Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως σας έγραψα και νωρίτερα το μεσημέρι όταν είναι οριακές οι καταστάσεις με τον υετό ή και τις θερμοκρασίες όπως πχ στην Αττική δεν κλειδώνει τίποτα 3 ημέρες πριν γιατί αλλαγές στα μοντέλα έχουμε σχεδόν σε κάθε τρέξιμο. Δεν κλειδώνει ούτε μια μέρα πριν και το έχουμε ζήσει άπειρες φορές. Κλειδώνει μόνο κάτι που είναι αδύνατον να χαλάσει τελευταία στιγμή όπως πχ το ότι σε μια περιοχή ότι πέσει θα είναι χιόνι επειδή δεν αλλάζει τίποτα ακόμα και με 2 βαθμούς παραπάνω απο τις προβλέψεις. Με αυτή τη λογική δεν σημαίνει ότι θα έχουμε πάντα μούφες αλλά μπορεί να έχουμε και ευχάριστες εκπλήξεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, brit1981 said:

Το Κέντρο μάλλον χάνει τον αγώνα για χιονόστρωση

Τουλάχιστον θα τη δούμε (;) στα προάστια και βλέπουμε μήπως έχουμε ευκαιρία από 19-20 του μήνα και ύστερα

Κάτι αχνοφαίνεται για τότε αλλά είναι μια καιρική αιωνιότητα 19/20. Είδατε το μάζεμα. Από που αρχίσαμε κ που φτάσαμε στις Τ πχ. Κ γω νομίζω οτι από κέντρο κ νοτιότερα ο αγώνας για στρώσιμο χάνεται ακόμα κ με την μικρή βελτίωση της Δευτέρας. Φυσικά όλα θα εξαρτηθούν πχ από εξάρσεις κτλ αλλά σε αυτό το σημείο θα έλεγα πρέπει να είμαστε ρεαλιστικοί έχει εκφυλιστεί πλέον κ όλο μαζεύει κ μαζεύει ειδικά από Τρίτη κ μετά δεν έχει μείνει σχεδόν τπτ για τα πεδινά πόσο μάλλον εδώ κάτω στα παραλιακά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To Gem πολύ καλύτερο αν και παίζει να είναι μόνος μέχρι στιγμή. Το Ukmo δεν μπορώ να καταλάβω αν εινα καλό η όχι. Κάποιος να μας διαφωτίσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να συγκρινουμε και μεταξυ των μοντελων πλεον στις ωρες που ειμαστε και οχι απλα τζιφο με το προηγουμενο του, υκμο πολυ καλυτερο του τζιφου για Τριτη μεσημερι και υστερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To Gem πολύ καλύτερο αν και παίζει να είναι μόνος μέχρι στιγμή. Το Ukmo δεν μπορώ να καταλάβω αν εινα καλό η όχι. Κάποιος να μας διαφωτίσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

GEM πολυ καλο. UKMO μετριο προς καλο, οχι καταστροφη δηλαδη. Αν ο Ευρωπαιος δειξει μια τετοια ταση, τοτε μιλαμε σε αλλη βαση. Εγω να πω την αληθεια περιμενα να διαλυσει το πραγμα για εμας μετα την ανατολικιση του τζιφου στο κυριο, αλλα φαινεται οτι ισως υπαρχουν ακομα ελπιδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εψαξα τις ανακοινώσεις των μετεωρολόγων για το 2008 μια μέρα πριν....  Χιονόνερο ελεγαν στις παραθαλάσσιες περιοχές... και εμεις καθόμαστε και κοιτάμε ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Dimos είπε:

Δεν εχω καταλάβει. Ο ανατολικος άνεμος  μας βοηθάει ή ειναι αρνητικός στη Χαλκιδική?

Αρνητικος φιλε φαινεται και στην αποτυπωση υετου του τζιφου αν δεις ειμαστε μεχρι να αλλαξει ο ανεμος σε μετριες εντασεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

GEM ΤΙΜΩΡΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΨΥΧΗ! ΨΥΧΑΡΑ ΔΛΔ!

παρεμπιπτοντως Κωστα beach-snow να τα εκατοστησεις και δημοσιως! και τα χρονια και τα χιονια! (cm)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λογικα απο Δευτερα απογευμα προς ξημερωμα Τριτης πιθανοτητες για χιονοστρωση απο το κεντρο και κατω......

φυσικα κεντρικες περιοχες του λεκανοπεδιου με υψομετρο οπως Γαλατσι και Ανω Κυψελη παιζουν μπαλα απο νωριτερα.....οπως και τα προαστεια του Υμηττου με υψομετρο...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες καλησπερα.Μια εκτιμηση στα γρηγορα επειδη πρεπει να παω στη δουλεια.

Χιονοπτωσεις μετριας εντασης στα ημιορεινα του νομου πανω απο τα 500 με 600 μετρα απο τις μεσημβρινες ωρες της Κυριακης. 

Απο το βραδυ χιονοπτωσεις μετριας εντασης σε ολα τα υπερβορεια που σταδιακα μεσα στη νυχτα θα κατεβαινουν χαμηλοτερα για να φτασουν το πρωι της δευτερας ως τα 100 με 150 μετρα στο λεκανοπεδιο.

Η δευτερα θα κυλησει με ασθενη κυριως φαινομενα.Υποτυπωδεις χιονοστρωσεις πανω απο τα 300 με 400 μετρα.

Για τριτη ειναι λαχειο η κατασταση,συγκλιση θα υπαρξει ειναι κλειδωμενη για μενα.Οσο οι ισοβαρεις ειναι πιο πλαγιαστες(εξαρταται απο τη θεση του χ στη αν.μεσογειο)θα χιονιζεται εντονα η βοιωτια και η δυτικη αττικη.Οσο λιγοτερο πλαγιαστες θα ευνοειται το κεντρικο λεκανοπεδιο και τα ανατολικα του νομου.Οπου πιασει η συγκλιση θα σημειωθουν πυκνες χιονοπτωσεις ως μηδενικα υψομετρα για 8 με 12 ωρες .

Χαθηκε αλλη μια ιστορικη ευκαιρια,προσωπικα ειμαι πολυ απογοητευμενος.

Για την υπολοιπη χωρα,μια εκτιμηση για τις περιοχες που θα δεχτουν πολυ εντονες χιονοπτωσεις και σημαντικες χιονοστρωσεις.Δυτ.Μακεδονια,δυτ.Θεσσαλια,δυτικη πλευρα Κ.Μακεδονιας,ανατολικα προσηνεμα πιεριας και θεσσαλιας(λογω ιδανικης συγκλισης β.δ-α.β.α),ημιορεινα ηπειρου πανω απο 500 με 600 μετρα,κεντροβορεια στερεα.

Καλα χιονια,σκεφτομαι να αριαωσω για λιγο απο το φορουμ λογω κουρασης κ απογοητευσης,θα δουμε ομως,δυσκολα κοβεται αυτη αρρωστια.

Καλα χιονια σε ολους,να το χαρειτε,καλα κουραγια στιυς αδερφους αττικαριους και.καλη τυχη να εχουμε την τριτη (και ισως το αλλο ΠΣΚ)

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Παιδες καλησπερα.Μια εκτιμηση στα γρηγορα επειδη πρεπει να παω στη δουλεια.

Χιονοπτωσεις μετριας εντασης στα ημιορεινα του νομου πανω απο τα 500 με 600 μετρα απο τις μεσημβρινες ωρες της Κυριακης. 

Απο το βραδυ χιονοπτωσεις μετριας εντασης σε ολα τα υπερβορεια που σταδιακα μεσα στη νυχτα θα κατεβαινουν χαμηλοτερα για να φτασουν το πρωι της δευτερας ως τα 100 με 150 μετρα στο λεκανοπεδιο.

Η δευτερα θα κυλησει με ασθενη κυριως φαινομενα.Υποτυπωδεις χιονοστρωσεις πανω απο τα 300 με 400 μετρα.

Για τριτη ειναι λαχειο η κατασταση,συγκλιση θα υπαρξει ειναι κλειδωμενη για μενα.Οσο οι ισοβαρεις ειναι πιο πλαγιαστες(εξαρταται απο τη θεση του χ στη αν.μεσογειο)θα χιονιζεται εντονα η βοιωτια και η δυτικη αττικη.Οσο λιγοτερο πλαγιαστες θα ευνοειται το κεντρικο λεκανοπεδιο και τα ανατολικα του νομου.Οπου πιασει η συγκλιση θα σημειωθουν πυκνες χιονοπτωσεις ως μηδενικα υψομετρα για 8 με 12 ωρες .

Χαθηκε αλλη μια ιστορικη ευκαιρια,προσωπικα ειμαι πολυ απογοητευμενος.

Για την υπολοιπη χωρα,μια εκτιμηση για τις περιοχες που θα δεχτουν πολυ εντονες χιονοπτωσεις και σημαντικες χιονοστρωσεις.Δυτ.Μακεδονια,δυτ.Θεσσαλια,δυτικη πλευρα Κ.Μακεδονιας,ανατολικα προσηνεμα πιεριας και θεσσαλιας(λογω ιδανικης συγκλισης β.δ-α.β.α),ημιορεινα ηπειρου πανω απο 500 με 600 μετρα,κεντροβορεια στερεα.

Καλα χιονια,σκεφτομαι να αριαωσω για λιγο απο το φορουμ λογω κουρασης κ απογοητευσης,θα δουμε ομως,δυσκολα κοβεται αυτη αρρωστια.

Καλα χιονια σε ολους,να το χαρειτε,καλα κουραγια στιυς αδερφους αττικαριους και.καλη τυχη να εχουμε την τριτη (και ισως το αλλο ΠΣΚ)

 

θα μας τρελανεται ολοι εδω μεσα...πια απογοητευση ρε παιδια...παμε σε μια ομορφη χιονοκαιρια που στην αρχη του Φλεβαρη φανταζε ανεφικτη και τωρα κανουμε και τους δυσκολους...!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για τον φιλο @Galanto δε βλεπω πως μπορει να βαλει κατω απο 50ποντους η περιοχη του.

Α και ενα μπραβο στον @ICELARISSA και την ομαδα που συμμετεχει για την ακρως πετυχημενη  μεσοπροθεσμη.τους.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνω με τον Γιωργο απο πανω . Πολυ ρεαλιστικη αναλυση ! Αν ο ευρωπαιος δεν δειξει κατι τυπου gem , οι κατω των 300 μετρων παμε να χτυπησουμε το λαχειο της Τριτης ! 

Τα λεμε στο ευρωπαϊκο. Spartan , αν δεν καταλαβαινεις οτι μιλουσα για μεσανυχτα δευτερας δεν μπορω να επεξηγω τα μηνυματα μου. Το πρωι της δευτερας κανενα μισο λεκανοπεδιο δεν ξυπναει λευκο. Μη λεμε οτι θελουμε !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

GEM ΤΙΜΩΡΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΨΥΧΗ! ΨΥΧΑΡΑ ΔΛΔ!

παρεμπιπτοντως Κωστα beach-snow να τα εκατοστησεις και δημοσιως! και τα χρονια και τα χιονια! (cm)

Ευχαριστώ αδελφέ μου.....πολύχιονοι να είμαστε οσο το δυνατόν περισσότεροι.....

Ο Τιμωρός του καιρού είν εδώ πλέον.....ετοιμαζεται.....

Θα έρθουν κι άλλες αλλαγές ως Κυριακή.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, gthomasandros είπε:

θα μας τρελανεται ολοι εδω μεσα...πια απογοητευση ρε παιδια...παμε σε μια ομορφη χιονοκαιρια που στην αρχη του Φλεβαρη φανταζε ανεφικτη και τωρα κανουμε και τους δυσκολους...!!

Το αν ειμαι εγω απογοητευμενος για τιυς λογους μου,δεν ξερω σε τι επηρεαζει εσενα στο να εισαι χαρουμενος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Καλά προφανώς για αύριο και μεθαύριο ό,τι ήταν να δούμε το είδαμε. Ελπίζουμε στο καλύτερο από αύριο. Από κυριακή βράδυ και μετά κοιτάμε για το άλλο πσκ

 

Ψιτ κοίτα 2η καρτέλα τζιφο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Σαν επανάληψη σοφίας-υπατίας είναι το 12αρι,στο λίγο χειρότερο και στα 2. Μίνι σοφία το σκ,μίνι υπατία την παρασκευή

Κρατάει ακόμη το σενάριο  Παρασκευή?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 minutes ago, Santa snow said:

Ταφοπλακα ο τζιφος για τη δευτερη φαση ! Για να δουμε τωρα την Τριτη φαση 

Οντως κακό τρέξιμο overall... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακα τα ψεμματα. Η αποτυπωση του τζιφου δεν βγαζει πουθενα κατι ιστορικο. Ομως θα δουμε χειμωνιατικες καταστασεις και χιονι ως τη θαλασσα πιθανως. Βεβαια το να ερχεται το -12 εδω και να βλεπουμε ψοφια πραγματα το λες και τραγικο. Απ οτην αλλη τα ενσεμπλς και παλι εχουν διχογνωμια. Πολλα μελη του δε πανε προς το κυριο.

Αρα χειροτερευση αικον και τζιφου ( τα ενσεμπλες του δεν ειναι τοσο ασχημα οσο το κυριο). Κραταμε ομως βελτιωση UKMO και το πολυ καλο GEM (χωρις να εχω δει ενσεμπλς του). Ο Ευρωπαιος να δουμε τι θα πει και αυτος. Αν το εκφυλισει και αλλο με μετακινηση προς ανατολικα, νομιζω πλεον διαφαινεται προς τα που θα παει η κατασταση. Αν καλυτερευσει, τοτε συζηταμε σε αλλη βαση.

Επεξεργάστηκε από chemical_JKou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Συμφωνω με τον Γιωργο απο πανω . Πολυ ρεαλιστικη αναλυση ! Αν ο ευρωπαιος δεν δειξει κατι τυπου gem , οι κατω των 300 μετρων παμε να χτυπησουμε το λαχειο της Τριτης ! 

Τα λεμε στο ευρωπαϊκο. Spartan , αν δεν καταλαβαινεις οτι μιλουσα για μεσανυχτα δευτερας δεν μπορω να επεξηγω τα μηνυματα μου. Το πρωι της δευτερας κανενα μισο λεκανοπεδιο δεν ξυπναει λευκο. Μη λεμε οτι θελουμε !

Εγω μέσα θα είμαι και στα + αλλά και στα - 

Αλλά οταν εσύ έγραφες έρχεται δεν το χάνουμε 

Εγω δεν βγήκα για να στο παίξω απόλυτος και ξερόλας 

Τεσπα 

Πολυ κρίσιμο τρέξιμο  όντως στο 12αρι του Ευρωπαικό 

Ας ελπίσουμε να κλειδώσουμε την Τρίτη τουλάχιστον με καλές συγκλίσεις, που τοπικά να αφήσουν και αξιολογες χιονοστρωσεις στο λεκανοπεδιο 

Εσυ που μένεις Αγία Παρασκευή τσάμπα αγχώνεσαι πάντως 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...