Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την κίνηση την έκανε και ο μέσος όρος του ευρωπαίου βλέπω. Ο Αντώνης αν μπει στα ενσέμπλς θα βρει σίγουρα σενάρια με Γροιλανδικό. Εγώ δεν μπορώ να μπω. Για να δω όλα τα σενάρια με το αρχαίο μηχάνημα μου θα πάρει πάνω από μισή ώρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έπεσε το τελευταίο κάστρο...τα ανσαμπλ του ευρωπαιου ακολουθουν αυτα του τζιφου με γροιλανδικο και μεχρι τις 12 τιποτα ...ας ξανακοιταξουμε χαρτες απο 2, 3 του μηνα και μετα πιο πριν απλα θα βλέπουμε τα κιτρινα να πλησιάζουν 

Χαχαχα μιχαηλ δε το χα δει το μνμ σου απλα εγραψα το δικό μου ...τηλεπάθεια 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καμια σχεση η κυκλοφορια τωρα,με την κυκλοφορια πριν.Καταρχας το μεγαλυτερο μερος του Νοεμβρη περασε με αντικυκλωνικες συνθηκες στο μεγαλυτερο μερος της δυτικης ευρωπης.Τον Δεκεμβρη αλλαξε αυτο με τα ατλαντικα χαμηλα να σπανε τις αντικυκλωνικες συνθηκες και να βγαινουν ως τη Μεσογειο με τα γνωστα αποτελεσματα με τις πολλες βροχες σ'εμας.Προς τα τελη πλεον του Δεκεμβρη και για την περιοδο που διανυουμε αντικυκλωνικες συνθηκες πλεον στον ατλαντικο,σκαβοντας χαμηλες πιεσεις απο το βορεια προς τα δυτικα νοτιοδυτικα σε μια καθαρα μεσημβρινη κυκλοφορια.

Το οτι μας σπανε εμας τα νευρα ειναι λογικο,η κυκλοφορια στην ατμοσφαιρα εχει αλλαξει πολλες φορες,απλα δεν μας ευνοει.

θα διαφωνήσω καθώς οι όποιες αλλαγές στην κυκλοφορία αφορουσαν απλές μετατοπίσεις...και όχι εναλλαγές  για παράδειγμα ανύπαρκτη μεσηβρινή κυκλοφορία στην Ανατολική Ευρώπη,αλλά δεν έχει καμμία αξία τώρα...!παράκληση κάποιος έχω δεί  βάζει τις προβλέψεις για την στρατόσφαιρα(temp 10hpa stratos)...αν μπορεί να δώσει το link η τις κανουργιες καρτέλες...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δηλαδη αυτο σαν εικονα σας κανει να τα βαφετε μαυρα?και ποιος σας λεει οτι το χαμηλο της ιβηρικης δεν θα βγει λιγο πιο ανατολικα και ο αζορικογροιλανδικος(γιατι δεν ειναι γροιλανδικος μην τρελλαθουμε) παει λιγο πιο νοτια ..ο σιβηρικος επισης και το ψυχος που συσωρευεται ειναι θετικοτατη προοπτικη ενω η μοναδικη διοοδος που με τον πιο πανω χαρτη μπορει να κατεβει αυλωνας γεμιζει με τρελλο ψυχος επισης.EDE1-240.GIF?28-0EDE0-240.GIF?28-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

δηλαδη αυτο σαν εικονα σας κανει να τα βαφετε μαυρα?και ποιος σας λεει οτι το χαμηλο της ιβηρικης δεν θα βγει λιγο πιο ανατολικα και ο αζορικογροιλανδικος(γιατι δεν ειναι γροιλανδικος μην τρελλαθουμε) παει λιγο πιο νοτια ..ο σιβηρικος επισης και το ψυχος που συσωρευεται ειναι θετικοτατη προοπτικη ενω η μοναδικη διοοδος που με τον πιο πανω χαρτη μπορει να κατεβει αυλωνας γεμιζει με τρελλο ψυχος επισης.EDE1-240.GIF?28-0EDE0-240.GIF?28-0

Βαγγέλη χαχαχα κάτσε γιατί μπερδεύτηκα....Η αλήθεια είναι ότι ζεσταναν πολύ τα σενάρια στις 7 με 8 αλλά στις 10  με 11 έγιναν ακόμα πιο κρύα και με περισσότερα χιόνια και δε μπορώ να καταλάβω πως απο αυτό το μέσο όρο που εχει στις 7 καταλυθεί σε αυτόν στις 10...εβγαλαν τουλαχιστον 10 με 12 λαθαρους κεντροβορειους τα σεναρκα του ευρωπαίου...κάποια άλλα και πιο χαμηλά μέχρι βόρεια προάστια και άλλα μόνο δυτική Μακεδονία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος να βάλει διαγραμμα απο τα ανσαμπλ ευρωπαιου είτε Θεσσαλονίκης ειτε γρεβενων ειτε Φλώρινας να δουμε ποσο πεφτει ο μεσος ορος στις 10 του μηνα ;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγέλη χαχαχα κάτσε γιατί μπερδεύτηκα....Η αλήθεια είναι ότι ζεσταναν πολύ τα σενάρια στις 7 με 8 αλλά στις 10  με 11 έγιναν ακόμα πιο κρύα και με περισσότερα χιόνια και δε μπορώ να καταλάβω πως απο αυτό το μέσο όρο που εχει στις 7 καταλυθεί σε αυτόν στις 10...εβγαλαν τουλαχιστον 10 με 12 λαθαρους κεντροβορειους τα σεναρκα του ευρωπαίου...κάποια άλλα και πιο χαμηλά μέχρι βόρεια προάστια και άλλα μόνο δυτική Μακεδονία...

ε λογικο ειναι ρε συ αντωνη...το καταλαβα πριν ποσταρεις αυτο που λες.φως φαναρι ειναι απο τον μεσο ορο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μήπως μπορεί κάποιος να βάλει διαγραμμα απο τα ανσαμπλ ευρωπαιου είτε Θεσσαλονίκης ειτε γρεβενων ειτε Φλώρινας να δουμε ποσο πεφτει ο μεσος ορος στις 10 του μηνα ;;;;

image.png.8cff00e669cfb466556f563cb2db5f56.png

image.png.371e567079d7ee590c9a728356ebf0bc.png

image.png.c9360a75f7517549998c569c8b9bf777.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, bardaris είπε:

θα διαφωνήσω καθώς οι όποιες αλλαγές στην κυκλοφορία αφορουσαν απλές μετατοπίσεις...και όχι εναλλαγές  για παράδειγμα ανύπαρκτη μεσηβρινή κυκλοφορία στην Ανατολική Ευρώπη,αλλά δεν έχει καμμία αξία τώρα...!παράκληση κάποιος έχω δεί  βάζει τις προβλέψεις για την στρατόσφαιρα(temp 10hpa stratos)...αν μπορεί να δώσει το link η τις κανουργιες καρτέλες...!

Ολη η κυκλοφορια φιλε μου ειναι μια συνεχης μετατοπιση.Τωρα αν διαφωνεις,δεν μπορω να σου αλλαξω την αποψη,οι χαρτες είναι διαθεσιμοι στο μετεοσιελ.

Εδω ειναι οι χαρτες της στρατοσφαιρας που ζητας 

http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=10&carte=1

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντωνη ειναι πολυ καλος ο μεσος ορος και το θελουμε το χαμηλοσ την ιβηρικη τελικα γιατι λογικα θα κατεβει πολυ μεγαλος αυλωνας απο βορεια σκανδιναβια και πρεπει να υπαρχει το χαμηλο στην ιβηρικη απλα λιγο πιο νοτια πιο ανατολικα.επισης πρεπει παση θυσια το κομματι του εμποδισμου που φαινεται να υπαρχει τριγυρω απο την αγγλια να κρατηθει ετσι σαν ταση και να ενισχυθει προς το νοτο. image.png.50cd71622a3d1f04dc26efd95eafaab3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως σε σχέση με εχθές ο μέσος όρος έχει αλλάξει αρκετά 

EDM1-240.GIF?12

EDM1-216.GIF?28-0

και αύριο ίσως μετακινηθεί και άλλο

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αντωνη ειναι πολυ καλος ο μεσος ορος και το θελουμε το χαμηλοσ την ιβηρικη τελικα γιατι λογικα θα κατεβει πολυ μεγαλος αυλωνας απο βορεια σκανδιναβια και πρεπει να υπαρχει το χαμηλο στην ιβηρικη απλα λιγο πιο νοτια πιο ανατολικα.επισης πρεπει παση θυσια το κομματι του εμποδισμου που φαινεται να υπαρχει τριγυρω απο την αγγλια να κρατηθει ετσι σαν ταση και να ενισχυθει προς το νοτο. image.png.50cd71622a3d1f04dc26efd95eafaab3.png

Ναι βαγγελη οντως...αν κατεβει τοσο μεγαλο πραγμα ενας υποτυπώδης αντικυκλωνας στην αγγλια φτανει και η λιμνη θα το τραβηξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ναι βαγγελη οντως...αν κατεβει τοσο μεγαλο πραγμα ενας υποτυπώδης αντικυκλωνας στην αγγλια φτανει και η λιμνη θα το τραβηξει

αρκει να μην συνεχισει να τραβιεται σαν ταση κι αλλο προς βορρα αυτος ο υποτυπωδης στην αγγλια...χρειαζεται και σεναρια και μοντελα που να γυρουν προς αλλα σεναρια και να μην πανε ολα μονοπατα προς τον βορρα απο τωρα.επισης ο διαχωρισμος στις αζορες και η αποκοπει απο ενα πιθανο τρενακι απο εκεινη την περιοχη ειναι σημαντικο αλλα θεωρω οτι το ενα παει με το αλλο.αν τραβηχτει προς βορρα ο αζορικος θα εχει ως επακολουθο να βγει το τρενακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμία τάση αικον να πάει προς τζίφο τουλάχιστον από όσο βλέπω. Βέβαια και εγώ πάλι δεν ξέρω τι θελω.. Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω τρεξίματα σαν τον πρωινό τζίφο.

Βασικά παίζει να κάνει τα αντίθετα. Η αλήθεια είναι ότι ένα βήμα θα το ήθελα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά. Μόνο εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει κρύο βανατολικα και έχει πάει στα βάθη της Ασίας? Και από ότι φαίνεται θα είναι εκεί για τουλάχιστον 10 μέρες ακόμα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ολη η κυκλοφορια φιλε μου ειναι μια συνεχης μετατοπιση.Τωρα αν διαφωνεις,δεν μπορω να σου αλλαξω την αποψη,οι χαρτες είναι διαθεσιμοι στο μετεοσιελ.

Εδω ειναι οι χαρτες της στρατοσφαιρας που ζητας 

http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=10&carte=1

 

 Σε ευχαριστώ φίλε...!και φυσικά για την κατανόηση...πραγματικά εντυπωσιακοί χάρτες....πολύ πιο αισιόδοξοι...απο αυτους της ατμόσφαιρας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εχει πλακα το αικον..χαχαχα..οχι μονο μενει εκι που ηταν αλλα το παει ακομη πιο ακραια...ετσι!!!..μακρια απο τζιφο και οπου θελει ας παει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

πολικο κρυο το σεναριο 5 του gem  ..παμε γερα για τα 18αρια..

gens-5-0-360 (1).png

Φανταζομαι εχεις να ανεβασεις κατι για πολυ ωρα, γιατι εψαχνες να βρεις αυτο που ανεβασες ετσι? Χαχαχαχα. Ερχεται πολικο κρυο, κρυφτειτε χωριανοι, ουτε ο κορονωιος θα αντεξει τοσο κρυο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες και παλι...Θα το παλεψουμε μεχρι το τελος...Περα απο την πλακιτσα...Το χιονι το θελουμε ολοι...Σιγουρα η χρονια δεν παει καλα...Για την ακριβεια δεν ξεκινησε καλα...Αλλα θα το παλεψουμε..Χρειαζεται και λιγο χαβαλες...Εχουμε τοσα στην κεφαλα μας..Εαν μας παρει απο κατω και για τον καιρο,καλυτερα να φουνταρουμε...

Καλοπροαιρετα και μονο..Οσοι αισθανονται οτι το χομπι τους,αρχιζει να τους φθειρει ας κανουν μια ολιγοημερη αποχη...Διαφορετικα δεν ειναι χομπι...

Ψαχνουμε ολοι απο καπου να πιαστουμε..Και η ελπιδα πεθαινει τελευταια..Το οτι θα πεθανουμε μαζι της αυτο ειναι αλλο θεμα..

Αναλυσεις χαρτων για χιονια δεν εκανα ποτε μου..Ουτε τωρα θα κανω..Μονο για βροχοχαμηλα σχολιαζα...Αλλα επιμενω οτι δεν θα παει ετσι...Κρατηστε το...εαν θελετε...Καλο βραδυ φιλαρακια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Michael είπε:

Συγνώμη ρε παιδιά. Μόνο εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει κρύο βανατολικα και έχει πάει στα βάθη της Ασίας? Και από ότι φαίνεται θα είναι εκεί για τουλάχιστον 10 μέρες ακόμα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με 

Έτσι ακριβώς είναι, μέχρι περίπου 10 Γενάρη δεν υπάρχει πεδινό χιόνι.

Από εκεί και πέρα όλα είναι ανοιχτά, προς το Σαββατοκύριακο θα ξέρουμε περισσότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Στην ραχη του υποτροπικου οσο παει το ματι

Παιδακια μου καλα οσο δεν ξυπναει η ρωσικη αρκουδα,χιονια δεν κατεβαινουν νοτιοτερα.Μου φαινεται οτι η λυση ειναι να ενας αντικυκλωνας καταπιονας μπας και γινει μετα ολοκληρωτικο ρεσταρ στην κυκλοφορια.

Ποσο παντως με εκνευριζει και εμενα, οτι απο τωρα μολις κιολας.Παει να κλειδωσει η νεα θερμη εισβολη, στο πρωτο δεκαημερο του ιανουαριου  στα ενσεμπλς

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...