Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

 Στα Γιάννενα καλά κάνεις και στηρίζεις αυτή τη αηδία αφού με αυτό βάζει τα περισσότερα εκ( στα βουνά κιόλας στη πόλη σιγά μη βάζει εκ με αυλώνα στην Κορσική και τη Μαγιόρκα).  Αλλά αν τα προσήνεμα αφορούν 10 νομούς, αυτή η διάταξη για χιόνι σε κατοικημένη περιοχή ανάθεμα αν αφορα 2

σωτηρη ο καθενας μπορει να θελει οτι επιθυμει ειτε ενας νομος ειτε 51...ειτε θαλασσα ειτε βουνο..τα εχουμε χιλιοπει αυτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για πρώτη φορά λοιπόν στο φετινό χειμερινο τριμηνο διακρίνουμε μια απόπειρα διασπασης (έστω μερικής) του στρατοσφαιρικου στροβιλου. 

 

Το καμπανάκι βαράει... anim_qpf2.gif

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δείτε ποιος είναι ο μοναδικός τρόπος να χιονίσει σε πόλη στη Δ. Μακεδονία με συγκεκριμένη εμετική διάταξη. Γυρίζουμε στο 2012. Στις 5/1/2012 ένας σάπιος αυλώνας από τα ΒΔ ετοιμάζεται να κατέβει:

archives-2012-1-5-12-0.png

με μηδενικό ψύχος αφού προέρχεται από Ατλαντικό:

archives-2012-1-5-12-1.png

Υπό Φ.Σ συνθήκες με αυτό δεν θα χιόνιζε ούτε στο Νυμφαίο. Έλα όμως που στη συγκεκριμένη περίπτωση η κατάβαση έγινε εκεί που έπρεπε. Αδριατική

gfs-2012010512-0-12.png?12

Kαι στη συνέχεια ακριβώς πάνω στην Ελλάδα στα όρια της μετεωρολογικής βόμβας

gfs-2012010518-0-18.png?18

Και έτσι με τα 1000 ζόρια, με αίμα δάκρυα ιδρώτα σφίξιμο, αφού έλιωσε όλο το χιόνι του Δεκέμβρη από τους νοτιαδες της νύχτας, μπόρεσε να χιονίσει Φλώρινα από το μεσημέρι

gfs-2012010512-1-24.png?12

gfs-2012010512-2-24.png?12

Το πιο αστείο είναι ότι σε αυτή την κακοκαιρία υπήρχαν κάποιοι που πίστευαν ότι μπορούσε να χιονίσει Θεσσαλονίκη, το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Οταν περνούσε το χαμηλό από Χαλκιδική ο Βαρδάρης ανέβαζε τη θερμοκρασία αντί να τη κατεβάζει επειδή τα Σκόπια είχαν περισσότερη ζέστη από μας. Δεν ξέρω καν αν είχε χιονίσει αλλού στη Δ. Μακεδονία τότε,  Γρεβενά είχε χιονίσει με αυτό;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σωτηρη ο καθενας μπορει να θελει οτι επιθυμει ειτε ενας νομος ειτε 51...ειτε θαλασσα ειτε βουνο..τα εχουμε χιλιοπει αυτα..

Eντάξει, συγγνώμη.Αν φτάσουμε να παρεξηγηθούν και οι Γιαννιώτες από μας να το κλείσουμε το μαγαζί. Απλά θέλω να αποκαταστήσω έναν διαδεδομένο μύθο, ότι η Δ. Μακεδονία ευνοείται από κυκλοφορία δυτικού ρεύματος. Είναι εντελώς αναληθές αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Για να δείτε ποιος είναι ο μοναδικός τρόπος να χιονίσει σε πόλη στη Δ. Μακεδονία με συγκεκριμένη εμετική διάταξη. Γυρίζουμε στο 2012. Στις 5/1/2012 ένας σάπιος αυλώνας από τα ΒΔ ετοιμάζεται να κατέβει:

archives-2012-1-5-12-0.png

με μηδενικό ψύχος αφού προέρχεται από Ατλαντικό:

archives-2012-1-5-12-1.png

Υπό Φ.Σ συνθήκες με αυτό δεν θα χιόνιζε ούτε στο Νυμφαίο. Έλα όμως που στη συγκεκριμένη περίπτωση η κατάβαση έγινε εκεί που έπρεπε. Αδριατική

gfs-2012010512-0-12.png?12

Kαι στη συνέχεια ακριβώς πάνω στην Ελλάδα στα όρια της μετεωρολογικής βόμβας

gfs-2012010518-0-18.png?18

Και έτσι με τα 1000 ζόρια, με αίμα δάκρυα ιδρώτα σφίξιμο, αφού έλιωσε όλο το χιόνι του Δεκέμβρη από τους νοτιαδες της νύχτας, μπόρεσε να χιονίσει Φλώρινα από το μεσημέρι

gfs-2012010512-1-24.png?12

gfs-2012010512-2-24.png?12

Το πιο αστείο είναι ότι σε αυτή την κακοκαιρία υπήρχαν κάποιοι που πίστευαν ότι μπορούσε να χιονίσει Θεσσαλονίκη, το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Οταν περνούσε το χαμηλό από Χαλκιδική ο Βαρδάρης ανέβαζε τη θερμοκρασία αντί να τη κατεβάζει επειδή τα Σκόπια είχαν περισσότερη ζέστη από μας. Δεν ξέρω καν αν είχε χιονίσει αλλού στη Δ. Μακεδονία τότε,  Γρεβενά είχε χιονίσει με αυτό;;;

Ούτε καν ...δε χιονισε καθολου εδω ....βεβαια τωρα δεν είναι έτσι ακριβώς γιατί έχει παει λιγο ανατολικα ο αυλωνας ...Αυτός ήρθε από αγγλια εδω που έβαλες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Xionoflorina είπε:

Eντάξει, συγγνώμη.Αν φτάσουμε να παρεξηγηθούν και οι Γιαννιώτες από μας να το κλείσουμε το μαγαζί. Απλά θέλω να αποκαταστήσω έναν διαδεδομένο μύθο, ότι η Δ. Μακεδονία ευνοείται από κυκλοφορία δυτικού ρεύματος. Είναι εντελώς αναληθές αυτό

οχι ομως και η καστορια....οποτε ακομη και εσεις εχετε τις μικροδιαφορες σας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aμείλικτα τα ensembles τζίφου προς το παρον: 10 μέρες σερί σαν αλκυονίδες. Χριστούγεννα με 3 έως 6 βαθμούς πάνω από τα μέσα κλιματικά. Για μετά, ουδείς γνωρίζει. 10 μέρες είναι το 1/9 του χειμώνα, για να έχουμε και μια εικόνα δλδ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να επεμβω λιγο στην κουβεντα περι αναιμικου αυλωνα..κατα αρχας υπαρχει ενα λαθος που ειναι οτι παιρνετε ως δεδομενο το τι δειχνουν τωρα...οποτε δεν μπορειτε να ξερετε εαν παει λιγο αλλιωτικα που προφανος και θα παει πως θα ειναι η κατασταση με το ψυχος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

οχι ομως και η καστορια....οποτε ακομη και εσεις εχετε τις μικροδιαφορες σας 

H Kαστοριά τα καλύτερα χιόνια τα βάζει με νοτιά ναι. Αλλά με τη διάταξη που δείχνει σήμερα 17/12 στα 12ρια ούτε αυτή θα έβαζε κάτι. Καστοριά νομίζω Γερμανία-μεταξύ Αδριατικής Ιταλίας- Σικελία θέλει κίνηση για να δει χιόνι. Το 2009-10 με το φοβερό χειμώνα στη Γερμανία είχε τέτοιες διατάξεις και είχε βάλει το πιο πολύ στη Δ. Μακεδονία τότε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

οχι ομως και η καστορια....οποτε ακομη και εσεις εχετε τις μικροδιαφορες σας 

Και μεις και η καστορια ευνοουμαστε βαγγελη απλα μη φανταζεσαι κατι το ιδιαίτερο.. 

Πάντως θα μπορούσαμε υπό προϋποθέσεις να δουμε χιονι στις 26 αν το χαμηλο ξεκινησει απο αρκετα δυτικα και τον πιεσι3 ο αντικυκλωνας ...Η να έρθει πιο οριζόντια...θα δούμε σεναρια ευρωπαιου και αν γίνεται να αλλάξει 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Aμείλικτα τα ensembles τζίφου προς το παρον: 10 μέρες σερί σαν αλκυονίδες. Χριστούγεννα με 3 έως 6 βαθμούς πάνω από τα μέσα κλιματικά. Για μετά, ουδείς γνωρίζει. 10 μέρες είναι το 1/9 του χειμώνα, για να έχουμε και μια εικόνα δλδ.

Ναταν μόνο αυτές...Χάνουμε κάθε χρόνο 10ημετα και 10ημερα. Βασικά 10 άντε 15 μέρες σύνολο έχουν ενδιαφέρον κάθε χειμώνα. Και δε μιλάω μόνο για χιόνια.. εκεί πέφτουμε πολύ περισσότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Eντάξει, συγγνώμη.Αν φτάσουμε να παρεξηγηθούν και οι Γιαννιώτες από μας να το κλείσουμε το μαγαζί. Απλά θέλω να αποκαταστήσω έναν διαδεδομένο μύθο, ότι η Δ. Μακεδονία ευνοείται από κυκλοφορία δυτικού ρεύματος. Είναι εντελώς αναληθές αυτό

Δεν παρεξηγουμαστε Σωτήρη, εξάλλου είμαστε γείτονες, αδέρφια και παιδιά του βορα😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω πιστευω και καλυτερα ελπιζω επειδη πιστευω οτι τις επομενες μερες θα ασχολουμαστε οχι με μια αλλα με δυο κακοκαιριες χειμωνιατικες καθαρα..μια λαιτ η εξπρες που θα φερει αρκιβως απο πισω το μεγαλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρρωστημένα σενάρια άρχισαν ξαφνικά να κατακλυζουν το νου μου.Αμαρτωλές σκέψεις με βασανίζουν.Παιχνίδια του μυαλού που παρουσιάζουν σατανικούς χάρτες μεσα στο κεφάλι μου.

Ύπαγε οπίσω Σατανά!!!

Αποσύρομαι και επιστρέφω στην προσευχή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και μεις και η καστορια ευνοουμαστε βαγγελη απλα μη φανταζεσαι κατι το ιδιαίτερο.. 

Πάντως θα μπορούσαμε υπό προϋποθέσεις να δουμε χιονι στις 26 αν το χαμηλο ξεκινησει απο αρκετα δυτικα και τον πιεσι3 ο αντικυκλωνας ...Η να έρθει πιο οριζόντια...θα δούμε σεναρια ευρωπαιου και αν γίνεται να αλλάξει 

Ειδικά η Καστοριά που ήμουν και 4 χρόνια φοιτητής για να δει καλό χιόνι πρέπει να προϋπάρξει παγωνιά κάτι σαν το δικό μας εγκλωβισμό .... και να ρθει σύστημα με νοτιά και πολύ υγρασία φυσικά με έστω και λίγο αρνητικές στα 850 εκεί βάζει πολύ πράμμα,.,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρρωστημένα σενάρια άρχισαν ξαφνικά να κατακλυζουν το νου μου.Αμαρτωλές σκέψεις με βασανίζουν.Παιχνίδια του μυαλού που παρουσιάζουν σατανικούς χάρτες μεσα στο κεφάλι μου.

Ύπαγε οπίσω Σατανά!!!

Αποσύρομαι και επιστρέφω στην προσευχή!

Μάλιστα... Ενθαρρυντικό το ότι δεν βλέπω μόνο εγώ όνειρα θερινής νυκτός διαβάζοντας τον πάτο των χαρτών........ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, spirosm είπε:

Μάλιστα... Ενθαρρυντικό το ότι δεν βλέπω μόνο εγώ όνειρα θερινής νυκτός διαβάζοντας τον πάτο των χαρτών........ 

Σταμάτα Σατάνα!Ύπαγε οπίσω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ειδικά η Καστοριά που ήμουν και 4 χρόνια φοιτητής για να δει καλό χιόνι πρέπει να προϋπάρξει παγωνιά κάτι σαν το δικό μας εγκλωβισμό .... και να ρθει σύστημα με νοτιά και πολύ υγρασία φυσικά με έστω και λίγο αρνητικές στα 850 εκεί βάζει πολύ πράμμα,.,

Εμείς πιο πολυ σωτηρη γιατι κανουμε και καλύτερο εγκλωβισμο ψύχους...Και καλυτερο εγκλωβισμο σε αρνητικές ..φοβερο παραδειγμα Υπατία και με χιονοκαταιγιδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες τέλος με τις εκφράσεις τύπου: "αηδία" για διατάξεις που αφορούν έστω και μια μικρή περιοχή της χώρα .....τα είπαμε και χτες....μην το συνεχίζεται...και όποιος έχει οποιοδήποτε θέμα για οποιονδήποτε μόνο σε π.μ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρρωστημένα σενάρια άρχισαν ξαφνικά να κατακλυζουν το νου μου.Αμαρτωλές σκέψεις με βασανίζουν.Παιχνίδια του μυαλού που παρουσιάζουν σατανικούς χάρτες μεσα στο κεφάλι μου.

Ύπαγε οπίσω Σατανά!!!

Αποσύρομαι και επιστρέφω στην προσευχή!

Για να δεις τι τραβάμε εμείς τόσο καιρό! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσαμπλ του ευρωαπιου οπως το παρει κανεις ...υπαρχουν ακόμα πολλα προς Ισπανία..Εγώ έχω χιονι σε καμία 15 άρια η φλωρινα στα μισα αλλα ελαχιστα πραγματα ....Έχει και κανα 3 κεντροβορειους αλλα οχι πολλα ..Και αρκετα βαλκανια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να σοβαρευτω για λιγο,Σωτηρη Φλωρινα δεν ειναι θεμα πολιτικης ορθοτητας,αλλα σεβασμου προς τα θελω των αλλων.

Μιχαλη,για πραγματα που δεν εχεις πληρη εικονα,μην εκφραζεσαι δημοσια σε παρακαλω!Αν θες διευκρινισεις μονο π.μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...