Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ για τις επόμενες 5 μέρες πάντως δεν βλέπω 5cm στην πόρτα μου, στο δρόμο με αρνητικές. Το πιο μετά είναι φαντασία όπως είπα και πριν. Χοντρικά από τις 10/12-10/2 κοιτάω 5ήμερα μπροστά. Τώρα έχουν φύγει 6 και κατά 99% και το 7ο. Οπότε μένουν άλλα 5 5ήμερα μέχρι 10/2 συν ότι κάνει μετά, αλλά όσο περνάει ο Φεβρουάριος μειώνονται οι πιθανότητες, γι' αυτό βάζω το καλό διάστημα μέχρι τις 10/2 χοντρικά. Οπότε σίγουρα υπάρχει χρόνος ακόμη, όλα μπορούν να γίνουν, απλά αυτό που λέω είναι ότι στην παρούσα δεν υπάρχει κάτι, για 5 μέρες μπροστά το τονίζω. Αν δω κάτι σωστό θα το πω, δεν λέω μόνο τα αρνητικά 🙂

Νομίζω την φάση της Πέμπτης δεν την έχει χάσει στο.βολο,πιστεύω ότι ένα πενταποντο μπορεί να τον κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, sakis13 said:

Εαν βγει ο παιος,πανω απο μαρουσι ειναι χιονι...Απλα πραγματα..Ο βδ κανει θαυματα..Πριν λιγα χρονια χιονιζε κεντρο με -3.5 στα 850 εξ αιτιας συγκλισης στα δυτικα του νομου..Χιονιζε,περαμα,καλλιθεα,πετραλωνα και στο μαρουσι ειχαμε βροχη..Παραμονη πρωτοχρονια ξημερωματα...Το 14 ηταν δε θυμαμαι...

πως να θυμάσαι ρε Σακουλίνο με 1lt κρασι....😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορεί κανεις να μου λυσει την απορια τι συμβολιζει αυτος ο χαρτης γενικα? γιατι ποτε δεν εχω καταλαβει

 

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο που λέει "jeudi 14 janvier 2021 13:00 locale Run ECMWF ENS(spread'écart-type 12Z du samedı janvier Géop. z500, pression niveau mer écart-type (+120h) Copyright 2021 Meteociel.fr"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Stelios είπε:

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορεί κανεις να μου λυσει την απορια τι συμβολιζει αυτος ο χαρτης γενικα? γιατι ποτε δεν εχω καταλαβει

 

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο που λέει "jeudi 14 janvier 2021 13:00 locale Run ECMWF ENS(spread'écart-type 12Z du samedı janvier Géop. z500, pression niveau mer écart-type (+120h) Copyright 2021 Meteociel.fr"

οπως λεει και η λεξη spread....ειναι η απόκλιση "πρόγνωσης" που έχει το μοντέλο σ αυτες τις περιοχές...αν δεις οσο πλησιάζουν οι ωρες γινονται μωβ οι περιοχές που σημαίνει οτι η πρόγνωση του μοντέλου είναι σιγουρη και δεν υπάρχουν πλεον αποκλίσεις

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Ακριβώς.. και να προσθέσω/ θυμίσω πως τον υετό τον κοιτάνε πρώτα οι Β ενώ εμείς οι Ν κοιτάμε το κρύο.. για εμας υετός κλασικά θα κοιτάξουμε στις 50 ώρες και κατω!

Χρηστακο δασκαλακο καλησπερα.Το υετο και ολα τα καιρικα θα τα βρουμε. Αυτο που δε θα μπορουμε να βρουμε ομως εαν ξαναγραψεις τετοιο μυνηματακι ειναι η αλληλοεκτιμηση και ο σεβασμος αναμεταξυ μας.

Δε θελουμε τετοιες επιθεσεις μεταξυ μελων με χαρακτηρισμους οπως χαζοποστ.Εαν δε σου αρεσει το πως γραφει ενα μελος απλα καντον ignore.Eδω ειμαστε μια παρεα που γνωριζομαστε χρονια,και σε αυτη ερχονται και καινουρια παιδια.Ειναι αδικο για ολους νομιζω.

Αλλα περισσοτερο αδικο για τη διαχειριση του φορουμ ειναι το παρακατω. 

image.png.12ad52c00dbb865f7305865dab2472ca.png

Δε θα πρεπει να νοιαζεσαι για αυτο για να στο πω ευγενικα.Εδω περα γινεται μια προσπαθεια απ ολους μας για να εχεις εσυ και ολοι μας ενα χωρο για να κανουμε το hobby μας. Για να γραφουμε ολοι,οτι μας αρεσει μεσα σε πλαισια πολιτισμου και ευγενειας προς τον συμφορουμιτη μας.

Αυτα τα λιγα απο μενα,με την ευχη να πανε ολα καλα στο μελλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Νομίζω την φάση της Πέμπτης δεν την έχει χάσει στο.βολο,πιστεύω ότι ένα πενταποντο μπορεί να τον κανει

Αν μετρήσω 5cm στο δρόμο έξω απ' την πόρτα, σωστά 5cm όμως όχι η χλαπάτσα του 2019 που ήταν σαν να περπατάς σε νερά, τότε θα αλλάξω και την εικόνα προφίλ. Μέχρι τότε 50+ αντηλιακό 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

πως να θυμάσαι ρε Σακουλίνο με 1lt κρασι....😂

Ζονγκ φιλε...Δεν ηπια κρασι...Σου δινω δευτερη ευκαιρια..Κουρτινα 1 η 2...??Πλακιτσα κανω..Στο πατρικο μου πηγα μωρε..Ηπια με τον πατερα μου μια περδικα στα γρηγορα...Εχουν λαλισει και αυτοι μεσα...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σουπερ μεσος ορος!!!..γινοταν καλυτερος απο το πρωι?κι ομως εγινε...οι διαφορες που εχει με το κυριο ειναι ακριβως στα σημεια που τις θελουμε να ειναι και τετοιος μεσος ορος δεν αλλαζει και πολυ νομιζω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis_salonica είπε:

οπως λεει και η λεξη spread....ειναι η απόκλιση "πρόγνωσης" που έχει το μοντέλο σ αυτες τις περιοχές...

Δηλαδή? Στην προκειμενη περιπτωση ας πουμε για παραδειγμα τι λεει? γιατι ας πουμε αυτο το δυτικα της πελοποννησου ενω αντιστοιχα στισ ιδιες ωρες το κυριο δινει χαμηλο ροδο? (ξερω πως το κυκλακι δεν ειναι χαμηλο για αυτο κιολας το αναφερω ως κυκλακι)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

σουπερ μεσος ορος!!!..γινοταν καλυτερος απο το πρωι?κι ομως εγινε...οι διαφορες που εχει με το κυριο ειναι ακριβως στα σημεια που τις θελουμε να ειναι και τετοιος μεσος ορος δεν αλλαζει και πολυ νομιζω...

Βαγγεληη δεν είναι καλα τα σεναρια ουτε υετο δεν εχεουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σουπερ μεσος ορος!!!..γινοταν καλυτερος απο το πρωι?κι ομως εγινε...οι διαφορες που εχει με το κυριο ειναι ακριβως στα σημεια που τις θελουμε να ειναι και τετοιος μεσος ορος δεν αλλαζει και πολυ νομιζω...

Σε ψαχνουν εσενα..Μη ξεχνιομαστε επειδη ελλειψα δυο ωριτσες..😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουτε χαρες αλλα ουτε και λυπες μεχρι στιγμης τα τρεξιματα

Τουλαχιστον ας καταλαβουμε ολοι μας οτι τα παντα θα τρεχουν πανω σε μια κλωστη.

 

EDM1-168.GIF?09-0

Κλειδι για εμενα αυτος το σημειου του μεσου ορου,Αν βγει σαν ταση θα εχουμε και αλλες ευκαιριες στην χωρα μας,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σουπερ μεσος ορος!!!..γινοταν καλυτερος απο το πρωι?κι ομως εγινε...οι διαφορες που εχει με το κυριο ειναι ακριβως στα σημεια που τις θελουμε να ειναι και τετοιος μεσος ορος δεν αλλαζει και πολυ νομιζω...

Aυτο λεω και γω Βαγγελη. Δεν εχω δει σεναρια αλλα ειμαστε σε ωρεs που ο ΜΟ λεει πολλα. Και δειχνει πολλα. Αν ειμαστε τυχεροι ο Ιανουαριοs θα κλεισει οπωs του αρμοζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σουπερ μεσος ορος!!!..γινοταν καλυτερος απο το πρωι?κι ομως εγινε...οι διαφορες που εχει με το κυριο ειναι ακριβως στα σημεια που τις θελουμε να ειναι και τετοιος μεσος ορος δεν αλλαζει και πολυ νομιζω...

Βαγγέλη λίγο πιο κάτω οι τέμπ να τσιμπήσουν νότια και είμαστε κομπλέ  χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Χρηστακο δασκαλακο καλησπερα.Το υετο και ολα τα καιρικα θα τα βρουμε. Αυτο που δε θα μπορουμε να βρουμε ομως εαν ξαναγραψεις τετοιο μυνηματακι ειναι η αλληλοεκτιμηση και ο σεβασμος αναμεταξυ μας.

Δε θελουμε τετοιες επιθεσεις μεταξυ μελων με χαρακτηρισμους οπως χαζοποστ.Εαν δε σου αρεσει το πως γραφει ενα μελος απλα καντον ignore.Eδω ειμαστε μια παρεα που γνωριζομαστε χρονια,και σε αυτη ερχονται και καινουρια παιδια.Ειναι αδικο για ολους νομιζω.

Αλλα περισσοτερο αδικο για τη διαχειριση του φορουμ ειναι το παρακατω. 

image.png.12ad52c00dbb865f7305865dab2472ca.png

Δε θα πρεπει να νοιαζεσαι για αυτο για να στο πω ευγενικα.Εδω περα γινεται μια προσπαθεια απ ολους μας για να εχεις εσυ και ολοι μας ενα χωρο για να κανουμε το hobby μας. Για να γραφουμε ολοι,οτι μας αρεσει μεσα σε πλαισια πολιτισμου και ευγενειας προς τον συμφορουμιτη μας.

Αυτα τα λιγα απο μενα,με την ευχη να πανε ολα καλα στο μελλον.

Δεκτό και απόδεκτο για τον συγκεκριμένο χαρακτήρισμό! Συμφωνω σε όλα. (μιλησα και σε πμ με mods) ότι συμφωνω, και το κανω παραθεση γιατι ολοι όσοι αγαπάμε τη τρέλα μας πρεπει να παραδεχόμαστε οταν κάνουμε λάθός η παρασυρόμαστε!
προχωραμε και αφήνουμε τον υετο για τις 2 μέρες.
Υ.Γ. Εσυ γιατι παρασύρθηκες βρε.. λες και δε με ξερεις? το χρηστάκο μαρέσει από παντα, το δασκαλάκος όμως απαιτώ δημόσια συγγνώμη παρουσία προέδρων!😂
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, sakis13 said:

Ζονγκ φιλε...Δεν ηπια κρασι...Σου δινω δευτερη ευκαιρια..Κουρτινα 1 η 2...??Πλακιτσα κανω..Στο πατρικο μου πηγα μωρε..Ηπια με τον πατερα μου μια περδικα στα γρηγορα...Εχουν λαλισει και αυτοι μεσα...

 

Α ρε Περδικολαγνε 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έντωμεταξυ άκυρο, αλλά κάθε φορά όταν έρχεται η σειρά μου να γράψω την πρόγνωση του πανεπιστημίου, τυχαίνει να έχει μεγάλες κακοκαιρίες στην Ήπειρο. Έτσι και τώρα φαίνεται να έρχεται η σειρά μου σε πολύ ενδιαφέρον διάστημα. Το καλό που του θέλω του καιρούχ είναι με αναγκάσει να γράψω στην πρόγνωση, "κακοκαιρία το Σάββατο στο λεκανοπέδιο των Ιωαννίνων με χιονοπτώσεις κατά περιόδους ισχυρές".

Μακάρι να αξιωθώ να το ζήσω και αυτό!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Δηλαδή? Στην προκειμενη περιπτωση ας πουμε για παραδειγμα τι λεει? γιατι ας πουμε αυτο το δυτικα της πελοποννησου ενω αντιστοιχα στισ ιδιες ωρες το κυριο δινει χαμηλο ροδο? (ξερω πως το κυκλακι δεν ειναι χαμηλο για αυτο κιολας το αναφερω ως κυκλακι)

μη μπερδεύεις το κυριο σαν πρόγνωση με το spread...λαικα να στο πω στον χαρτη με το spread η γαλαζομπλε απόχρωση σημαίνει πως το μοντέλο έχει 'αμφιβολίες΄ για την περιοχή δυτικά μας....δεν εχει να κανει με το που βγάζει το χαμηλό ή τον αυλώνα το κύριο ή ο ΜΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Aυτο λεω και γω Βαγγελη. Δεν εχω δει σεναρια αλλα ειμαστε σε ωρεs που ο ΜΟ λεει πολλα. Και δειχνει πολλα. Αν ειμαστε τυχεροι ο Ιανουαριοs θα κλεισει οπωs του αρμοζει.

ουτε κλειστο χαμηλο μονο δυτικα για να κινδυνευουμε απο θερμοκρασιες ουτε να κλεινει προς ανατολικα για να κυνδυνευουμε απο υετο ..δεν ειναι διαταξη το ξερω ο μεσος ορος αλλα σιγα σιγα αρχιζει να θυμιζει διαταξη ...και επισης μονιμα στους -5 τις 2 μερες που μας ενδιαφερουν αρχικα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τεο και συ??Καινουργια ειναι οχι καινουρια...Το καινουργιο δεν εχει σχεση με την ουρα για να γραφεται καινουριο...Με Γ ρε αδερφακο...😜Πλακιτσα κανω...

Ο Χρηστακος ειναι καλο παιδι..Ολοι εχουμε υποπεσει σε σφαλματα..Αλιμονο..Καιρικα και οχι μονο ειναι και τα νευρα μας λιγο στην τσιτα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

( κατάθεση ψυχής) Βαρέθηκα εδώ στο λεκανοπέδιο,  να παλεύω και να έχω αγωνία για τις θερμοκρασίες. Τόσα χρόνια πια...

Κουράστηκα!!!..

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_salonica είπε:

μη μπερδεύεις το κυριο σαν πρόγνωση με το spread...λαικα να στο πω στον χαρτη με το spread η γαλαζομπλε απόχρωση σημαίνει πως το μοντέλο έχει 'αμφιβολίες΄ για την περιοχή δυτικά μας....δεν εχει να κανει με το που βγάζει το χαμηλό ή τον αυλώνα το κύριο ή ο ΜΟ

Ευχαριστώ πολύ φίλε το κατάλαβα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

xaxa το κυριο του ευρωπαικου την Πεμπτη τα ξημερωματα (02:00) δινει επιπεδα παγοποιησης στα 300 μετρα στην περιοχη μου, υετο δεν ξερω εαν θα εχει διοτι δε με αφηνει να δω (δεν ξερω γιατι).

 

Frezing level 15-01-21.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...