Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και για τον φιλο @Galanto δε βλεπω πως μπορει να βαλει κατω απο 50ποντους η περιοχη του.

Α και ενα μπραβο στον @ICELARISSA και την ομαδα που συμμετεχει για την ακρως πετυχημενη  μεσοπροθεσμη.τους.!

Κι εγώ Τζορτζ δε ξέρω αλλά δυστυχώς έχω μάθει να κοιτάω πάντα το χειροτερο ...βιωματα βλεπεις χαχαχ....καλα χιονια και σε εσενα ...εγω ενα 40 ποντο βλεπω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spartan said:

Εγω μέσα θα είμαι και στα + αλλά και στα - 

Αλλά οταν εσύ έγραφες έρχεται δεν το χάνουμε 

Εγω δεν βγήκα για να στο παίξω απόλυτος και ξερόλας 

Πολυ κρίσιμο τρέξιμο 

Ας ελπίσουμε να κλειδώσουμε την Τρίτη τουλάχιστον

Στο ενα τρεξιμο "ερχεται και δεν το χανουμε με τιποτα" και στο αλλο "ξεχαστε τα χιονια"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Santa snow said:

Συμφωνω με τον Γιωργο απο πανω . Πολυ ρεαλιστικη αναλυση ! Αν ο ευρωπαιος δεν δειξει κατι τυπου gem , οι κατω των 300 μετρων παμε να χτυπησουμε το λαχειο της Τριτης ! 

Τα λεμε στο ευρωπαϊκο. Spartan , αν δεν καταλαβαινεις οτι μιλουσα για μεσανυχτα δευτερας δεν μπορω να επεξηγω τα μηνυματα μου. Το πρωι της δευτερας κανενα μισο λεκανοπεδιο δεν ξυπναει λευκο. Μη λεμε οτι θελουμε !

Αυτό το απόλυτο σου φίλε δείχνει ότι απλά γουστάρεις να γράφεις μόνο τα αρνητικά... Ψάχνω να βρω κάποια θετική αναφορά σου... τίποτα. Πιάνεις πάντα το πιο αρνητικό σενάριο και το τραβάς από τα μαλλιά. Τη Δευτέρα λοιπόν το πρωί που ναι το μισό λεκανοπέδιο θα είναι λευκό, είμαι σίγουρος ότι θα μπεις να γράψεις "πέτσα”...

Rest my case αδερφέ, θα σε έκανα ignore αλλά πρέπει να δω τι θα γράψεις τη Δευτέρα το πρωί!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

θα μας τρελανεται ολοι εδω μεσα...πια απογοητευση ρε παιδια...παμε σε μια ομορφη χιονοκαιρια που στην αρχη του Φλεβαρη φανταζε ανεφικτη και τωρα κανουμε και τους δυσκολους...!!

Θωμα ολα ειναι σχετικα. με τα δεδομενα αρχων Φλεβαρη, σημερα ανοιγαμε σαμπανιες που λεει και ο κασπερ. με τα προχθεσινα δεδομενα που σου αφηναν περιθωριαρες να το πω ετσι, θυρες ορθανοιχτες για ιστορικοτατα πραγματα, για τα οποια βγηκαν να μιλησουν και ολοι οι επαγγελματιες, ε πινεις και το κονιακακι που ελεγα χαριτολογωντας πριν. και μη πει κανεις πως δε μπηκε στο τρυπακι να τα πιστεψει.

αλλα για να δουμε, εστω και την υστατη ωρα τι παραπανω μπορουμε να παρουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

δεν πιστευω πως χωραει αλλη χειροτερευση, παμε μονο για διορθωσεις πλεον 🤣

Τα μοντελα λενε hold my beer.

Ανετα το χαλαει κιαλλο. 

Ανετα το φερνει πιο δυτικα επισης αλλα η ταση ειναι ασχημη. 

Ο Γιώργος εκανε την πιο ρεαλιστική εκτιμηση που λεει τα πράγματα ως εχουν και κατά την αποψη μου λιγο πιο αισιοδοξα απο αυτα που πιστευω. Εγω το μονο που θα αλλαζα ειναι οτι θα φαινόμενα θα ειναι πιο ασθενη και το λεκανοπέδιο ισως δυσκολεύεται να κλεινει ο καιρός . Τριτη Τετάρτη κυριως. Τριτη αν κατσει η σύγκλιση που το βρισκω αβεβαιο,  και παλι το στρωσιμο το θεωρω δυσκολο κατω των 150 μετρων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Ψιτ κοίτα 2η καρτέλα τζιφο 

Βγαίνουν οι διατάξεις των μεγάλων χιονιάδων εκεί και στον παίο,αλλά παραείναι μακριά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που καποιοι νομιζετε οτι θα σας παρει ο καιρος απο το χερι να σας πει αν χιονιζεστε ....η νομίζετε ότι κάθε κακοκαιρια ειναι ιδια και επειδη δεν χιονιστηκατε με τέτοιες τ αλλη φορα δε μπορείτε να χιονιστειτε και τωρα με ξεπερνάει.. Και εγώ είμαι μιρλας αλλα δε κάνω τον ξερολα απλα βλεπω το αρνητικό και το λέω....έλεος...εγω ειναι σε μια περιοχή εδω που δεν υπάρχει κάποιος να ξέρει να μου δώσει προγνωση ...έχετε τόσα παιδιά στην αττικη που ξέρουν και λόγω γνώσεων και λόγω ηλικίας και τους έχετε γραμμενους λες και ξερει τις τοπικότητα ο τζιφος και της βλέπετε και κανετε τους παντογνώστες ...τεσπα καλα σας χιονια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, LosAlimos said:

 ναι αδελφε βαζουμε λουκετα απο τωρα 😆

οσο κραταει αυτη η μεσημβρινη κυκλοφορια θα ειμαστε στην πριζα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Κρατάει ακόμη το σενάριο  Παρασκευή?

για θεσσαλονίκη,χαλκιδική,πιερία και λάρισα. δηλαδή γύρω απ το θερμαϊκό.

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κατι τελευταιο.Η παραπανω εκτιμηση δυναται να αλλαξει δραματικα αναλογα και με το πως θα κινηθει αυριο ο αγαπημενος @[weathermaniac] στο.οδικο δικτυο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snow_attica said:

Αυτό το απόλυτο σου φίλε δείχνει ότι απλά γουστάρεις να γράφεις μόνο τα αρνητικά... Ψάχνω να βρω κάποια θετική αναφορά σου... τίποτα. Πιάνεις πάντα το πιο αρνητικό σενάριο και το τραβάς από τα μαλλιά. Τη Δευτέρα λοιπόν το πρωί που ναι το μισό λεκανοπέδιο θα είναι λευκό, είμαι σίγουρος ότι θα μπεις να γράψεις "πέτσα”...

Rest my case αδερφέ, θα σε έκανα ignore αλλά πρέπει να δω τι θα γράψεις τη Δευτέρα το πρωί!!!

Πίστεψε με αν θέλω μπορώ να γίνω πολύ χειρότερος από τον Santa ειδικά όταν απογοητεύομαι. Κάποιοι ήδη το έχετε ψυχανεμιστεί.

Προσωπικά συμφωνώ πολύ με τη προσέγγιση του Santa.Διαχρονικά κ γω εκεί στέκομαι, στα αρνητικά που δυστυχώς τα αλλεπάλληλα χαστούκια  μας έχουν μάθει οτι πρέπει να τα δίνουμε πολύ βάση. Ειδικά για εδώ νότια παραλιακά. Τέσπα στο δια ταύτα βλέπω πολύ δύσκολα τα πράγματα για νότια προάστια όπως έχουν τα πράγματα τώρα με τα μοντέλα βάζοντας κ μια εσανς της εμπειρία μου. Εδώ θα είμαστε όμως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O Καλλιάνος πάντα προσέχει πως γράφει και είναι καλυμμένος ότι και αν γίνει. 

Έχω μια απορία @GEORGE SNOWMAN  Όταν αναφέρεσαι σε 100-150 μέτρα μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικά μια περιοχή? Γιατί και το Σύνταγμα έχει υψόμετρο 98 μετρά! Και νομίζω καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, Ήθελες τον ιστορικό, το νέο 87 που θα αποτελούσε μελλοντικά νέο bencmarking...Ο Φλεβάρης του 21. 

Όμως αυτό που έχουμε τώρα μπροστά μας με τα τωρινά δεδομένα (χωρίς τις εκπλήξεις του Αιγαίου και του nowcast) είναι φαινόμενα από νωρίς Κυριακή για υπερβόρειους, απόγευμα ΒΠ και απο αργά βράδυ (ο τζιφος στις 22:00 χιονίζει στον Πειραιά) και για όλη την Δευτέρα και την Τρίτη σε όλο τον νομό. Για της Τετάρτης έχουμε χρόνο. Αυτό που θέλω να πω είναι πως έχουμε κλειδωμένη μια υπέροχη χιονοκακοκαιρία διαρκείας μπροστά μας. 

Ο νομός είναι δύσκολος με διαφορετικά κλίματα. Εσύ εκει μπορείς να δεις και 50 πόντους, εγω 30 και στη Γλυφάδα να έχει ήλιο (δεν θα έχει). 

Ας αναλογιστούμε ότι έρχονται 7 μέρες με κρύο και σίγουρη χιονόστρωση. Πριν 7 μέρες παλεύαμε με τα 20αρια και τα κουνούπια... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αυτο που καποιοι νομιζετε οτι θα σας παρει ο καιρος απο το χερι να σας πει αν χιονιζεστε ....η νομίζετε ότι κάθε κακοκαιρια ειναι ιδια και επειδη δεν χιονιστηκατε με τέτοιες τ αλλη φορα δε μπορείτε να χιονιστειτε και τωρα με ξεπερνάει.. Και εγώ είμαι μιρλας αλλα δε κάνω τον ξερολα απλα βλεπω το αρνητικό και το λέω....έλεος...εγω ειναι σε μια περιοχή εδω που δεν υπάρχει κάποιος να ξέρει να μου δώσει προγνωση ...έχετε τόσα παιδιά στην αττικη που ξέρουν και λόγω γνώσεων και λόγω ηλικίας και τους έχετε γραμμενους λες και ξερει τις τοπικότητα ο τζιφος και της βλέπετε και κανετε τους παντογνώστες ...τεσπα καλα σας χιονια 

Εσυ χιονιζεσε μια χαρα. 

Ασε εμας που θα παλευουμε για πετσα στα αμαξια να τα λεμε ωμα. 

Το θεμα ειναι κυριως η έλλειψη των φαινομένων.

Οταν απο -38 στα 500 και -11 στα 850  σε παει στα τωρινα τι περιμενεις να λεμε? 

Λεμε αυτο που ισχυει. Δεν μιρλιαζω λλεον. Απλα λεω τι ισχυει. Και αυτο που ισχυει αναφέρθηκε πριν λιγο και απο τον γιωργο και απο 1-2 ακομα μελη . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

 ναι αδελφε βαζουμε λουκετα απο τωρα 😆

Κι ομως τα κουναβισια ως την ερχομενη εβδομαδα ειναι πιο σιγουρα οτι θα ερθουν κοντα μας απ οτι πχ η προγνωση της Δευτερας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South Athens said:

Πίστεψε με αν θέλω μπορώ να γίνω πολύ χειρότερος από τον Santa ειδικά όταν απογοητεύομαι. Κάποιοι ήδη το έχετε ψυχανεμιστεί.

Προσωπικά συμφωνώ πολύ με τη προσέγγιση του Santa.Διαχρονικά κ γω εκεί στέκομαι, στα αρνητικά που δυστυχώς τα αλλεπάλληλα χαστούκια  μας έχουν μάθει οτι πρέπει να τα δίνουμε πολύ βάση. Ειδικά για εδώ νότια παραλιακά. Τέσπα στο δια ταύτα βλέπω πολύ δύσκολα τα πράγματα για νότια προάστια όπως έχουν τα πράγματα τώρα με τα μοντέλα βάζοντας κ μια εσανς της εμπειρία μου. Εδώ θα είμαστε όμως

μερικες φορες αναρωτιεμαι αν ειστε το ιδιο προσωπο - SA και SA. . . xaxaxa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Panagiotis said:

O Καλλιάνος πάντα προσέχει πως γράφει και είναι καλυμμένος ότι και αν γίνει. 

Έχω μια απορία @GEORGE SNOWMAN  Όταν αναφέρεσαι σε 100-150 μέτρα μπορείς να αναφέρεις ενδεικτικά μια περιοχή? Γιατί και το Σύνταγμα έχει υψόμετρο 98 μετρά! Και νομίζω καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, Ήθελες τον ιστορικό, το νέο 87 που θα αποτελούσε μελλοντικά νέο bencmarking...Ο Φλεβάρης του 21. 

Όμως αυτό που έχουμε τώρα μπροστά μας με τα τωρινά δεδομένα (χωρίς τις εκπλήξεις του Αιγαίου και του nowcast) είναι φαινόμενα από νωρίς Κυριακή για υπερβόρειους, απόγευμα ΒΠ και απο αργά βράδυ (ο τζιφος στις 22:00 χιονίζει στον Πειραιά) και για όλη την Δευτέρα και την Τρίτη σε όλο τον νομό. Για της Τετάρτης έχουμε χρόνο. Αυτό που θέλω να πω είναι πως έχουμε κλειδωμένη μια υπέροχη χιονοκακοκαιρία διαρκείας μπροστά μας. 

Ο νομός είναι δύσκολος με διαφορετικά κλίματα. Εσύ εκει μπορείς να δεις και 50 πόντους, εγω 30 και στη Γλυφάδα να έχει ήλιο (δεν θα έχει). 

Ας αναλογιστούμε ότι έρχονται 7 μέρες με κρύο και σίγουρη χιονόστρωση σε πολλές περιοχές. Πριν 7 μέρες παλεύαμε με τα 20αρια και τα κουνούπια... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geod said:

μερικες φορες αναρωτιεμαι αν ειστε το ιδιο προσωπο - SA και SA. . . xaxaxa

Μπα ο Santa φαίνεται ένα τσακ πιο ''σε σφάζω με το βαμβάκι'' .

Πάντως εγώ τον διαβάζω προσεκτικά γιατί μου κάνει πολύ νόημα ο τρόπος του γράφει. Μερικές φορές μάλιστα γράφει πράγματα που ακριβώς σκέφτομαι κ γω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρώ πως όλοι οι μετεωρολόγοι είναι συγκρατημένοι στις εκτιμήσεις τους. Μην ξεχνάμε πως σε κανέναν μεγάλο χιονια (2002, 2004, 2008,) δεν είπαν πως οι χιονοπτώσεις θα είναι σφοδρές και θα το στρώσει σε όλο το λεκανοπέδιο. Απλά λένε για χιονοπτώσεις. Πότε δεν έχω ακούσει για χιονοστρωσεις μέχρι τις βάρκες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι @Panagiotis.Οταν καποιος κανει μια.εκτιμηση 2 και 3.μερες πριν την κακοκαιρια γραφει προσεγγιστικα.Δεν μπορω να πω απο τωρα αν χιονισει λιγο δευτερα πρωι στο κεντρο.Δινω ενα υψομετρο προσεγγιστικο των παρυφων του κεντρου ας πουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snowfriend said:

Θεωρώ πως όλοι οι μετεωρολόγοι είναι συγκρατημένοι στις εκτιμήσεις τους. Μην ξεχνάμε πως σε κανέναν μεγάλο χιονια (2002, 2004, 2008,) δεν είπαν πως οι χιονοπτώσεις θα είναι σφοδρές και θα το στρώσει σε όλο το λεκανοπέδιο. Απλά λένε για χιονοπτώσεις. Πότε δεν έχω ακούσει για χιονοστρωσεις μέχρι τις βάρκες. 

εδω να δωσουμε ενα credit στη σωστη παρατηρηρη αλλα...αλλα μη ξεχνας πως ολοι ειμαστε ετοιμοι να τους σταυρωσουμε στο συνταγμα.. . . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθησα και σκέφτηκα 

Η φάση του καιρού θα πάει με ψυχρό καιρό κάτω από τα κλιματικά Ίσως και μέχρι μέσα Μαρτίου. 

Θα νιωσούμε χειμώνα για τουλάχιστον 2 βδομάδες..Και κάτι μου λέει ότι φέτος ο Μάρτιος είναι δικός μας. 

Τώρα για τη κακοκαιρία, στις 144 έχει γούστο να φέρει τον αύλωνα πάνω μας για Πέμπτη. Άνετα το κάνει.... Όσο για τη Δευτέρα φεταααααα θα δούμε ποιοτική χιονόπτωση. Και Τρίτη Ίσως και Τετάρτη. 

  

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snowfriend said:

Θεωρώ πως όλοι οι μετεωρολόγοι είναι συγκρατημένοι στις εκτιμήσεις τους. Μην ξεχνάμε πως σε κανέναν μεγάλο χιονια (2002, 2004, 2008,) δεν είπαν πως οι χιονοπτώσεις θα είναι σφοδρές και θα το στρώσει σε όλο το λεκανοπέδιο. Απλά λένε για χιονοπτώσεις. Πότε δεν έχω ακούσει για χιονοστρωσεις μέχρι τις βάρκες. 

προφανως και καλα κανουν και ειναι συγκρατημενοι ...γιατι μιλανε σε τοσο κοσμο.. 

σκεψου να λεγανε 3 μερες πριν , για ιστορικους χιονιαδες και πρωτογνωρες ιστορικα καταστασεις, οπως διαβαζαμε εδω μεσα..

..Τι θα ειχε γινει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Οχι @Panagiotis.Οταν καποιος κανει μια.εκτιμηση 2 και 3.μερες πριν την κακοκαιρια γραφει προσεγγιστικα.Δεν μπορω να πω απο τωρα αν χιονισει λιγο δευτερα πρωι στο κεντρο.Δινω ενα υψομετρο προσεγγιστικο των παρυφων του κεντρου ας πουμε.

Πάντως ομολογώ οτι έχεις έναν ωραίο τρόπο (που φαντάζομαι πηγάζει από την εμπειρία σου) να αποτυπώνεις ρεαλιστικά τη γνώμη σου παρά την απογοήτευση σου. Είσαι προσεκτικός I ll give you that! Αυτά τα στοιχεία για μένα ξεχωρίζουν το μεγάλο προγνώστη από τον μέτριο. Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με την πρόγνωση σου κ ευχαριστούμε. Απλά κ γω κινούμαι στη λογική του frostfang πως θεωρώ οτι από τα 150μ και κάτω στρώσιμο δύσκολα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...