Jump to content
Κώστας.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Σχολιασμός χαρτών Μαρτίου 2019. Τι μέλλει γενέσθαι?  

51 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πιστεύετε ότι θα υπάρξει κι άλλη χειμερινή κατεβάσια μετά την Ωκεανίδα - Ψιψίνα;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια φαση θα ηταν αυτη του ευρωπαικου. φουλ φρεσκαρισμα τα ορεινα που θα ''ματωσουν'' αυτη την εβδομαδα και νερακι μπολικο που ειδικα τα ΒΔ το εχουν ξεχασει εδω και 3 εβδομαδες και πλεον το εχουν αναγκη,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι αρχισε να κινειτε στα μοντελα...δυσκολο βεβαια αλλα οσο υπαρχει ο αζορικος εκει που τον δειχνουν δεν ειναι τιποτα και ας εχει παει 15 η 20 μαρτιου..ακομη μια φορα να το δουμε και ας κλεισει ετσι αυτος ο υπεροχος χειμωνας και μετα να ασχοληθουμε με τις βροχες τις κατιαγιδες κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξεκάθαρα προς ευρωπαίο ο τζίφος όσο αφορά την Αμερική, στις 156 ώρες, αλλά με σαφώς χειρότερη προοπτική σαν αντικυκλώνα.

 

καλό το ούκμο στις 144

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το τζεμ και ο τζίφος(και το icon έως τις 180 ώρες που τρέχει προς τα εκεί δείχνει..) στην λογική του πρωινού ευρωπαίου για αλλαγή του καιρού με χαμηλό από τα βορειοδυτικά στη χώρα μας εκεί γύρω στις 12-13 του μήνα χοντρικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιμένει για έντονο αζορικό στη δυτική-βορειοδυτική ευρώπη το cfsv2 και στο σημερινό του τρέξιμο για μετά τα μέσα του μήνα και κατέβασμα λογικά αυλώνων προς ανατολική ευρώπη και τα Βαλκάνια....ενώ τα ανσάμπλ του πρωινού ευρωπαίου είναι ακόμα μπερδεμένα 20 σενάρια έχουν νότια της Αγγλίας τον αζορικό και εξασθενούν τον ατλαντικό για μετά τις 15 του μήνα και άλλα 20 σενάρια έχουν συνέχιση του δυνατού ατλαντικού αλλά ριτζάρισμα του αζορικού διαμέσου Γαλλίας προς Σκανδιναβία..όλα αυτά μετά το 33:08 στο παρακάτω βίντεο....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέχρι τις 144 ώρες ο ευρωπαίος κρατάει την πρωινή λογική με αποκομμένο χαμηλό στην Αμερική. ΑΠλά επειδή είναι πολύ μικρότερο από τον τζίφο, η πρώτη κάθοδος θα είναι πολύ καλύτερη λογικά. εντωμεταξύ 15 του μήνα πρέπει να είμαι οπωσδήποτε Λάρισα για το εμβόλιο που κάνω ανά 4 εβδομάδες. Έχασα μια ωραία μέρα με χιονομπόρες στα Γιάννενα εξαιτιίας αυτού, να δούμε τι θα χάσω τώρα.

 

το χάλασε ο ευρωπαίος τελικά, καθώς το μικρό χαμηλάκι το πήγε βορειότερα οπότε ενώνεται με τον αυλώνα. Οπότε αν μιλάμε για την πρώτη κατάβαση, μάλλον πάει προς βροχή και τίποτα άλλο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα βγάλει και αυτός δυνατή δεύτερη κατάβαση. Αν είναι να ψιλοχαλάσει η πρώτη για να βγει η δεύτερη δεκτό, αφού η πρώτη έχει περιορισμένες δυνατότητες σε αντίθεση με την δεύτερη. Εξάλλου ο πρωινός μέσος όρος του ευρωπαίου ουσιαστικά δείχνει ότι το βραδινό τρέξιμο  είναι πιο πιθανό από το πρωινό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι λογικά η δεύτερη κατεβασιά που πάει να διαμορφωθεί μετά τις 240 ώρες μετά τις 13 του μήνα δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είναι και δυνατή... η πρώτη από εκεί που θα έρθει ούτως ή άλλως δεν είναι για χειμωνιάτικη διάταξη.....πάντως φέτος φαίνεται να γλιτώνει η καθαρά Δευτέρα οριακά από πιθανή κακοκαιρία κάτι που είχε γίνει παράδοση τα τελευταία χρόνια...αυτη θα έρθει μάλλον την Τρίτη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοδεχουμενο βεβαια το χιονι αλλα θελουμε οπωσδηποτε βροχες,σε μια βολτα στον καμπο που πηγα σημερα το νερο που εχει ειναι ελαχιστο και φυσιολογικα δεν θα μπορουσα να μπω με το αυτοκινητο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρχιζει να μπαινει ο παιος στο παιχνιδι πλεον...μια δυο τρεις προσπαθειες ..ε με τετοιο αζορικο θα κατσει η καλη η χειμερινη.Τωρα ποσο χειμερινη μπορει να ειναι?πιστευω οτι με με καλη διαταξη ,και με βαση τα 850 που προς σκανδιναβια και στην ανατολικη ευρωπη εχει ακομη αποθεμα ψυχους ,μπορει να κανει την εκπληξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, notios_polos said:

αρχιζει να μπαινει ο παιος στο παιχνιδι πλεον...μια δυο τρεις προσπαθειες ..ε με τετοιο αζορικο θα κατσει η καλη η χειμερινη.Τωρα ποσο χειμερινη μπορει να ειναι?πιστευω οτι με με καλη διαταξη ,και με βαση τα 850 που προς σκανδιναβια και στην ανατολικη ευρωπη εχει ακομη αποθεμα ψυχους ,μπορει να κανει την εκπληξη.

Βαγγέληηηηη θέλω ερμηνεία δεικτώννννννν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Βαγγέληηηηη θέλω ερμηνεία δεικτώννννννν

εχω αρκετες μερες μιχαηλ να τους δω..κατσε να ριξω μια ματια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] said:

θα σου αρέσει ο αο ειδκά, μάλιστα ίδιος ήταν και εχθές

ποτε πηγε αυτος κορδονι στο 0 και ισως οριακα και κατω απο το 0?και χτες ετσι ηταν?..ο ΝΑΟ  ειναι οκ εκει που κινειτε μας κανει σαν αφετηρια..δειχνει τον αζορικο να μην ξερει τι να κανει...απλα οτι και να κανει δεν θα ειναι κατι εντυπωσιακα διαφορετικο λιγο βορεια λιγο νοτια ,γι αυτο και μετα τις 11-12 περιπου βλεπεις οτι οι αποκλισεις δεν ειναι τραγικες αλλα εχουν ευρος απο το +1 εως και το 0.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, notios_polos said:

ποτε πηγε αυτος κορδονι στο 0 και ισως οριακα και κατω απο το 0?και χτες ετσι ηταν?..ο ΝΑΟ  ειναι οκ εκει που κινειτε μας κανει σαν αφετηρια..δειχνει τον αζορικο να μην ξερει τι να κανει...απλα οτι και να κανει δεν θα ειναι κατι εντυπωσιακα διαφορετικο λιγο βορεια λιγο νοτια ,γι αυτο και μετα τις 11-12 περιπου βλεπεις οτι οι αποκλισεις δεν ειναι τραγικες αλλα εχουν ευρος απο το +1 εως και το 0.

κοίταξα εχθές και προχθές. ο αο από προχθές έπεφτε μέχρι στο 0.5-1 περίπου, ενώ εχθές είναι στο 0 σαν μέσο όρο όπως και σήμερα. Γεικά αυτή η έντονη πτώση υπήρχε αυτές τις 3 ημέρε προς τα εκεί που δείχνει να κατεβαίνει ότι κατεβαίνει. ΑΠλά μου κάνει εντύπωση που με τέτοιον ναο έχουμε αυλώνα από τα βορειοδυτικά, εκτός αν καθίσει ένα σενάριο σαν το χθεσινο Jma στο 12αρι του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

κοίταξα εχθές και προχθές. ο αο από προχθές έπεφτε μέχρι στο 0.5-1 περίπου, ενώ εχθές είναι στο 0 σαν μέσο όρο όπως και σήμερα. Γεικά αυτή η έντονη πτώση υπήρχε αυτές τις 3 ημέρε προς τα εκεί που δείχνει να κατεβαίνει ότι κατεβαίνει. ΑΠλά μου κάνει εντύπωση που με τέτοιον ναο έχουμε αυλώνα από τα βορειοδυτικά, εκτός αν καθίσει ένα σενάριο σαν το χθεσινο Jma στο 12αρι του

μιχαηλ λογω εποχης περα των 6-7 ημερων ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε τετοιες λεπτομερειες...απλα εμπειρικα και μονο και καθαρα απο θεμα φετινης κυκλοφοριας μπορουμε να πουμε οτι οσες φορες φετος ο αζορικος φουντωνε απο ανοιχτα της πορτογαλιας καποια στιγμη παρακατω ειχαμε ψυχρη εισβολη.Ειτε σοβαρη ειτε λιγοτερο σοβαρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, notios_polos said:

μιχαηλ λογω εποχης περα των 6-7 ημερων ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε τετοιες λεπτομερειες...απλα εμπειρικα και μονο και καθαρα απο θεμα φετινης κυκλοφοριας μπορουμε να πουμε οτι οσες φορες φετος ο αζορικος φουντωνε απο ανοιχτα της πορτογαλιας καποια στιγμη παρακατω ειχαμε ψυχρη εισβολη.Ειτε σοβαρη ειτε λιγοτερο σοβαρη...

Για εμένα επειδή ο υποτροπικός δεν παίζει ρόλο όπως φαίνεται προς το παρόν, η προγνωσιμότητα είναι παρόμοια με τον Φεβρουάριο. Ξέρω πολύ καλά πάντως τι παίζει σημαντικό άντως για τον δεύτερο αυλώνα, είναι ένα αποκομμένο χαμηλάκι στην Αμερική, που είτε το έδειχνε τώρα είτε Δεκέμβρη για εμένα θα ήταν το ίδιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Για εμένα επειδή ο υποτροπικός δεν παίζει ρόλο όπως φαίνεται προς το παρόν, η προγνωσιμότητα είναι παρόμοια με τον Φεβρουάριο. Ξέρω πολύ καλά πάντως τι παίζει σημαντικό άντως για τον δεύτερο αυλώνα, είναι ένα αποκομμένο χαμηλάκι στην Αμερική, που είτε το έδειχνε τώρα είτε Δεκέμβρη για εμένα θα ήταν το ίδιο

σ αυτο εχεις ενα δικιο γιατι οντος δεν φαινεται να παιζει υποτροπικος και αρα "καμηλα"..παμε για κλασικο χειμωνιατικο αυλωνα.Προς την αμερικη τι πρεπει και σε τι ωρες πρεπει να αλλαξει η κατι?λογικα θα παιζει ρολο η αμερικη γιατι ο μηχανισμος που θα θελησουμε ειναι με ανοδο αζορικου στριγοποιηση ατλαντικου χαμηλου ριτζαρισμα καθοδο αυλωνα απο β.δυτικα που θα θελουμε να παρασυρει το ψυχος ειτε απο βορεια ειτε απο β.ανατολικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos said:

σ αυτο εχεις ενα δικιο γιατι οντος δεν φαινεται να παιζει υποτροπικος και αρα "καμηλα"..παμε για κλασικο χειμωνιατικο αυλωνα.Προς την αμερικη τι πρεπει και σε τι ωρες πρεπει να αλλαξει η κατι?λογικα θα παιζει ρολο η αμερικη γιατι ο μηχανισμος που θα θελησουμε ειναι με ανοδο αζορικου στριγοποιηση ατλαντικου χαμηλου ριτζαρισμα καθοδο αυλωνα απο β.δυτικα που θα θελουμε να παρασυρει το ψυχος ειτε απο βορεια ειτε απο β.ανατολικα.

Α χαμός από τώρα Βαγγέλη, με δύο αρκετά διαφορετικά σενάρια χοντρικά πάλι σε κατάβαση αυλώνα από τα βορειοδυτικά έχουμε, θα πρέπει να πάμε πιο κοντά για να είμαι πιο σίγουρος, μπορεί να εμφανιστεί κάτι ξαφνικά, αλλά το ξαφνικό που εμφανίστηκε είναι αυτό το χαμηλάκι. Το μόνο που αλλάζει είναι το πόσο γρήγορα θα ανεβεί και θα ενωθεί στον αυλώνα, καθώς δεν φαίνεται να αποκόπτεται. Οπότε δεν ξέρω προς το παρόν τι μας βολεύει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...