Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτό είναι 

 

Κάπου στο Μενίδι  - Τατόι

Ισως να χάλασαν λίγο τα δεδομένα για την Τριτη το βράδυ. Εμένα παντως μου αρέσει

Δειτε διάγραμμα. Συνέχεια πιθανότητες για χιόνι ΕΚΤΟΣ απο τις 18/2. Λες και το κάνει επίτηδες. 

Μου θυμίζει όταν απέσυραν τη φανέλα του Κομπε Μπραιαν, του Χατζηπαναγή και άλλων παικταράδων σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο, τιμής ενεκεν....😎

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, xeneize said:

Όλα βασίζονται στο τι προσδοκά ο καθένας. Όποιος έχει προσδοκίες για ιστορικό χιόνι τύπου 2002,2004,2008 (όπως κι εγώ), απογοητευεται γιατί φτάσαμε πιο κοντά από ποτέ και πάλι φαινεται να το χάνουμε.

Οποιος ικανοποιειται και με κακοκαιρίες τύπου Τηλέμαχου και Αριάδνης έχει κάθε λόγο να είναι χαρούμενος κ αισιόδοξος. 

Τηλέμαχος στη Μεταμόρφωση και σίγουρα θα έχει περισσότερο στην Μήδεια. Όλοι θέλουμε τον ιστορικό προφανώς, αλλά αν δεν μας κάνει μια τέτοιου επιπέδου χιονόστρωση και μιρλιάζουμε ακόμη και για αυτό, τι να πω.

20190108_030112.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Δεν τον διαβαζω πλεον τον Καλλιανο ουτε τον Κλεαρχο.Μονο.Ζιακοπουλο και Αρναουτογλου.

Συμφωνώ, συν φυσικά Σούζη που εγώ την έχω κορυφή μαζί Ζιάκο. 

Καλλιάνος/Κλέαρχος γραφικές φιγούρες. Πάνε με τον όχλο, γιούργια, ενθουσιασμοί κ καιροσκοπικές προγνώσεις. Από μένα είναι όχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geod είπε:

ποσους ποντους?

Δε ξέρω αλλά λέει πυκνές χιονοπτώσεις από το μεσημέρι μέχρι και Κυριακή μεσημέρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Steliosnow said:

Τζεμ Ευρωπαίος καμια σχεση με τζίφο τώρα τα είδα θέλουν οπωσδήποτε βελτίωση απο τζίφο στο 18ρι

Ο παίος δεν έχει ξεκινήσει...νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Οχι

Μπίλι είδα Σάκη πριν... Ταφόπλακα για εμάς... Θα είμαστε  στο θερμό τομέα λέει... Χιόνια, στα 1000μετρα και το βράδυ μόνο 600....ενω Θεσσαλία και Μακεδονία θα χιονίζει ήδη από το μεσημέρι.... 🤔🤔🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Spartan said:

Φυσικά, απλά ο δάσκαλος βλέπει μέχρι τα παραθαλάσσια να χιονίζει 

Αναμένω με αγωνία την πρόγνωση του...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Γιωργος πανω κατω υποστηριζει οτι εγραψα και γω το πρωι..Οτι δυσκολα θα δουν χιονι περιοχες απο κεντρο και νοτιοτερα ποσο μαλλον χιονοστρωση(σοβαρο χιονι εννοω)..Αλλωστε και γω εξ αρχης δεν πιστευα σε χιονοστρωση στην Καλλιθεα οταν ρωτηθηκα..

Απο κει και περα,ουτε η κυρια Ζιακοπουλου ουτε ο Γιωργος ουτε ο Σακης η οποιος αλλος δεν ειναι θεος..Παντα η Αττικη επαιζε στο οριο..Ολα ειναι ρευστα..Στο nowcast θα κριθουν πολλα..

Απο τα μοντελα οπως προειπα τελειωσα..Οποτε δεν προκειται να σχολιασω τα 12 αρια που ετρεξαν η τον παιο που ακολουθει..

Σας παρακαλω ομως να ηρεμησουμε..Μη πλακωθουμε και μεταξυ μας ρε παιδες..Το ιδιο θελουμε ολοι..Κοινος στοχος και κοινη προσπαθεια...

Τελος,καλο ειναι καποιοι να προσεχουν τα γραφομενα τους...Ουδεις εδω μεσα  μιλησε για ιστορικο χιονι στην Αττικη..Και οσοι το εγραψαν,ετσι εκριναν βασει τρεξιματων..Οταν προ δυο ημερων ο τζιφος εδινε -11 και -38 στα 500,λογικο και επομενο ηταν να ενθουσιαστουν..Αλλα αυτο απεχει πολυ απο το να κρινονται αρνητικα..

Ισα ισα οι πιο επιφυλακτικοι οπως και εγω ειχαμε τονισει οτι τα αρτια τρεξιματα ηρθαν πολυ νωρις για να κρατηθουν..Και δυστυχως ετσι εγινε...Εκ του ασφαλους ο καθεις ειναι μαγκας..Η μαγκια ειναι να ρισκαρεις μερες πριν με συνεση βεβαια και ας εκτεθεις..Το να βγαινουν σημερα ενας δυο και να μας κουνανε το δαχτυλο ειναι τουλαχιστον αδικο..

Ευχαριστω...Καλη συνεχεια παιδες μου..

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και κατι τελευταιο.Η παραπανω εκτιμηση δυναται να αλλαξει δραματικα αναλογα και με το πως θα κινηθει αυριο ο αγαπημενος @[weathermaniac] στο.οδικο δικτυο.

εκει θα ξεχειμωνιασει...παντως εφτασε στις 6 ακριβως στην λαρισα..χαχαχα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως έχει ενδιαφέρον που κανείς μετεορολογς δεν αναφέρει ποσότητες χιονοστρωσης έστω και κατά προσέγγιση γισυτους που δεν ξέρουν από αυτά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Gary said:

Ποιος είναι ο δάσκαλος?

xaxaxaxaxaxa Gary μερικες φορες αναρωτιεμαι αν εισαι νηφάλιος όταν γραφεις! LOOOoooL 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικα παντα ακουω εναν ανθρωπο και πολυ περισσοτερο εναν επιστημονα μονο οταν μιλαει τεκμηριωμενα και διατυπώνει ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ την αποψή του

σεβομενος την μεθοδολογία της επιστημης του!!

όπως και στο φορουμ αυτο (αν και ανηκω σε αλλο επιστημονικο πεδιο)

 ο καλλιανος στο μεγκα ηταν και παλι προσεκτικος και ανεφερε ότι η προγνωση του οφειλεται  στην αλλαγη στα τρεξιματα των τελευταιων 2 ημερων και στο κατω κατω εκανε μια προγνωση 

τοσο αναλυτικη, όπως αυτη που προπαρεθεσε καποιο παιδι, η οποία δεν εγινε απο κανεναν αλλο μεχρι στιγμης. Αρα ειναι και πιο εκτεθειμενος αλλα σιγουρα, ομως, πιο τολμηρος!

σορρυ για οφ τοπικ

Επεξεργάστηκε από olaficent
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fullmoon36 είπε:

Η Θεσσαλονίκη  από τις πρωινές ώρες τουλάχιστον στα πιο ψηλά σημεια

μεχρι τερμα θαλασσα πιστευω..ασε που λογικα θα χουμε χιονοστρωση μεχρι να φυγει το σαββατο ολικη βεβαια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Μπίλι είδα Σάκη πριν... Ταφόπλακα για εμάς... Θα είμαστε  στο θερμό τομέα λέει... Χιόνια, στα 1000μετρα και το βράδυ μόνο 600....ενω Θεσσαλία και Μακεδονία θα χιονίζει ήδη από το μεσημέρι.... 🤔🤔🤔

Ναι  το είδα. Στη Πίνδο από το μεσημέρι  θα χιονίζει από τα 900 μέτρα. 

Το βράδυ με την περαιτέρω πτώση της θερμοκρασίας θα χιονίζει από τα 500 μέτρα. 

Γιάννενα, Κόνιτσα θα χιονιστουν. 

Το καλό είναι ότι υετο θα έχουμε μπόλικο.. Όποτε όπου χιονίσει το χιόνι θα είναι αρκετό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μεχρι τερμα θαλασσα πιστευω..ασε που λογικα θα χουμε χιονοστρωση μεχρι να φυγει το σαββατο ολικη βεβαια...

Σίγουρα δεν θα ξεκινήσει όμως με χιονοστρωση μέχρι να πέσει ψυχρά αρκετή αλλανπαει για κσλαυ πράγματα πάντως θα ήθελα από μετεορολογς και κατά προσέγγιση βάθος χιονόπτωσης

Επεξεργάστηκε από fullmoon36
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, fullmoon36 είπε:

Σίγουρα δεν θα ξεκινήσει όμως με χιονοστρωση μέχρι να πέσει ψυχρά αρκετή αλλανπαει για κσλαυ πράγματα

μονο στα ευκολα πιστευω απο την αρχη..τυπου λεανδρος..παρκα αυτοκινητα κτλ απο απογευμα και μετα θα αρχισει το παρτυ πιστευω με της ολικες να σαρωνουν την πολη απο δυτικα προς ανατολικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μετά τις τελευταίες αλλαγές στο gfs που ξέρω ότι πολλοί δεν το λαμβάνετε και πολύ υπόψη μου βγάζει χιονόπτωση και στην περιοχή μου. Πιστεύετε ως πολύ πιο έμπειροι ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανό; φυσικά δεν μιλάω για χιονοστρωση αλλά τουλάχιστον να το δω στην λάμπα... Ενδεικτικά σας παραθέτω από windy αυτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Screenshot_20210212_193523_com.windyty.android.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...