Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Galantoεδω https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?model=gfs&lid=ENS&var=26&bw=1&geoid=53042 για γρεβενα εχεις 15cm μ.ο  απο τζιφο ενο σε βλεπω να λες οτι εχεις πολλα περισσοτερα. οπως το ιδιο γινεται για ολες τις πολεις που βλεπω. για το συγκεκρκιμενο ρωταω γιατι με προβληματιζει πολυ. στα αλλα σαητ ξερω οτι 1mm  ειναι απο 1-2cm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas99 είπε:

Παιδιά εγώ που είμαι δουλειά από το απόγευμα και έχω χάσει όλα τα τρεξίματα και αφού φτάσαμε πλέον κοντά μπορει κάνεις να μου πει σε τι κατάσταση βρισκόμαστε; Πανηγυρίζουμε;(20+cm)🥰

νομιζω πως ναι με επιφυλαξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλβαδιάστε καλοί μου συνδαιτυμόνες!!

 

 

Screenshot_2021-02-11-22-40-32-839_com.facebook.orca.jpg

Επεξεργάστηκε από ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το βάλαμε πιο πάνω και σε διαγραμμα και σε χαρτη..Αλλά είναι κακό.. κακό απλα εχει πολλα σεναρια με πολυ πολυ καλυτερο ειδικα σε βορεια αττικη Θήβα και χαλκιδα

αντωνη δεν εριξες ανσμπλ παιου..συμφωνησαν η υπαρχουν αποκλεισεις?μεχρι κυριακη μεσανυχτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, LoveFebruary είπε:

@Galantoεδω https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?model=gfs&lid=ENS&var=26&bw=1&geoid=53042 για γρεβενα εχεις 15cm μ.ο  απο τζιφο ενο σε βλεπω να λες οτι εχεις πολλα περισσοτερα. οπως το ιδιο γινεται για ολες τις πολεις που βλεπω. για το συγκεκρκιμενο ρωταω γιατι με προβληματιζει πολυ. στα αλλα σαητ ξερω οτι 1mm  ειναι απο 1-2cm

Aυτο ειναι το χιονι ανα 6ωρο, οχι το συνολικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Aυτο ειναι το χιονι ανα 6ωρο, οχι το συνολικο

τι ειπες τωρααααααααα αληθεια;;  δν το φανταστηκα ποτε αυτο! ετσι εξηγειτε! παμε καλα τοτε. ευχαριστω νασαι καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Χαλβαδιάστε καλοί μου συνδαιτυμόνες!!

 

 

Screenshot_2021-02-11-22-40-32-839_com.facebook.orca.jpg

Αυτό Χρηστο είναι της υποτροπης νυχτα Τριτης ξημερωμα Τεταρτης νομιζω....θέλω το συνολικό......ρε θα με σκάσετε......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

στο ειπα?οσο και να ακουγεται μεταφυσικο ολα ειναι θεμα ψυχολογιας και φυσικα στοιχειων...χαχαχα...αλλα με αρνητισμο δεν πας πουθενα.Παλευα 11 χρονια μονος πολλες φορες το φαντασμα των πετρινων ενω τριγυρω ολα αυτα τα χρονια θαβοταν πολλες πολεις σε διαφορετικες χρονικες περιοδους οταν πολλοι συντοποιτες μου με ειχαν χαρακτηρισει γραφικο αλλα χαιρομουν με οτι μου εδεινε ο καιρος επι 11 χρονια..πετσα?πετσα εγω χαιρομουν...νιφαδες?νιφαδες ,εγω χαιρομουν...μουφα στην μουφα?στεναχωρια για μια μερα και μετα χαιρομουν παρ οτι εκνευρισμενος με τις φωτο των αλλων..ποσα θαψιματα αλλα δεν το εβαλα κατω παοτε φιλε αντωνη και παντα ειχα καλη ψυχολογια και εψαχνα να βρω το ενα θετικο μεσα στα 99 αρνητικα .Και ξερεις ποιο ηταν το ενα θετικο παντα?οτι σχεδον σε ολους τους χιονιαδες που κυνηγησα παντα την νιφαδα μου την ειδα και εμαθα να χαιρομαι με την νιφαδα και καθε ΣΟΚ και ΔΕΟΣ τοτε στην ουσια ηταν οτι απλα θα χιονιζε...γιατι τα λεω ολα αυτα?γιατι σε οσους τα παιρνουν τωρα να ξερουν οτι ολα τα κακα καποτε τελειωνουν και ποτε μα ποτε δεν το βαζεις κατω ειτε στο χιονιο ειτε στη ζωη..αυτα!!!!

Αρε Βαγγέλη τι να πω. Και στον Λέανδρο επέμενες με στοιχεία ότι κάτι θα γίνει ενώ τα μοντέλα μας είχαν στην απ' έξω και τώρα πάλι τα ίδια ενώ πριν λίγες 2-3 μέρες μας έδιναν ψίχουλα. Απο εσένα αντλώ θετική ενέργεια φίλε μου να ξέρεις. Συνέχισε έτσι, είσαι ένας λόγος που μπαίνω στο forum να διαβάσω σχόλια σου. 🙂🙂🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Ούτε 0 στα 850 δεν βγάζει ο τζίφος στην Ήπειρο.

Αυστηρά πάνω από τα 1300 μέτρα τα χιόνι.

Eιδες βασιλη.Αυτο που σου ειχα πει το μεσημερι...Απο τα 1300 μετρα οι χιονοπτωσεις στην ηπειρο.Αν προλαβει προς το τελος που θα εχει μειωθει αρκετα ο υετος καμια πετσα 2 εκατοστων στα Γιαννενα καλα θα ειναι.Αν και ο χαρτης που εβαλα το μεσημερι που εδειχνε τα υψομετρο για την ηπειρο τον λενε αχρηστο εδω τα παιδια μια χαρα προβλεψη εκανε για την ηπειρο.

Απο τις πολλες βροχες παλι στις πολλες βροχες του σαββατου.Η αχρηστη κακοκαιρια του Σ/Κ για τα ημιορεινα της ηπειρου πλησιαζει.Εχουμε σαπισει με τοσο νερο.Αναφορες ολο τον χειμωνα ξανα και ξανα με τα χιονια της αετομηλιτσας στα 1450 μετρα υψομετρο κατανταει κουραστικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, islander said:

Όλα λοιπόν δείχνουν να πάνε εξαιρετικά για τα κεντροβόρεια. Οι φίλοι στην Αττική και τη νότια χώρα, ας μην απογοητεύονται. Αυτή η "Μήδεια", έχει πολλά να δώσει... Δεν θα μας αφήσει έτσι εύκολα! Εκτιμώ πως έχει πολλές εκπλήξεις στις τσέπες της. Φυσικά, κάποιοι θα πάρουν περισσότερα, και κάποιοι λιγότερα. Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ, είναι εδώ!
Προσωπικά, νιώθω χιονοευλογημένος. Εζησα τους μεγάλους χιονιάδες της Αττικής, από το 1987, το 1991, το 2002, το 2004, έζησα την Αριάδνη στη Λέσβο και τη Θεσσαλονίκη καθώς μετακόμιζα, και μετά στα καπάκια το 2019 την υπέροχη εκείνη επέλαση της Σοφίας. Και τώρα.... Τώρα περιμένω! Εγώ δεν θα "βαφτίσω" τίποτα ως μεγαλειώδες, ως "ιστορικό", ως "επικό", αν πρώτα δεν το δω... Πρώτα να ζήσω τι έχει να μου χαρίσει ο χειμώνας αδέρφια, και μετά, να το βαφτίσω όπως θέλετε!
Και κάτι ακόμα. Κάποιοι ενθουσιώδεις φίλοι, άρχισαν να ασχολούνται με τα...επερχόμενα στις 19 του μήνα!!!! Βρε αθεόφοβοι, ακόμα δεν ζήσαμε τη "Μήδεια"!
Προσέξτε μη την θυμώσετε...
Κλείνω με κάτι σχετικό για τους ανυπόμονους φίλους. Παλαιότερα, στην Αττική, το 1991, ο καιρός έβγαζε ένα απίθανο "μοτίβο" επαναληψιμότητας χιονοπτώσεων ανά εβδομάδα. Καμιά φορά, σπάνια είναι η αλήθεια, υπάρχουν "μοτίβα", ακόμα και στον καιρό.
Και τώρα... Τώρα, περιμένουμε τα αυριανά τρεξίματα για να ρίξουμε "κλειδώματα" στο Σαββατοκύριακο, και μετά, να απολαύσουμε τον λευκό, χαοτικό επισκέπτη μας!
Υ.Γ. Εκτιμήσεις και από 'μένα (αν και υπάρχουν πολλοί εμπειρότεροι στο φόρουμ) αύριο...

1991 - ο αγαπημενος μου χειμωνας εβερ . ..μετα την ανοιξη του 87 βεβαια χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Σκρουτζ πέταξε δεύτερο κεντράκι στον Ατλαντικό στις 30 ώρες . Πώς ήταν τόσες μέρες σταθερό στο αποτέλεσμα αυτό το μοντέλο απορώ .

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Eιδες βασιλη.Αυτο που σου ειχα πει το μεσημερι...Απο τα 1300 μετρα οι χιονοπτωσεις στην ηπειρο.Αν προλαβει προς το τελος που θα εχει μειωθει αρκετα ο υετος καμια πετσα 2 εκατοστων στα Γιαννενα καλα θα ειναι.Αν και ο χαρτης που εβαλα το μεσημερι που εδειχνε τα υψομετρο για την ηπειρο τον λενε αχρηστο εδω τα παιδια μια χαρα προβλεψη εκανε για την ηπειρο.

Απο τις πολλες βροχες παλι στις πολλες βροχες του σαββατου.Η αχρηστη κακοκαιρια του Σ/Κ για τα ημιορεινα της ηπειρου πλησιαζει.Εχουμε σαπισει με τοσο νερο.Αναφορες ολο τον χειμωνα ξανα και ξανα με τα χιονια της αετομηλιτσας στα 1450 μετρα υψομετρο κατανταει κουραστικο.

Εγω θα σου πω οτι χιονι μπορει αν δει και η ηγουμενιτσα και το αγρινιο ενω τα γιαννενα το 10ποντο το εχουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Κώστα , εμένα όταν γύρισα Σέρρες μου είπαν 40cm στην πόλη , 60 γύρω από αυτή ( ΤΕΙ  ) και περισσότερο είχε  προς Νέα Ζίχνη . Και ένα βίντεο .  Συγνώμη για το off topic.

 

80 πονταλακια μετρημένα με μεζούρα στο πεζόδρομο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Παίονας είπε:

ειδατε τι υετο δινει το ευροπαικο για εδω την αλλη πεμπτη?

Ας μην βιαζόμαστε πατρίδα. Ας πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε το ΣΚ που έρχεται και βλέπουμε από Δευτέρα. Ίσως να είμαστε τόσο χορτασμένοι αφού και ότι χιόνι ρίξει θα μείνει για μέρες και θα το χαρούμε. Έχει ο Θεός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

80 πονταλακια μετρημένα με μεζούρα στο πεζόδρομο... 

Ρε Κώστα  ανέβασα βίντεο . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Κώστα , εμένα όταν γύρισα Σέρρες μου είπαν 40cm στην πόλη , 60 γύρω από αυτή ( ΤΕΙ  ) και περισσότερο είχε  προς Νέα Ζίχνη . Και ένα βίντεο .  Συγνώμη για το off topic.

 

σηματακι πανω στην γωνια ολα τα λεφτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παααλι μεγαλες αλλαγες στο αικον στο 18αρι, αρκετα ανατολικα ουσιαστικα παιρνει πισω το δυτικισμα που εκανε στο 12αρι του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ρε Κώστα  ανέβασα βίντεο . 

Ξέρεις τι ώρα είναι το βίντεο?? 17-12ωρα 5 απόγευμα.. Μέχρι Τρίτη στις 11 το μεσημέρι έχωνε αβέρτα με- 4!!!!! Κάηκε το φιλμ να σου ανέβαζα κ φώτο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να προσθέσω κ εγώ κάποιες σκέψεις στα από πάνω λεγόμενα. Αρχικά το 2001 στην ταράτσα πατρικού μου στο Επταπύργιο έκανα βουτιές, δεν υπάρχει περίπτωση να είχε αυτό το χιόνι που ανέβηκε πριν στο τέλος της διαταραχής στο κέντρο. Άσχετο και άκυρο γενικώς απλά λέω τι θυμάμαι. Με πόντους κ χάρακες δεν ασχολήθηκα ποτέ κ ούτε πρόκειται, η εικόνα κ η ανάμνηση μέσα σου μένει κ όχι οι πόντοι.

Από εκεί κ πέρα άρχισα να βλέπω χάρτες και να μπαίνω στο άλλο φόρουμ σαν παρατηρητής και μόνο, από οπού κ έμαθα πολλά άγνωστα για μένα μέχρι τότε καιρικά στοιχεία, το 2007 ή 2008. Έπεσα δλδ στην τρισκατάρατη περίοδο της μόνιμης πασπάλας της πόλης. για χρόνια όχι μόνο έβγαζα τα μάτια μου όλο κ περισσότερο καθώς μάθαινα κ περισσότερα αλλά δεν έπαιρνα τελικά κ κάτι άξιο δυστυχώς. Είναι ωραίο το μόντελινγκ αλλά όσο πιο πολύ αγαπάς το χιόνι (προσωπικά είμαι κατά βάση φαν της χιονόστρωσης κ της στούπας αυτά με εξιτάρουν για να είμαι απόλυτα ειλικρινής) τόσο πιο άγριο κ ψυχοφθόρο γίνεται. Είναι ένας πολύ δύσκολος αγώνας που στη χώρα μας τουλάχιστον πλέον αυτά τα χρόνια θέλει πραγματικές αντοχές κ ψυχολογική διαχείριση, αλλά συνήθως όσο κ να το λες στον εαυτό σου δύσκολα από ένα σημείο κ μετά μπορείς να το διαχειριστείς.

Συμφωνώ απόλυτα πως χάθηκε το άγνωστο. Στον Λέανδρο 11-12 το πρωί έλεγα στην μάνα μου "ε αυτό ήταν τελειώνει σιγά σιγά" κ μου λέει "τιιιι αυτό ήταν?" χαχα τι να εξηγείς τώρα. Αυτός βέβαια είναι κ ο εκσυγχρονισμός ανθρωπότητας καλώς ή κακώς. Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το χόμπι μας παρόλα αυτά κ αυτό είναι ντεφάκτο για μένα είναι οι καταραμένοι χάρτες άνω κάποιων ωρών. Δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς κάτι πολύ καλό στις 100 κάτι ώρες που μετά θα στο πάει πίσω. Ξέρεις κ βλέπεις ότι είναι ευκαιρία, αλλά ουσιαστικά μέχρι εκεί είναι. Μια ευκαιρία. Και δεν είναι καθόλου λίγο κ αυτό για τη χώρα μας. Αλλά σχεδόν πάντα, τουλάχιστον για την πόλη μου, χοντρικά 60-80 ώρες είναι όλο το ζουμί. Ξαφνικά είδα στις 72 ώρες το χαμηλό σε τζίφο κ ουκμο να είναι κοντά στην Κέρκυρα. Εκεί ήταν όλο το παιχνίδι για πολλές περιοχές κ άρχισε να ανοίγει ο ντίλερ την τράπουλα.

Αυτά που λέω προσπαθώ να τα κάνω στην πράξη κ με τον εαυτό μου. Θέλει όση περισσότερη ψυχραιμία γίνεται για τον καθένα, τίποτε άλλο. Δύσκολο βασανιστικό αλλά έτσι είναι. Τουλάχιστον έμαθα. Κάποτε έλεγα μια εβδομάδα πριν έρχεται χιονιάς. Μετά έβαζα κ το μάλλον. Μετά έφαγα τα μούτρα μου χαχα. Τώρα πλέον λέω στην σύντροφό μου (ψιλοαδιάφορη) κ σε καναδυό κολλητούς που ενδιαφέρονται κάπως, όπως έκανα κ σε αυτή την περίπτωση, "έρχεται μάλλον δυνατό κρύο κ ίσως καλή ευκαιρία για χιόνια δε σας λέω τίποτε άλλο", χθες τους είπα θα χιονίσει λεπτομέρειες όμως αύριο το βράδυ.

Καλή τύχη σε όλους, εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα για όσο περισσότερους! Ακόμα κ για εδώ έχω την αγωνία μου, αυτό το χούι δε θα φύγει μάλλον ποτέ, όχι για το αν θα βάλω 10,15 ή παραπάνω πόντους, αλλά απλά για να ζήσω την μαγεία της στούπας κ της ονειρικής χιονόστρωσης κ ας βάλει όσο μπορεί να βάλει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα με αναγκασετε να πάω στο πατρικό να βρω τις φωτο που ειμαιι ολόκληρος το 2001 μεσα σε 1,40 που είχε στη αυλή και φαινεται μονο η κουκούλα απο το μπουφάν και λίγο το μέτωπο μου χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...