Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραιο Γεναρίσιο καψάλισμα βγάζει το κοντρολ μετά τις 10.1.21

τελικά μήπως όταν καταλαγιάζουν οι ζωνικοί ...φουντώνουν οι αφρικανικοί ;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

εγω παντως θ αλλαζα την σειρα ως αικον γιουκμο παιος τζεμ τζιφος απο το καλυτερο στο χειροτερο

Θα δώσει καλό αποτέλεσμα ο παιος πιστεύω Βαγγέλη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

εγω παντως θ αλλαζα την σειρα ως αικον γιουκμο παιος τζεμ τζιφος απο το καλυτερο στο χειροτερο

Δεν έβαλα από το καλύτερο ως το χειρότερο, έβαλα από την μία μετταβλητική άκρη στην άλλη. Αν έβαζα καλύτερο προς χειρότερο θα έβαζα το καλύτερο τον τζίφο και μετά το ούκμο. χαχαχαχα [καθαρά υποκειμενικό]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα δώσει καλό αποτέλεσμα ο παιος πιστεύω Βαγγέλη 

μαλλον ναι αλλα το αικον και το γιουκμο θα εβγαζε καλυτερη απ οτι κι αν βγαλει ..ετσι πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περί κυκλοφορίας ο λόγος ,νομίζω ότι αυτήν η κυκλοφορία στην Ευρώπη δεν έχει διάρκεια μόνο ένα μήνα συγκροτήθηκε πολύ πιο νωρίς και τουλάχιστον από τέλη Οκτωμβρίου μας έχει σπάσει τα νεύρα ,θυμίζω ότι η δικιά μας παγωμένη άνοιξη συγκροτήθηκε μέσα Μαρτίου και κράτησε και τον Ιούνιο...!Δεν ανυσηχώ ,εγώ βλέπω τρείς σταθερές

α)Επικράτηση αντικυκλωνικών συνθηκών στην Αγγλια -Βόρεια θάλασσα-Ισλανδία

β)Εγκλωβισμός του πεδίου χαμηλών πιέσεων στην Μεσόγειο εδώ όμως μόνο υετικά έχει ενδιαφέρον και μόνο για την δυτική Ελλάδα.

γ)Το σημαντικότερο για μένα η είσοδος πολυ ψυχρών αερίων μαζών στην ΒΑ Ερώπη εδώ πιστεύω είναι όλα τα λεφτά...αν οι διατάξεις καταφέρουν να "οδηγήσουν" αυτές τις ψυχρές μάζες στην Ανατολική Ευρώπη και στην συνέχεια σε εμάς τότε θα μιλάμε για ανατροπή.

 

'Ολα τα παραπάνω διακρίνονται στα μοντέλα αλλά ο δρόμος των πολυ ψυχρών μαζών ακόμα αμφίβολος και προσοχή δείχνουν τόσο συμπαγείς που πιστεύω ότι θα το διακρίνουν μεχρι τα τέλος της εβδομάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

 

Δεν έβαλα από το καλύτερο ως το χειρότερο, έβαλα από την μία μετταβλητική άκρη στην άλλη. Αν βάζαμε καλύτερο το χειρότερο θα έβαζα το καλύτερο τον τζίφο και μετά το ούκμο. χαχαχαχα

α ενταξει...αλλο καταλαβα😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλο μοντέλο με παρόμοιο σενάριο  με το ευρωπαικό είναι το Jma. Βέβαια και αυτό που έβγαλε ο ευρωπαίος είναι λίγο παράξενο. Η Αμερική δείχνει ότι θα σηκωθεί μάλλον μετά Γροιλανδικός, αλλά θα κατεβάσει καλύτερο αυλώνα, και σίγουρα πιο ανατολικά [αρχικά] από τζίφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά δεν υπάρχει αυτό φέτος δεν το χω ξαναδεί τόσο μένος μ αυτήν την ανούσια κυκλοφορία και να χει όλη ΝΑ Ευρώπη και ειδικότερα η Ελλάδα καλοκαιρινές θερμοκρασίες....είχαμε περυσι ΝΑΟ +3, +4 και φέτος το άλλο άκρο -3, -4 δεν υπάρχει πραγματικά μου χουν σπάσει τα νεύρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ουκμο και παιος μοιαζουν πολυ.Στη συνεχεια του ο παιος ειναι το καλυτερο σεναριο. Μεχρι τις 192 που εχει μια Α αξιοπιστια ,ειναι πολυ καλος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_salonica είπε:

Πραγματικά δεν υπάρχει αυτό φέτος δεν το χω ξαναδεί τόσο μένος μ αυτήν την ανούσια κυκλοφορία και να χει όλη ΝΑ Ευρώπη και ειδικότερα η Ελλάδα καλοκαιρινές θερμοκρασίες....είχαμε περυσι ΝΑΟ +3, +4 και φέτος το άλλο άκρο -3, -4 δεν υπάρχει πραγματικά μου χουν σπάσει τα νεύρα

Εντωμεταξύ το είχε αναφέρει ο Σωτήρης αυτό πέρσι.. Ότι πέρσι με συνεχόμενα υψηλά θετικούς δείκτες, ακόμα και +6 φτάσαμε στον ΑΟ περιμένει φέτος κανένα -6. χαχα Κοίτα να δεις που είχε δίκιο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν κιτρινίσει η Αγγλία και ισπανογαλλια δουλειά δεν γίνεται. Τα λέμε στο 18αρι που θα βγάλει χιόνια πάνω μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε σχέση με το πρωινό σίγουρα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Αλλά για εμένα το εντυπωσιακό είναι ότι ο ευρωπαίος το πρωί, είχε θεωρητικά το πιο δυτικό σενάριο [αν είχε συνέχεια] σε σχέση με τον τζίφο, και ο τζίφος σε 2 τρεξίματα έφτασε από το από τέρμα μίας άκρης στην άλλη..

Πάντως είναι πολύ πιο υγιής εμποδισμός από τζίφο, αφού έχει και Αζορικό μέσα

ECM1-240.GIF?28-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε μπας και μετακινήθηκαν οι μήνες φέτος και ο Γενάρης ντυθεί Δεκέμβρης, ο Φλεβάρης Γενάρης και ο Μάρτης Φλεβάρης κ.ο.κ;; λέω εγώ τώρα 😉...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ρε μπας και μετακινήθηκαν οι μήνες φέτος και ο Γενάρης ντυθεί Δεκέμβρης, ο Φλεβάρης Γενάρης και ο Μάρτης Φλεβάρης κ.ο.κ;; λέω εγώ τώρα 😉...

Καθόλου απίθανο αν αναλογιστείς ότι τον πρωτο χιονιά τον έκανε πέρυσι στα βόρεια(και ουτε καν καραπεδινος) τέλη Μαρτη και αρχές Απρίλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Περί κυκλοφορίας ο λόγος ,νομίζω ότι αυτήν η κυκλοφορία στην Ευρώπη δεν έχει διάρκεια μόνο ένα μήνα συγκροτήθηκε πολύ πιο νωρίς και τουλάχιστον από τέλη Οκτωμβρίου μας έχει σπάσει τα νεύρα ,

Καμια σχεση η κυκλοφορια τωρα,με την κυκλοφορια πριν.Καταρχας το μεγαλυτερο μερος του Νοεμβρη περασε με αντικυκλωνικες συνθηκες στο μεγαλυτερο μερος της δυτικης ευρωπης.Τον Δεκεμβρη αλλαξε αυτο με τα ατλαντικα χαμηλα να σπανε τις αντικυκλωνικες συνθηκες και να βγαινουν ως τη Μεσογειο με τα γνωστα αποτελεσματα με τις πολλες βροχες σ'εμας.Προς τα τελη πλεον του Δεκεμβρη και για την περιοδο που διανυουμε αντικυκλωνικες συνθηκες πλεον στον ατλαντικο,σκαβοντας χαμηλες πιεσεις απο το βορεια προς τα δυτικα νοτιοδυτικα σε μια καθαρα μεσημβρινη κυκλοφορια.

Το οτι μας σπανε εμας τα νευρα ειναι λογικο,η κυκλοφορια στην ατμοσφαιρα εχει αλλαξει πολλες φορες,απλα δεν μας ευνοει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Ρε μπας και μετακινήθηκαν οι μήνες φέτος και ο Γενάρης ντυθεί Δεκέμβρης, ο Φλεβάρης Γενάρης και ο Μάρτης Φλεβάρης κ.ο.κ;; λέω εγώ τώρα 😉...

Όχι απλά όπως ο Σεπτέμβρης είναι πλέον Αύγουστος μήπως έτσι και ο Δεκέμβρης είναι πλέον Νοέμβρης και απλά έχουμε το πολύ ένα μήνα Χειμώνα κάθε χρόνο και δεν το έχουμε καταλάβει; (Χειμώνας = μέγιστη < 10 και χιόνι τουλάχιστον στα 400-500μ σχετικά εύκολα και 1-2 καλές εισβολές για πεδινά)..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, sakis13 said:

Aνοιξεεεεεεεε....Πετραααααααα......Να κρυφτωωωωωωωω.....🙉

Υπομονή ρε. Σε λίγες μέρες θα βλέπουμε άλλους χάρτες😂

ΥΓ. Αν και δεν πολυπιστεύω cfs, έριξα μια ματιά προ ολίγου: στεγνό τσιγάρισμα λέει με Τ σταθερά πάνω απο τα μέσα κλιματικά μέχρι το Μαϊο. Ξαναλέω δεν του δίνω ποτέ σημασία προσωπικά αλλά σαν εικόνα είναι άστα να πάνε

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Υπομονή ρε. Σε λίγες μέρες θα βλέπουμε άλλους χάρτες😂

δεν διευκρίνισε μέρες ποιανού πλανητη. Μπορεί να εννοούσε λίγες μέρες του Ερμή

 

Η ηλιακή του ημέρα (από ανατολή σε ανατολή) διαρκεί 176 γήινες ημέρες🤪

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...