Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, casperakos είπε:

Ανασκόπηση κακοκαιρίας.... 

1ον.... Με καμιά περίπτωση δεν φτάσαμε το 2008 εδω στα δυτικά ούτε κατά διάνοια..... 

2ον.. 7cm σε δρόμο 13cm στη ταράτσα μ.... 

3ον.. Σε ραγδαιοτητα χιονιού δεν έχω ξανά δει τόσο πολύ ούτε το 2008 ούτε το 2004... 

4ον..για 2 βαθμούς χάσαμε τον ποιο ιστορικό χιόνια των δυτικών απ όσο θυμάμαι... 

5ον.. Σήμερα είναι μια άλλη μέρα μόνο σε σκεπές και σε αμάξια πουθενά αλλού δεν σου θυμίζει το έγινε εχτές και αυτό με στεναχωρεί... Το 2008 βλέπαμε χιόνια φουλ για μια βδομάδα μετά!!!! 

6ον..  Όπως και να έχει δεν παύει να είναι ΙΣΤΟΡΙΚΌ ΧΙΌΝΙΑΣ ΑΤΤΙΚΉΣ.. 

ΕΎΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΈΡΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΊ ΣΕ ΑΥΤΌ ΤΟ ΦΌΡΟΥΜ ΜΈΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΌΜΕΝΗ ΧΙΟΝΟ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ..!!!! 

ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΆ ΤΟ ΧΆΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΚΌΣΜΟ ΞΈΓΝΟΙΑΣΤΩ ΧΩΡΙΣ ΠΟΥ ΕΊΧΕ ΠΟΛΎ ΚΑΙΡΌ ΝΑ ΤΟ ΖΉΣΕΙ.. ΕΊΔΑ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΜΕΤΆ ΑΠΌ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΣΗΚΏΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΕΝΑ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΠΑΊΞΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΆ ΤΟΥΣ 

ΚΑΛΉ ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ

Αυτό ήταν όπως το πες ξεγνοιασια σε μια πολυ δυσκολη εποχή. Πόσο υπέροχη λέξη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, kouvanos said:

Ο george snowman ειναι καλα ρε παιδια ;;; εχει επικοινωησει κανενας

ναι! Ο στρατηλατης κόβει δέντρα που πέσανε από το χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ λιώνει με ταχύτατους ρυθμούς...έχουμε ήδη 10 χιλιοστά βροχής...δεν αποκλείω να περάσουμε τα 20 καθώς έχει αρκετό χιόνι ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Ο george snowman ειναι καλα ρε παιδια ;;; εχει επικοινωησει κανενας

Πιστεύεις οτι θα πήγαινε να μείνει εκεί πάνω ένας χιονοτρελαμένος σαν τον snowman και δεν θα έχει πάρει τα μέτρα του? 😎

Απλά...μπορεί να μην έχει ρεύμα ο άνθρωπος. Ετσι πιστεύω. Αν δεν έχεις ρευύμα δεν φορτίζεις και κινητό βέβαια. Μακάρι να είναι όλα καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πιστεύεις οτι θα πήγαινε να μείνει εκεί πάνω ένας χιονοτρελαμένος σαν τον snowman και δεν θα έχει πάρει τα μέτρα του? 😎

Απλά...μπορεί να μην έχει ρεύμα ο άνθρωπος. Ετσι πιστεύω. Αν δεν έχεις ρευύμα δεν φορτίζεις και κινητό βέβαια. Μακάρι να είναι όλα καλά

νομιζω εχει αποκατασταθει το ρευμα. οχι; αν οχι τοτε ειναι τραγικο το γεγονος οτι ο κρατικος μηχανισμος αποτυχε για αλλη μια φορα...

μετα τα χιονια φταινε.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Σήμερα φτυάρι και ξεθαψιμο. Το βράδυ απολογισμός του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ενόψει του επόμενου γιατί σε μας έρχονται καπακωτοι!

Αστα τα χιονάκια βρε δολοφονε....εγω πηγα να τσακωθω με τη γυναικα μ και ειπα τα χιονια του μπαλκονιου, αστα εκει, μονα τους θα λιωσουν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Πιστεύεις οτι θα πήγαινε να μείνει εκεί πάνω ένας χιονοτρελαμένος σαν τον snowman και δεν θα έχει πάρει τα μέτρα του? 😎

Απλά...μπορεί να μην έχει ρεύμα ο άνθρωπος. Ετσι πιστεύω. Αν δεν έχεις ρευύμα δεν φορτίζεις και κινητό βέβαια. Μακάρι να είναι όλα καλά

όλα καλά παιδια! δεν υπάρχει ρεύμα.εχουν πέσει πολλά δέντρα από το βάρος του χιονιου! έλαβα sms χθες βραδυ! Δε μασάει ο γερος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Beach-snow NG said:

Αστα τα χιονάκια βρε δολοφονε....εγω πηγα να τσακωθω με τη γυναικα μ και ειπα τα χιονια του μπαλκονιου, αστα εκει, μονα τους θα λιωσουν!!!

καθάρισα το μισο ντεκ βρε γειτονα! ούτε ξύλα δεν μπορούσα να πάρω για το τζακι! έσκαβα μέσα στο χιόνι σαν κουναβι!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Αστα τα χιονάκια βρε δολοφονε....εγω πηγα να τσακωθω με τη γυναικα μ και ειπα τα χιονια του μπαλκονιου, αστα εκει, μονα τους θα λιωσουν!!!

Αχ εδώ μια γιαγιακα είχε μια τέλεια αυλή με σκιά και πηγε και τα καθάρισε με το Λάστιχο 😭 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Steliosnow είπε:

Παίδες Κυριακή πρωι λέτε να έχει μείνει τίποτα υμμητο ή τσαμπα θα ανεβω ;

δυσκολο. σε περιοχες που δεν τις χτυπαει ηλιος πολυ πιθανο. αλλα απο τα 600μ και κατω πολυ δυσκολο.

μεχρι παρασκευη-μαξ σαββατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα και απο Γλυφαδα ,γιατην

περιοχη μου η Μήδεια την βαζω πισω απο το 02 04 κ 08 και αν ειχαμε μισο με 1 βαθμο πιο κατω θα τις ξεπερνούσε .Άνω Γλυφαδα με 20ποντους μεσο ορο και 30-40 τοπικά ισως ειναι καλυτερα και απο το 08 κ 04 αλλα πισω απο το επος του 02.
 

Φωτο πριν λιγο λειωνουν ολα πλεον με Τ 6,4c

FE270356-A98A-478A-AA7F-28CE39015633.thumb.jpeg.212cc06edb45235589d8ec33d78f39c4.jpeg

Υγ. Ταφοπλακακηδες παμεγερα να το ξαναφέρουμε σε 10 μερες 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Guys - need you help

"τσακωνομαι" με τη γυναικα μου, που ειναι απο τη περιοχη Πωγωνιου, ποσο χιονι εχωσε εκει. . .εχουμε καποια αναφορα?

@ΠΩΓΩΝΙ ριξε τα φωτα σου φιλε, πλιζ!!

 

cheers Guys!! : ) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Steliosnow said:

Παίδες Κυριακή πρωι λέτε να έχει μείνει τίποτα υμμητο ή τσαμπα θα ανεβω ;

Γιατί δε πας σήμερα η αύριο ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ευφιεστατοι αδερφέ...ξέρανε που κάνανε την Ακρόπολη 

τον παρθενώνα εννοεις, η ακροπολη ηταν παντα εκει! χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αυτός ο χιονιάς ήταν μεγάλο μετεωρολογικό σχολείο. Κανείς δεν το περίμενε. Μην κοροιδευόμαστε. Και μιλώ κυρίως για τους επαγγελματίες. Τη φάση την μυρίστηκαν ΕΜΥ και ΕΑΑ το πρωί της Δευτέρας. Για να μην πώ προς το μεσημέρι. Οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε ρηχά νερά κατά τη γνώμη μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowjohn είπε:

Γιατί δε πας σήμερα η αύριο ?

3η λυκείου πολυ διάβασμα δυστυχώς και μαθήματα διαδικτυακα τέλος παντων δε πειραζει του χρόνου όταν χιονιζει όλη μέρα στους δρόμους και στα βουνα θα είμαι με αναφορές χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geod είπε:

τον παρθενώνα εννοεις, η ακροπολη ηταν παντα εκει! χαχα

γενικοτερα ηταν οντως πολυ εξυπνοι που χτισαν πολεις οπως αθηνα, σπαρτη, θεσσαλονικη κ.α στα μερη που βρισκονται. ολες μα ολες ανεξαιρετως εχουν φυσικα "τειχη" για καιρικες συνθηκες δυσκολες.

ωστοσο και τα τειχη αυτα πεφτουν 😄  πχ στην κουκλα τη μηδεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Πάντως αυτός ο χιονιάς ήταν μεγάλο μετεωρολογικό σχολείο. Κανείς δεν το περίμενε. Μην κοροιδευόμαστε. Και μιλώ κυρίως για τους επαγγελματίες. Τη φάση την μυρίστηκαν ΕΜΥ και ΕΑΑ το πρωί της Δευτέρας. Για να μην πώ προς το μεσημέρι. Οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε ρηχά νερά κατά τη γνώμη μου. 

η διαταξη οντως δεν ηταν καθολου συνηθισμενη. αν ειναι δυνατο να βρουμε τελικα την διαταξη που οντως υπηρξε και να αρχειοθετηθει να την χαζευουμε προκειμενου να βλεπουμε αλλον εναν τροπο που η αθηνα βαζει χιονι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως αυτός ο χιονιάς ήταν μεγάλο μετεωρολογικό σχολείο. Κανείς δεν το περίμενε. Μην κοροιδευόμαστε. Και μιλώ κυρίως για τους επαγγελματίες. Τη φάση την μυρίστηκαν ΕΜΥ και ΕΑΑ το πρωί της Δευτέρας. Για να μην πώ προς το μεσημέρι. Οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε ρηχά νερά κατά τη γνώμη μου. 

αρκετοι απο εμας ψιλιαστηκαμε το aegean effect εξου και ρωταγαμε αν καποιο μοντελο το ειδε η θα το δει πρωτου αρχισει και χωρις να εχουμε προσβαση σε doppler radars ετσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, airfathaaaaa είπε:

αρκετοι απο εμας ψιλιαστηκαμε το aegean effect εξου και ρωταγαμε αν καποιο μοντελο το ειδε η θα το δει πρωτου αρχισει και χωρις να εχουμε προσβαση σε doppler radars ετσι 

Ναι!! Δε διαφωνώ! Αλλα είδα οτι οι επαγγελματίες κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Δλδ πήγαιναν με βάση αυτά που έδειχναν τα μοντέλα που κοιτούσαμε κι εμέις. Θάψιμο δίνει ο τζίφος πριν 5 μέρες? Νέο 87 λέμε κι εμείς. (εννοώ οι επαγγελαμτίες) 

Πήρε πίσω το θάψιμο ο τζίφος στις 4 ημέρες? Νιφάδες στο κέντρο λέμε κι εμείς. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους μόλις επέστρεψα από τον καθαρισμό του κήπου,το πρωί με βρήκε με ένα πεύκο πάνω στο αυτοκίνητο,και τα μισά δέντρα στον κήπο σπασμένα,πιο βαρύ χιόνι θυμάμαι μόνο το μακρυνό 1982.το χιόνι ήταν από 30 εκ στο δρόμο μέχρι τα 50 στην ταράτσα που ήταν και απάτητο,εχω φτιάξει ένα ειδικό τραπέζι για να το μετράω λόγω τρέλας επειδή δεν υπάρχει γρασίδι στον κήπο λόγω των δέντρων.Πολλες οι ζημιές χωρίς νερό ένα 16ωρο αλλά χαλάλι το ευχαριστήθηκα όσο τίποτα.Καλο θα ήταν να μην υπάρχουν αυτές οι κατασροφες αλλά ο τρόπος που έχουμε φτιάξει τις πόλεις μας δυστυχώς θα μας τιμωρεί σε κάθε μεγάλη κακοκαιρία η καλοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, BrainA said:

ρε Σωτήρη που να ήξερα ότι είσαι εσυ! θα σε πάρω αγορίνα μου απόψε να τα πουμε! κι έλεγα που χάθηκε ο Seth 13!

Πάρε με απόψε να τα πούμε! Τώρα έγραψα πρώτη φορά εδώ, αν ήταν θα το καταλαβαίνατε όλοι διαφορετικά. 😂 Το έζησα όσο κανέναν άλλο χιονιά! Θα ανεβάσω υλικό αργότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...