Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ας το βάλει καποιος ή κι εσύ φιλε Σακη, για καποιους που ειμαστε εξω.....

Εγώ δε ξερω πως δυστυχώς ας το βάλει κάποιος άλλος αν γίνεται(είμαι από κινητό) 

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eίχα πει για πλάκα ότι το Καραισκάκης θα είναι άσπρο όταν θα παίζει ο Ολυμπιακός την Πέμπτη. Κοίτα που δεν θέλει πολύ να μου κάνει την χάρη..

Τα ensembles του ευρωπαίου είναι πιο δυτικά από το κύριο και πιο ψυχρα...Βρε λές....Μέχρι τότε έχουμε απλετο χρόνο να το φέρουμε.

Ο μ.ο. είναι μαζί μας, το ψύχος που θα έχει προηγηθεί σύμμαχός μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Galanto said:

Να προσθέσω τις επικές στιγμές που μας έλεγε η μάνα το πρωι κατσε κοιμήσου εχει χιονι εξω αχ αχ

Εγω θυμαμαι οταν πηγαινα σχολειο που ξυπνουσα το πρωι, ηξερα οτι θα χιονισει πολυ  απο στιγμη σε στιγμη και δεν πηγαινα σχολειο γιατι μετα θα τρελαινομουν στην ιδεα να στρωνει και να μην ειμαι εξω να παιζω 😂 

Κοιτουσα το μετεο τοτε δεν ηξερα και πολλα... Και σκεψου οτι τοτε ειχαμε μονο εναν υπολογιστη σπιτι και ανοιγα ολοκληρο υπολογιστη στις 5.30 το πρωι να δω τι γινεται.. ΧΑΧΑΧΑ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα λοιπόν δείχνουν να πάνε εξαιρετικά για τα κεντροβόρεια. Οι φίλοι στην Αττική και τη νότια χώρα, ας μην απογοητεύονται. Αυτή η "Μήδεια", έχει πολλά να δώσει... Δεν θα μας αφήσει έτσι εύκολα! Εκτιμώ πως έχει πολλές εκπλήξεις στις τσέπες της. Φυσικά, κάποιοι θα πάρουν περισσότερα, και κάποιοι λιγότερα. Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ, είναι εδώ!
Προσωπικά, νιώθω χιονοευλογημένος. Εζησα τους μεγάλους χιονιάδες της Αττικής, από το 1987, το 1991, το 2002, το 2004, έζησα την Αριάδνη στη Λέσβο και τη Θεσσαλονίκη καθώς μετακόμιζα, και μετά στα καπάκια το 2019 την υπέροχη εκείνη επέλαση της Σοφίας. Και τώρα.... Τώρα περιμένω! Εγώ δεν θα "βαφτίσω" τίποτα ως μεγαλειώδες, ως "ιστορικό", ως "επικό", αν πρώτα δεν το δω... Πρώτα να ζήσω τι έχει να μου χαρίσει ο χειμώνας αδέρφια, και μετά, να το βαφτίσω όπως θέλετε!
Και κάτι ακόμα. Κάποιοι ενθουσιώδεις φίλοι, άρχισαν να ασχολούνται με τα...επερχόμενα στις 19 του μήνα!!!! Βρε αθεόφοβοι, ακόμα δεν ζήσαμε τη "Μήδεια"!
Προσέξτε μη την θυμώσετε...
Κλείνω με κάτι σχετικό για τους ανυπόμονους φίλους. Παλαιότερα, στην Αττική, το 1991, ο καιρός έβγαζε ένα απίθανο "μοτίβο" επαναληψιμότητας χιονοπτώσεων ανά εβδομάδα. Καμιά φορά, σπάνια είναι η αλήθεια, υπάρχουν "μοτίβα", ακόμα και στον καιρό.
Και τώρα... Τώρα, περιμένουμε τα αυριανά τρεξίματα για να ρίξουμε "κλειδώματα" στο Σαββατοκύριακο, και μετά, να απολαύσουμε τον λευκό, χαοτικό επισκέπτη μας!
Υ.Γ. Εκτιμήσεις και από 'μένα (αν και υπάρχουν πολλοί εμπειρότεροι στο φόρουμ) αύριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

σακη μου εχεις απολυτο δικιο.επισης ενα κακο με αυτο που κανουμε ειναι οτι ξερουμε ποτε θα αρχισει ποτε θα τελειωσει...ενω τοτε απλα το απολαμβαναμε κ χαιρομασταν.επισης υπαρχει κ το αλλο κακο.... η ματαιοδοξια.φαινεται 5ποντο θες 10ποντο.σου δειχνει 10ποντο θες 20ποντο στο τελος περνεις 15 κ εισαι στεναχωρημενος.ενω αν δεν ηξερες θα εβλεπες 15 ποντους κ θα ενιωθες βασιλιας... για συτο θελει ψυχραιμια κ ψυχολογικη διαχειρηση.

+1000. Αυτό επιτέλους έκανα και ειμαι σουπερ. Ψυχολογική διαχείριση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, sakis13 said:

Εχεις απολυτο δικιο...Εκεινη η μαγεια του αγνωστου εχει χαθει...Τωρα εχεις δορυφορικη,μοντελα,ξερεις σχεδον τα παντα..Τοτε χαιρομασταν ακομα και με 5ποντα..Τωρα σου ταζουν μισο μετρο και αν χωσει λιγοτερα,κρεμας μαυρες πλερεζες...γιατι αλλα περιμενες..Παρε παραδειγμα εμας σημερα...Υπο αλλες συνθηκες θα πρεπε να γλενταμε και μεις....

Ειδικα τα νεα παιδια...Χιονιζει..Και αντι να ειναι εξω..Κολλημενα στα μοντελα να δουν μεχρι ποτε θα κρατησει ο χιονιας η ποτε θα ρθει η επομενη διαταραχη...

Περασμενα μεγαλεια...Αυτη η εποχη του απροοπτου,τελειωσε..."Χιονιζει εξω"Αυτο ελεγα στους γονεις μου και τρεχα σαν παλαβος να βρω κλειδια να βγω στον δρομο..Ωραια χρονια καρντασι μου..

 

Για αυτό φίλε Σάκη, ακομα και αν δε μας κανει το ποθουμενο στις πορτες μας (θυμηθηκα τωρα το παιδι απο το Βόλο χαχα) παμε να το βρουμε , αμα πεσει καπου κοντα μας. Να το δουμε να πεφτει, να στρωνει ή να ειναι στρωμενο. Να πιασουμε τον χιονια. Στο σπιτι μας ή λιγο παραεξω. Το ιδανικο βεβαια να δουμε τη γειτονια μας με λευκο πεπλο. Αλλα δεν ζουμε και στη Σκανδιναβια, αλλά σε εναν άλλο μαγικο τοπο, που λεγεται Ελλαδα. Αν ζουσαμε εκει δε ξε4ρω αν θα ειχαμε τοοοοοοοοοση τρελα για το χιονι. Οπως πολλοι απο αυτους κανουν κρα να ερχονται εδω για ηλιο και θαλασσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

άντε μπήκα στον πειρασμό...

εαν την παρακάτω εικονα χιονιού για Χαλκίδα (με ξεκίνημα 3 μέρες μετα) την βλεπαμε σε προηγούμενες κακοκαιρίες θα είχαμε κατουρηθεί από τη χαρά μας και τώρα (και εγώ μέσα σε αυτούς) κηδευουμε την κακοκαιρια.

ens_image.php?geoid=52508&var=203&run=12&date=2021-02-11&model=gfs&member=ENS&bw=1

Υ.Γ. και με το κακιστο 12αρι του ευρωπαικου η Χαλκίδα βλέπει περισσότερο χιονι από τον τηλέμαχο...εάν χαλάσει κι αλλό ο.κ. αλλά εάν λιγο όμως βελτιωθεί στα επόμενα τρεξιματα...αφήστε την φαντασία σας να δουλέψει.

Καλό βράδυ και καλά χιόνια στα καιρικά αδέλφια μας από τη βόρεια Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kostasmarousi13 είπε:

Ας πούμε και ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά απ την Λάρισα που συνεχώς τόνιζαν την αλλαγή του καιρού και σχεδόν κάποιοι τους χλεύαζαν!!!

Πραγματικά ένα τεράστιο μπραβο. Όταν δε φαινόταν τίποτα επέμεναν. Όταν δε περίμενε κανεις απολυτως τίποτα και πρώτος εγω που είχα πει ότι το Φεβρουαριο δε θα χιονίσει ούτε Πάρνηθα. Όταν όλα τα μακρο έδιναν ζέστη. Τεράστια υπόκλιση και τεράστιος σεβασμός. Από εδώ και πέρα αξίζουν την απεριόριστη προσοχή μας. Απίστευτοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εχεις απολυτο δικιο...Εκεινη η μαγεια του αγνωστου εχει χαθει...Τωρα εχεις δορυφορικη,μοντελα,ξερεις σχεδον τα παντα..Τοτε χαιρομασταν ακομα και με 5ποντα..Τωρα σου ταζουν μισο μετρο και αν χωσει λιγοτερα,κρεμας μαυρες πλερεζες...γιατι αλλα περιμενες..Παρε παραδειγμα εμας σημερα...Υπο αλλες συνθηκες θα πρεπε να γλενταμε και μεις....

Ειδικα τα νεα παιδια...Χιονιζει..Και αντι να ειναι εξω..Κολλημενα στα μοντελα να δουν μεχρι ποτε θα κρατησει ο χιονιας η ποτε θα ρθει η επομενη διαταραχη...

Περασμενα μεγαλεια...Αυτη η εποχη του απροοπτου,τελειωσε..."Χιονιζει εξω"Αυτο ελεγα στους γονεις μου και τρεχα σαν παλαβος να βρω κλειδια να βγω στον δρομο..Ωραια χρονια καρντασι μου..

 

ακριβως!!! δλδ ξεκιναει να χιονιζει κ σκεφτεσαι οτι σε 5-10 ωρες θα τελειωσει κ στεναχωριεσαι.ενω παλια ουτε ξεραμε τπτ.... προσωπικα προσπαθω να το απολαμβανω ειτε λιγο ειτε πολυ.το ιστορικο θα ειναι ελαχιστες φορες στην ζωη μας.δεν μορουμε να ζουμε με αυτη την προσμονη.καποια στιγμη θα ερθει αλλα ποτε δεν ξερουμε ποτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΒΑΛΤΕ το snow depth από το meteologix, μην αρχισω να μπανάρω Σακηδες και Χρηστάδες....αχαχαχαχαχαχα......ειμαστε εκτός λέμε ρεεεεεεεεε......χεχεχε......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

άντε μπήκα στον πειρασμό...

εαν την παρακάτω εικονα χιονιού για Χαλκίδα (με ξεκίνημα 3 μέρες μετα) την βλεπαμε σε προηγούμενες κακοκαιρίες θα είχαμε κατουρηθεί από τη χαρά μας και τώρα (και εγώ μέσα σε αυτούς) κηδευουμε την κακοκαιρια.

ens_image.php?geoid=52508&var=203&run=12&date=2021-02-11&model=gfs&member=ENS&bw=1

Υ.Γ. και με το κακιστο 12αρι του ευρωπαικου η Χαλκίδα βλέπει περισσότερο χιονι από τον τηλέμαχο...εάν χαλάσει κι αλλό ο.κ. αλλά εάν λιγο όμως βελτιωθεί στα επόμενα τρεξιματα...αφήστε την φαντασία σας να δουλέψει.

Καλό βράδυ και καλά χιόνια στα καιρικά αδέλφια μας από τη βόρεια Ελλάδα.

Πολύ κρατήθηκες 😂😂

Φυσικα πλάκα κάνω, καλα έκανες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

άντε μπήκα στον πειρασμό...

εαν την παρακάτω εικονα χιονιού για Χαλκίδα (με ξεκίνημα 3 μέρες μετα) την βλεπαμε σε προηγούμενες κακοκαιρίες θα είχαμε κατουρηθεί από τη χαρά μας και τώρα (και εγώ μέσα σε αυτούς) κηδευουμε την κακοκαιρια.

ens_image.php?geoid=52508&var=203&run=12&date=2021-02-11&model=gfs&member=ENS&bw=1

Υ.Γ. και με το κακιστο 12αρι του ευρωπαικου η Χαλκίδα βλέπει περισσότερο χιονι από τον τηλέμαχο...εάν χαλάσει κι αλλό ο.κ. αλλά εάν λιγο όμως βελτιωθεί στα επόμενα τρεξιματα...αφήστε την φαντασία σας να δουλέψει.

Καλό βράδυ και καλά χιόνια στα καιρικά αδέλφια μας από τη βόρεια Ελλάδα.

φιλε μου επειδη δν εχω κ πολυ ιδεα αλλα βλεπω πολλα τετοια γραφηματα σε διαφορες πολεις πως μεταφραζονται τα cm για ολες τις πολεις; εδω πχ μεσο ορο εχει λιγα cm. Μηπως πρεπει να τα πολλαπλασιαζω με κατι που δν γνωριζω; ας απαντησει καποιος γνωστης που ξερει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

ΒΑΛΤΕ το snow depth από το meteologix, μην αρχισω να μπανάρω Σακηδες και Χρηστάδες....αχαχαχαχαχαχα......ελιμαστε εκτός λέμε ρεεεεεεεεε......χεχεχε......

Το βάλαμε πιο πάνω και σε διαγραμμα και σε χαρτη..Αλλά είναι κακό.. κακό απλα εχει πολλα σεναρια με πολυ πολυ καλυτερο ειδικα σε βορεια αττικη Θήβα και χαλκιδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

άντε μπήκα στον πειρασμό...

εαν την παρακάτω εικονα χιονιού για Χαλκίδα (με ξεκίνημα 3 μέρες μετα) την βλεπαμε σε προηγούμενες κακοκαιρίες θα είχαμε κατουρηθεί από τη χαρά μας και τώρα (και εγώ μέσα σε αυτούς) κηδευουμε την κακοκαιρια.

 

Υ.Γ. και με το κακιστο 12αρι του ευρωπαικου η Χαλκίδα βλέπει περισσότερο χιονι από τον τηλέμαχο...εάν χαλάσει κι αλλό ο.κ. αλλά εάν λιγο όμως βελτιωθεί στα επόμενα τρεξιματα...αφήστε την φαντασία σας να δουλέψει.

Καλό βράδυ και καλά χιόνια στα καιρικά αδέλφια μας από τη βόρεια Ελλάδα.

 

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.

Αν αυτές τις μέρες δεν μας έδειχναν τίποτα και σήμερα σιγά σιγά μας έφτανε στην σημερινή είκόνα,  θα πηδάγαμε από τα μπαλκόνια.. Ξεχάσαμε γρήγορα το προηγούμενο δίμηνο μου φαίνεται...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, k _ SABBAK said:

Επειδή έγινε αναφορά στο 2001 για δείτε ΜΜ χιονιού... 

Screenshot_20210211_223220.jpg

Έχεις κλιματικά για Ν.Ζίχνη? Ψάχνω χρόνια κλιματικά για τα νότια των Σερρών και δεν βρίσκω τπτ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, LoveFebruary είπε:

φιλε μου επειδη δν εχω κ πολυ ιδεα αλλα βλεπω πολλα τετοια γραφηματα σε διαφορες πολεις πως μεταφραζονται τα cm για ολες τις πολεις; εδω πχ μεσο ορο εχει λιγα cm. Μηπως πρεπει να τα πολλαπλασιαζω με κατι που δν γνωριζω; ας απαντησει καποιος γνωστης που ξερει

Ένα εκατοστό= 1,3 μμ Στην ουσία είναι ακριβώς όμως αντίθετα και με αρνητικές 1μμ ισως και 2εκατοστα ..οποτε ενα αχρηστο διαγραμμα ειναι για ν αμετρησεις το υψος χιονιου απλα εχεις ενα μπουσουλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Beach-snow NG said:

ΒΑΛΤΕ το snow depth από το meteologix, μην αρχισω να μπανάρω Σακηδες και Χρηστάδες....αχαχαχαχαχαχα......ελιμαστε εκτός λέμε ρεεεεεεεεε......χεχεχε......

Αυτο θες;; Για Αθηνα πατησα, δεν το ξερω το meteologix

image.png.4077228be2e8ac41a4c43b2a4b057958.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος το κυρίο τρέξιμο έχει - 6 στα 850 την Δευτέρα στις 8 το βράδυ και φτάνει μέχρι -7 στις 12 τη νυχτα , την Τρίτη όλη μέρα είναι από -8 μέχρι και -10

IMG_20210211_223527.thumb.jpg.767ae9b475dba844b6866a4ce404cf65.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Επειδή έγινε αναφορά στο 2001 για δείτε ΜΜ χιονιού... 

Screenshot_20210211_223220.jpg

Κώστα , εμένα όταν γύρισα Σέρρες μου είπαν 40cm στην πόλη , 60 γύρω από αυτή ( ΤΕΙ  ) και περισσότερο είχε  προς Νέα Ζίχνη . Και ένα βίντεο .  Συγνώμη για το off topic.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Πραγματικά ένα τεράστιο μπραβο. Όταν δε φαινόταν τίποτα επέμεναν. Όταν δε περίμενε κανεις απολυτως τίποτα και πρώτος εγω που είχα πει ότι το Φεβρουαριο δε θα χιονίσει ούτε Πάρνηθα. Όταν όλα τα μακρο έδιναν ζέστη. Τεράστια υπόκλιση και τεράστιος σεβασμός. Από εδώ και πέρα αξίζουν την απεριόριστη προσοχή μας. Απίστευτοι!

Ειναι ισχυρή η ομάδα Πανακογλου..ο Βασίλης χιονοφιοος και γνώστης της περιοχής κι εγώ τώρα τον έμαθα..και ο icelarissa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά εγώ που είμαι δουλειά από το απόγευμα και έχω χάσει όλα τα τρεξίματα και αφού φτάσαμε πλέον κοντά μπορει κάνεις να μου πει σε τι κατάσταση βρισκόμαστε; Πανηγυρίζουμε;(20+cm)🥰

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...