Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Η κατάσταση είναι οριακή. Μιλάμε για κακοκαιρία 200 ωρών. 8 μέρες μπροστά. Αν δεν πέσει στις 100 δεν κλειδωνουμε ούτε ταφοπλακες ούτε χιόνια. Το πάνω χέρι το έχουν ρα δυτικά με τέτοια κυκλοφορία. Όμως βλέπω μερα με την μέρα πάμε πιο ανατολικά και γεμίζει ψύχος Β.Α. Οπότε υπομονή μήπως το τιμημένο κατέβει στα πεδινά κεντροβορεια και ημιορεινα προσήνεμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Να ρίξει κανα 2 βαθμούς τις θερμοκρασίες και καλα είμαστε.....

198-574GR.gif

198-778GR.gif

Άμα πέσουν οι Τ θα εξαφανιστεί ή τουλάχιστον θα μειωθεί πολύ ο υετός. Πάντα έτσι γίνεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερουδια. 

Εχουμε πει και εχουμε ξαναματαπει οτι περαν της 6-7ης μερας (144-168h χοντρικα) μια διαταξη γινεται ολο και πιο δυσκολο να πιαστει στην ακριβεια της.Απο αυτες τις ωρες και μετα οι διαταξιακες μετατοπισεις των 1000-1500χλμ, και ανω,αλλα και το γεμισμα η αδειασμα των γεωδυναμικων ειναι παρα πολυ πιθανων να συμβουν.

Δε τα γραφω αυτα για το συνολο των μελων η των επισκεπτων που πιθανων να το γνωριζουν.Τα γραφω με αφορμη καποια email που δεχομαι απο μελη που δε θελουν να ρωτησουν μεσω του τοπικ,και που προβληματιζονται αν πρεπει να πιστεψουν οταν βλεπουν ενα χαρτη στις ατελειωτες ωρες που δειχνει χιονια η κρυο.Ποσο δε οταν αυτος ο χαρτης ειναι ενα μονο perturbation,η ακομα και οταν το μοντελο ''σκαναρει'' ανω της 0.5 μοιρας. 

Οι οποιες προσδοκιες ως προς τις θερμοκρασιες,που περιπου θα υπαρξουν την ωρα 0 (nowcast) θα πρεπει να καλιεργηθουν κατω απο τις 144h.O δε υετος αν υπαρχει θα πρεπει να αναλυθει κατω των 72h αν και πολλες φορες γινονται αλλαγες ακομα και στο nowcast.

Παραθετω 2 εικονες προς συγκριση απο την προβλεψη ενος μοντελου στα επιπεδα παγοποιησης που τρεχει σε καλη αναλυση για μετα απο 9 μερες.     

image.thumb.png.0d9615b66456d049941d335bb0a693ef.png

 

image.thumb.png.b75840dd8049f2723a8a00ced47dd98e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταθερό το αικον για θερμή εισβολη σε πρώτη φάση, λίγο μικρότερη αποκοπή Αζορών, λίγο χειρότερη όμως η φάση στην Γροιλανδία και το αποτέλεσμα βγαίνει λίγο διαφορετικό από πριν ... Χειρότερο από πριν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aυτή η καλλιέπεια των λόγων σου Θοδωράκο μου (χεχεχε), μερικές φορές με αφήνει ενεό!!!

Το πουλάκι έρχεται!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σταθερό το αικον για θερμή εισβολη σε πρώτη φάση, λίγο μικρότερη αποκοπή Αζορών, λίγο χειρότερη όμως η φάση στην Γροιλανδία και το αποτέλεσμα βγαίνει λίγο διαφορετικό από πριν ... Χειρότερο από πριν

εγω στο 06ζ του icon είδα βηματα προς ukmo, ecmwf...θα δουμε στο 12ζ εαν θα παει προς τα εκει ή όχι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Aυτή η καλλιέπεια των λόγων σου Θοδωράκο μου (χεχεχε), μερικές φορές μα αφήνει ενεό!!!

Το πουλάκι έρχεται!!

Nα σαι καλα Κωτσο αλλα ρε συ...μεταξυ μας  τωρα μη με βαζεις να ψαχνω λεξεις στο γκουκλ.😊 Νταξ'...εγω νηπιαγωγειο εβγαλα,εσυ πανεπιστημιακος ανθρωπος αλλα δε χρειαζεται να με παιδευεις ολη την ωρα😇 

Το πουλακι ακομα ειναι μεσα στο κλουβι και δεν εχει πλησιασει καν αυτος που θα του ανοιξει τη πορτουλα.Τωρα αν το πουλακι ξαφνικα τη δει Μαγκαιβερ (σορρυ απ τους νεοτερους που δεν γνωριζουν) μεσα στις επομενες 48 ωρες και ανοιξει τη πορτα μονο του,μενει να το δουμε.

Παμε για το 6αρι μπας και σοφιστουμε λιγο καλυτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

εγω στο 06ζ του icon είδα βηματα προς ukmo, ecmwf...θα δουμε στο 12ζ εαν θα παει προς τα εκει ή όχι...

Μακάρι Δημήτρη, αν και όπως σου είπα δεν μου άρεσε καθόλου, κυρίως στην φάση της Γροιλανδίας. Επίσης βλέπω ότι ο τζίφος αλλάζει δραματικά κατά εκεί, αλλά και στην άλλη αμερικανική μεταβλητή για την β φάση. Θα βγει πολύ διαφορετικό τρέξιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι Δημήτρη, αν και όπως σου είπα δεν μου άρεσε καθόλου, κυρίως στην φάση της Γροιλανδίας. Επίσης βλέπω ότι ο τζίφος αλλάζει δραματικά κατά εκεί, αλλά και στην άλλη αμερικανική μεταβλητή για την β φάση. Θα βγει πολύ διαφορετικό τρέξιμο

Ναι συμφωνω για τον τζιφο, εμφανεστατες οι αλλαγες απο τις πρωτες ωρες με γρηγορη ματια και χωρις να δω Αμερικη που βλεπεις εσυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πουλάκι εννοούσα το νέο τρέξιμο ουσιαστικά που έρχεται....χαχαχα.....αλλά και το άλλο πουλάκι μπορεί να έρθει.....χαχαχαχα.....μ έκανες και γέλασα τρελάρα Περαμιώτη.....άντε επειδή πάω σε κλικ away, γράφεται και να βλέπω τι εξελίσσεται.....τα φιλιά μου!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Ναι συμφωνω για τον τζιφο, εμφανεστατες οι αλλαγες απο τις πρωτες ωρες με γρηγορη ματια και χωρις να δω Αμερικη που βλεπεις εσυ.

Νομίζω ότι η πρώτη φάση πάει στον βρόντο στο 6 αρι.. Δεν μου αρέσει καθόλου έτσι όπως το βλέπω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουμπαρε ο τζιφος προς αικον...

Η μαλλον θα ελεγα προς παιο

Να δουμε τι θα βγαλει τωρα 

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουμπα και ο τζίφος....πάει η πρώτη κακοκαιρια τοσο εύκολα χάθηκε?...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα απ οτι βλεπω μονο το γιουκμο εμεινε για ακοποπη τελικα της σφηνας αλλα δεν τελειωσαμε ακομη με δαυτην για να ξερουμε αζορικο και αυλωνα μιας και παιζει ενα ειδος αποκοπης πιο ανατολικα που σημαινει πολλα και για το κοντινο μετα και το πιο μακρινο μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Το πουλάκι εννοούσα το νέο τρέξιμο ουσιαστικά που έρχεται....χαχαχα.....αλλά και το άλλο πουλάκι μπορεί να έρθει.....χαχαχαχα.....μ έκανες και γέλασα τρελάρα Περαμιώτη.....άντε επειδή πάω σε κλικ away, γράφεται και να βλέπω τι εξελίσσεται.....τα φιλιά μου!!

Εχουμε μπερδεψει τα πουλια μας.Αυτα καλο ειναι να μη γινονται😎  

Δε με ενθουσιαζει το ραν.Απουσια ψυχους για το διαστημα που ενδιαφερομαστε.Οι ηπιες καιρικες συνθηκες παιρνουν προς το παρον τα περισσοτερα bets για 27/12 και περιξ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Οσον αφορα τους δυτικους χιονιαδες αυτο το χιονι Μιχαηλ που το θυμαμαι και εγω ειναι σαν μιγακια μπροστα στην παπλαμουδα της 26 ιανουαριου του 2005.Θυμαμαι τοτε ηταν σε ετοιμοτητα και εκχιονιστικα μεσα στην πολη μιας και ειχαν προειδοποιησει για τον χιονια που πλησιαζε τα Γιαννενα.Ειχαν μεινει πολλα αυτοκινητα στους δρομους της πολης που δεν ειχαν αλυσιδες.

Χαχα οκ με αποτελείωσες. Αυτές οι νιφάδες ήταν από τις μεγαλύτρες που είχα δει στα Γιάννενα, και μου λες ότι φαινόντουσαν σαν μυγάκια? Απίστυετο

 

Μάλιστα λοιπόν, πάμε μάλλον για Πασχούγεννα όπως φαίνεται, αλλά από την επόμενη μέρα θα υπάρξει πτώση της θερμοκρασίας [μάλλον]. 

Για την συνέχεια θα βγει και πάλι το τέρας, λογικά πιο ανατολικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μολις τρεχει και το παραλληλο του gfs βλεπει χειμωνα 26-27 δεκεμβρη..

gfs-1-228.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Athinaios είπε:

μολις τρεχει και το παραλληλο του gfs βλεπει χειμωνα 27 δεκεμβρη..

gfs-1-228.png

έτρεξε για εχθές το παράλληλο πάντως😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι 138 ώρες στον ατλαντικο στο δυτικό κομμάτι είναι το πιο σημαντικό σημείο στην εξέλιξη για 24 και μετά.

Αν αποκτήσουν κοινό κέντρο οι  υψηλές πιεσεις στο σημείο αυτό παει ο χειμώνας 10 μέρες πίσω άρα ελπίζουμε από τον νέο χρόνο , αν όχι κερδίζουμε 10 μέρες κανονικου χειμώνα. 

Όποτε κοιτάμε το εύρος των χαμηλών πιεσεων στο σημείο αυτό στα διαγράμματα των ensembles

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...