Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα με χαλούσε καθόλου αν έβγαινε εξακριβώς το τρέξιμο του ευρωπαίου. χαχαχα Αλλά δεν θα βγει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tην 4η πορτουλα της mamaafrica τη παρατηρει κανεις? Ο υποτροπικος εχει κανει τη μυτουλα του Πινοκιο στις 192h και τα γεωδυναμικα των 564 κοντευουν να αγγιξουν Θρακη.Για συγκριση στον 2ο χαρτη η ιδια ωρα και μερα.

image.png.d2feef6eef8737193a2081a799509710.png

image.png.7038e3fd19b0fb604f3a3af41603279f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα! συοψηζοντας τα τρεξιματα.αρχισε να πλησιαζει η αλλαγη κ προσπαθουνε να βγαλουν ακρη τα μοντελα.ουτε καλα ουτε ασχημα δεν ειμαστε. ειμαστε στο παιχνιδι μεσα. παντως βλεποντας τους χαρτες μετα τις 192 ωρες σε ολα τα μοντελα βλεπω τετοιους αντικυκλωνες τερατα που πραγματικα μπορουν να δωσουν τρομερες ψυχρες εισβολες!!! σιβηρικος τεραστιος γροιλανδικος δυνατος αζορικος μετριος κ τωρα κ σκανδιναβικος.. μεχρι κ ο β.πολος θα χει αντικυκλωνα... εστω κ cyber θα θελα να δω τι θα κατεβαζε με τετοιες διαταξεις!!! παντως αν κατσει ευνοικα μπορει να κανει κατι ιστορικο με ολη την σημασια της λεξεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Δεν ξέρω τι θα γίνει πιο μετά αλλά η Ήπειρος πάει για χιόνι τη Δευτέρα από 600μετρα και πάνω θα έλεγα εγω

Έτσι φίλε. Αν και δεν συμφωνούν ακόμα όλα τα μοντέλα, ας ελπίσουμε να μας καθίσει το καλό.. Δεν θέλει πολύ, 5 μέρες είναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Έτσι φίλε. Αν και δεν συμφωνούν ακόμα όλα τα μοντέλα, ας ελπίσουμε να μας καθίσει το καλό.. Δεν θέλει πολύ, 5 μέρες είναι!

Γιάννης ειπαμε😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δεν ξέρω τι θα γίνει πιο μετά αλλά η Ήπειρος πάει για χιόνι τη Δευτέρα από 600μετρα και πάνω θα έλεγα εγω

600 -700 οριακα..Αλλα με λιγη τυχη μπορει...Οσο πιο ανατολικα τα υψομετρα θα ανεβαινουν...Απο 1000 και πανω..Αλλα τα Ιωαννινα οριακα το χανουν...Μιλαμε για παπλαμουδες οχι αστεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Tην 4η πορτουλα της mamaafrica τη παρατηρει κανεις? Ο υποτροπικος εχει κανει τη μυτουλα του Πινοκιο στις 192h και τα γεωδυναμικα των 564 κοντευουν να αγγιξουν Θρακη.Για συγκριση στον 2ο χαρτη η ιδια ωρα και μερα.

image.png.d2feef6eef8737193a2081a799509710.png

image.png.7038e3fd19b0fb604f3a3af41603279f.png

Δεν φαινεται απο αυτον τον χαρτη ο υποτροπικος,Θοδωρη μου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Γιάννης ειπαμε😁😁

Ξέρω ρε, απλά δεν βάζω κάθε φορά το όνομα, φίλος βάζω γιατί βαριέμαι να βάζω συνέχεια όνομα. Εξάλλου το Γιάννης και με μαντεψιά το βρίσκεις χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ώρα βλεπουμε τον Σιβηρικό να προσπαθεί να μπεί στην Ευρώπη και ενώνεται με τον αντικυκλώνα δυτικά της Αγγλίας,ο τροπικός αεροχείμαρος οργιάζει από πάνω μας...και το συνεσφιγμένο (συγκρουση ψυχρών θερμών αερίων μαζών δημιουργείται αρκετά πιο βόρεια από μας και όπως φαίνεται σήμερα Βόρεια Ιταλία βδ Βαλκάνια κλπ......περιμένουμε θα έλεγα κύριοι περιμένουμε...δυτικά δεν υπαρχει τίποτα δεδομένο ουτε οι θέσεις των χαμηλών ούτε οι αντικυκλωνες...επιμένω ανατολικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακολουθεί και ο μεσος ορος το κύριο για την ήπειρο στις 4 με 5 ....

Και στα μακρινα πιο ωραίος και πάλι για τη δυτικη χωρα ο ευρωπαιος .

Πιάσε κόκκινο μιχαηλ😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 28/12/2020 at 10:35 ΠΜ, antinod είπε:

Παλαιότερα, ο Ευρωπαίος 'εβλεπε' καλυτερα τον Ατλαντικό!!! 

 

On 28/12/2020 at 8:53 ΜΜ, antinod είπε:

ουκμο και παιος μοιαζουν πολυ.Στη συνεχεια του ο παιος ειναι το καλυτερο σεναριο. Μεχρι τις 192 που εχει μια Α αξιοπιστια ,ειναι πολυ καλος!!

 

45 λεπτά πριν, antinod είπε:

Στις 96 ωρες φαινεται η διαφορα τον δυο μεγαλων κυριων....ευτυχως εκει που ειναι η 'αλλαγη' συνηθως κερδιζει ο τζιφος!!!

 

 

Στον Ατλαντικό είναι η διαφορά, ως αποτέλεσμα της αποκομμένης λίμνης στο Τέξας, που ανεβαίνει βόρεια. Ωστόσο σε όλα τα άλλα μοντέλα δεν ρουφάει καλά γεωδυναμικά όπως στον τζίφο, και για αυτό βγαίνουν διαφορετικά τα αποτελέσματα. Ωστόσο τα τρία παραπάνω μηνύματα είναι λίγο αντικρουόμενα ε?😅 Ειδικά όταν με κάποιο τρόπο το πιο αξιόπιστο μοντέλο είχε το καλύτερο σενάριο για πεδινή Ελλάδα🤣 Θα μάθουμε σύντομα τι θα γίνει στον Ατλαντικό, πιστεύω ήδη αύριο θα έχει κλείσει σε μεγάλο βαθμό [και σε σχέση με εχθές έχουν μικρύνει πολύ οι διαφορές]

 

{χωρίς καμία προσπάθεια αντιπαράθεσης Μάκη, πάντα φιλικά]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ακολουθεί και ο μεσος ορος το κύριο για την ήπειρο στις 4 με 5 ....

Και στα μακρινα πιο ωραίος και πάλι για τη δυτικη χωρα ο ευρωπαιος .

Πιάσε κόκκινο μιχαηλ😂

Τι να πω Αντώνη. Την μία μετά την 'άλλη κατεβασιά προσπαθούν να την κάνουν κατεβασιά που αφορά την Ήπειρο. Ούτε το 17-18 δεν είχα δει τέτοια εμμονή. Αν δεν έχουν μέτρα τα βουνά της ηπείρου φέτος, και δεν δούμε παπλαμούδα και στα 400-500 μέτρα, ε δεν θα το κάνει ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμία υποψία ψυχρης εισβολής και στο μεσο ορο του ευρωπαιου....3 κεντροβορειοι...2,3 δυτικης μακεδονιας ...Ένας πανελλαδικό που καταλήγει προσηνεμος...Και καμια 12 με 15 δυτικη ελλαδα αλλοι λιγο αλλοι περισσοτερο...Και τα αλλα 30 τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι να πω Αντώνη. Την μία μετά την 'άλλη κατεβασιά προσπαθούν να την κάνουν κατεβασιά που αφορά την Ήπειρο. Ούτε το 17-18 δεν είχα δει τέτοια εμμονή. Αν δεν έχουν μέτρα τα βουνά της ηπείρου φέτος, και δεν δούμε παπλαμούδα και στα 400-500 μέτρα, ε δεν θα το κάνει ποτέ.

Μιχαηλ σου χει φοβερα σεναρια ο ευρωπαιος για 10 με 12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μιχαηλ σου χει φοβερα σεναρια ο ευρωπαιος για 10 με 12

Αντώνη, αν μπορείς πες ποια είναι.. Καθώς αν τα ψάξω όλα ο υπολογιστής μου κολλάει τόσο πολύ που δεν θα τελειώσω ποτέ [κατά μέσο όρο χρειάζομαι 30-40 λεπτά..] ... Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων πάντως!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, antinod είπε:

Δεν φαινεται απο αυτον τον χαρτη ο υποτροπικος,Θοδωρη μου!!!

Mακη ειμαι σιγουρος οτι φαινεται.Βρισκεται οπως γνωριζουμε απο τους 30 βαθμους βορειου γεωγραφικου πλατους εως και 40 νοτιως. Εγκυκλοπαιδικα παντα. Ο δε υποτροπικος αεροχειμαρος κινειται ως εξης.

Jet stream” | Diario del Oriente

image.thumb.png.a3c5e57da87dc811fe4cd0289d53a81f.png

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H ενδεχομενη αλλαγη που θα φερει τον χειμωνα στην Ευρωπη και κατ επεκταση στη χωρα μας ειναι μετα τις 200 ωρες. Ο Ευρωπαιος δε φτανει καν τοσο μακρια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Mακη ειμαι σιγουρος οτι φαινεται.Βρισκεται οπως γνωριζουμε απο τους 30 βαθμους βορειου γεωγραφικου πλατους εως και 40 νοτιως. Εγκυκλοπαιδικα παντα. Ο δε υποτροπικος αεροχειμαρος κινειται ως εξης.

Jet stream” | Diario del Oriente

image.thumb.png.a3c5e57da87dc811fe4cd0289d53a81f.png

 

 

Φαινοταν,ο υποτροπικος στον προηγουμενο χαρτη που ανεβασες???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αντώνη, αν μπορείς πες ποια είναι.. Καθώς αν τα ψάξω όλα ο υπολογιστής μου κολλάει τόσο πολύ που δεν θα τελειώσω ποτέ [κατά μέσο όρο χρειάζομαι 30-40 λεπτά..] ... Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων πάντως!

Τώρα δε μπορω να μπω τα ξαναδώ γιατι εχω δουλειά...Αλλά τα καλύτερα ειναι 25, 35, 46 αν θυμάμαι καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 σελίδες πριν μπει ο Γενάρης.. Χαχαχαχα.. Ε ρε γλέντια που θα χουμε μόλις αρχίσουμε να παίζουμε μπαλα.. Δε ξέρω στις πόσες θα φτάσουμε.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 

 

 

 

Στον Ατλαντικό είναι η διαφορά, ως αποτέλεσμα της αποκομμένης λίμνης στο Τέξας, που ανεβαίνει βόρεια. Ωστόσο σε όλα τα άλλα μοντέλα δεν ρουφάει καλά γεωδυναμικά όπως στον τζίφο, και για αυτό βγαίνουν διαφορετικά τα αποτελέσματα. Ωστόσο τα τρία παραπάνω μηνύματα είναι λίγο αντικρουόμενα ε?😅 Ειδικά όταν με κάποιο τρόπο το πιο αξιόπιστο μοντέλο είχε το καλύτερο σενάριο για πεδινή Ελλάδα🤣 Θα μάθουμε σύντομα τι θα γίνει στον Ατλαντικό, πιστεύω ήδη αύριο θα έχει κλείσει σε μεγάλο βαθμό [και σε σχέση με εχθές έχουν μικρύνει πολύ οι διαφορές]

 

{χωρίς καμία προσπάθεια αντιπαράθεσης Μάκη, πάντα φιλικά]

Χαιρομαι,που 'θυμασαι' τα μνματα μου,αλλα δυστυχως κατι δεν καταλαβαινεις. Στον Ατλαντικο υπαρχουν παντα διαφορες μεταξυ των παιου και τζιφου,σχεδον ακομη και στο ναουκαστ. Στην προκειμενη περιπτωση δεν θεωρω οτι εκει ειναι η βασικη διαφορα,αλλα στην κινηση και ενταση του Σιβηρικου. Και σε αυτο το κομματι ο τζιφος,παραδοσιακα,τα παει καλυτερα. Εννοειτε,φιλικα,μιλαμε,γιατι απο τετοιες συζητησεις μονο κερδισμενοι βγαινουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...