Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Υπάρχει ειδική αναφορά στον Στράβωνα για την Αρχαία Αιξωνή,  δηλαδή τη σημερινή Γλυφάδα μας για το πόσο μούφα ήταν στα χιόνια 🤣

Περιφραστικά το έλεγε αλλά ήδη από τότε μας είχαν πάρει πρέφα οι αρχαίοι. Αν και κάναμε οτι καλύτερο είχαμε κάνει από το 2008 είμασταν αισχρά πιο πίσω ακόμα και από τον Άλιμο που έβλεπα τα βίντεο των παιδιών. Γενικά άλλος πλανήτη εδώ κάτω σε σχέση με τα τέρατα που έβλεπα σε άλλες περιοχές.

Ανω Γλυφάδα πάντως έδωσε τρελό πόνο βρε South! Και μη μου πεις οτι απέχει πολύ απο τη θάλασσα! χαχαχ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, south coast said:

Η Γλυφαδα ομως δεν ειναι η κατω... μονο ,να μην σου πω οτι η Ανω Γλυφαδα ειναι η οριτζιναλ...Η Ανω Γλυφαδα θαφτηκε ...

Η ορίτζιναλ Γλυφάδα είναι το κέντρο της, λυπάμαι. χαχα 

Εντωμεταξύ σε αυτό έχεις δίκιο άλλος κόσμος η Άνω Γλυφάδα. Αλλά αναμενόμενο με τέτοιο υψόμετρο κ φάτσα κάρτα υμηττό. Εγώ ακόμα κ που στρωθήκαμε αυτές τις λίγες ώρες αγχωνόμουν μην λιώσει πριν τελειώσει η κακοκαίρια. Κάτι που εν μέρη έγινε! Μέσα στην κακοκαιρία τα μισά σχεδόν είχαν εξαφανιστεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Michael said:

image.thumb.png.28b42b62368153f64483787544237ea2.png

Καλησπέρα στην παρέα,

Τελικά η αποστολή ήρθε εις πέρας... Ο Βασιλάκης (η μασκότ του χιονιά) και ο άρχοντας (ο σκύλος της φώτο) έφεραν αυτό που αναμέναμε τόσα χρόνια!! Εύχομαι να μην χρειαστεί να ξαναπεριμένουμε τόσα πολλά χρόνια πάλι για κάτι τόσο εξαιρετικό.

Υ.Γ. 1 Αν περνάει ο καιρός και ο ιστορικός χιονιάς δεν έρχεται, ξέρετε που θα με βρείτε 😉

Υ.Γ. 2 Στην από κάτω φώτο είναι ο γιος μου ο Βασιλάκης που επιτέλους το χάρηκε με την ψυχή του!!

Υ.Γ.3 Ίσως να μην έχω πει ακόμα την τελευταία μου λέξη γι αυτόν το μήνα ...😉😉😉

thumbnail.thumb.jpg.fbf43f801561f68d5d7e634299224ced.jpg

Αδερφε καθε μηνα να ανοιγεις εσυ τον σχολιασμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Η Σόφια όμως έχει και μια τέλεια ρυμοτομία. Ακόμα κ να πέφτουν τα δέντρα αμφιβάλω οτι θα δημιουργούν προβλήματα. 

Βρε δεν εννοεί την πρωτεύουσα της Βουλγαρίας! χααχαχ

Εννοεί τον χιονιά με το όνομα "Σοφία"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Ανω Γλυφάδα πάντως έδωσε τρελό πόνο βρε South! Και μη μου πεις οτι απέχει πολύ απο τη θάλασσα! χαχαχ 

Άνω Γλυφάδα ξεπερνάει τα 200μ υψόμετρο σε μερικά σημεία κ δίπλα από τον Υμηττό. Είναι σα να συγκρίνουμε την Σόφια με την Αθήνα στους χιονιάδες χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επισης να πω και το πιο σημαντικο....σταματησε η γκρινια...ολοι ειμαστε επιτελους ψυχικα  καλα  με αυτη τη γκινια που μας ειχε καθησει στο λαιμο...

το ειπα εγω ...θα ερχοταν χιονιας στα γενεθλια μου και δε θα γινοταν ιστορικος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Βρε δεν εννοεί την πρωτεύουσα της Βουλγαρίας! χααχαχ

Εννοεί τον χιονιά με το όνομα "Σοφία"

το χιονι που πεφτει στα βορεια δεν ειναι τοσο βαρυ συνηθως.

αν ειναι με οριακα αρνητικες  κα ιερχομενο καθαρα απο θερμαικο, τοτε να δειτε και εκει προβληματα που θα βγουν. αλλα δεν  γνωριζω τον ακριβη λογο που σπαγαν δεντρα. εδω οι λεωφοροι ηταν παντου με σπασμενα κλαδια τεραστια... απ οδεντρα υψους 15 μετρων+... ηταν λες και ειχε 10 μποφορ αλλα δεν φυσαγε!!!

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες μην το κουράζετε με τις μετακομίσεις και τα "καλά" προάστεια και τον "καλό" κόσμο. Ελάτε ΜΕΝΊΔΙ. Δεν υστερεί σε χιόνι σε σχέση με τις "καλές" περιοχές και φυσικά, όταν ένας χιονιάς στραβώνει και θέλουμε να πέσουμε στα σκληρά, γλιτώνουμε τσάμπα μετακινήσεις..

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

επισης να πω και το πιο σημαντικο....σταματησε η γκρινια...ολοι ειμαστε επιτελους ψυχικα  καλα  με αυτη τη γκινια που μας ειχε καθησει στο λαιμο...

το ειπα εγω ...θα ερχοταν χιονιας στα γενεθλια μου και δε θα γινοταν ιστορικος?

με την πρωτη υποψια καταβασης εδω θα ειμαστε και θα δεις παλι γκρινια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, menidi said:

Βρε δεν εννοεί την πρωτεύουσα της Βουλγαρίας! χααχαχ

Εννοεί τον χιονιά με το όνομα "Σοφία"

Κι εγώ την πάτησα. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παίδες μην το κουράζετε με τις μετακομίσεις και τα "καλά" προάστεια και τον "καλό" κόσμο. Ελάτε ΜΕΝΊΔΙ. Δεν υστερεί σε χιόνι σε σχέση με τις "καλές" περιοχές και φυσικά, όταν ένας χιονιάς στραβώνει και θέλουμε να πέσουμε στα σκληρά, γλιτώνουμε τσάμπα μετακινήσεις..

Από εκεί που είσαι στα 205-210m και πάνω ίσως πιάνει καλά ναι. To Μενίδι όμως στα 170m δε νομίζω ότι είναι τόόόσο χιονομάνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια παράκληση μόνο , μην έρχεστε βόλτα Ιπποκράτειο γιατί οι δρόμοι είναι κλειστοί , έχει πάνω από 1μιση μέτρο χιόνι και έχουμε ελάχιστα μηχανήματα που κάνουν δουλειά. Το να έρθουν έξτρα αυτοκίνητα απλά δυσκολεύουν τη δουλειά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδώ στα στενά του Γαλατσίου το χιόνι ακόμα καλά κρατάει 

Το είπα κάποια στιγμή και εχθές 

Καλά τα cm και τα λοιπά .

Εννοείτε ότι με 1/2 βαθμούς κάτω θα είχαμε  30 στο Σύνταγμα για πλάκα ...Αλλά Αθήνα είμαστε όχι Φλώρινα .....

Όμως 12 ώρες συνεχούς χιονόπτωσης εντός Αθήνας  δεν ανταλλάσσετε με τιπτ ...Και εγώ τέτοια χιονόπτωση με ένταση και τόσο μεγάλη διάρκεια δεν θυμάμαι πότε...

Και Γι'αυτό και μόνο μπορούμε να λέμε ότι ζήσαμε κάτι ιστορικό .

Τώρα μπορεί να λέμε διάφορα ,αλλά θα περάσουν πολλά χρόνια να το ξαναδούμε ,

Η ιστορία έτσι έχει δείξει δυστυχώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

ολη μου η παρεα και η κοπελα μου μενουν σε αυτο το μερος χολαργο αγια παρασκευη γερακα ... και εγω η πλεμπα δαφνη .. οι συγκεκριμενες περιοχες της εχω μαθει απεξω και ναι θα ηθελα να μετακομισω εκει πανω και ελπιζω να γινει

Από τις 3 περιοχές, επειδή εγώ ζήσει 30 χρόνια Αγία, και  τα τελευταία 3 είμαι σύνορα Γέρακα,Γλυκών νερών, η πιο προσιτή οικονομικά είναι ο Χολαργός.

Πολεοδομικά η πιο όμορφη ο Γέρακας με την έννοια δεν έχει τις πολυκατοικίες του 80 όπως η Αγία κ ο Χολαργός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχετικά με τη συζήτηση για τις περιοχές θεωρώ ότι τα μεσοβόρεια του βορειοανατολικού λεκανοπεδίου είναι καλή επιλογή για χιόνι (με δεδομένο ότι κάποιος δεν θέλει να πάει βορειότερα της Κηφισιάς) και από ποιότητα ζωής. Τα πιάνει κάθε τύπος καιρού σε μεγάλους χιονιάδες και δεν μένουν ποτέ με μούφα, κάτι που μπορεί να συμβεί κατά κόρον σε νοτιότερα προάστια και σπάνια θα προδοθούν από θερμοκρασίες λόγω ικανοποιητικού υψομέτρου. Πχ αν δείτε στο χάρτη το Περιστέρι βρίσκεται στο ίδιο ύψος με την Αγία Παρασκευή αλλά καιρικά υπάρχουν τεράστιες διαφορές συνήθως με εξαίρεση το 2008.

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Σχετικά με τη συζήτηση για τις περιοχές θεωρώ ότι τα μεσοβόρεια του βορειοανατολικού λεκανοπεδίου είναι καλή επιλογή για χιόνι (με δεδομένο ότι κάποιος δεν θέλει να πάει βορειότερα της Κηφισιάς) και από ποιότητα ζωής. Τα πιάνει κάθε τύπος καιρού σε μεγάλους χιονιάδες και δεν μένουν ποτέ με μούφα, κάτι που μπορεί να συμβεί κατά κόρον σε νοτιότερα προάστια και σπάνια θα προδοθούν από θερμοκρασίες λόγω ικανοποιητικού υψομέτρου. Πχ αν δείτε στο χάρτη το Περιστέρι βρίσκεται στο ίδιο ύψος με την Αγία Παρασκευή αλλά καιρικά υπάρχουν τεράστιες διαφορές συνήθως με εξαίρεση το 2008.

αυτος ο νοητος αξονας απο βυρωνα μεχρι αγια παρασκευη δεν ειναι καλος?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αγια Παρασκευη μετα το 2008 εχει βαλει: 

α) 3-5 ποντους Δεκεμβρη του 2010
β) 7-8 ποντους Μαρτη του 2011
γ) 5-10 ποντους Φλεβαρη του 2015
δ) 10 ποντους Δεκεμβρη του 2016 και πασπαλα λιγες μερες μετα στην Αριαδνη
ε) 12-15 ποντους ολικη στον Τηλεμαχο
στ) 30 ποντους μεσες ακρες στη Μηδεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δαφνη δεν ξερω τι εκανε αριαδνη τηλεμαχο αλλα το 2010 δεν το επιασε καν στα κεραμυδια

2011 μονο στις ευκολες

2015 ευκολες

και τωρα ολικη σωστη και 22 εκατοστα στα σημεια

μιλαμε γελαω με τις μουφες της προηγουμενης δεκαετιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, south coast said:

Καλησπερα και απο Γλυφαδα ,γιατην

περιοχη μου η Μήδεια την βαζω πισω απο το 02 04 κ 08 και αν ειχαμε μισο με 1 βαθμο πιο κατω θα τις ξεπερνούσε .Άνω Γλυφαδα με 20ποντους μεσο ορο και 30-40 τοπικά ισως ειναι καλυτερα και απο το 08 κ 04 αλλα πισω απο το επος του 02.
 

Φωτο πριν λιγο λειωνουν ολα πλεον με Τ 6,4c

FE270356-A98A-478A-AA7F-28CE39015633.thumb.jpeg.212cc06edb45235589d8ec33d78f39c4.jpeg

Υγ. Ταφοπλακακηδες παμεγερα να το ξαναφέρουμε σε 10 μερες 😎

Εδώ ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Από ότι μου λένε μάλλον καλύτερα από το 08. Αλλά σήμερα ανέβηκε πολύ η Τ και το σηκώνει γρήγορα. Μερικές ακόμα φώτο από χτες

IMG-e76d4c94a402f420f43e93ec91ad25b4-V.jpg

IMG-4973069b54b5566da1367ab6b35ddc9e-V.jpg

IMG-0b6fc77de64ba8b083448ea99e2bd967-V.jpg

IMG-5599b7877b1b45d37fdff9abe7323239-V.jpg

IMG_20210216_181943.jpg

IMG-2a7031390b72a5229edd8671bce27486-V.jpg

IMG-0c2606a57de0d54c7923542129dfb574-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, airfathaaaaa said:

αυτος ο νοητος αξονας απο βυρωνα μεχρι αγια παρασκευη δεν ειναι καλος?

Σε γενικές γραμμές το ανατολικό τόξο τα πάει καλύτερα σε ειδικές συνθήκες Αττικού χιονιά λόγω του ότι το πιάνουν ευκολότερα οι συγκλίσεις που έχουν την τάση να πιάνουν οριακά το νομό πολλές φορές. Πχ ο Τηλέμαχος είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Τα δυτικά ωστόσο μπορούν να τα πάνε καλύτερα όπως το 2008 (για το ανάλογο του 1981 δεν έχω εικόνα από τα ανατολικά) αλλά και πάλι το 2008 ήταν τεράστιο και για τα βορειότερα προάστια που αναφέρομαι. Σε γενικές γραμμές για το ανατολικό τόξο ασφαλέστερες περιοχές είναι τα ψηλά του Ζωγράφου, Παπάγου και Αγία Παρασκευή όπου χιονίζονται με καιρό Πεντέλης στην ουσία και με μια γραμμή συγκλίσεων που ξεκινά από την Κύμη. Μετά πάμε μέχρι Ηλιούπολη όπου χάρη και στον Υμμητό γίνεται το σώσε σε τέτοιες καταστάσεις. Ωστόσο εκεί υπάρχουν πολύ πιο οριακές θερμοκρασίες. Επίσης ακόμα κι όταν η σύγκλιση αφορά αρχικά το δυτικό τόξο με το πέρασμα της ώρας μετακινείται ανατολικά πριν σταματήσει και έτσι τρώνε και αυτά. Κάτι ανάλογο συνέβη και το 2008 όπου τα ξημερώματα της Δευτέρας ξαναχιόνισε πολύ. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Santa snow said:

Η Αγια Παρασκευη μετα το 2008 εχει βαλει: 

α) 3-5 ποντους Δεκεμβρη του 2010
β) 7-8 ποντους Μαρτη του 2011
γ) 5-10 ποντους Φλεβαρη του 2015
δ) 10 ποντους Δεκεμβρη του 2016 και πασπαλα λιγες μερες μετα στην Αριαδνη
ε) 12-15 ποντους ολικη στον Τηλεμαχο
στ) 30 ποντους μεσες ακρες στη Μηδεια.

Δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω ούτε εκατοστό. Χθες με μέτρο κυκλοφορούσα. Θεωρώ ότι ξεπεράσαμε και το 2008 οριακά. Εσύ τι λες; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Σε γενικές γραμμές το ανατολικό τόξο τα πάει καλύτερα σε ειδικές συνθήκες Αττικού χιονιά λόγω του ότι το πιάνουν ευκολότερα οι συγκλίσεις που έχουν την τάση να πιάνουν οριακά το νομό πολλές φορές. Πχ ο Τηλέμαχος είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Τα δυτικά ωστόσο μπορούν να τα πάνε καλύτερα όπως το 2008 (για το ανάλογο του 1981 δεν έχω εικόνα από τα ανατολικά) αλλά και πάλι το 2008 ήταν τεράστιο και για τα βορειότερα προάστια που αναφέρομαι. Σε γενικές γραμμές για το ανατολικό τόξο ασφαλέστερες περιοχές είναι τα ψηλά του Ζωγράφου, Παπάγου και Αγία Παρασκευή όπου χιονίζονται με καιρό Πεντέλης στην ουσία και με μια γραμμή συγκλίσεων που ξεκινά από την Κύμη. Επίσης ακόμα κι όταν η σύγκλιση αφορά αρχικά το δυτικό τόξο με το πέρασμα της ώρας μετακινείται ανατολικά πριν σταματήσει και έτσι τρώνε και αυτά. Κάτι ανάλογο συνέβη και το 2008 όπου τα ξημερώματα της Δευτέρας ξαναχιόνισε πολύ. 

τα 150μ+ απο ανω γλυφαδα μεχρι και αγια παρασκευη, δηλαδη ολοες οι δυτικες παρυφες του υμηττου, βαζουν καλο χιονι ειτε θες να λεγεσαι νοτιος ειτε βορειοανατολικος στο λεκαν οπεδιο. δες τι εγινε γλυφαδα. ηλιουπολη με τους 25-35 ποντους ειμασταν θεωρω πολυ πολυ καλα και νιωθω μια χαρα με την περιοχη εδω. αμα ημουν φαληρο η εκει γυρω  θα χαλιομουν.

λοιπον η χιονοκαιρια ελαβε τελος, ενιωσα ευτυχης και τωρα μπορω να ξεκουραστω καποιες μερες επιτελους!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...