Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Snowstorm said:

Δεν υπάρχει περίπτωση. Υπάρχει ξεκάθαρο μοτίβο που δεν ''εξηγείται''. Από την στιγμή που αυτό ''έκατσε'', το πολικό εξπρές πήρε το δρόμο του. 

Δεν στέκεται στατιστικά αυτό. 13 χρόνια είχε να κάνει τέτοια σφοδρότητα στην Αθήνα. Εκτός αν μιλάς για τις ενδιάμεσες μούφες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South Athens said:

Δεν στέκεται στατιστικά αυτό. 13 χρόνια είχε να κάνει τέτοια σφοδρότητα στην Αθήνα. Εκτός αν μιλάς για τις ενδιάμεσες μούφες 

Μιλάω για 1981-1983-1985-1987-2002-2004-2006-2008. Ακόμα και στη κακή δεκαετία οι καλές ευκαιρίες ήταν 2011-2013-2015-2017-2019. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South Athens said:

Δεν στέκεται στατιστικά αυτό. 13 χρόνια είχε να κάνει τέτοια σφοδρότητα στην Αθήνα. Εκτός αν μιλάς για τις ενδιάμεσες μούφες 

Θα ξανακάνει σε 10 μερες τελος η κατάρα ειπαμε.Σεβασμο στα προσηνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Steliosnow said:

Δε συμφωνω...Η δαφνη στα (90-120) μέτρα έβαλε 20 εκατοστά και μεις στα ψηλά της περιοχης και στον Άγιο Δημήτριο (υψομετρο 50-80)είχε 10-15.Στα παραθαλασια τώρα 0-50 ναι είχαμε 5-10 εκατοστά αλλά εντάξει ψιλοι στα άχυρα

Εμείς πάντως δε νομίζω να είχαμε πάνω από 5 εκ στο δρόμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Εμείς πάντως δε νομίζω να είχαμε πάνω από 5 εκ στο δρόμο

Στις προηγουμενες κακοκαιρίες είχαμε 0 ομως. Επίσης δε νομίζω το 08 να είχαμε 15 εκατοστά στο δρόμο. Στις ευκολες φαινεται η ιστορικότητα για μένα. Δηλαδή εφόσον είχαμε ολική και τα είδαμε ολα λευκά έστω και για κάποιες ώρες και είχε στις ευκολες ένα 10ποντο είναι ιστορικος

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Snowstorm said:

Μιλάω για 1981-1983-1985-1987-2002-2004-2006-2008. Ακόμα και στη κακή δεκαετία οι καλές ευκαιρίες ήταν 2011-2013-2015-2017-2019. 

2011,2013,2015,2017,2019 ήταν μούφες ολκής που δεν χιονόστρωσε ολικά τπτ από κέντρο και νοτιότερα. Μιλάμε για ολική χιονόστρωση από κέντρο και νοτιότερα και εκεί θέλουμε στατιστικά ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα τύπου 10 με 15 χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα απο το ηλιολουστο Ιλιον με 8 βαθμους ε το λιωνει ραγδαιως οπως ειναι λογικο επαναφορα στην καθημερινοτητα.Τωρα ειναι η λιγο δυσαρεστη φαση με την προσγειωση στην πραγματικοτητα ωστοσο ειχαμε ενα πολυ ευχαριστο διαλειμμα απο τα συνηθισμενα και γεμισαμε με πανεμορφες εικονες.Ειδα φωτορεπορταζ απο σχεδον καθε γειτονια πραγματικα τρομαχτικη ποσοτητα χιονιου στα βορειο ανατολικα προαστια αλλα θα μου επιτρεψετε να ξεχωρισω τις εικονες απο τη χιονισμενη ακροπολη,λυκαβηττο και γενικα ολο το καρακεντρο αλλα και το χιονισμενο σουνιο.Για τους αττικαριους και οχι μονο σημαινουν πολλα αυτες οι εικονες και μονο αυτες τις δυο φωτο να δεις καταλαβαινεις ποσο επιτυχημενη ηταν αυτη η χιονοκακοκαιρια.Πιστευω θα κανει καλο και στη ψυχολογια μας θα προσεγγιζουμε τους χαρτες μελλοντικα με μεγαλυτερη ψυχραιμια οντες σχετικα χορτασμενοι γιατι η αληθεια ειναι ειχαμε πηξει απο τις μετριοτητες της προηγουμενης δεκαετιας και η ενταση και η αδημονια ηταν στο ταβανι.Καλα να μαστε ολοι να τα ξαναζησουμε συντομα,ειμαι αισιοδοξος για τη δεκαετια που διανυουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, Steliosnow said:

Δε συμφωνω...Η δαφνη στα (90-120) μέτρα έβαλε 20 εκατοστά και μεις στα ψηλά της περιοχης και στον Άγιο Δημήτριο (υψομετρο 50-80)είχε 10-15.Στα παραθαλασια τώρα 0-50 ναι είχαμε 5-10 εκατοστά αλλά εντάξει ψιλοι στα άχυρα

Γιατι δεν συμφωνεις! Στα 100μ η ελαχιστη το πρωι ευκολα θα ηταν λιγο κατω απο 0 και ετσι μεσα σε 2 ωρες οτι εριχνε το κραταγε κιολας. στα 200+ οτι εριχνε το κρατουσε ολη μερα. Στα 0-50 περα απο καμια ωρα το ξημερωμα ειχε αυξομειωσεις ολη μερα αναλογα την ενταση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Απόντα στενά της γειτονιάς μου στα 180-200μ

 

IMG_20210216_093144.jpg

IMG_20210216_122715.jpg

IMG_20210216_122802.jpg

IMG_20210216_122915.jpg

IMG_20210216_121647.jpg

Για την εγγύτητα σου στο κέντρο είναι εντυπωσιακό. Ουσιαστικά η μεγαλύτερη χιονομάνα πέριξ του Δήμου Αθηναίων είναι τα ψηλά του Ζωγράφου (που λατρεύω, το ξαναλέω για να εμπεδωθεί χαχα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Για την εγγύτητα σου στο κέντρο είναι εντυπωσιακό. Ουσιαστικά η μεγαλύτερη χιονομάνα πέριξ του Δήμου Αθηναίων είναι τα ψηλά του Ζωγράφου (που λατρεύω, το ξαναλέω για να εμπεδωθεί χαχα)

Ισχύει....3.5χλμ  από το Σύνταγμα είμαι αλλά βάζω καλό χιόνι .....κάθε χρόνο πλην σπάνιων περιπτώσεων θα βάλω έστω 5-7 πόντους....φέτος όμως τα έσπασα....έβαλα χιόνι βοριοπροαστειτικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, Steliosnow said:

Στις προηγουμενες κακοκαιρίες είχαμε 0 ομως. Επίσης δε νομίζω το 08 να είχαμε 15 εκατοστά στο δρόμο. Στις ευκολες φαινεται η ιστορικότητα για μένα. Δηλαδή εφόσον είχαμε ολική και τα είδαμε ολα λευκά έστω και για κάποιες ώρες και είχε στις ευκολες ένα 10ποντο είναι ιστορικος

Δεν ξέρω αν είδες το timelapse που έβαλα για το Λιμάνι του Πειραιά. Το Λιμάνι δε ξέρω καν αν πιάνεται στη Μήδεια ολική χιονόστρωση. Αν παρατηρήσεις προσεκτικά το βίντεο τότε θα δεις οτι δεν καλύφτηκε όλος ο δρόμος σε πολλά σημεία καθόλη τη διάρκεια του χιονίσματος. Εγω πχ αυτό για τον Πειραιά δε το θεωρώ ιστορικό. Το έβαλα γιατί κάτι πολύ κοντινό είμασταν κ εμείς στη παραλία της Γλυφάδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Καλημερες, ανοίξτε κάποιος ενα θέμα να ξεκοκκαλισουμε την κακοκαιρία που πέρασε και να αναλυσουμε τα χαρακτηριστικά της, θα μας βοηθήσει σε μελλοντικες κακοκαιριες

..... πολύ καλή σκέψη .....!!!!!.... νομίζω οτι ''δικαιωματικά'' ....πρέπει να το κάνεις εσύ ....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά έχουν δικιο όσοι λένε οτι απο κέντρο και κάτω, για να στρώσει δρόμο θέλει γύρω στο -10 στα 850. Φανηκε και εχθές. -9 έφτασε τελικά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Τελικά έχουν δικιο όσοι λένε οτι απο κέντρο και κάτω, για να στρώσει δρόμο θέλει γύρω στο -10 στα 850. Φανηκε και εχθές. -9 έφτασε τελικά?

Πιθανοτατα εαν το 8ωρο χιονοπτωσης γνοταν νυχτα να μην υπηρχε προβλημα. Ενα βαθμο κατω θατον ειχαμε ολοι!

 

 

 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Η διακυμανση Τ εδω χτες ηταν χοντρικα 0-2, στο κεντρο -1-1 και οτιδηποτε πανω απο 150-200μ ειχε ολικο παγετο, με οτι αυτο συνεπαγεται στα εκατοστα! Οτι χιονι εχει δει ο ηλιος εδω εχει ηδη εξαφανιστει! Κ απο καμερα κεντρου που βλεπω πολυ λιγα πραματα. Ναι μεν τα "καστρα" επεσαν παντου, εστω και για λιγες ωρες, ιστορικο ομως μονο απο τα παραπανω υψομετρα και πανω. Δεν θα σταματισω να το λεω!

Συμφωνώ, για εμάς στα πολύ νότια παραλιακά ειδικά δε το λες ιστορικό αυτό το πράγμα. Στο κέντρο της Γλυφάδας αλλά από οτι είδα κ σε άλλες περιοχές μέσα σε λίγες ώρες εξαφανίστηκαν από το δρόμο τα 3 με 5εκ που είχαμε. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...