχος με δυτικό ρεύμα, τελικά δεν χρειαζόμαστε καν το περισσότερο ψύχος. Φυσικά αν θέλει κανείς δυτικό ρεύμα και χιόνι που παγώνει πρέπει να φτάσουμε στο -3 με -4 στα 850 που είναι δύσκολο. Σε περίπτωση κεντροβόρειου χιονιά για χιόνι να παγώνει -7 με -8 αλλά ακόμα και αυτό είναι ευκολότερο. [Όπως έχω πει και παλιότερα όλη η στήλη της τροπόσφαιρας μετράει εφόσον υπάρχουν νέφη.]

 Πάμε στο νούμερο 2. Υετός. Ο υετός σε μια τέτοια διαταραχή είναι πολλαπλάσιος από ένα τυχαίο κεντροβόρειο χιονιά με θερμό μέτωπο. Και αυτό είναι αλήθεια ειδικά για τα προσήνεμα ορεινά της Πίνδου, όπου τέτοιες διατάξεις μπορούν  να αφήσουν εύκολα γενικευμένα 100αρια και 200αρια mm σε χιόνι. Με την γνωστή κεντροβόρεια διάταξη, δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε τα 30-40 mm, ασχέτως υψομέτρου. Και αυτό ισχύει γιατί το ρεύμα δεν είναι κατάλληλο ώστε να έχουμε τον ορογραφικό παράγοντα μέσα.

Αυτό έχει τεράστια επίπτωση στο τοπίο τριγύρω σου. Τα βουνά είναι πολύ πιο λευκά σε δυτική διάταξη γύρω από τα Γιάννενα, είναι αυτό το βαθύ λευκό. Ενώ σε κεντροβόρειες διατάξεις, ακόμα και στην Αριάδνη δεν ίσχυε αυτό.

 

Νούμερο 3. Μορφή υετού. Έχω πει ότι μου αρέσουν τα ακραία. Οπότε και με τέτοιες διατάξεις πάμε σε ακραίες καταστάσεις. Η διάμετρος της νιφάδας είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι σε τυπικό κεντροβόρειο χιονιά. Το γεγονός επίσης ότι μιλάμε για ψυχρό μέτωπο σημαίνει αυτόματα νέφη κατακόρυφης ανάπτυξης, χιονοκαταιγίδες δηλαδή. Για να δεις χιονοκαιταιγίδες στα Γιάννενα θες αυτή την διάταξη. Μπορεί να συμβεί και σε θερμό μέτωπο, αν είναι πολύ ισχυρό και αν είναι πολύ βόρεια. Είναι απλά πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση χιονιά για τα δικά μου γούστα. Cumulonimbus, και όχι ένα στρώμα.

Το νούμερο 1 και 3, μπορεί να τα συνδυάσει κανείς με τον εξής τρόπο. Στους καθαρά κεντροβόρειους χιονιάδες έχουμε κατώτερα 500αρια, αλλά ανώτερα 850αρια, και υετοφόρα νέφωση που δύσκολα θα φτάσει τα 4000-5000 μέτρα. Στους δυτικούς έχουμε καλύτερη υποστήριξη, και από την στιγμή που μιλάμε για νέφη κατακόρυφης ανάπτυξης, αυτά φτάνουν εύκολα ακόμα και τα 7000 μέτρα. Τι σημαίνει αυτό τελικά? Ότι η μέση θερμοκρασία της διαδρομής της νιφάδας τελικά είναι στα ίδια επίπεδα με έναν κεντροβόρειο χιονιά!. Άρα τα υψόμετρα χιονόπτωσης στην Ήπειρο σε έναν δυτικό κεντροβόρειο χιονιά και σε έναν δυτικοπροσήνεμο είναι παρόμοια!

Το γιατί ένας δυτικός χιονιάς δημιουργείται  ευκολότερα με αυλώνα από τα βορειοδυτικά μπορεί να εξηγηθεί, αν σκεφτούμε και τους αυλώνες του ατλαντικού. Στους οποίους βλέπουμε πολλές φορές το νότιο τομέα του να είναι πιο ψυχρός, από ότι ο βόρειος του. [εκτός αν πάμε πολύ πιο βόρεια[. Κάπως έτσι λειτουργεί και εδώ. Η ίδια η κλίση του αυλώνα βρίσκεται σε φάση με την περιστροφική κίνηση των αερίων μαζών, και άρα είναι πολύ πιο πιθανό να έχεις χαμηλότερη θερμοκρασία από το να ήταν το χαμηλό αυτό πιο νότια. Εδώ θέλω να σημειώσω πως αν έρθουν οι μάζες από τα βορειοανατολικά, και βόρεια να παραμείνει το χαμηλό - μέχρι να κάνουν την περιστροφική κίνηση οι ψυχρές αέριες μάζες, θα έχει πέσει μεγάλο μέρος του υετού σε βροχή. Ταυτόχρονα θα μιλάμε αρχικά για θερμό μέτωπο και όχι για ψυχρό.

Επιπλέον η ύπαρξη των Άλπεων, εμποδίζει αυτόν τον μηχανισμό, αν ο αυλώνας έρθει από τα βόρεια. Αυτό συμβαίνει λόγω ισχυρών καταβατικών ανέμων που θερμαίνουν τις αέριες μάζες, και έτσι ο νότιος τομέας του χαμηλού θα έχει αρκετά υψηλότερες θερμοκρασίες  από ότι αν έρθει από τα βορειοδυτικά. Οι Άλπεις συνεχίζουν να κάνουν αυτή την ζημιά και σε βορειοδυτικούς αυλώνες αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Οι Άλπεις βοηθάνε πολύ σε κεντροβόρειους χιονιάδες. Χωρίς τις Άλπεις, είναι πολύ πιθανό τα χαμηλά να έφευγαν νοτιότερα καθώς η δημιουργία τους θα απαιτούσε περισσότερο χρόνο. Αλλά δεν θα επεκταθώ προς αυτό το θέμα.

 

Αυτά. Ελπίζω να ήμουν σαφής. Κάθε τέτοιο μεγάλα ποστ τα έχω όλα σε αρχεία στους υπολογιστές μου, οπότε και να χαθεί στον χαμό των μηνυμάτων, άνετα το βάζω όποτε θέλω στο μετεωρολογικό γλωσσάρι. Απλά επειδή περιέχει και λίγο επιθυμίες, δεν είμαι σίγουρος αν ανήκει εκεί, ωστόσο έχει και την επιστημονική τσαχπινιά😉

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία βελτίωση του αικον. Η αλλαγή και το κλείδωμα της σφήνας πάνε να γίνουν στις καλύτερες ώρες. Δεν έχουν κλειδώσει ακόμα όμως.

 

Και το cfs ρεεε

cfs-0-264.png?12

 

δεν έχει την συνέχεια που χρειάζεται εδώ, αλλά είναι εντυπωσιακό αυτό το αυλωνάκι [α έχει τρελή συνέχεια μετά χαχα]

 

πάω να κοιτάξω σενάρια τζίφου που δεν είδα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...